PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστασια πορσελανινων ασφαλειων απο το καψιμο με ρελε ή διακοπτη......



The Professor
29-08-11, 13:18
22992



Χαρακτιρηστικα τυπωμενα πανω του : ABB , S 231 , B 16 ~230/400 , σε κουτακι ειναι το νουμερο 3000


Χαιρετιζω ολους και ευχομαι καλο φθινοπωρο-χειμώνα με υγεια διοτι ερχονται πολυ δυσκολες μερες.

Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι , επειδη στο σπιτι ο πινακας με τις ασφαλειες ειναι μονο με πορσελανινες και δεν εχει αυτο απο πανω (ρελε λέγεται ή διακοπτης? γιατι το χα πει ρελε και καποιος μου πε οτι λεγεται διακοπτης) με αποτελεσμα αμα προκαλω κατι στο εργαστηριο μου να καιω τις ασφαλειες και αυτο μου σπαει τα νευρα ,το αντικειμενο απο πανω μου το χαρισαν ειναι για 220 εναλλασομενο, για αυτο σκευτηκα να τοποθετησω αυτο της φωτογραφιες ουτως ωστε οταν γινεται βραχυκυκλωμα να μου το κοβει πριν φτασει στον πινακα.

Αυτο απο πανω θελει σταθεροποιημενα αν θυμαμαι καλα φαση και ουδετερο (κατευθειαν απο το ρολοι της ΔΕΗ) ενω στις πριζες αυτο δεν γινεται , εγω θελω να το βαλω αναμεσα στην πριζα του εργαστηριου μου και τον πινακα δηλαδη να παρεμβαλεται ωστε να μην καιω τις πορσελανινες , ομως πως θα καταφερω να εχω παντα σε μια θεση την φαση και στην αλλη τον ουδετερο ? να φτιαξω προσθετω μικρο κυκλωμα που θα αναγνωριζει που ειναι αυτα τα 2 και θα τα στελνει σωστα στο ρελε.

Μου χουν πει και καποιον αλλο τροπο παιρνω εναν μετασχηματιστη 220 σε 220 και καθαρισα , αλλα δεν μπορω να ξοδευτω για τετοια γιατι μετα παιζουν ποσα watt πρεπει να ναι .....

selectronic
29-08-11, 14:29
Φίλε μου καταρχάς να σου πω ότι αυτό που έχεις είναι μία ασφάλεια (ή μικροαυτόματος) των 16Α, δηλαδή «πέφτει» όταν περάσουν πάνω από 16 αμπέρ περίπου. Ο ρελές διαρροής (ή ρελέ διαφυγής ή αντιηλεκτροπληξιακός ή Διαφορικός Διακόπτης Εντάσεως – ΔΔΕ) είναι άλλο πράγμα, χοντρικά μετράει αν το ρεύμα που «φεύγει» από την φάση επιστρέφει από τον ουδέτερο, ώστε να εντοπίσει διαρροή ρεύματος και να κόψει την παροχή, και είναι σαν αυτόν:

22993
Τώρα για το θέμα σου, γίνετε αυτό που θες αλλά δεν είναι τόσο απλό και επίσης δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας χωρίς να θέσει την ζωή του σε κίνδυνο. Και γι αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα, ξέρεις κάποιον που να ξέρει (όχι να ξέρει να βιδώσει μία πρίζα) από ηλεκτρολογικά?

Πάντα φιλικά,

Γιάννης

Edit:

Αλήθεια, μιας και βλέπω από το προφίλ σου ότι σπουδάζεις ηλεκτρονικός, με τι «παίζεις» στο εργαστήριό σου και καις συχνά-πυκνά την ασφάλεια?

Πολύ σωστά σου είπαν να πάρεις έναν μετ/στη απομόνωσης 220/220, έτσι θα είσαι και εσύ ασφαλείς. Αν το σπίτι είναι δικό σου ίσως να σκεφτείς να «αναβαθμίσεις» τον πίνακά σου ώστε να έχεις και αυτόματες ασφάλειες και κυρίως ρελέ διαρροής?

JIM_6146B
29-08-11, 14:37
Φιλε μου βρές ενα ηλεκτρολόγο . Ψαξε για την καλύτερη τιμή και άλλαξε τον πίνακα σου με αυτοματάκια και ρελε διαροής .

Ετσι μόνο θα κάνει κάτι μόνιμο , σωστό και ασφαλές . Και αφού εχεις εργαστήριο ενας λόγος παραπάνω για να κάνεις αντικατάσταση του παλαιού σου πίνακα . Το ρελέ διαρροής θα σε προστατέψει πολλές φορές απο διαροή κ.λ.π.


:)

FILMAN
29-08-11, 14:41
22992





Χαρακτιρηστικα τυπωμενα πανω του : ABB , S 231 , B 16 ~230/400 , σε κουτακι ειναι το νουμερο 3000


Χαιρετιζω ολους και ευχομαι καλο φθινοπωρο-χειμώνα με υγεια διοτι ερχονται πολυ δυσκολες μερες.

Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι , επειδη στο σπιτι ο πινακας με τις ασφαλειες ειναι μονο με πορσελανινες και δεν εχει αυτο απο πανω (ρελε λέγεται ή διακοπτης? γιατι το χα πει ρελε και καποιος μου πε οτι λεγεται διακοπτης) με αποτελεσμα αμα προκαλω κατι στο εργαστηριο μου να καιω τις ασφαλειες και αυτο μου σπαει τα νευρα ,το αντικειμενο απο πανω μου το χαρισαν ειναι για 220 εναλλασομενο, για αυτο σκευτηκα να τοποθετησω αυτο της φωτογραφιες ουτως ωστε οταν γινεται βραχυκυκλωμα να μου το κοβει πριν φτασει στον πινακα.

Αυτο απο πανω θελει σταθεροποιημενα αν θυμαμαι καλα φαση και ουδετερο (κατευθειαν απο το ρολοι της ΔΕΗ) ενω στις πριζες αυτο δεν γινεται , εγω θελω να το βαλω αναμεσα στην πριζα του εργαστηριου μου και τον πινακα δηλαδη να παρεμβαλεται ωστε να μην καιω τις πορσελανινες , ομως πως θα καταφερω να εχω παντα σε μια θεση την φαση και στην αλλη τον ουδετερο ? να φτιαξω προσθετω μικρο κυκλωμα που θα αναγνωριζει που ειναι αυτα τα 2 και θα τα στελνει σωστα στο ρελε.

Μου χουν πει και καποιον αλλο τροπο παιρνω εναν μετασχηματιστη 220 σε 220 και καθαρισα , αλλα δεν μπορω να ξοδευτω για τετοια γιατι μετα παιζουν ποσα watt πρεπει να ναι .....
Βρε Αλέξανδρε!
1) Αυτό που δείχνεις δεν είναι ούτε ρελέ, ούτε διακόπτης, είναι αυτόματη ασφάλεια.
2) Στο βραχυκύκλωμα δεν καίγεται η ασφάλεια που απλώς είναι πλησιέστερα στο σημείο του προβλήματος καθότι το ρεύμα διατρέχει (δυστυχώς...) όλο το κύκλωμα....
3) Τι σημαίνει "σταθεροποιημένη φάση" και "σταθεροποιημένος ουδέτερος";
4) Αυτό το πράγμα της φωτογραφίας έχει από πάνω και από κάτω από δυο θέσεις για καλώδια; Όχι βέβαια....

selectronic
29-08-11, 14:50
Επίσης αν τα 20-30 ευρώ για έναν μετ/στη απομόνωσης σου φαίνονται πολλά, σκέψου τουλάχιστον να πάρεις ένα βραχιόλι γείωσης με 3-4 ευρώ. Αν μένεις κοντά πέρνα από εδώ να στο χαρίσω!

22994
Είναι κρίμα να παίζεις με τα 220 σε σπίτι χωρίς ρελέ και χωρίς καμία προστασία. Δεν είναι παιχνίδι το ρεύμα… Εδώ σκοτώνονται (φτου φτου φτου) ηλεκτρολόγοι με πείρα στο επάγγελμα.

FILMAN
29-08-11, 14:58
Γιάννη, το βραχιόλι γείωσης προστατεύει τα εξαρτήματα, όχι τον άνθρωπο...

selectronic
29-08-11, 15:10
Ναι αυτή είναι η κύρια λειτουργία του, αλλά αν το φορέσει στο δεξί καρπό (αν με αυτόν πασπατεύει) και το γειώσει, δεν θα κάνει κακό, συμφωνείς?

JIM_6146B
29-08-11, 15:16
Ούτε και με ρελε διαρροής δεν το κάνεις αυτό . Ερώτημα που πατάς ?? απο εκεί δεν θα πάει ρεύμα ???

Το σίγουρο είναι κάτι θα ψηθεί ....το πασπάτεμα με τάση πάνω απο 42Volt είναι ακρως επικίνδυνο .


http://www.hlektronika.gr/forum/content.php?r=76-Ξ—Ξ›Ξ•ΞšΞ

selectronic
29-08-11, 15:24
Φίλε JIM δεν είναι το από πού θα πάρει το ρεύμα, αλλά από πού θα το γειώσει και κατά συνέπεια από πού θα περάσει και τι ζημιά θα κάνει.

Αν πιάσει με το δεξί χέρι την φάση και με το αριστερό ακουμπάει σε γη, το ρεύμα θα περάσει από βασικά όργανα όπως καρδιά και πνεύμονες. Αν όμως έχει τον δεξί καρπό του γειωμένο, το ρεύμα θα περάσει μόνο από τα δάχτυλά ή την παλάμη μέχρι τον καρπό, αποφεύγοντας έτσι τα ζωτικά όργανα που ανέφερα πριν.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτός σωστός τρόπος προστασίας, αλλά από το τίποτα…

Όπως γράψαμε σε διπλανά ποστ, το σωστό είναι να αλλάξει τον πίνακα του με νέο που να έχει και ΔΔΕ, να κάνει έλενχο ότι το σπίτι έχει γείωση και λειτουργεί σωστά, και αφού έχει και εργαστήριο να βάλει και έναν μικρό μετ/στη απομόνωσης.

