PDA

Επιστροφή στο Forum : κύκλωμα αυτόματου φορτιστή



triton21
21-08-11, 23:51
22757

Καλησπέρα σας,
θέλω να ασχοληθώ με το παραπάνω κύκλωμα αυτόματου φορτιστή 2 μπαταριών NiMH.

Και γι αυτό θέλω τη γνώμη σας, ώστε να μη παιδεύομαι άδικα.
αν είναι καλό ή έχει κάποιο λάθος ή οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση

sv4lqcnik
22-08-11, 00:09
δοκιμασε το συνδεσε ενα λαμπακι το πολυ πολυ να καει κατι δεν ειναι και τοσο δυσευρετο η αν εχεις καμια παλια μπαταρια βαλτην η βαλε πολυμετρο θα παρεις τα 5 βολτ;;
το σχηματικο το ειδα ιδια κατασκευη μια δοκιμη θα σε πεισει αν κανει για την δουλεια που το θες αν δεν καψεις δεν μαθαινεις και πιο πολυ δεν μπορεις να κατανοησεις διαφορες και λειτουργειες . κανε οτι καναμε ολοι μας εδω ικανοποιησε την περιεργεια σου βαλε κανα δυο επαναφωρτιζομενες μπαταριες και κανε τεστ τι θα ζεσταθει περισωτερο;;;;

triton21
22-08-11, 00:25
έτσι νομίζω πως είναι ,βέβαια στην έξοδο υπάρχει διακόπτης ο οποίος συνδέει τις αντιστάσεις κατ επιλογή.
Σημαίνει κάτι αυτό;

sv4lqcnik
22-08-11, 00:29
απο οτι και εσυ βλεπεις αυξανει και μειωνει τα ma μιλιαμπερ που θα τραβηξουν οι μπαταριες

triton21
22-08-11, 18:20
Έχω μια απορία σε σχέση με τη γέφυρα.
Πώς θα συνδέσουμε την τροφοδοσία, πού θα συνδεθεί ο αρνητικός και πού ο θετικός πόλος της τροφοδοσίας

Hulk
22-08-11, 18:33
Βασιλη τι ειναι αυτο που δεν καταλαβαινεις; στο σχεδιο που εχεις ανεβασει ολα στα δειχνει κανονικα, και στην γεφυρα ανορθωσης δειχνει το +- και στην
μπαταρια το ιδιο. Αν εννοεις για την ιδια την γεφυρα που παιρνει A/C και που βγαζει D/C τοτε θα κοιταξεις πανω της και εχει συμβολα.

triton21
22-08-11, 18:51
από το τροφοδοτικό έρχονται δύο καλώδια πάνω στη γέφυρα ένα πάνω και ένα κάτω .Από αυτά ποιο είναι το + και ποιο το -

Hulk
23-08-11, 19:01
Βασιλη καλησπερα, οι πανω-κατω γραμμες που βλεπεις στην γεφυρα ειναι η ταση AC που ερχεται απο τον μετασχηματιστη και δεν εχει σημασια το πως θα τα
συνδεσεις, δηλαδη δεν εχει πολικοτητα η εξοδος του μετασχηματιστη που θα δωσεις στην γεφυρα. ΑΛΛΑ!!! η εξοδος της γεφυρας εχει πολικοτητα μετα και εκει
πρεπει να προσεξεις πως θα τα συνδεσεις, δηλαδη οπως βλεπεις το σχεδιο το (-) αριστερα και το (+) δεξια.22788

sv4lqcnik
23-08-11, 19:59
πολυ σοστος ο παιχτης πιο αναλυτικη σημανση δεν υπαρχει σοστος ο σωζων :biggrin::001_rolleyes:

triton21
24-08-11, 00:02
Βασιλη καλησπερα, οι πανω-κατω γραμμες που βλεπεις στην γεφυρα ειναι η ταση AC που ερχεται απο τον μετασχηματιστη και δεν εχει σημασια το πως θα τα
συνδεσεις, δηλαδη δεν εχει πολικοτητα η εξοδος του μετασχηματιστη που θα δωσεις στην γεφυρα. ΑΛΛΑ!!! η εξοδος της γεφυρας εχει πολικοτητα μετα και εκει
πρεπει να προσεξεις πως θα τα συνδεσεις, δηλαδη οπως βλεπεις το σχεδιο το (-) αριστερα και το (+) δεξια.22788

