PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ ΑΡΧΕΙΑ????



p.gabr
23-08-11, 22:50
ειχα κολλησει τον υιο windows recovery στο φορητο της κορης μου
εκτος των αλλων αυτος ο υιος εκανε κρυφα και ολα τα αρχεια τα οποια μπορουσες να τα δεις οταν ενεργοποιουσες την λειτουργεια επιλογες φακελων- εμφανιση κρυφων αρχειων
τελος παντων να μην πολυλογω εγινε φορματ αφου πρωτα εσωσα τα αρχεια στο d .
Aλλα τα αρχεια που ειχα σωσει στο d (προκειται για ενα msi 100 ) εξακολουθουσαν να φαινονται κρυφα META TO FORMAT
το θεμα αυτο συναιχιστηκε και τωρα εχουμε στο φλασακι( που προκειται για διπλωματικη εργασια βιολογιας )ολα αυτα να φαινονται σαν κρυφα αρχεια
με μεταφορα σε αλλον υπολογιστη τα ιδια ακομα και συμπιεση -αποσυμπιεση αντιγραφη και οτιδηποτε αλλο δεν αποδιδουν
δινω και μια φοτο για να ρωτησω κατι
το αρχειο thumbws.db τι ειναι
αυτο υπηρχε σε ολους τους φακελους
το αφαιρεσα οπως βλεπετε στην κατω εικονα αλλα μετα απο αποσυμπιεση εμφανιζεται παλι
τι ειναι αυτο που προσδιοριζει αν ενα αρχειο ειναι κρυφο δεν καταλαβαινω
αραγε υπαρχει επαναφορα να εμφανιζονται ανθρωπινα
την επιεικια σας αν δεν εδωσα σωστα το θεμα

bigri
23-08-11, 23:00
Από τις ιδιότητες των αρχείων επαναφέρονται αν δεν υπάρχει αλλο προβλημα.
επισης υπαρχει και εντολη attrib απο command line

Ultrasound
23-08-11, 23:01
Πολύ απλά θα αποσυμπιέσεις τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν σε κάποια θέση, θα τα επιλέξεις όλα και με δεξί κλικ->ιδιότητες. Στις ιδιότητες θα αποεπιλέξεις το κουτάκι με τη λέξη κρυφό. Εάν όλα πάνε καλά τότε όλα τα αρχεία δεν θα είναι πλέον κρυφά...

Επίσης το thumbs.db είναι αρχείο συστήματος και δημιουργείται αυτόματα από το λειτουργικό. Πολύ απλά πρόκειται για αποθηκευμένες μικρογραφίες από αρχεία εικόνας που υπάρχουν σε έναν φάκελο. Μη σε ανησυχεί καθόλου...

p.gabr
23-08-11, 23:08
ΧΡΗΣΤΟ αυτο ακριβως εκανα παρα τα βασικα τα εβαλα σα αλλον φακελο αλλα παλι κρυφα φαινονται οσο για αυτο που λεει ο βασιλης συγνωμη δεν ειμαι εξπερτ αν ειναι δυνατον ποιο απλα

Hary Dee
19-09-11, 18:18
Παναγιώτη έβγαλες άκρη τελικά ή θέλεις ακόμη βοήθεια; (βλέπω το τόπικ λίγο ετεροχρονισμένα :) )

p.gabr
19-09-11, 18:26
Χσραλαμπε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου
Ηταν πραγματικα ενας γριφος δεν γινοταν τιποτα.....
Τελικα ομως ειχε ευτυχη καταληξη γιατι βρεθηκε οτι οι εικονες που ηταν σημαντικοτατο γινοταν επικολληση σε word kai powet point
Ετσι σωθηκε εργασια μηνων

Hary Dee
19-09-11, 18:30
ΟΚ. Αλλιώς θα σου έδειχνα πώς να τα κάνεις και πάλι ορατά...

p.gabr
19-09-11, 19:17
Χαραάμπε αν μπορεις ριχτο
Υπαρχουν βεβαια στο φλασακι με αυτη την μορφη Και σε αλλους που το πηγα δεν μπορεσαν να κανουν κατι
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Hary Dee
19-09-11, 20:00
Έστω ότι τα αρχεία μας είναι τα "Περίπτωση 1.JPG" και "Περίπτωση 2.JPG".



