PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστής 220/220



Inferno
29-08-11, 19:13
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον Μ/Σ 220/220. Ας πούμε ότι πάω σε μια πρίζα στο σπίτι μου κ πιάνω το ουδέτερο. Τότε δεν θα με χτυπήσει το ρεύμα. Αν πιάσω την φάση θα με χτυπήσει. Με μ/σ πρέπει να κρατάω ταυτόχρονα ΚΑΙ την φάση ΚΑΙ το ουδέτερο για να με χτυπήσει?
Αν ναι, γιατί συμβαίνει αυτό?

GR_KYROS
29-08-11, 19:26
Γιατί η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο, οπότε εάν πιάσεις μόνο τη φάση, γίνετε επιστροφή μέσα από το έδαφος (πάτωμα)

-nikos-
29-08-11, 19:38
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον Μ/Σ 220/220. Ας πούμε ότι πάω σε μια πρίζα στο σπίτι μου κ πιάνω το ουδέτερο. Τότε δεν θα με χτυπήσει το ρεύμα. Αν πιάσω την φάση θα με χτυπήσει. Με μ/σ πρέπει να κρατάω ταυτόχρονα ΚΑΙ την φάση ΚΑΙ το ουδέτερο για να με χτυπήσει?
Αν ναι, γιατί συμβαίνει αυτό?

γιατι στο δυκτιο η γειωση μαζι με τον ουδετερο [φαση-γειωση=220βολτ]εχει γειωθει συν το οτι η φαση του δυκτιου μπορει να αποδωσει
αρκετα αμπερ που η αντισταση του αερα η των πλαστικων παπουτσιων να μην ειναι αρκετη για να σε ''σωσει''
αν ειχες ενα μετασχηματιστη 440βολτ με μεσεα λιψη δηλ. 220+220 και την μεσεα λιψη την γειωνες οπως γεινεται
με τον ουδετερο του δικτιου τοτε θα ειχες μια προσομιωση του δικτιου με δυο φασεις και ουδετερο,,και αναλογα
τα αμπερ θα σε ''χτυπουσε'' με πλαστικα παπουτσια η χωρις.
αν εχεις σχετικη εμπειρια ξερεις οτι με πλαστικα παπουτσια σε τρεμουλιαζει αλλα ξυπολυτον σε σκωτονει [αν δεν υπαρχει αυτοματος ηλεκτροπληξιας]

leosedf
29-08-11, 20:39
Το θέμα μεταφέρθηκε σε πιο κατάλληλη κατηγορία.

Inferno
30-08-11, 02:39
Γιατί η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο, οπότε εάν πιάσεις μόνο τη φάση, γίνετε επιστροφή μέσα από το έδαφος (πάτωμα)
Αυτό γίνεται χωρίς τον μ/σ. Εγώ λέω με μετασχηματιστή τι αλλάζει.


γιατι στο δυκτιο η γειωση μαζι με τον ουδετερο [φαση-γειωση=220βολτ]εχει γειωθει συν το οτι η φαση του δυκτιου μπορει να αποδωσει
αρκετα αμπερ που η αντισταση του αερα η των πλαστικων παπουτσιων να μην ειναι αρκετη για να σε ''σωσει''
αν ειχες ενα μετασχηματιστη 440βολτ με μεσεα λιψη δηλ. 220+220 και την μεσεα λιψη την γειωνες οπως γεινεται
με τον ουδετερο του δικτιου τοτε θα ειχες μια προσομιωση του δικτιου με δυο φασεις και ουδετερο,,και αναλογα
τα αμπερ θα σε ''χτυπουσε'' με πλαστικα παπουτσια η χωρις.
αν εχεις σχετικη εμπειρια ξερεις οτι με πλαστικα παπουτσια σε τρεμουλιαζει αλλα ξυπολυτον σε σκωτονει [αν δεν υπαρχει αυτοματος ηλεκτροπληξιας]
Αν κατάλαβα καλά, ο μ/σ μπορεί να δώσει συγκεκριμένη ισχύ, άρα και ampere τα οποία είναι πολύ λιγότερα από το ρεύμα που θα δεχόμουν απ την πρίζα το οποίο θα ήταν όσο άντεχε η ασφάλεια του σπιτιού για την συγκεκριμενη πριζα.

spiroscfu
30-08-11, 02:52
Αυτό γίνεται χωρίς τον μ/σ. Εγώ λέω με μετασχηματιστή τι αλλάζει.


