PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναφθα: που την βρισκουμε;



Phatt
19-08-11, 04:49
Λοιπον...
Προσφατα ηρθαν στα χερια μου κατι θερμαστρες τσεπης, οι οποιες χρησιμοποιουν υγρο για αναπτηρες για να δουλεψουν.Με μια μικρη ερευνα βρηκα οτι το υγρο αναπτηρων ειναι 100%(η σχεδον 100% αναλογα την φιρμα) ναφθα.Στο μπουκαλι της zippo το γραφει επανω κιολας.Απ'οτι καταλαβα αυτο το καυσιμο ειναι κατι αναμεσα στο καθαρο πετρελαιο και την βενζινη, δηλαδη αναβει με σπινθιρα αλλα δεν ειναι τοσο εκρηκτικα ευλεκτο οσο η βενζινη.Θα το λεγαμε και "ακαθαρτη" βενζινη.Το υλικο το βρισκω σαν υγρο αναπτηρων(zippo συγκεκριμενα) αλλα κοστιζει 5-6ε τα 355ml και ειναι ασυμφορο(ειναι εισαγομενο, ειναι και μαρκας).Σκεφτηκα λοιπον οτι θα εκανα την δουλεια μου φθηνοτερα εαν μπορουσα να βρω το ιδιο καυσιμο χυμα, η σε μεγαλυτερη συσκευασια.Ρωτισα σε χρωματοπωλεια εδω και σε βενζιναδικο, αλλα κανεις δεν ειχε ιδεα, μαλιστα το ακουγαν για πρωτη φορα, εκτος και αν κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα με αλλο ονομα, κατι που δεν το νομιζω.Επισης δεν ειναι απαγορευμενο σαν υλικο, αφου το βρισκει κανεις ακομη και στα περιπτερα υπο μορφη ζιπελαιου...Εχει κανεις ιδεα για το που να ψαξω να βρω;

-nikos-
19-08-11, 08:28
το καθαρο πετρελαιο [φωτιστικο] πρεπει να ειναι αυτο που ψαχνεις και
θα το βρεις εκει που πολουν τις κεροζαν θερμαστρες σε μεγαλη ποσοτητα.
παλια πολουνταν και χυμα απο τα λεγωμενα ''μονοπολια''που πουλουσαν μονο φωτιστικο πετρελαιο.
ρωτα εκει που πουλανε σομπες και θα σε καθοδιγησουν.

Phatt
19-08-11, 14:27
Φιλε Νικο δεν ειναι το καθαρο πετρελαιο.Εχω τετοιο γιατι εχω σομπα kerosun.Το καθαρο πετρελαιο, γνωστο και ως παραφινελαιο η κηροζινη, ειναι πιο "αργο" καυσιμο απο αυτο που ζηταω και δεν αναφλεγεται με σπιθα.

leosedf
19-08-11, 18:26
Νάφθα δεν έχω βρεί κι εγώ για τέτοια θερμάστρα πουθενά, με ζιπέλαιο λειτουργεί αλλά μάπα από ζέστη γενικώς.

-nikos-
19-08-11, 19:55
Φιλε Νικο δεν ειναι το καθαρο πετρελαιο.Εχω τετοιο γιατι εχω σομπα kerosun.Το καθαρο πετρελαιο, γνωστο και ως παραφινελαιο η κηροζινη, ειναι πιο "αργο" καυσιμο απο αυτο που ζηταω και δεν αναφλεγεται με σπιθα.
παρε πετρελαιο και προσθεσε βενζινη μεχρι το ιξωδες να φτασει στο σειμειο που θελεις,,,τι πιο απλο.
.

Phatt
19-08-11, 20:26
Κωστα εξαρταται τι περιμενεις απο αυτες, εγω τους χειμερινους μηνες αναγκαζομαι να δουλευω εξω και σε συνθηκες βουνου οποτε μια τετοια μπορω να την πεταω μεσα στο μπουφαν και να ειμαι σχετικα καλα, οι δικες μου ειναι και μεγαλες ειναι σαν αυτην


http://www.youtube.com/watch?v=m3noYOVTBzk






Νικο ετσι οπως το λες σαν ιδεα δεν ειναι ασχημο αλλα πως θα ξερω οτι η μιξη ειναι σωστη;Να σου πω την αληθεια φοβαμαι λιγο να πειραματιστω.Εαν υπαρχει ετοιμη συνταγη δεν εχω προβλημα.

panos_panopoulos
25-09-12, 15:34
Ξεθάβω το θεματάκι αυτό, συνονόματε μήπως βρήκες πουθενά πηγή με Νάφθα χύμα;
Ισως σε χρωματοπωλείο να υπάρχει σαν κάποιο προϊον διαλύτης με κάποιο όνομα και μάρκα.

Phatt
25-09-12, 23:58
Οχι αδερφε ψιλοξενερωσα με το ζιπελαιο που ηταν το μονο που μπορουσα να βρω λογω τιμης και παρατησα και την θερμαστρα.Τωρα αν κανω καμια δραση στην εξοχη και ειναι απαραιτητη παλι θα μεσω στα δοντια τους...Αν βρει καποιος να μας το πει.

bchris
26-09-12, 01:18
Αυτο που ψαχνεις, στο video το λεει white gas, ειναι η γνωστη σε ολους μας ....βενζινη καθαρισμου.
υπαρχει σε ολα τα super market.

