PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΣΙΠΑΚΙ TC9305P-009 ΣΕ ΠΙΚ ΑΠ SONY PS-Q3



nnannos
26-08-11, 23:43
Έχω ένα πικ απ PS-Q3 το μοντέλο, αυτό που ενωνεται με το υπόλοιπο σύστημα, είχαν χαλάσει τα λαστιχάκια κ το ανοιξα κ το εφτιαξα, μετα δοκίμασα κ γύρισα το μοτερ λιγάκι κ μάλλον κατι εκαψε στη πλακέτα. Ψάχνω ένα τσιπάκι το TC9305P-009 δε μπορώ να βρω πουθενα ουτε datasheet για να επιβεβεώσω αν εχει καεί αυτό. Έχει μόνο 2 τσιπακια αυτό και το A5521D το οποίο ελέγχει το κινητήρα που γυρνάει το δίσκο, αν έχει συμβεί αυτό που λέω το πιθανότερο είναι να'χει καεί το Α5521D που είναι άμεσα συνδεδεμένο με το μοτέρ. το μοτέρ ενεργοποιείται με ενα push μπουτον το οπόίο απο +3.5V πέφτει στα 0 πατώντας τον στιγμιαία, αυτο συνδέεται σε ένα ποδαράκι του TC9305P-009(που δε ξερω καν τι ειναι) κ μετράω όλα τα υπολοιπα πόδια κ θα έπρεπε σε κάθε πάτημα να δω κάποια αλλαγη σε ταση σε καποιο ποδι(εξοδος), βεβαια αν εχει καει το άλλο ίσως μπλοκάρει την έξοδο του...
Αν ξέρει κανείς κάτι για το TC9305P-009 ας βοηθήσει(στο ιντερνετ δε το βρισκω πουθενα!!), επίσης ακούω γνώμες για την ανίχνευση της βλάβης.

Ps: το εν λόγω πικ απ εχει συναισθηματικη αξία γι'αυτο κ δε το πετάω :))

chip
27-08-11, 13:49
το TC9305P-009 μάλλον είναι μικροελεγκτής. Το βασικό είναι να βρούμε τι εντολές πέρνει το a5512d για να καταλάβουμε αν είναι εκεί η βλάβη. Θα μπορούσε να του στέλνει εντολές αλλά να μην μπορείς να τις δεις με πολύμετρο αλλά μόνο με παλμογράφο.
(προσοχή αν βρείς το tc9305p και είναι όντως μικροελεγκτής -που μάλλον είναι- θα πρέπει να έχει το 009 αλλοιώς έχει άλλο πρόγραμμα για άλλη συσκευή και θα σου είναι άχρηστο.)
Αν έβγαζες μία φωτογραφία ίσως να βοηθούσε. Εμένα μου πάει στο μυαλό εκτός από το A5521d πιθανά hall αισθητήρια. Επίσης νομίζω αν μείνουν πολύ καιρό σε αχρηστειά τα synchronous (brushless) μοτερ που υποθέτω θα έχει νομίζω μπορεί να χάσουν τη μαγνήτιση τους οπότε θέλεις μοτερ....

chip
27-08-11, 13:54
αρχικά το μυαλό μου πήγε οτι το a5521d θα είναι κάποιος ελεγκτής από synchronous motor.
μετά σκέφτηκα μήπως είναι το LA5521D και οδηγεί απλό μοτερ? για δες το....

http://www.ebay.com/sch/i.html?rt=nc&LH_PrefLoc=2&_nkw=a5521d&_fln=1&_trksid=p3286.c0.m283
αυτό είναι? (μάλλον είναι ίδιο με το LA5521D)

chip
27-08-11, 15:38
κοίταξα στο βιβλίο (ECA) και λέει οτι είναι logic controller for audio system. Για το 9305 δεν βρίσκουμε datasheet, όμως το 9312 που είναι κι αυτό logic controller for audio system είναι μια μορφή PLA (κάτι ανώτερο από PAL, κάτι σαν πολύ μικρό fpga). Συνεπώς είναι πράγματι προγραμματισμένο και πρέπει να βρεις το ίδιο ακριβώς (με το -009) αν είναι χαλασμένο.
Όταν πατάς το πλήκτρο αλλάζει η λογική κατάσταση για όση ώρα πατάς το πλήκτρο ή στιγμιαία? αν είναι στιγμιαία μπορεί να έχει χαλάσει το πλήκτρο.
Επίσης έλεγξε τελικά αν το ολοκληρωμένο που ελέγχει το μοτερ είναι το la5521d. Αν είναι αυτό θα πρέπει να αφαιρέσεις το tc9305 και να δώσεις τις κατάλληλες τάσεις και να δεις αν θα δουλέψει το μοτερ. Αν τελικά αποδειχθεί οτι φταίει το tc9305 και το μόνο που κάνει ειναι να ανοίγει και να ξεκινά και να σταματά το μοτερ τότε θα πρέπει να αντικατασταθεί από ένα ανάλογο κύκλωμα.