Κάτι μου λέει ότι αν βάλει μία λάμπα 60W μεταξύ φάσης και γείωσης, ή δεν θα ανάψει καθόλου ή ελάχιστα…


Α, και πλέον σχεδόν όλα τα παπούτσια έχουν πλαστικές σόλες…

FILMAN
29-08-11, 15:29
Αν πιάσει με το δεξί χέρι την φάση και με το αριστερό ακουμπάει σε γη, το ρεύμα θα περάσει από βασικά όργανα όπως καρδιά και πνεύμονες. Αν όμως έχει τον δεξί καρπό του γειωμένο, το ρεύμα θα περάσει μόνο από τα δάχτυλά ή την παλάμη μέχρι τον καρπό, αποφεύγοντας έτσι τα ζωτικά όργανα που ανέφερα πριν.

Λάθος... Σε αυτή την περίπτωση τον συμφέρει καλύτερα να είναι αγείωτος... Για να μην κινδυνεύεις πρέπει το ρεύμα να συναντήσει πρώτα τη γη και μετά εσένα... Αν γίνει το ανάποδο (όπως με το βραχιόλι) την πάτησες... Να γιατί γειώνονται τα μηχανήματα και όχι οι άνθρωποι...

selectronic
29-08-11, 15:33
Φυσικά και το καλύτερο είναι να μην γειώνει πουθενά και να μην πάθει το παραμικρό. Όπως και το καλύτερο είναι να έχει ρελέ διαρροής κτλ κτλ κτλ…

heyjoe
29-08-11, 15:45
Αγαπητέ φίλε,
Απ ότι κατάλαβα θέλεις:
Να έχεις έλεγχο τροφοδοσίας των ρευματοδοτών του εργαστηρίου τοπικά,
Να έχεις προστασία από διαρροές ρεύματος

Να μην επηρεάζεται η υπόλοιπη εγκατάσταση από βραχυκυκλώματα στο εργαστήριο (επιλεκτική συνεργασία μικροαυτόματων).
Για το (1) και (2), αρκεί από ένα υφιστάμενο κουτί διακλάδωσης να τραβηχτεί παροχή (με την αυτή διατομή καλωδίου), και να δημιουργηθεί υποπίνακας που θα περιέχει τα ακόλουθα ραγουλικά:
Διακόπτη ράγας
Ασφάλεια (Μικροαυτόματο) που θα «βλέπει» όλα τα φορτία του υποπίνακα (όπως αυτό που έχεις στην φωτογραφία, αλλά με τη σωστή ονομαστική ένταση)
Διακόπτη Διαφυγής Έντασης (Αντιηλεκτροπληξιακό ρελέ), με επιτρεπόμενο ρεύμα διαρροής ΙΔν = 30 ma ΜΑΧ. Αν μπορείς να βρείς και με λιγότερα ma ψάξτο, είναι ασφαλέστερο.
Ενδεικτικό φώς λειτουργίας.
Για την διανομή, (σε ρευματοδότες / καταναλώσεις, θα χρειαστείς για κάθε κατανάλωση από 1 ασφάλεια (μικροαυτόματο) και 1 διπολικό διακόπτη για την χειροκίνητη διακοπή λειτουργίας.
Θα πρότεινα ακόμα, επειδή είναι εργαστήριο, στο (e) να προσθέσεις ενδεικτικό λαμπάκι σε κάθε κατανάλωση, και να υπολογίζεις και 1 - 2 ρευματοδότες που θα αναχωρούν από μικροαυτόματο π.χ. 2΄ή 4 Α (χαμηλή ένταση).
Επίσης, ίσως είναι καλύτερα να καταργήσεις την υπόλοιπη ηλεκτρική εγκατάσταση στο εργαστήριο, ή να την τροφοδοτήσεις από τον Υποπίνακα…