Phatt
26-09-12, 06:06
Χρηστο κανεις μεγαλο λαθος, ειναι κατι πιο αργο απο την βενζινη, μην βαλει κανεις βενζινη στον αναπτηρα του γιατι παιζει να τιναχτει στον αερα...Διαβασε τι γραφω στο πρωτο ποστ.

bchris
26-09-12, 10:07
Χρηστο κανεις μεγαλο λαθος, ειναι κατι πιο αργο απο την βενζινη, μην βαλει κανεις βενζινη στον αναπτηρα του γιατι παιζει να τιναχτει στον αερα...Διαβασε τι γραφω στο πρωτο ποστ.

Αγαπητε, δεν συνηθιζω να λεω αερολογιες...

37357

taxideytis
26-09-12, 10:23
μιά απο τις παλιές παγίδες ήταν η τοποθέτηση βενζίνης σε λάμπες θυέλλης αντί του πετρελαίου...
και η βενζίνη νάφθα είναι...

όλα ναφθα είναι...το ζιπέλαιο...είναι ζιπέλαιο...πετρέλαιο με πρόσθετα για να μην εξατμίζεται...και πρόσθετα να μην καπνίζει

βάλε υγρό απο κεροσαν...είναι το πιο καθαρό πετρέλαιο...στο εμπόριο...θα καπνίζει λίγο στο άναμμα...

http://aliakmon.cperi.certh.gr/~sbezerg/files/Lesson5-ReformingIsomerizationAlkylation.pdf

SV1JRT
26-09-12, 13:02
Επίσης, μπορείτε να πάρετε ένα ΤΗΛΕΦΩΝΟ στον ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟ στον Πειραιά και να ρωτήσετε αν έχει Ναφθα ή έτοιμο καυσιμο για αναπτήρες / σομπίτσες με το λίτρο.... Απλό και δεν κοστίζει.


http://www.kalogeropoulos-chemicals.gr/greek/index.htm



Έδρα:
Δ. Γούναρη 35, Τ.Κ. 18531
ΠΕΙΡΑΙΑΣ


Τηλ.:
210 4179316, 4221559


Φαξ:
210 4111049

panos_panopoulos
26-09-12, 13:44
Για μια ακόμη φορά διαπίστώνεται πως οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις των μελών του φορουμ είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις σας.
Τώρα σχετικά με την κηροζίνη μόνο συγγένεια σαν υδρογονάνθρακες πρέπει να έχει με την νάφθα και έχω τις αμφιβολίες μου οτι είναι το ίδιο απολύτως γιατί νομίζω είναι το πετρέλαιο μετά απο κλασματική απόσταξη. Η δουλεία όμως φαίνεται να γίνεται και με κηροζίνη αφού αφήνει σχεδόν μηδενικά καυσαέρια κατα την καύση της(τρόπος του λέγειν) και έχει πολύ καλή θερμιδογόνο δύναμη αντίστοιχη με το πετρελαίο. Πάντως κηροζίνη πωλείται σε πρατήρια υγρών καυσίμων με την επωνυμία της EKO τα 6lit τα πουλάνε 14€ πρόσφατα πήρε γνωστός μου για να έχει για τη kerosun τη σόμπα του. Έρχεται 2,33€ /lit, το γράφω απλά να μείνει η πληροφορία για μέτρο σύγκρισης.

Phatt
26-09-12, 16:01
Εγω μιλαω εμπειρικα, οχι επιστημονικα.
Εχω να πω τα εξης: Το φωτιστικο πετρελαιο ή κηροζινη ή καθαρο πετρελαιο που χρησιμοποιουμε για τις λαμπες και τις σομπες δεν αναφλεγεται με σπινθιρα.
Η βενζινη αναφλεγεται πολυ ευκολοτερα απο το ζιπελαιο, και εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι να την βαλω στην θερμαστρα ή τον αναπτηρα μου.Ασε που θα εξατμιζεται ταχιστα, και μυριζει εντονα.Εαν το ζιπελαιο εχει προσθετα εναντι στην εξατμιση, αυτα πιθανον να το κανουν και λιγο πιο "αργο" στην καυση.

Χρηστο εγω δεν ειχα σκοπο να σε βγαλω καρτα, αλλα μου φανηκε οτι μιλησες βιαστικα και απερισκεπτα.Τωρα που το βλεπω στο γραμμενο στο μπουκαλι αναθεωρω, αλλα εν μερη, γιατι οπως λεει και ο Κωατας, το ονομα "ναφθα" μπορει τελικα να καλυπτει περισσοτερα απο ενα προϊοντα...

bchris
26-09-12, 16:52
.
.
.
Χρηστο εγω δεν ειχα σκοπο να σε βγαλω καρτα, αλλα μου φανηκε οτι μιλησες βιαστικα και απερισκεπτα.Τωρα που το βλεπω στο γραμμενο στο μπουκαλι αναθεωρω, αλλα εν μερη, γιατι οπως λεει και ο Κωατας, το ονομα "ναφθα" μπορει τελικα να καλυπτει περισσοτερα απο ενα προϊοντα...