Απομονώνουμε τον ουδέτερο από την γείωση



Αν κατάλαβα καλά, ο μ/σ μπορεί να δώσει συγκεκριμένη ισχύ, άρα και ampere(ναι) τα οποία είναι πολύ λιγότερα από το ρεύμα που θα δεχόμουν απ την πρίζα (ανάλογα την ισχύ του μ/σ) το οποίο θα ήταν όσο άντεχε η ασφάλεια του σπιτιού για την συγκεκριμενη πριζα (φυσικά).

BESTCHRISS
30-08-11, 13:15
Στα 220V του δικτύου της ΔΕΗ επειδή ο ουδέτερος συνδέεται με την γείωση, αν κανείς πιάσει την φάση και κάποια γειωμένη επιφάνεια θα πάθει ηλεκτροπληξία.
Η τάση όμως που μας δίνει ο μετασχηματιστής απομόνωσης είναι συμμετρική και ο μόνος τρόπος για να σε χτυπήσει το ρεύμα είναι να πιάσεις ταυτόχρονα τα δύο άκρα του.
Είναι οι λεγόμενοι μ/σ ένα προς ένα. Χρησιμοποιούνται για λόγους ασφάλειας.(εργαστήρια σχολών, χώροι με υγρασία όπως λουτρό κτλ) Σ' ένα δίκτυο ΅ε γείωση, ηλεκτροπληξία προκαλείται ΅ε την επαφή ενός ΅όνον αγωγού. Ας υποθέσουμε ότι το ανθρώπινο σώ΅α κλείνει το κύκλω΅α ανά΅εσα στον αγωγό και στη γη. Η παρε΅βολή ενός ΅ετασχη΅ατιστή, προκαλεί τη γαλβανική απο΅όνωση του δικτύου. Για να προκληθεί ηλεκτροπληξία, απαιτείται πλέον η ταυτόχρονη επαφή και ΅ε τους δύο αγωγούς. Κάτι τέτοιο είναι λιγότερο πιθανό. Ο ΅ετασχη΅ατιστής που παρε΅βάλλεται λέγεται ΅ετασχη΅ατιστής απο΅όνωσης και κατά κανόνα έχει λόγο ΅ετασχη΅ατισ΅ού 1:1.

Γιώργος Ανώνυμος
30-08-11, 14:18
Παλαιότερα θυμάμαι είχε γίνει μπάχαλο σε άλλο φόρουμ του παρόντος site σχετικά με την χρήση Μ/Σ απομόνωσης 220/220VAC (ή άλλων μέσων όπως ρελαί διαφυγής) για την αποφυγή ηλεκτροπληξίας από καλωδιώσεις εξωτερικού χώρου για τροφοδοσία φώτων κήπου και άλλων εξωτερικά τοποθετημένων μονάδων..

Φίλιππε, που είσαι???

spiroscfu
30-08-11, 14:24
Σε εμένα πάντως δεν μου έρχεται κάποιος λόγος,
ο Φίλιππος μάλλον θα κάνει holidays ή μπάνια.

selectronic
30-08-11, 14:45
Για κήπο μπορείς κάλλιστα να δίνεις ΧΤ (πχ 42V) με τις ανάλογες λάμπες έξω και να είσαι ήσυχος.

Inferno
31-08-11, 14:04
Παλαιότερα θυμάμαι είχε γίνει μπάχαλο σε άλλο φόρουμ του παρόντος site σχετικά με την χρήση Μ/Σ απομόνωσης 220/220VAC (ή άλλων μέσων όπως ρελαί διαφυγής) για την αποφυγή ηλεκτροπληξίας από καλωδιώσεις εξωτερικού χώρου για τροφοδοσία φώτων κήπου και άλλων εξωτερικά τοποθετημένων μονάδων..