Το (3), δεν είναι πάντα εφικτό. Χωρίς να το αναλύσω, και χωρίς να ξέρω πως ασφαλίζεται η υφιστάμενη γραμμή, θα έλεγα ότι αν έχεις απαιτήσεις σε ισχύ, πιθανόν να χρειάζεται νέα γραμμή από τον πίνακα, ή εάν δεν έχεις απαιτήσεις σε ισχύ, πιθανότατα οι κλάδοι π.χ των 2 A ή 4 A να μην προκαλούν κάψιμο του φυσιγγίου στον Γενικό πίνακα, σε περίπτωση υπερφόρτωσης ή βραχυκυκλώματος.
Όμως θα πρέπει να παρατηρήσω τα εξής:
Από την διατύπωση των ερωτημάτων, συμπεραίνω ότι δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα ηλεκτρολογίας. Έτσι, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΕΣΥ ΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (φιλικά πάντα).
Βάση νομοθεσίας, πλέον σε όλες τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις (ανεξαρτήτου χρονολογίας κατασκευής), απαιτείται η προστασία διαρροών (Δ.Δ.Ε). Επίσης, ο Γενικός πίνακας απ ότι κατάλαβα είναι παλαιός, οπότε πρέπει να έρθει αδειούχος ηλεκτρολόγος, να τον αντικαταστήσει, τοποθετώντας και Δ.Δ.Ε ή και επεκτείνοντας την εγκατάσταση (εάν χρειάζεται) και να εκτελέσει τους απαραίτητους ελέγχους, και οπωσδήποτε έλεγχο καλής λειτουργίας της γείωσης και συνέχειας του αγωγού προστασίας.
Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, σε ορισμένες περιπτώσεις, ο μετασχηματιστής απομόνωσης ( εάν χρησιμοποιείται σωστά), είναι απαραίτητος.
Εάν είσαι ηλεκτρονικός όπως παρατηρεί ένας φίλος ποιο πάνω, θα ήθελα να σου επισημάνω, ότι παρόλο που ηλεκτρονικά και ηλεκτρολογία σχετίζονται, είναι διαφορετικές επιστήμες / επαγγέλματα / δεξιότητες. Στην ηλεκτρολογία επειδή υπάρχει κίνδυνος για ανθρώπινες ζωές, υπάρχει και σχετική νομοθεσία.
Νομίζω π.χ. σε ηλεκτρονικά χαμηλής τάσης, αν κάτι σχεδιάσεις λάθος, θα καεί κανένα εξάρτημα… αλλά στην ηλεκτρολογία, το λάθος μπορεί να κοστίσει ανθρώπινη ζωή!!!!
Γι αυτό οι ηλεκτρολογικές εργασίες, θα πρέπει να εκτελούνται από άτομα που διαθέτουν τις κατάλληλες γνώσεις, πιστοποιήσεις, εμπειρία.

Ευχαριστώ!

FILMAN
29-08-11, 16:28
Η απόδειξη για τις γνώσεις είναι η άδεια; Και επιτέλους ας ξεχάσουν κάποιοι τον προ 300ετίας συσχετισμό των ηλεκτρονικών με τη χαμηλή ισχύ... Τις λέξεις "Ηλεκτρονικά Ισχύος" τις συναντήσατε ποτέ;

The Professor
29-08-11, 16:31
@ FILMAN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41904) εννωο οτι αν θυμαμαι καλα οπως μου τα ειχε πει φευγαλλεα ενας παντα την φαση σε ενα σημειο και τον ουδετερο σε αλλο σημειο εν προκειμενω πανω και κατω εχει υποδοχες οποτε πρεπει να ναι τυποποιημενα που παει ποιο.εκτος και εαν λεω αλλο πραγμα.

Oι selectronic (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=51202) και heyjoe (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38103) προσεγγισαν ακομη καλυτερα και ανελησαν το θεμα μου , οποτε με λιγα λογια ενας μετασχηματιστης 220 σε 220 τα watt φοβαμαι ομως διοτι θα κοστιζει παρα πολλα ενας πχ 100 watt , ειναι το ποιο οικονομικο , αυτο που ανεφερες δηλαδη να φτιαξω υποπινακα το ειχα σκευτει αλλα το κοστος με απετρεψε απο το να συνεχισω καν να το σκευτομαι , ακομα το σπιτι ειναι του 1950 (χααχαχχαχααχ) και εχει ακομα πορσελανινες και επειδη δουλευω , χομπι , με ξυλουργια εχω τροχους σεγα και για λιγο καιρο ειχα και μικρο κωλονατο δραπανο και αμα λειτουργουσα 2 ταυτοχρονα πιθανο ηταν να καει η ασφαλειακαι επιπροσθετως στα ηλεκτρονικα γινεαι ενα λαθος βραχυκυκλωμα ε και γυρνα στον πινακα μεγαλο ρευμα και παφ.

Οποτε εχουμε και θεμα ισχης....

Οποτε θα καταληξω σε εναν μετασχηματιστη ξερετε απο που μπορω να παραγγειλω εναν αν θυμαμαι καλα υπαρχουν μαγαζια ακομα που τυλιγουν και νομιζω θα μου ερθει ποιο φθηνα να τον παρω απο και παρα απο καταστημα ηλεκτρονικων , εσεις τι λετε ?

Εχει ειπωθει εδω στο σπιτι μου αρκετες φορες να γινει αλλαγη του αρχαιου πινακα αλλα τιποτα δεν θελουν μενουμε σε νοικι οποτε δεν γινεται κατι.

Τελος καλα κανετε και λετε οτι δεν πρεπει να παιζουμε διοτι δεν ξερετε στην προκειμενη περιπτωση τη σκαμπαζω απο ηλεκτρολογικα και παω και τα κανω , μη λετε αυτο το χωρις παρεξηγηση δεν παρεξιγουμαι αυτα τα περι ρευματος τα βλεπω ως καλες συμβουλες!