Δεν υπαρχει προβλημα (θελω να πω δεν παρεξηγηθηκα).

Επι του θεματος τωρα, δεν ξερω αν το ονομα "ναφθα" το εχουν προσαψει και σε αλλα προιοντα. Εγω προσωπικα το εχω δει γραμμενο (αρα και πιο επισημο) μονο στο μπουκαλι της καθαριστικης βενζινης. Τωρα αν σε καπια αλλα μερη του κοσμου αποκαλουν αυθαιρετα ναφθα και αλλα πραγματα, αυτο δεν μπορω να το ξερω.

Εκτος αυτου, με το σκεπτικο αυτο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το τι εννοει ο τυπος στο video λεγοντας "naphta" η "white gas" ...

Τελος παντων, εγω απαντησα με βαση αυτα που ξερω χωρις φοβο και παθος.
Στην περιπτωση που εχω κανει λαθος, δεν ηταν σκοπιμο, ουτε κακοβουλο.
Δικη σου η σομπα, δικη σου η τσεπη, αρα δικη σου κι αποφαση.

tasosmos
26-09-12, 17:18
Πιθανοτατα σου κανει κατι τετοιο: http://en.wikipedia.org/wiki/Coleman_fuel
http://www.dimitriadis.gr/ εισαγει γενικα coleman και διαφορα ειδη camping κτλ, πιθανον να εχουν ή να μπορουν να φερουν.

-nikos-
27-09-12, 09:45
ΕΦΑΓΑ ΦΛΑΣΣΙΑ !!!!!!!!!!!

ρε παληκαρια καθαρη ναφθα ειναι το γνησιο νεφτι για τις λαδομπογιες,,,,:laugh:,,

στην περιγραφη του λεει= ΝΑΦΘΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ,,

παντως οταν καιγετε βγαζει καπνο οπως το πετρελαιο δοκιμαστε με
φωτιστικο πετρελαιο που βγαζει ελαχιστο καπνο εχει στα σουπερ-μαρκετ και ειναι παμφθηνο.

lepouras
27-09-12, 12:55
Παναγιώτη εγώ πάντως θυμάμαι ότι ο παππούς μου που είχε αναπτήρα τον προ ζιπο εποχής ( που αφαιρούσες τον κύλινδρο από κάτω)τον γέμιζε με το ίδιο πετρέλαιο που έβαζε στις λάμπες. μια χαρά άναβε με σπίθα.

KOKAR
27-09-12, 14:21
Παναγιώτη εγώ πάντως θυμάμαι ότι ο παππούς μου που είχε αναπτήρα τον προ ζιπο εποχής ( που αφαιρούσες τον κύλινδρο από κάτω)τον γέμιζε με το ίδιο πετρέλαιο που έβαζε στις λάμπες. μια χαρά άναβε με σπίθα.

εσυ μακρια απο την ναφθα....εισαι επικίνδυνος !!!
:lool:

Phatt
27-09-12, 14:48
Παναγιώτη εγώ πάντως θυμάμαι ότι ο παππούς μου που είχε αναπτήρα τον προ ζιπο εποχής ( που αφαιρούσες τον κύλινδρο από κάτω)τον γέμιζε με το ίδιο πετρέλαιο που έβαζε στις λάμπες. μια χαρά άναβε με σπίθα.

Τι να πω, θυμαμαι οτι το ειχα δοκιμασει στην θερμαστρα και δεν εκανε δουλεια.Αλλα πανε χρονια και μπορει να μην θυμαμαι καλα.Θα το ξαναδοκιμασω, τα κρυα ερχονται...

KOKAR
27-09-12, 20:06
o Γιάννης πρεπει εχει δίκιο....με τι νομίζεις οτι γέμιζαν οι παππούδες μας τους αναπτήρες αυτούς ?

http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/535436933/Old-lighter.jpg

http://www.yourlooking.com/user_media/logo/images/30.jpg

Phatt
27-09-12, 22:48
Εγω παντως που εχω αναπτηρα σαν τον πρωτο που μας δειχνεις, του εβαζα ζιπελαιο, αλλα ΠΡΟΦΑΝΩΣ, το ζιπελαιο δεν υπηρχε στην Ελλαδα την εποχη εκεινη.Επιφυλλατομαι δοκιμης...

Phatt
15-11-12, 15:45
Το καθαρο πετρελαιο αναβει με σπιθα αλλα θα σου βγαλει οτι καταρα μπορεις να θυμηθεις, μεχρι να το αναψεις.Συναμα, θυμηθηκα οτι τετοιο αναπτηρα που ειχε και ο δικος μου παππους, για να τον αναψει τον ανοιγοκλεινε πολλες φορες...

Οπως και να'χει, το προβλημα μου δεν ειναι οι αναπτηρες.Το προβλημα μου ειναι η θερμαστρα.Μαλιστα εχτες που την ξαναδοκιμασα με φωτιστικο πετρελαιο παλι δεν εκανε δουλεια...Δεν αναβει καν και μυριζει εντονοτερα απο το ζιπελαιο, καθως και καπνιζει πολυ περισσοτερο οταν καιγεται.