Φίλιππε, που είσαι???
Πώς βοηθάει ο μ/σ απομόνωσης σε φώτα κήπου? Ας πούμε ότι καταλάθος (από μια τσάπα για παράδειγμα) κόβεται το καλώδιο των φώτων. Άρα πάλι θα είναι εκτεθειμένοι και οι δύο αγωγοί και αν ακουμπήσει κάποιος την άκρη του κομμένου καλωδίου θα πάθει ηλεκτροπληξία.

k_palios
31-08-11, 21:57
Απλα τους μετασχηματιστες απομονωσης δε τους βαζουν για να μη σε χτυπαει το ρευμα, μη λετε τετοια θα μας κραξουν, τα 220 ειναι 220 δε παει να ειναι απο μετασχηματιστη η ουρανοκατεβατα μια χαρα χτυπανε εφ οσον βρει διοδο το ρευμα να περασει. Οσο για τον κηπο inferno, σε περιπτωση που κοψεις οπως λες κατα λαθος το καλωδιο μετα τον μετασχηματιστη, απλα δε θα ριξει τις ασφαλειες του σπιτιου, ρευμα ομως τα καλωδια παλι θα εχουν και θα χτυπανε μια χαρα

yanis
31-08-11, 22:49
ο μετασχηματιστης δε μπαινει για να μη σε χτυπήσει το ρευμα απλα απομονώνει τη πηγή. δηλαδη αν εχεις ενα μερος π.χ. εργαστηριο και πολλες φορες απο λαθος βραχυκυκλώνεις το ρευμα, για να μη πεφτει ο γενικος, πεφτει μόνο η δική σου ασφάλεια. ειναι σα να έχεις μια μπαταρια (ασ πουμε) που παραγει εναλλασσόμενο 220

BESTCHRISS
01-09-11, 19:55
Πώς βοηθάει ο μ/σ απομόνωσης σε φώτα κήπου? Ας πούμε ότι καταλάθος (από μια τσάπα για παράδειγμα) κόβεται το καλώδιο των φώτων. Άρα πάλι θα είναι εκτεθειμένοι και οι δύο αγωγοί και αν ακουμπήσει κάποιος την άκρη του κομμένου καλωδίου θα πάθει ηλεκτροπληξία.

Στην ουσια επειδη η ταση που δημιουργειται στο δευτερευον ειναι εξ επαγωγης απομονωνεται η γη...Ετσι αν ακουμπησεις την φαση μετα τον Μ/Σ δεν κλεινεις κυκλωμα με την γη ή καλυτερα δεν βραχυκυκλωνεσαι με την γη και ετσι δεν σε χτυπαει

τωρα αν κοπει οπως λεσ το ενα καλωδιο και το πιασεις δεν θα παθεις τιποτα δηλαδη το ενα καλωδιο που παει στο μ/σ ή το καλωδιο που παει στο φωτιστικο το κομμενο
αν πιασεις και τα δυο μαζι τοτε θα κλεισεις κυκλωμα οποτε τζιζ
βεβαια ενοειται οτι δεν εχεις καποια διαρροη προς στην γη οποτε παλι θα σε χτυπησει (λογο υγρασιας να εχει καπιοα διαρροη προς τη γη το φωτιστικο κηπου η καποιο καλωδιο να εχει φυγει η μονωση και να εχει παρει νερο)
φιλικα

FILMAN
05-09-11, 14:54
Το κακό είναι ότι μια (ακούσια) γείωση του ενός άκρου δεν γίνεται αντιληπτή μέχρι να ακουμπήσεις το ...άλλο άκρο (μόνο του). Γι αυτό λέω ότι η χρήση μ/ς 1:1 πρέπει να γίνεται μόνο όταν διευκολύνει κάποιες καταστάσεις (π.χ. παλμογραφήματα στη μεριά του πρωτεύοντος ενός παλμοτροφοδοτικού) και ποτέ ως μέσον προστασίας.