FILMAN
29-08-11, 16:34
Από άποψη ασφάλειας ένα ρελέ διαρροής και μια καλή γείωση είναι πιο ασφαλή από ένα μετασχηματιστή, ο οποίος υπό προϋποθέσεις μπορεί να γίνει επικίνδυνος και μάλιστα χωρίς να σου δώσει σημάδια ώστε να το καταλάβεις.

The Professor
29-08-11, 16:38
Από άποψη ασφάλειας ένα ρελέ διαρροής και μια καλή γείωση είναι πιο ασφαλή από ένα μετασχηματιστή, ο οποίος υπό προϋποθέσεις μπορεί να γίνει επικίνδυνος και μάλιστα χωρίς να σου δώσει σημάδια ώστε να το καταλάβεις.


Ωχου να εγκαταλειψω και αυτη την ιδεα δηλαδη .....τι να εκραγει ? απλα θα υπερθερμανθει .

Επισης δες το 14ο μηνημα απο πανω εκανα μια μικρη επεξεργασια και αναφερομαι σε μια σου ερωτηση!!

FILMAN
29-08-11, 16:42
@ FILMAN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41904) εννωο οτι αν θυμαμαι καλα οπως μου τα ειχε πει φευγαλλεα ενας παντα την φαση σε ενα σημειο και τον ουδετερο σε αλλο σημειο εν προκειμενω πανω και κατω εχει υποδοχες οποτε πρεπει να ναι τυποποιημενα που παει ποιο.εκτος και εαν λεω αλλο πραγμα.

Οι μονοπολικές ασφάλειες σαν αυτή που δείχνεις έχουν φάση που μπαίνει, και φάση που βγαίνει. Ο ουδέτερος δεν συνδέεται πουθενά πάνω στην ασφάλεια. Η είσοδος και η έξοδος μπορεί να είναι όποια σε βολεύει. Δεν έχει σημασία. Το ρεύμα είναι εναλλασσόμενο.
Να υποθέσω ότι αυτός που στα είπε αυτά είναι κάτοχος ηλεκτρολογικής άδειας;

selectronic
29-08-11, 16:44
Όταν λειτουργούσες δύο μηχανήματα μαζί και προσπαθούσες να τραβήξεις ρεύμα πχ 20Α από γραμμή που ασφαλίζεται με 16Α ασφάλεια, καλά έκανε και έπεφτε η ασφάλεια.

Τώρα τι μηχανήματα δουλεύεις στο εργαστήριο? Όχι τους τροχούς κτλ, τι βάζεις στον πάγκο για να το κατσαβισιάσεις. Δεν νομίζω να θες πάνω από 300VA μετ/στη για να δοκιμάζεις μικρά-μεσαία ηλεκτρονικά κυκλώματα (όχι κανένα inverter 2KW) και μικρές ηλεκτρικές συσκευές (όχι σίδερα κτλ). Άρα φτηνά θα την βγάλεις. Πάρε ένα τηλέφωνο στον Amarad (210 3473595, 210 3421576) ή ρώτα σε κανένα μεγάλο μαγαζί ( Φανός, 210 3828748 ) για τιμή.

Και αφού δεν σκοπεύεις να βάλεις σωστό πίνακα με ΔΔΕ, να έχεις πάντα στο μυαλό σου σε τι περιβάλλον δουλεύεις και να φυλάγεσαι διπλά!

The Professor
29-08-11, 16:45
με αυτο που θελωΝαι σιγα αποκλειεται απλα επεσε το θεμα στο τραπεζι και το συζηταγαμε , πριν κανω κατι πρωσοπικα παιρνω την γνωμη απο πολλους ανθρωπους σχετικους , α κατι αλλο αυτο με το βραχιολι ουτε που θα το κανα μπρρρρρρρ ναι μεν διαλεγουν τον ευκολο δρομο αλλα αμα διαλεξουν το σωμα μου (αν θυμαμαι καλα γυρω στο 80% αποτελουμαστε απο νερο) με οποτε τιποτα!!!!!! Δεν κατηγωρο τον ανθρωπο που εριξε την ιδεα απλα αναφερομαι.

The Professor
29-08-11, 16:51
Πωπω το ποιο βασικο δεν το χα σκευτει αυτο με τα αμπερ -_- ελεος απλη αριθμητικη δεν αντεχε τον φορτο @$#@#$!#^!#............
Για τον πινακα δυστυχως το ξεχνω δεν θελουν αυτοι που ειναι δικο τους το σπιτι ποιος ξερει για ποιον λογο.
selectronic (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=51202) Μπορεις να με κατευθηνεις λιγο για το τι παιζει στην αγορα απο τιμες τι να περιμενω να δω οχι ονομαστικα του τυπου εκει εχει τοσο αλλου εχει τοσο απλα ποιες ειναι οι λογικες τιμες γιατι δεν θελω να με οχι κοροηδεψουν απλα να ξερω τι μου γινεται.

selectronic
29-08-11, 17:09
Για τιμές τι να σου πω, έχω καιρό να ψωνίσω.. Με 2-3 τηλέφωνα θα πάρεις μία γεύση. Για κλασσικό τύπου Ε (δεν χρειάζεσαι τοροειδή) στα 250VA θα υπολόγιζα 20-25 ευρώ. Αλλά έχω καιρό να ψωνίζω και ο χαλκός ακρίβυνε… Ίσως κάποιο άλλο μέλος με πιο πρόσφατη επαφή να σου πει καλύτερα.