Κανενας χημικος να μας βοηθησει;

DGeorge
26-11-12, 16:05
Φυσικός είμαι, με κάποιες-όσες γνώσεις Χημείας...
Όμως μιάς και το θέμα τέθηκε και σε εμπειρική βάση, και σχετικά με σόμπες πετρελαίου, εγώ θυμάμαι κάποιες 'συγχωρεμένες θειάδες' μου, που έριχναν οινόπνευμα φωτιστικό, στη μεγάλη βαρειά σόμπα πετρελαίου, στο σπίτι τους. Το οινόπνευμα αναφλεγόταν αμέσως, με κάποιο πυρσό (βέργα, που είχε στην άλλη άκρη κουρέλι, ή μπαμπάκι, ή στουπί, με οινόπνευμα αναμμένο). Φουλ τα γκάζια αερισμού, στον θάλαμο καύσης, έπαιρνε φωτιά το οινόπνευμα αμέσως. Το άφηναν για πολύ λίγο, έτσι, προκειμένου να ζεσταθεί/ανάψει και το πετρέλαιο, και μετά το έβαζαν στη θερμοκρασία που ήθελαν.
Το κόλπο δούλευε τόσο καλά, που είχε γίνει ρουτίνα.
Το καύσιμο, που αντέχει κάθε θερμάστρα εξαρτάται από τη θερμιδογόνο απόδοση του καυσίμου μεν, αλλά και από την αντοχή των υλικών/εξαρτημάτων της θερμάστρας (σε υψηλές θερμοκρασίες) δε.
Μην ξεχνάμε, όσοι το έχουμε βιώσει στον Στρατό, τις ξυλόσομπες που κάναμε Τούρμπο με καύσιμα τροχοφόρων, ή αρμάτων (όπως στην περίπτωσή μου), και κοκκίνιζε το μαντέμι μέχρι τα μισά της καπνοδόχου σωλήνας μέσα στον θάλαμο.
Ήταν όντως πολύ επικίνδυνα 'παιχνιδάκια' αυτά που 'παίζαμε'! Το μαντέμι μπορούσε ανά πάσα στιγμή να λειώσει, και να πέσουν πυρωμένα κομμάτια καπνοδόχου σωλήνας πάνω σε φαντάρια που κοιμόντουσαν, ή να προκαλέσει καμμιά τρελλή πυρκαγιά η ίδια η σόμπα στη μέση του θαλάμου, και να έχουμε πάνω από δέκα νεκρούς :blink:
Γι' αυτό η σόμπα πρέπει να παίρνει -ακριβώς- το καύσιμο, για το οποίο είναι κατασκευασμένη.
Τώρα... Για τον τρόπο εκκίνησης της καύσης, στα δύσκολα, κι η ρουτίνα των 'θειάδων' δεν δείχνει καθόλου εύκολα απορριπτέα.... Τουλάχιστον κατά την δική μου ταπεινή άποψη. :001_smile:

A--15
05-12-12, 22:02
Η νάφθα είναι ενδιάμεσο προϊόν διύλισης (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%94%CE%B9%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CF% 83%CE%B7_%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B 1%CE%AF%CE%BF%CF%85&action=edit&redlink=1) του πετρελαίου. Δηλαδή δεν αποτελεί τελικό εμπορεύσιμο καύσιμο, αλλά προϊόν της πρώτης απόσταξης του αργού, ή και προϊόν άλλων διεργασιών όπως η καταλυτική πυρόλυση και άλλες, το οποίο τυγχάνει κατόπιν περαιτέρω επεξεργασίας για να δώσει καύσιμα προϊόντα επιθυμητών προδιαγραφών όπως η βενζίνη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B7)[1] (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AC%CF%86%CE%B8%CE%B1#cite_note-1). O όρος νάφθα είναι ένας αρκετά γενικός όρος και όχι αρκετά ακριβής όρος, διότι κάθε ένα διυλιστήριο δεν είναι ποτέ ακριβώς το ίδιο με κάποιο άλλο και η «νάφθα» που παράγει κάποια μονάδα δεν είναι η ίδια με τη «νάφθα» κάποιας άλλης. Ωστόσο γενικά μπορούμε να πούμε ότι πρόκειται για μείγμα υδρογονανθράκων που έχει αρχικό σημείο βρασμού περίπου 35 °C και τελικό σημείο βρασμού περίπου 200 °C και αποτελείται κυρίως από παραφίνες (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%BD%CE%B5%C F%82), ναφθένια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B1%CF%86%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%B1) ( Κυκλικές οργανικές ενώσεις της τάξης των υδρογονανθράκων) και αρωματικούς (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AD%CF%82_%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF %82) υδρογονάνθρακες τεσσάρων ως και δέκα ή έντεκα ατόμων άνθρακα.
Νάφθα δηλαδή αποκαλείται γενικά, αλλά όχι μόνο, το κλάσμα της απόσταξης του αργού πετρελαίου που βρίσκεται μεταξύ του LPG (http://el.wikipedia.org/wiki/LPG) (δηλαδή των αερίων της κορυφής της απόσταξης) και της κηροζίνης (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%9A%CE%B7%CF%81%CE%BF%CE%B6%CE% AF%CE%BD%CE%B7&action=edit&redlink=1). Το κλάσμα αυτό αποτελείται κυρίως από αλκάνια και ναφθένια με 5 έως 9 άτομα άνθρακα.
Η νάφθα ως παράγωγο του πετρελαίου ανήκει στα πετροχημικά προϊόντα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%C E%BF).
Μπορείτε να την βρείτε σε σταθμούς φορτοεκφόρτωσης πλοίων. (terminal)
.π.χ Ελευσινα
ΠΡΟΣΟΧΗ ……..ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΛΕΚΤΗ
Μετα τιμης
Κωνσταντινος