και επειδή πιστεύω θα έχεις ένα... θεματακι με τα ιαπωνέζικα στο datasheet του la5521d δες το KA2402

nnannos
30-08-11, 16:32
Η λογική κατάσταση αλλάζει για όση ώρα πατάω το πλήκτρο, πάντως έχω ήδη παραγγείλει 2 Α5521 και ελπίζω να μην έχει πάθει κάτι το TC9305. Πάντως πριν 2 μέρες πριν όταν είχα συνδέσει στο στερεοφωνικό τα 2 RCA κλώδια ήχου το μοτερ γυρναγε, μήπως φταιει αυτο που δε το συνδέω τώρα στο στερεοφωνικό(το στερεοφωνικο είναι στο χωριο), το χω συνδέσει μόνο σε μια LG τηλεόραση,μηπως παιρνει γειωση απο εκεί από τα RCA??
Δεν έκανα κατι περίεργο για να καεί κάτι...

chip
30-08-11, 23:33
μου κάνει εντύπωση και μένα που δεν δουλεύει αλλά και πάλι δε νομίζω οτι το πειράζει που δεν έχει στερεοφωνικό. Υποθέτω οτι έλεγξες οτι δεν πέρνει ρεύμα το μοτέρ.
Αν τελικά αποδειχθεί οτι φταίει το TC9305 θα πρέπει να γίνει κάποια πατέντα...

nnannos
31-08-11, 01:24
Ναι έλεγξα το μοτερ και δε βλέπω διαφορά τάσης, βλέπω +3.6V σε κάθε ακροδέκτη, μήπως υπάρχει βραχυκύκλωμα σε κάνα τρανζιστορ και ψαχνω άδικα τα τσιπάκια??

chip
31-08-11, 10:24
tranzistor? τι τρανζιστορ? δεν μας είπες οτι εχει και τρανζιστορ το κύκλωμα...
μηπως να το βλεπαμε σε μια φωτογραφία?

nnannos
31-08-11, 15:37
Απλά αναφέρθηκα κατευθείαν στα τσιπάκια επειδή ήταν τα μόνα που με απασχολούσαν σε περίπτωση που είχαν καει. Ορίστε και 2 φωτο:
2305023051

chip
31-08-11, 23:43
τι είναι όλα αυτά τα καλώδια? Έχει άλλα πλήκτρα, έχει και επιλογή ταχύτητας? Τα τρανζίστορ φαντάζομαι οτι θα είναι κάποιο είδος τροφοδωτικού... αλλά πολλά έχει...! Μήπως έχει τίποτα διακόπτες ο μηχανισμός για να ελέγχει τη θέση του βραχίονα ή κάτι άλλο και το πρόβλημα είναι εκεί?
Μήπως να αγόραζες το service manual? κάπου το είδα νομίζω 5 δολάρια.

nnannos
01-09-11, 00:32
Έχει ένα μηχανικο διακοπτη 4 θεσεων για έλεγχο μικρο/μεγαλο δίσκο 33/45 στροφων, το εχω ελεγξει και αλλάζει κατάσταση. Τελικα πηγα στο owner-manuals.com και πηρα το service manual 5$, αλλά ακόμη είναι pending, αυριο πιστευω να μπορω να το κατεβασω, θα το δω και θα σου πω. Ευχαριστω για τη βοήθεια

nnannos
02-09-11, 00:53
Τελικά ευρέθη το πρόβλημα, ήταν<πιο απλό απ'όσο νομιζα, ήταν χαλασμένο το λάστιχο(ξεραμένο) του μοτερ για το βραχίονα και δεν μπορούσαν να πατηθούν οι τερματικοί διακόπτες και έπεφτε σε ατερμων βρόχο και δε ξεκινούσε ποτέ το δευτερο μοτερ αφού περίμενε πρώτα να φτάσει στην άκρη ο βραχίονας. Βοήθησε πολύ το service manual που είχε μέσα τα σήματα του TC9305p από κει κατάλαβα τι παίζει με τους τερματικούς διακόπτες!

chip
02-09-11, 11:18
συγχαρητήρια!

nnannos
02-09-11, 20:25
Τελικά δε μπορώ να βρω το λαστιχάκι γιατι είναι μολις 11.5 mm ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αυτη τη διάμετρο στην Αθήνα, ebay δε βρισκω κάτι.