Γιώργος Ανώνυμος
05-09-11, 15:35
Πώς βοηθάει ο μ/σ απομόνωσης σε φώτα κήπου? Ας πούμε ότι καταλάθος (από μια τσάπα για παράδειγμα) κόβεται το καλώδιο των φώτων. Άρα πάλι θα είναι εκτεθειμένοι και οι δύο αγωγοί και αν ακουμπήσει κάποιος την άκρη του κομμένου καλωδίου θα πάθει ηλεκτροπληξία.
Κάθε λύση έχει τα pros και τα cons. Η προστασία στον κήπο έχει να κάνει με την ενδεχόμενη φθορά της μόνωσης των καλωδίων και την επίδραση της υγρασίας. Το ζητούμενο είναι να μην κυκλοφορήσει ρεύμα (έστω μέσω αντίστασης όπως προσομειώνονται οι εν λόγω βλάβες/φθορές) προς γη δηλ. να μην κλείνει κύκλωμα με γη. Η περίπτωση που αναφέρει ο Φίλιππος μπορεί να παίζει δηλ. να υπάρχει διαρροή προς γη και στα δύο άκρα του δευτερεύοντος του ΜΣ απομόνωσης οπότε και σε αυτήν την πείπτωση κλείνει κύκλωμα. Πάντως σε εργαστήρια μετρήσεων-διακριβώσεων γνωρίζω ότι χρησιμοποιέιται ως μέθοδος προστασίας σε συνδιασμό με μονωμένο πάτωμα και πάγκο εργασίας! Φίλιππε περιμένω να δώσεις ρέστα όπως το παλιό καλό καιρό! Πρόκειται για το προσφιλές σου θέμα νομίζω!!
Χαιρετώ

FILMAN
05-09-11, 15:51
Αγαπητέ Γιώργο δεν υπάρχουν προσφιλή ή μη θέματα. Απλώς θέλω να μου πει κάποιος αν γειωθεί (κατά λάθος) ένα άκρο του δευτερεύοντος πώς θα το καταλάβω. Διότι αν συμβεί αυτό τότε η έξοδος του μ/ς είναι όπως η πρίζα, με φάση και ουδέτερο.

haf
09-06-13, 21:11
Βρήκα αυτο το θέμα και για να μην ανοίγω αλλο κάνω την ερώτηση μου αφου ειναι σχετική με τον Μ/Σ 220V
Στον κήπο μου εχω λάμπες 220 και θέλω να βάλω μετασχηματιστη..Η συνδεση φάση, ουδετερού στον Μ/Σ γινεται απευθείας μετά την. 16Α ασφαλεια και ουδετερο απο την μπαρα του υπό πίνακα που εχω η θεωρείτε καποιο αλλο τροπο σύνδεσης καλύτερο για μεγαλύτερη ασφαλεια.

mixalis1988
09-06-13, 22:58
Βρήκα αυτο το θέμα και για να μην ανοίγω αλλο κάνω την ερώτηση μου αφου ειναι σχετική με τον Μ/Σ 220V
Στον κήπο μου εχω λάμπες 220 και θέλω να βάλω μετασχηματιστη..Η συνδεση φάση, ουδετερού στον Μ/Σ γινεται απευθείας μετά την. 16Α ασφαλεια και ουδετερο απο την μπαρα του υπό πίνακα που εχω η θεωρείτε καποιο αλλο τροπο σύνδεσης καλύτερο για μεγαλύτερη ασφαλεια.
Αν διαβασεις τα προηγουμενα post θα βγαλεις το συμπερασμα οτι δεν ειναι πολυ ασφαλης η χρηση του Μ/Τ 1:1.Καλυτερα να χρησιμοποιησεις ΔΔΕ.