Phatt
05-12-12, 23:23
Ευχαριστω και τους δυο σας για τις απαντησεις.Συνοψιζω οτι υπαρχει γνωση οτι το υλικο ειναι ευλεκτο(προφανως) και κατοπιν ελπιζω οτι ειναι μεσα στις προδιαγραφες τις θερμαστρας τσεπης που χρησιμοποιω.Εξ'αρχης(για καποιον που βαριεται να παρακολουθησει απο την αρχη) το ζητουμενο ηταν να βρω καυσιμο με τις ιδιες ιδιοτητες οπως το ζιπελαιο αλλα φθηνοτερο.

Καπετανιε, υπαρχει η δυνατοτητα απο εκει να αγορασουμε καποια ποσοτητα;(αρχικα να δοκιμασω εαν εχει τις ιδιες ιδιοτητες με το ζιπελαιο)
Υπαρχει προσβαση στο κοινο;
Γνωριζουμε τι τιμη εχει;
Λογικα θα υπαρχει και στον Πειραια;

Ευχαριστω πολυ.

A--15
06-12-12, 01:32
Αγαπητέ Παναγιώτη (Phat)
Τη Νάφθα, την χρησιμοποιούν (όση περίσσευε) για καθαρισμούς. Βλέπεις δεν έχει και άλλη ευρέα χρησιμότητα. Πιστεύω ότι εάν πας εκεί στα terminals θα βρεις όση ποσότητα θέλεις, και νομίζω επίσης ότι δεν θα δώσεις ούτε Σεντ. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι κατά πόσον είναι ασφαλής κατά την καύση της. Δηλαδή πόσο ατελείς είναι. Οι αναθυμιάσεις τις μπορεί να είναι τοξικές. Σαν τελευταίο, πολλά από αυτά τα παράγωγα νάφθας τα χρησιμοποιούν δια να ανεβάσουν τα οκτάνια τις βενζίνας.
Εκθέτοντας, την προσωπική μου γνώμη, η υγρή νάφθα, προκαλεί ακόμα και έγκαυμα όταν έρθει σε επαφή με το δέρμα. Για τον λόγο αυτόν, την μεταχειριζόμαστε με όλα εκείνα τα μέσα ασφάλειας, γάντια, χημικές στολές κτλ.
Το Ζιπελεο αγαπητέ Παναγιώτη είναι νάφθα, με προσμίξεις διαφόρων ελαίων, για την διατήρηση του φυτιλιού. Η νάφθα είναι γενικά ξερή, σαν προϊόν. Στα πλοία ο μεγαλύτερος καημός θα μπορούσα να πω, ήταν ότι μετά από ένα φορτίο νάφθας, μερικά από τα επιστόμια φορτίου δεν άνοιγαν λόγο της ιδιότητος της αυτής.
Είμαι στην διάθεση σου για ότι άλλο θέλησης.
Μετα τιμης
Κωνσταντινος.

DGeorge
11-12-12, 14:33
...Η νάφθα είναι γενικά ξερή, σαν προϊόν....
...το ζητουμενο ηταν να βρω καυσιμο με τις ιδιες ιδιοτητες οπως το ζιπελαιο αλλα φθηνοτερο...Σε θυμήθηκα προχτές (Κυριακή) όταν ψώνιζα στο Super Market της γειτονιάς μου. (Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η λεπτομέρεια αλλά είναι στην αλυσίδα MARKET-IN)... Εκει βρήκα στα είδη οικιακής χρήσης (Οινόπνευμα, Νέφτι, κλπ) και ΝΑΦΘΑ υγρή-υγρότατη, εμφιαλωμένη/συσκευασμένη σε πλαστική φιάλη, (σαν το νερό πηγής Τάδε) στο 1,5 λίτρο.
Μπορεί να έχω χάσει κάποια σοβαρή λεπτομέρεια από το Θέμα/Topic σου, αλλά εξακολουθώ να αναρωτιέμαι: Γιατί ειδικά Νάφθα, κι όχι (πχ) Κηροζίνη:?::confused::confused:

A--15
11-12-12, 16:22
Καλησπέρα σε όλους
Με τον όρο «ξερή» εννοούμε ότι δεν υπάρχουν άλλες προσμίξεις. Όπως έλαια, που θα μπορούν να συντηρήσουν, ένα κινητό μέρος, η ακόμα και ένα φυτίλι αναπτήρα.
Διαβάζοντας σχετικά βοηθήματα, για την καύση των υγρών αυτών, και μέσα από την δική μου εμπειρία, σας παραθέτω τα ακόλουθα
Νάφθα είναι το κλάσμα της απόσταξης του αργού πετρελαίου που βρίσκεται μεταξύ της βενζίνης και της κηροζίνης. Το κλάσμα αυτό αποτελείται κυρίως από αλκάνια με 5 έως 9 άτομα άνθρακα.
Οι πρώτες ύλες της πετροχημείας είναι αέριοι και υγροί υδρογονάνθρακες που προέρχονται κυρίως από το πετρέλαιο και ειδικότερα από τη νάφθα. Η σημαντικότερη διεργασία μέσω της οποίας η νάφθα δίνει τις κύριες πρώτες ύλες της πετροχημείας είναι η πυρόλυση.
Κατά την πυρόλυση της νάφθας προκύπτουν τα εξής προϊόντα:
1. Αέριο νάφθας, που χρησιμοποιείται κυρίως ως καύσιμο και περιέχει περίπου CH4 (75%) (μεθάνιο) , H2 (5%), C4H10 (5%).(προπανιο)
Αντιλαμβανόμαστε όλοι και με ελάχιστες γνώσεις χημείας ότι η καύση της νάφθας είναι σαφώς καλύτερη από την Κηροζίνη. Η κηροζίνη χρησιμοποιείται ευρέως και στην αεροπορία (JET –A1, JET KERO) και είναι ozone depleting substance. Με άλλα λόγια ευθύνεται για την καταστροφή του όζον και το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
Εάν θέλετε την δική μου γνώμη, οτιδήποτε καίγεται, αφήνει κατάλοιπα καύσης. Άλλα περισσότερα και άλλα λιγότερα και στερεί οξυγόνο από την ατμόσφαιρα στην οποία καίγεται.
Πρόσφατη μελέτη στην Νέα Υόρκη σας την παραθέτω
Νέα Υόρκη: Εμφάνιση αλλεργικών συμπτωμάτων είναι πιθανόν να προκαλέσει η καύση κηροζίνης για θέρμανση ή μαγείρεμα τροφίμων στο σπίτι, σύμφωνα με έρευνα Βρετανών επιστημόνων. Η μελέτη πραγματοποιήθηκε στην Αιθιοπία, καθώς στις αναπτυσσόμενες χώρες παρατηρείται σοβαρή αύξηση στον αριθμό των αλλεργικών νοσημάτων που προσβάλλουν τους πολίτες.
Ομάδα Βρετανών γιατρών με επικεφαλής την Αντρέα Βεν του Πανεπιστημίου του Νότινχαμ μελέτησαν περίπου 10.000 κατοίκους της πόλης Τζίμα, στην Αιθιοπία, προκειμένου να διαπιστώσουν εάν η χρήση της κηροζίνης σχετίζεται με το συνεχώς αυξανόμενο αριθμό αλλεργιών που μαστίζουν τους πολίτες των αναπτυσσόμενων χωρών.
"Εντοπίσαμε μεγάλη συσχέτιση μεταξύ των συμπτωμάτων αλλεργίας και της εσωτερικής χρήσης σύγχρονων καυσίμων, όπως η κηροζίνη και σε μικρότερο βαθμό το γκάζι" αναφέρει η ομάδα των επιστημόνων στο τεύχος Νοεμβρίου της American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Συγκεκριμένα, οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η χρήση κηροζίνης αυξάνει κατά 78% την αλλεργική ευαισθησία ενός ατόμου και κατά 56% τις πιθανότητες να εμφανίσει συριγμό, διπλασιάζει τις πιθανότητες να προσβληθεί από ρινίτιδα και τριπλασιάζει το ενδεχόμενο να εκδηλώσει κάποιας μορφής έκζεμα, σε σχέση με όσους δεν χρησιμοποιούν κηροζίνη στα σπίτια τους .
Όπως αναφέρει το Reuters Health, το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα έντονο στις αστικές περιοχές των αναπτυσσόμενων κρατών και οι ερευνητές υποθέτουν πως η αυξημένη εμφάνιση αλλεργικών αντιδράσεων και νοσημάτων συνδέεται κατά κάποιο τρόπο με την ευμάρεια και την αστικοποίηση.
Μετα τιμης
Κωνσταντινος

Phatt
11-12-12, 22:19
Αγαπητε καπετανιε, κι γω το ειχα σκεφτει καπως ετσι, βασει εμπειριας, οτι ειναι κατι αναμεσα στην βενζινη και στην κηροζινη.Το οτι ειναι ξερο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να μου δημιουργησει προβλημα, θα πρεπει να το δοκιμασω.Οσον αφορα αυτα που λεει ο Γιωργος, με το ονομα "Ναφθα" κυκλοφορουν ορισμενα προϊοντα...Δυστηχως δεν εχω MARKET-IN στις Σερρες για να το τσεκαρω...Ελεγε για ποιον λογο το δινανε;
Πολλες φορες εχω δει να βαζουνε στις θερμαστρες σαν την δικη μου κατι που το λενε "white spirit" αλλα ετσι ξερω οτι λενε το νεφτι...Καπετανιε το νεφτι τι μερος του λογου ειναι, πες μας δυο λογια αν γνωριζεις.

leosedf
11-12-12, 22:57
Η λύση βρίσκεται και στη μεθανόλη Παναγιώτη, αν έχεις και το κατάλληλο εργαλείο. 4 ευρώ το λίτρο technical grade μια χαρά παίζει. Εκτός αν πας σε ακριβούτσικο (130 κάπου εκεί) πίεσης εστία που καίει όλα τα καύσιμα ένας είναι αυτός http://www.optimusstoves.com/en/optimus-products/products/katadynshopconnect/optimus-outdoor-kocher/optimus-nova-1/ που είναι από τους καλύτερους στο εμπόριο.