Σου βάζω και ένα πρόχειρο διάγραμμα του πως συνδέετε ένας πίνακας, έτσι για να ξέρεις γιατί τα έχεις λίγο μπερδεμένα νομίζω :wiink::

22998
Βασικά είναι από άλλο thread, και είναι το πώς συνδέετε ένα υποπίνακας από τον κεντρικό και πως συνδέονται οι ασφάλειες (έχω ζωγραφίσει μόνο την μία, ομοίως και οι άλλες δύο). Στον υποπίνακα δεν υπάρχει ξεχωριστός ρελέ διαρροής.

selectronic
29-08-11, 17:26
Στον πίνακα τον ουδέτερο τον κόβουμε (δηλαδή περνάει μέσα από ασφάλεια/διακόπτη κτλ) μόνο μέσα από τον γενικό διακόπτη, τις γενικές ασφάλειες και τον ρελέ διαρροής και στα «βαριά» φορτία όπως η κουζίνα και θερμοσίφωνας. Μετά πάει στην μπάρα του ουδετέρου και εκεί συνδέονται και όλοι οι ουδέτεροι από τις διάφορες γραμμές του σπιτιού (με εξαίρεση πάλι τα μεγάλα φορτία).

Η φάση αφού μετά από γενικές ασφάλειες-ρελέ διαρροής δίνει σε κάθε ασφάλεια και από εκεί παίρνουν οι διάφορες γραμμές (εκτός πάλι από τα βαριά φορτία, σε αυτά κόβεται και ο ουδέτερος και η φάση).

Σε μία πρίζα, αν η φάση είναι πχ στην αριστερή τρύπα και ο ουδέτερος στην δεξιά, πάντα έτσι θα είναι αν δεν κάνεις κάτι με την καλωδίωση του σπιτιού. Το φις όμως στην πρίζα μπορεί να το βάλεις και «ανάποδα», άρα στο καλώδιο να αλλάξουν η φάση-ουδέτερος.

Sorry αν τα γράφω λίγο στα γρήγορα και στο περίπου, αλλά δεν είμαι σε φάση να γράψω έκθεση τώρα...

selectronic
29-08-11, 17:51
...Για τον πινακα δυστυχως το ξεχνω δεν θελουν αυτοι που ειναι δικο τους το σπιτι ποιος ξερει για ποιον λογο...

Ο λόγος που δεν θέλουν είναι φυσικά το κόστος… ότι είναι παράνομο να είναι το σπίτι έτσι τους το έχεις επισημάνει?

Αν μετακομίσατε στο σπίτι πρόσφατα και πήρατε το ρολόι της ΔΕΗ στο όνομά σας, θα χρειαστήκατε χαρτί από ηλεκτρολόγο. Αν σας πήρε 50-100 ευρώ και σας το έδωσε, λάθος του μεγάλο. Το σωστό θα ήταν να μην μπορεί να πάρει το χαρτί αυτό αν δεν βάλει νέο πίνακα και σωστή γείωση. Σου τα λέω αυτά μήπως και πειστούν οι ιδιοκτήτες να βάλουν σωστό πίνακα…

The Professor
29-08-11, 21:26
Τελος για τον μετασχηματιστη στα 100 watt πανακριβος θα ειναι , εκει κολαω
Για τιμές τι να σου πω, έχω καιρό να ψωνίσω.. Με 2-3 τηλέφωνα θα πάρεις μία γεύση. Για κλασσικό τύπου Ε (δεν χρειάζεσαι τοροειδή) στα 250VA θα υπολόγιζα 20-25 ευρώ. Αλλά έχω καιρό να ψωνίζω και ο χαλκός ακρίβυνε… Ίσως κάποιο άλλο μέλος με πιο πρόσφατη επαφή να σου πει καλύτερα.

Σου βάζω και ένα πρόχειρο διάγραμμα του πως συνδέετε ένας πίνακας, έτσι για να ξέρεις γιατί τα έχεις λίγο μπερδεμένα νομίζω :wiink::

22998
Βασικά είναι από άλλο thread, και είναι το πώς συνδέετε ένα υποπίνακας από τον κεντρικό και πως συνδέονται οι ασφάλειες (έχω ζωγραφίσει μόνο την μία, ομοίως και οι άλλες δύο). Στον υποπίνακα δεν υπάρχει ξεχωριστός ρελέ διαρροής.