rama
09-06-13, 23:21
Haf, φρόντισε ο διακόπτης του φωτισμού του κήπου να κόβει τη φάση μεταξύ της ασφάλειας της γραμμής και του μετασχηματιστή απομόνωσης, ώστε να μην δουλεύει στον αέρα το πρωτεύον όσο έχεις κλειστά τα φώτα. Ο διακοπτης δηλαδή να κόβει το πρωτέυον, κι όχι το δευτερεύον που είναι πιό εύκολο ως συνδεσμολογία όταν έχεις διακόπτες σε εξωτερικούς χώρους. Αν δεν μπορείς να αποφύγεις τους διακόπτες στο δευτερεύον του μετασχηματιστή απομόνωσης, βάλε ένα master switch / κεντρικό διακόπτη πριν φτάσει η φάση στο μετασχηματιστή για να έχεις πλήρη έλεγχο της κατάστασης.
Η διάταξη που κόβει το πρωτεύον κάνει νόημα τόσο από πλευράς σπατάλης ενέργειας, αλλά και πρόσθετης προστασίας για να μην υπάρχει φάση στο μετασχηματιστή όσο είναι κλειστά τα φώτα.
Το οτι θα υπάρχει και ρελέ διαφυγής στον πίνακα, το θεωρώ δεδομένο για να έχεις πλήρη ασφάλεια στο σπίτι.

stavros_97s
09-06-13, 23:43
Λοιπόν άκου:
Καταρχήν αν πιάσεις φάση και ουδέτερο στο δίκτυο της ΔΕΗ καίγεσαι! Όμως ο ουδέτερος είναι βραχυκυκλωμένος με την γείωση άρα αν πιάσεις φάση και πατάς στο έδαφος(γείωση) καίγεσαι αφού το πάτωμα(γείωση) συνδέεται με τον ουδέτερο, αν πάλι αιωρείσαι και πιάσεις φάση δεν θα πάθεις τίποτα [διότι δεν έρχεσαι σε επαφή ούτε με ουδέτερο ούτε με γείωση(πάτωμα)]. Τώρα στον μετασχηματιστή ο ουδέτερος δεν γειώνεται άρα και να πατάς στο πάτωμα δεν υπάρχει πρόβλημα(ανοιχτό κύκλωμα) για να καείς πρέπει να πιάσεις φάση και ουδέτερο..

haf
10-06-13, 10:20
Haf, φρόντισε ο διακόπτης του φωτισμού του κήπου να κόβει τη φάση μεταξύ της ασφάλειας της γραμμής και του μετασχηματιστή απομόνωσης, ώστε να μην δουλεύει στον αέρα το πρωτεύον όσο έχεις κλειστά τα φώτα. Ο διακοπτης δηλαδή να κόβει το πρωτέυον, κι όχι το δευτερεύον που είναι πιό εύκολο ως συνδεσμολογία όταν έχεις διακόπτες σε εξωτερικούς χώρους. Αν δεν μπορείς να αποφύγεις τους διακόπτες στο δευτερεύον του μετασχηματιστή απομόνωσης, βάλε ένα master switch / κεντρικό διακόπτη πριν φτάσει η φάση στο μετασχηματιστή για να έχεις πλήρη έλεγχο της κατάστασης.
Η διάταξη που κόβει το πρωτεύον κάνει νόημα τόσο από πλευράς σπατάλης ενέργειας, αλλά και πρόσθετης προστασίας για να μην υπάρχει φάση στο μετασχηματιστή όσο είναι κλειστά τα φώτα.
Το οτι θα υπάρχει και ρελέ διαφυγής στον πίνακα, το θεωρώ δεδομένο για να έχεις πλήρη ασφάλεια στο σπίτι.

Αυτο εχω κανει, Ο διακοπτης ειναι στην ουσία μια ασφαλεια ρελε κάστανιας που κόβει την φάση πριν την είσοδο του Μ/Σ και φυσικά εχω και ρελε διαφυγής.

mixalis1988
10-06-13, 15:21
Αυτο εχω κανει, Ο διακοπτης ειναι στην ουσία μια ασφαλεια ρελε κάστανιας που κόβει την φάση πριν την είσοδο του Μ/Σ και φυσικά εχω και ρελε διαφυγής.