Phatt
11-12-12, 23:02
Η θερμαστρα για την οποια μιλαω Κωστα ειναι κατι που το αναβεις και μετα το βαζεις σε καποια εσωτερικη τσεπη και σε ζεσταινει.Δεν ειναι κατι σταθερο, η εσωτερικου χωρου.

leosedf
11-12-12, 23:27
Α! Ναι έχω και τέτοια. Δεν μου λειτούργησε ποτέ σωστά λόγω του ότι έχω μεγάλη απαγωγή θερμότητας από πάνω μου λόγω του αέρα. Άσχετα αν φορώ αντιανεμικά κλπ κλπ κλπ. Έχω την εντύπωση ότι μου κάηκε και το φιτίλι και πρέπει να το αλλάξω.
Δεν είναι καθόλου πρακτική πάντως.

Phatt
11-12-12, 23:31
Κοιτα σε σχεση με τις αλλες δεν ειναι, απλα εχεις το ατου οτι μπορεις να την κουβαλας επανω σου.Εαν υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις λιγο ανοιχτη φλογα, οι αλλες ειναι τζαμι.

A--15
12-12-12, 05:48
Αγαπητέ Παναγιώτη Καλημέρα
Εις Απάντηση, το White Spirit είναι μια είναι μια εξευγενισμένη μορφή νέφτι. Είναι διαλυτικό για χρώματα. Είναι παράγωγο πετρελαίου.
Το νέφτι από την άλλη μεριά, προέρχεται από μια ρητίνη σαν αυτήν του πεύκου, και μετά από ειδική επεξεργασία βρασμού παράγεται η τερεβινθίνη (νεφτι).
Ο Όρος ξερό φορτίο/υγρο (νάφθα) θα σε απασχόληση εσένα μόνον εις την διάρκεια ζωής του φιτιλιού, αλλά και στην διάρκεια, καύσης της ποσότητος, ανάμεσα στα γεμίσματα.
Θα ήθελα όμως να σταθώ στην προσωπική σου ασφάλεια όσον αφορά τα χημικά προϊόντα αυτά.
Δυστυχώς από την κακήν χρήση, έχουν σημειωθεί ακόμα και θανατηφόρα κρούσματα. Ένα που θυμάμαι ήταν στην Κύπρο, και μάλιστα μιλούμε για νέο άνθρωπο εάν θυμάμαι καλά 25-30 ετων. Το θυμάμαι δε, διότι, το είχαμε αναφέρει σε μια από τις συναντήσεις ασφάλειας που είχαμε κάνει στο πλοίο.
Η μεθανολη έχει μεθυστική δράση. Θυμούμαι όταν πλέναμε τις δεξαμενές φορτίου παλιότερα σε ένα πλοίο μεταφοράς χημικών κατηγορίας Α,Β,και C δηλαδή ότι χειρότερο μπορεί να κουβαλήσει κανείς σε ένα πλοίο, και σου ερχόταν να βγεις στο κατάστρωμα και να αρχίσεις να χορεύεις
Για αυτόν τον λόγο, Πρόσεχε πολύ αγαπητέ Παναγιώτη.
Σας παραθέτω μερικά από τα στοιχεία από MSDS (Μarine Safety Data Sheet) από το διαλυτικό που χρησιμοποιούμε εμείς εδώ μαζί με τις προφυλάξεις που θα πρέπει κάποιος να γνωρίζει.
Μετά τιμής Κωνσταντίνος
Υ.Σ είναι άξιο θαυμασμού ότι ο Συντονιστής (leosef) παρακολουθεί όλα τα νήματα. Τα συγχαρητήρια μου Κωνσταντίνε.