Κάνουμε δεξί κλικ στο κρυφό αρχείο και πάμε στις "ιδιότητες".
23653
Αν τα πράγματα είναι όπως στην περίπτωση 1 απλά ξετσεκάρουμε την επιλογή "κρυφό". Αν όμως είμασατε στην περίπτωση 2 κάνουμε το εξής (αυτό που είπε ο Βασίλης):
Πατάμε "Έναρξη" και πληκτρολογούμε cmd. Λογικά θα μας βγάλει στα αποτελέσματα το "cmd.exe". Το τρέχουμε και γράφουμε τα παρακάτω:
23654
Στη συνέχεια πατάμε enter και βλέπουμε αν όντως αποκαταστάθηκε το πρόβλημα.

Κανονικά υπάρχει και μια επιλογή για να αποκατασταθούν όλα τα αρχεία στον φάκελο αλλά δεν μου δούλεψε, κάτι πρέπει να κάνω λάθος :(
Αν χρειαστείς περαιτέρω εξηγήσεις γράψε...

p.gabr
19-09-11, 20:48
ΝΑΙ ΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ
ειναι τσεκαρισμενο το κρυφο αρχειο
εχω ανεβασει και ενα αρχειο αν θελεις να το δεις δεν εχει ιυο ειναι τσεκαρισμεμο
το θεμα ειναι αν μπορουν να γινουν ολα μαζυ
http://fs03u.sendspace.com/processupload.html

ακυρο το ανεβασα και βγαζει σφαλμα
(http://fs03u.sendspace.com/processupload.html)

klik
19-09-11, 21:40
...
το θεμα ειναι αν μπορουν να γινουν ολα μαζυ...
(http://fs03u.sendspace.com/processupload.html)

for /R in (c:\*.*) do attrib -h %i
ή πιο απλά

attrib /S c:\*.*

Hary Dee
20-09-11, 09:18
attrib /S c:\*.*Δεν μου δουλεύει. Βέβαια δοκίμασα να βάλω και φάκελο στη θέση της διαδρομής, αφού θέλουμε να κάνουμε μαζική δουλειά. Δοκίμασα όμως και με απλό αρχείο μέσα σε φάκελο και διορθώνει μόνο αυτό το αρχείο (βάζοντας μάλιστα και τις παραμέτρους -s -h). Καμιά ιδέα;

klik
20-09-11, 09:39
Δεν μου δουλεύει. Βέβαια δοκίμασα να βάλω και φάκελο στη θέση της διαδρομής, αφού θέλουμε να κάνουμε μαζική δουλειά. Δοκίμασα όμως και με απλό αρχείο μέσα σε φάκελο και διορθώνει μόνο αυτό το αρχείο (βάζοντας μάλιστα και τις παραμέτρους -s -h). Καμιά ιδέα;

βάλε το /S στο τέλος (αυτό πρέπει να είναι το λάθος)
βάλε και το /D μήπως έχει και directories κρυμμένα


attrib -s c:\*.* /S /D


να και οι παράμετροι του attrib



Ε΅φανίζει ή αλλάζει τα χαρακτηριστικά των αρχείων.

ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [+I | -I]
[΅ονάδα:][διαδρο΅ή][όνο΅α αρχείου] [/S [/D] [/L]]

+ Ορισ΅ός ενός χαρακτηριστικού.
- Απαλοιφή ενός χαρακτηριστικού.
R Χαρακτηριστικό αρχείου ΅όνο για ανάγνωση.
A Χαρακτηριστικό φύλαξης αρχείου.
S Χαρακτηριστικά αρχείου συστή΅ατος.
H Χαρακτηριστικό κρυφού αρχείου.
I Χαρακτηριστικό αρχείου χωρίς ευρετήριο περιεχο΅ένων.
[δίσκος:][διαδρο΅ή][όνο΅α αρχείου]
Καθορίζει ένα αρχείο ή αρχεία προς επεξεργασία από την εντολή attrib.
/S Επεξεργάζεται τα αρχεία που ταιριάζουν στον τρέχοντα κατάλογο
και σε όλους τους υποκαταλόγους.
/D Επεξεργάζεται επίσης καταλόγους.
/L Εργασία στα χαρακτηριστικά της συ΅βολικής σύνδεσης ως προς
τον προορισ΅ό της συ΅βολικής σύνδεσης

Hary Dee
20-09-11, 09:46
klik το δοκίμασα αλλά τζίφος. Μου δουλεύει μόνο για αρχεία και όχι για φακέλους :(
Εννοείται ότι παίζω και με τις 2 παραμέτρους (-s -h) γιατί το -s είναι μόνο για system.

klik
20-09-11, 10:42
klik το δοκίμασα αλλά τζίφος. Μου δουλεύει μόνο για αρχεία και όχι για φακέλους :(
Εννοείται ότι παίζω και με τις 2 παραμέτρους (-s -h) γιατί το -s είναι μόνο για system.

μην μπερδεύεις το -s me to /S. Αλλη δουλεια το καθενα.
Γραψε ΑΚΡΙΒΩΣ την εντολη που δινεις.

Hary Dee
20-09-11, 11:36
Ετοίμαζα ένα μακροσκελές ποστ με τα πλήρη αποτελέσματα της μικρής μου "έρευνας" μέχρι που κατάλαβα τι κάνω λάθος. Βάζοντας *.* πιάνουμε όλα τα αρχεία ενώ εγώ στα αστεράκια έβαζα διάφορους φακέλους και αρχεία! Όταν έβαλα attrib -s -h d:\folder\*.* /S /D όλα άψογα.
Klik είσαι μεγάλος! Ευχαριστώ!

p.gabr
20-09-11, 11:57
παιδια μου φαινονται λιγο δυσκολα αυτα που λετε δεν εχω προσπαθησει να το επιχειρισω
αυτη την στιγμη δεν μπορω, θα δοκιμασω το βραδυ και θα σας απαντησω
παντως ηταν ενα θεμα που προβληματισε
και δεν προκειται για μια φοτο η δυο,ειναι τεραστια αρχεια με αμετρητες φοτο
να πω και μια βλακεια μην με παραξηγησετε
αν δεν μπορεσω να τα ανεβασω καπου( ειναι γυρω στα 3 γιγα) και να μου τα διωρθωσει καποιος αν μπορει
NA ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ

selectronic
20-09-11, 12:20
Δεν είναι τίποτα φίλε μου, μία εντολή είναι μόνο.

Αν δεν έχεις ξαναδεί περιβάλλον DOS μπορεί να σου φανεί κάπως όλη αυτή η μαυρίλα:biggrin:, αλλά δεν είναι τίποτα!

Βάλε τις φωτό σου σε έναν φάκελο «έξω-έξω» και με μικρό όνομα, πχ C:\a και σε 60sec θα έχεις τελειώσει!

Hary Dee
20-09-11, 12:51
1) Φτιάξε ένα φάκελο με όνομα "a" (χωρίς εισαγωγικά) και βάλε τον φάκελο χύμα στον "D".
2) Εκεί μέσα βάλε ένα αντίγραφο όλων των αρχείων που θέλεις να φτιάξεις. (λέω αντίγραφο σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή...)
3) Τρέξε το συνημένο (αφού το ξεζιπάρεις). Λογικά θα δουλέψει...
23671

ΥΓ: Το συννημένο είναι ένα αρχείο .bat με την εξής εντολή: attrib -h -s d:\a\*.* /S /D
ΥΓ2: Ελπίζω να μην σου σβήσει το συννημένο κανένα antivirus!