Σε ευχαριστω για το διαγραμμα οι ασφαλειες ειναι τα 3 τερμα δεξια ο κεντρικος πινακας ειναι αυτα τερμα αριστερα αυτα στο κεντρο ειναι ο υποπινακας που λογικα πανε μαζι με αυτα τερμα δεξια.

Ακομα το ρολοι ειναι στο δικο τους ονομα οποτε οτιδηποτε και να τους πω που τους το χω πει γιοκ δεν θελουν μενουμε εδω πολλα χρονια κι ολας.

Για τον μετασχηματιστη (σιγα μην εβαζα κυριλλε τοροειδη!!!!αυτος ειναι για εξαιρετικες περιστασεις!!:001_smile:) 100 watt θα ειναι πανακριβος εκει ειναι που κολλαω.Ποσο περιπου να εχει ενας στα 100 watt αραγε ?

selectronic
29-08-11, 21:31
...δεν θελουν μενουμε εδω πολλα χρονια κι ολας...

Καλύτερα

The Professor
29-08-11, 21:33
Επειδη επεξεργαστηκα το 14ο μυνημα μου μπορει να μην ειδες τι σου λεω για τον μετασχηματιστη ριξε μια ματια αν γινεται!!!!!!!!!!

selectronic
29-08-11, 21:44
Σε ευχαριστω για το διαγραμμα οι ασφαλειες ειναι τα 3 τερμα δεξια ο κεντρικος πινακας ειναι αυτα τερμα αριστερα αυτα στο κεντρο ειναι ο υποπινακας που λογικα πανε μαζι με αυτα τερμα δεξια.

Αυτά σωστά. Δεξιά είναι ο κυρίως πίνακας (φαίνετε μόνο η ασφάλεια που δίνει στον υποπίνακα), το κυρίως μέρος του σχήματος είναι ο υποπίνακας με την κεντρική ασφάλεια και το λαμπάκι, και τις 3 ασφάλειες για 3 γραμμές με την μία να έχει και τα καλώδια πάνω.

Τώρα για τον μετ/στη γιατί συνέχεια λες ότι θα είναι πανάκριβος? Μήπως εννοείς 1000W (1KW) αντί για 100W? 100W δεν είναι τίποτα, ούτε μισό αμπέρ στα 220V. Ή μήπως βλέπεις τα 20-30 ευρώ σαν τρομερό έξοδο?

The Professor
31-08-11, 22:34
Συγνωμη για την καθυστερηση των 2 ημερων , Γιαννη το λεω αυτο γιατι , πριν απο περιπου 3 χρονια ειχα παει να παρω απο καταστημα , ελληνικης κατασκευης μετασχηματιστη , στα 2x15V και 15 watt αντε 0,5Α δεν το ηθελα για κατι τρελο πραγμα , και θυμαμαι κοστιζε 12 ευρω αλλα εκανα παζαρια και την κατεβασα στα 9 ευρω διοτι δεν ειχα αλλα κι ολας , για αυτο ρωτω αμα 12 ευρω κανει αυτος φαντασου ο 100 watt ποσο θα κανει!!

selectronic
31-08-11, 22:37
Κάνε μου την χάρη και πάρε αύριο τον AMARAD τηλέφωνο και ρώτα τιμές για 100, 200 και 300 VA να δούμε. Είναι μαγαζί που τυλάει μετ/στες κατά παραγγελία.

picdev
31-08-11, 23:40
συγγνώμη για το off topic αλλα ο μετασχηματιστής 1:1 κλείνει κύκλωμα μόνο αν ακουμπήσεις και τα 2 καλώδια,
γιατί δεν κλείνεις όμως με τη Γη , όπως το ρεύμα της ΔΕΗ?
ευχαριστώ!

selectronic
01-09-11, 00:22
Το θέμα αναλύετε στο thread “Μετασχηματιστής 220/220” : http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58424

The Professor
01-09-11, 22:35
Γιαννη δεν μπορεσα να καλεσω σημερα λογω του οτι εφυγα 6 το πρωι και γυρισα τωρα σπιτι μου αυριο παρασκευη θα καλεσω για να ρωτησω !!

The Professor
02-09-11, 15:09
ΑΠΑΠΑΠΑ τι τιμες ηταν αυτες λουκούμια !! ρωτησα για τιμες απο 220 σε 220 , 100 200 300 VA και μιλαμε εμεινα Γιαννη , παμφθηνα , βεβαια δεν ειπα για ampere δεν ξερω εαν παιζει ρολο αυτο , ακομα με ρωτησανε με καπακι και κλεμα και ειπα ναι.!!!! παιζει ρολο που δεν ειπα ampere ?

lepouras
02-09-11, 18:03
εφόσον τους είπες για VA δεν χρειάζεται να τους πεις για Α διοτι είδει τους είπες.

selectronic
02-09-11, 18:40
........:wiink:

FILMAN
05-09-11, 14:23
Στον πίνακα τον ουδέτερο τον κόβουμε (δηλαδή περνάει μέσα από ασφάλεια/διακόπτη κτλ) μόνο μέσα από τον γενικό διακόπτη, τις γενικές ασφάλειες και τον ρελέ διαρροής και στα «βαριά» φορτία όπως η κουζίνα και θερμοσίφωνας. Μετά πάει στην μπάρα του ουδετέρου και εκεί συνδέονται και όλοι οι ουδέτεροι από τις διάφορες γραμμές του σπιτιού (με εξαίρεση πάλι τα μεγάλα φορτία).