2. HAZARDS IDENTIFICATION
R10
R36/37
R51/53
R65
R66
R67
3. COMPOSITION/INFORMATION ON INGREDIENTS
Name EG-no. conc.range symbol R-phrases
50-100 Xn,N
25-50 Xi
4. FIRST AID
General:
Inhalation:
Skin contact:
Eye contact:
Ingestion:
Remove contact lenses, irrigate copiously with clean, fresh water, holding the eyelids apart and seek medical advice.
Low Boiling Point Naphta
203-603-9
Flammable.
Irritating to eyes and respiratory system.
Toxic to aquatic organisms, may cause long-term adverse effects in the aquatic environment.
Harmful: May cause lung damage if swallowed.
Repeated exposure may cause skin dryness or cracking.
Vapours may cause drowsiness and dizziness.
Page 1/5
23-04-2008
Substances presenting a health hazard within the meaning of the Dangerous Substances Directive Regulations 67/548 EEG
Product nr: 901TU
Reviewed: 06-01-2003
UNYMARINE THINNER
Extended details regarding health and environment, see section 11 & 12.
In all cases of doubt, or when symptoms persist, seek medical attention.
Never give anything by mouth to an unconscious person.
10-37-51/53-65-66-67-
10-36-
265-199-0
1-Methoxy-2-Propanol-Acetate
Do NOT use solvents or thinners.
or assigned an occupational exposure limit.
If unconscious place in recovery position and seek medical advice.
If accidentally swallowed obtain immediate medical attention. Keep at rest. Do NOT induce vomiting.
Remove contaminated clothing.
Wash skin thoroughly with soap and water or use recognised skin cleanser.
Remove to fresh air, keep the patient warm and at rest.
If breathing is irregular or stopped, administer artificial respiration.
T h i s S a f ety Data Sheet is prepared in accordance with Annex II to regulation (EC) No 1907/2006
UNYMARINE THINNER
printed:
reviewed:
5. FIRE-FIGHTING MEASURES
Suitable extinguishing media
Extinguishing media which must not be used for safety reasons
Water jet. Zincdust containing products should not be extinguished with water.
Special exposure hazards arising from the substance or preparation itself, combustion products, resulting gases
6. ACCIDENTAL RELEASE MEASURES
Clean preferably with a detergent; avoid the use of solvents.
7. HANDLING AND STORAGE
Handling:
In addition, the product should only be used in areas from which all naked lights and other sources
For personal protection, see Section 8.
Never use pressure to empty: the container is not a pressure vessel.
Always keep in containers made of the same material as the original one.
another. Operators should wear anti-static footwear and clothing and floors should be of the conductive type.
Keep the container tightly closed. Isolate from sources of heat, sparks and open flame. No sparking tools should be used.
06-01-2003
Recommended: Alcohol resistant foam, CO2, powder, water spray/mist.
Page 2/5
of ignition have been excluded. Electrical equipment should be protected to the appropriate standard.
higher than the occupational exposure limits.
control particulates and solvent vapour in all cases. In such circumstances they should wear a compressed air-fed
respirator during the spraying process and until such time as the particulates and solvent vapour concentration has
The principles contained in the HSE's guidance note Storage of Packaged Dangerous Substances should be
Store in accordance with the conditions of the licence which is necessary under the Petroleum (Consolidation) Act.
preparation. Avoid inhalation of dust from sanding. Smoking, eating and drinking should be prohibited in application area.
Fire will produce dense black smoke. Exposure to decomposition products may cause a health hazard (see Section 10).
When operators, whether spraying or not, have to work inside the spray booth, ventilation is unlikely to be sufficient to
Appropriate breathing apparatus may be required.
Cool closed containers exposed to fire with water.
Personal precautions
diatomaceous earth and place in container for disposal according to local regulations. (see Section 13).
Do not allow to enter drains or water courses.
If the product contaminates lakes, rivers or sewage, inform appropriate authorities in accordance with local regulations.
Comply with the health and safety at work laws.
Exclude sources of ignition and ventilate the area. Avoid breathing vapours.
Refer to protective measures listed in Sections 7 an 8.
Contain and collect spillages with non-combustible absorbent materials, e.g. sand, earth, vermiculite,
Avoid skin and eye contact. Avoid the inhalation of dust, particulates and spray mist arising from the application of this
Environmental precautions
Vapours are heavier than air and may spread along floors. Vapours may form explosive mixtures with air.
Preparation may charge electrostatically; always use earthing leads when transferring from one container to
Prevent the creation of flammable or explosive concentrations of vapour in air and avoid vapour concentration
Storage:
prevent leakage. Do not empty into drains.
fallen below the exposure limits.
Further guidance is contained in the HSE guidance note Storage of Flammable Liquids in Containers.
Store between 0ΊC and 40ΊC in a dry, well ventilated place away from sources of heat and direct sunlight.
Keep away from sources of ignition. Keep away from oxidising agents, from strongly alkaline and strongly acid materials.
No smoking. Prevent unauthorised access. Containers which are opened must be carefully resealed and kept upright to
23-04-2008
Do not allow run-off from fire fighting to enter drains or water courses.

leosedf
12-12-12, 16:17
Υ.Σ είναι άξιο θαυμασμού ότι ο Συντονιστής (leosef) παρακολουθεί όλα τα νήματα. Τα συγχαρητήρια μου Κωνσταντίνε.

Καλά μύδια ανοίγουμε?:lool::lool:
Η μεθανόλη βέβαια προκαλεί και τύφλωση κλπ κλπ. Είναι όντως επικίνδυνη, στην περίπτωση μικρών εστιών όμως συνήθως λειτουργούν με μικρές ποσότητες σε εξωτερικό χώρο. Είναι επίσης υγροσκοπική και απορροφά νερό, γι' αυτό πολλές φορές θα τη δούμε σε σωληνώσεις φορτηγών το χειμώνα (συνήθως εκεί που έχει πολλά κρύα) ώστε να κρατά τις γραμμές στεγνές (άρα και προστασία βουλώματος από πάγο)