Σάββα για να καταλάβω καλύτερα .Εγώ έχω έναν τέτοιο μετασχηματιστή .
http://www.clevermarket.gr/displayITM2.asp?ITMID=4154
Ή πρέπει να έχω κάτι άλλο;
Θέλω να πω ότι ο παραπάνω μετασχηματιστής έχει υποχρεωτικά πόλους + και - τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Εκτός και αν μιλάμε για άλλου τύπου μετασχηματιστή, τον οποίο θα ήθελα να μου υποδείξεις

Hulk
24-08-11, 18:26
Γεια σου και παλι Βασιλη, οπως σωστα ειπες πιο πανω αυτο που εχεις δεν ειναι απλος μετασχηματιστης αλλα τροφοδοτικο, εχει μεσα και ανορθωση οποτε
σου βγαζει ταση DC στην εξοδο και εχει (+) και (-). Οταν λεμε μετασχηματιστη σε ενα κυκλωμα μιλαμε για κατι τετοιο:http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=23
ο οποιος ειναι σκετος χωρις κανενα ηλεκτρονικο στοιχειο οπως πχ. γεφυρα-πυκνωτη.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτον που εχεις απλα στο κυκλωμα δεν θα βαλεις καθολου την γεφυρα που εχει και τον πυκνωτη γιατι τα εχει ηδη μεσα το τροφοδοτικο,
κοιταξε μονο επειδη ειναι ρυθμιζομενο να βαλεις την ταση στα 6 ή 7,5 βολτ για να δουλευει πιο χαλαρα το 7805, δες και μια φωτο πως σου λεω να το κανεις:
22817

Hulk
24-08-11, 18:49
Κατι που ξεχασα να σου πω για την πολικοτητα, στο τροφοδοτικο που εχεις αλλαζει με ενα διακοπτακη που ειναι διπλα απο τον επιλογεα τασης.
Αν εχεις ενα πολυμετρο δες το καλυτερα που ειναι το (+) και που το (-) πριν το βαλεις στο κυκλωμα.

Mihos
24-08-11, 19:11
...μονο επειδη ειναι ρυθμιζομενο να βαλεις την ταση στα 6 ή 7,5 βολτ για να δουλευει πιο χαλαρα το 7805...

7.5 Volt δεν αρκούν: 1,5V της μπαταρίας + 0,7V της διόδου + 5V του lm7805 + 2V η drop out voltage = 9,2V το λιγότερο...

triton21
25-08-11, 08:46
Γεια σου και παλι Βασιλη, οπως σωστα ειπες πιο πανω αυτο που εχεις δεν ειναι απλος μετασχηματιστης αλλα τροφοδοτικο, εχει μεσα και ανορθωση οποτε
σου βγαζει ταση DC στην εξοδο και εχει (+) και (-). Οταν λεμε μετασχηματιστη σε ενα κυκλωμα μιλαμε για κατι τετοιο:http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=23
ο οποιος ειναι σκετος χωρις κανενα ηλεκτρονικο στοιχειο οπως πχ. γεφυρα-πυκνωτη.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτον που εχεις απλα στο κυκλωμα δεν θα βαλεις καθολου την γεφυρα που εχει και τον πυκνωτη γιατι τα εχει ηδη μεσα το τροφοδοτικο,
κοιταξε μονο επειδη ειναι ρυθμιζομενο να βαλεις την ταση στα 6 ή 7,5 βολτ για να δουλευει πιο χαλαρα το 7805, δες και μια φωτο πως σου λεω να το κανεις:
22817


Σάββα ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!!

Hulk
25-08-11, 18:33
Σάββα ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!!

Παρακαλω φιλε Βασιλη, γι'αυτο ειμαστε εδω. Οπως σωστα ο Μιχαλης με διορθωσε η ταση που θα δωσεις στο κυκλωμα βαλτην στα 9 βολτ γιατι δεν
ειχα υπολογισει την πτωση τασης.