Η φάση αφού μετά από γενικές ασφάλειες-ρελέ διαρροής δίνει σε κάθε ασφάλεια και από εκεί παίρνουν οι διάφορες γραμμές (εκτός πάλι από τα βαριά φορτία, σε αυτά κόβεται και ο ουδέτερος και η φάση).

Σε μία πρίζα, αν η φάση είναι πχ στην αριστερή τρύπα και ο ουδέτερος στην δεξιά, πάντα έτσι θα είναι αν δεν κάνεις κάτι με την καλωδίωση του σπιτιού. Το φις όμως στην πρίζα μπορεί να το βάλεις και «ανάποδα», άρα στο καλώδιο να αλλάξουν η φάση-ουδέτερος.

Sorry αν τα γράφω λίγο στα γρήγορα και στο περίπου, αλλά δεν είμαι σε φάση να γράψω έκθεση τώρα...
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος;

FILMAN
05-09-11, 14:24
συγγνώμη για το off topic αλλα ο μετασχηματιστής 1:1 κλείνει κύκλωμα μόνο αν ακουμπήσεις και τα 2 καλώδια,
γιατί δεν κλείνεις όμως με τη Γη , όπως το ρεύμα της ΔΕΗ?
ευχαριστώ!
Μην χρησιμοποιείτε μ/ς 1:1 ως μέσο προστασίας.

selectronic
06-09-11, 00:25
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος;

Ουπς, τι έγραψα θεέ μου… Thanks FILMAN

Φυσικά δεν υπάρχει ασφάλεια ή διακόπτης που κόβει τον ουδέτερο, μόνο την/τις φάση/φάσεις κόβεις. Συγνώμη αλλά τα έγραφα λίγο βιαστικά…

FILMAN
06-09-11, 10:35
Ουπς, τι έγραψα θεέ μου… Thanks FILMAN

Φυσικά δεν υπάρχει ασφάλεια ή διακόπτης που κόβει τον ουδέτερο, μόνο την/τις φάση/φάσεις κόβεις. Συγνώμη αλλά τα έγραφα λίγο βιαστικά…:thumbup1:

The Professor
18-10-11, 16:38
Tελικα πηγα οπως μου προτινες Γιαννη στο Αμαραντ καταστημα , μετα απο τηλεφωνικη συννενοηση , στην οποια αθελα μου δεν καταλαβα κατι , παω εκει , τους λεω τον ταδε μετ/στη θελω που κανει τοσα ευρω οπως μου πατε στο τηλεφωνο θυμαστε ? θυμαμαι μου λεει , αλλα δεν κανει τοσο , τελειωνει την φραση , ειναι συν ΦΠΑ μου λεει.!Ρωτω και εγω μα στην τιμη που μου χατε πει λεγατε συν ΦΠΑ αρα ηταν μεσα οπως σας ειχα κανει την ιδια ερωτηση και ειχατε συμφωνησει, οχι , μου λεει , δεν ειναι, ειναι συν , οποτε το ποσο εγινε υπερογκο για εμενα (προς θεου δεν λεω ουτε υποννοω κατι για τις τιμες απλα για μενα δεν με συνεφερε) και ετσι εφυγα , τσαμπα δρομο εκανα δυστυχως......Εξαλλουποιο φθηνα μου ρχεται να καιω τις πορσελανινες !!!!!

The Professor
17-04-12, 23:10
Κατέληξα στο να φτιαξω εναν μικρο υποπινακα , τωρα βρηκα χρονο να ασχοληθω+λεφτα !!

Καταρχας πως μετραμε εαν το σπιτι εχει γειωση ;;;;

παιρνω το πολυμετρο και βαζω τους ακροδεκτες του μεταξυ γειωσης-ουδετερου βλεπω τι τιμη εχει και μετα βγαζω τους ακροδεκτες και τους βαζω μεταξυ γειωσης-φασης αλλα δεν θυμαμαι τι κανω με την τιμη που θα παρω, τι συγκριση πρεπει να γινει με την προηγουμενη....μια βοηθεια παρακαλω , για να ξερω αμα δεν εχω γειωση.


Δεν ξερω εαν παιζει ρολο αλλα εχουμε ενα τροφοδοτικο για το CB 30V/6A σε μεταλλικο κουτι ,το οποιο ειχε πριζακι χωρις γειωση διπολικο και αμα το ακουμπαγες απαλα - -το κουτι ενιωθες την διαρροη , εβγαλα το καλωδιο εβαλα σούκο και ολα μελι γαλα δεν εχει διαρροη βιδωσα την γειωση στο μεταλλικο κουτι, αυτο δειχνει οτι το σπιτι εχει γειωση ?