Στην περιπτωση οπου ο ενας απ τους δυο αγωγους του δευετερευοντος ερθει σε επαφη με την γη και καποιο ατομο ερθει σε επαφη με τον αλλο αγωγο του δευτερευοντος το ρελε διαφυγης δεν σε προστατευει.

vasilllis
10-06-13, 15:35
Στην περιπτωση οπου ο ενας απ τους δυο αγωγους του δευετερευοντος ερθει σε επαφη με την γη και καποιο ατομο ερθει σε επαφη με τον αλλο αγωγο του δευτερευοντος το ρελε διαφυγης δεν σε προστατευει.
Απο την στιγμη που θα περασει ρευμα μεσω της γης και οχι μεσω του ρελε και ανιχνευση διαφορα εντασεως θα πεσει κανονικα.

VirusX2
10-06-13, 17:21
Απο την στιγμη που θα περασει ρευμα μεσω της γης και οχι μεσω του ρελε και ανιχνευση διαφορα εντασεως θα πεσει κανονικα.

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά πιστεύω πως οτιδήποτε γίνετε στο δευτερεύον ενός Μ/Σ απομόνωσης δεν μπορεί να το αντιληφθεί ο ΔΔΕ ούτε κάποιο άλλο στοιχείο (ασφάλειες, ασφαλειοδιακόπτες κτλ.)

lepouras
10-06-13, 20:41
από την στιγμή που μιλάμε για το δευτερεύον του μ/σ δεν έχεις προστασία από ΔΔΕ


ΠΡΟΣΟΧΗ
η παρακάτω πρόταση είναι για θεωρητικό επίπεδο και δεν σημαίνει ότι σύμφωνη απόλυτα με τούς κανονισμούς(η τουλάχιστον δεν ασχολήθηκα αν σύμφωνη) οπότε ας το συζητήσουμε (χωρίς ουρλιαχτά παρακαλώ).


.
αν όμως δεν μπορείς να βάλεις ΔΔΕ διότι η γραμμή παίρνει και άλλα φορτία εκτός κήπου τότε μπορείς να βάλεις τον μ/σ να βάλεις ένα ΔΔΕ στην έξοδο(δευτερεύον) αλλά πριν μπει στο ρελε τον ένα πόλο να τον γείωσης(φτιάξαμε φάση ουδετερο). έτσι έχεις καταφέρει να μην πέφτει το ΔΔΕ του σπιτιού και να έχεις αυτονόμηση με δικό του ΔΔΕ τον κήπο. το κέρδος? θα αντιληφθείς την ζημιά στην γραμμή (ή γραμμές) από τα φώτα προτού γίνουν όλα μανταρα.
και μην ξεχνάμε ότι ασφαλίζουμε ΚΑΙ το δευτερεύον του μετασχηματιστή με κατάλληλη ασφάλεια ανάλογα την ισχύ εξόδου του.

nestoras
10-06-13, 20:50
από την στιγμή που μιλάμε για το δευτερεύον του μ/σ δεν έχεις προστασία από ΔΔΕ


ΠΡΟΣΟΧΗ
η παρακάτω πρόταση είναι για θεωρητικό επίπεδο και δεν σημαίνει ότι σύμφωνη απόλυτα με τούς κανονισμούς(η τουλάχιστον δεν ασχολήθηκα αν σύμφωνη) οπότε ας το συζητήσουμε (χωρίς ουρλιαχτά παρακαλώ).


.
αν όμως δεν μπορείς να βάλεις ΔΔΕ διότι η γραμμή παίρνει και άλλα φορτία εκτός κήπου τότε μπορείς να βάλεις τον μ/σ να βάλεις ένα ΔΔΕ στην έξοδο(δευτερεύον) αλλά πριν μπει στο ρελε τον ένα πόλο να τον γείωσης(φτιάξαμε φάση ουδετερο). έτσι έχεις καταφέρει να μην πέφτει το ΔΔΕ του σπιτιού και να έχεις αυτονόμηση με δικό του ΔΔΕ τον κήπο. το κέρδος? θα αντιληφθείς την ζημιά στην γραμμή (ή γραμμές) από τα φώτα προτού γίνουν όλα μανταρα.
και μην ξεχνάμε ότι ασφαλίζουμε ΚΑΙ το δευτερεύον του μετασχηματιστή με κατάλληλη ασφάλεια ανάλογα την ισχύ εξόδου του.

Έχει νόημα σε αυτή την περίπτωση ο Μ/Σ απομόνωσης;
Από τη στιγμή που γειώνουμε ένα άκρο του τότε πάυει να λειτουργεί σαν απομονωτής.

Η σωστή συνδεσμολογία ενός τέτοιου ΔΔΕ είναι να "πάρουμε" φάση και ουδέτερο πριν από τον ΔΔΕ του σπιτιού με ξεχωριστή γραμμή και μετά να βάλουμε τον δεύτερο ΔΔΕ.

Ο παραπάνω συλλογισμός σου νομίζω ότι ισχύει μόνο στην περίπτωση που δε θέλουμε να βάλουμε χέρι στον πίνακα του σπιτιού.

Ελπίζω να μην έγραψα καμιά "πατάτα" από κεκτημένη ταχύτητα...
:biggrin:

lepouras
10-06-13, 21:00
Παναγιώτη έχεις ένα δίκιο εδώ αλλά καμιά φορά είναι απο δύσκολο έως αδύνατον να τραβήξεις γραμμή από τον κεντρικό πινάκα(σε υπάρχων εγκατάσταση και όχι τώρα να το φτιάχνεις) εκτός άμα κάνεις το σπίτι γιαπί ή δεν σε νοιάζει να βλέπεις ένα καλώδιο να τρέχει μέσα στο σπίτι σου(όχι εσένα προσωπικά αλλά του υποψήφιου θύματος:001_tt2:) οπότε σαν λύση είναι σωστή πιστεύω. αν υπάρχει η δυνατότητα να περαστεί νέα γραμμή δεν το συζητάμε φυσικά.

haf
10-06-13, 21:56
Για να γινουμε και πιο συγκεκρεμμενοι...Στην δική μου περίπτωση εχω ενα υποπινακα με ρελε διαφυγής και μέσω 16 ασφαλείας (ρελε κάστανιας ) Τροφοδοτώ τον Μ/Σ
Χρειάζεται και κατι αλλο να κάνω για μεγαλύτερη ασφαλεια

vasilllis
10-06-13, 22:19
Έχει νόημα σε αυτή την περίπτωση ο Μ/Σ απομόνωσης;
Από τη στιγμή που γειώνουμε ένα άκρο του τότε πάυει να λειτουργεί σαν απομονωτής.

Η σωστή συνδεσμολογία ενός τέτοιου ΔΔΕ είναι να "πάρουμε" φάση και ουδέτερο πριν από τον ΔΔΕ του σπιτιού με ξεχωριστή γραμμή και μετά να βάλουμε τον δεύτερο ΔΔΕ.

Ο παραπάνω συλλογισμός σου νομίζω ότι ισχύει μόνο στην περίπτωση που δε θέλουμε να βάλουμε χέρι στον πίνακα του σπιτιού.

Ελπίζω να μην έγραψα καμιά "πατάτα" από κεκτημένη ταχύτητα...
:biggrin:
δεν υπαρχει λογος να τροφοδοτησεις τον μετασ. πριν απο το ρελε (ασε που απαγορευεται) για τον λογο οτι την διαρροη μετα τον μετασ/στη δεν την βλεπει.


Για να γινουμε και πιο συγκεκρεμμενοι...Στην δική μου περίπτωση εχω ενα υποπινακα με ρελε διαφυγής και μέσω 16 ασφαλείας (ρελε κάστανιας ) Τροφοδοτώ τον Μ/Σ
Χρειάζεται και κατι αλλο να κάνω για μεγαλύτερη ασφαλεια
1.ο μετασχημ/στης να ειναι 4kva kαι πανω.
2.ασφαλεια διπολικη στο δευτερευον.
3.ΔΔΕ μετα την διπολικη

nestoras
10-06-13, 22:53
δεν υπαρχει λογος να τροφοδοτησεις τον μετασ. πριν απο το ρελε (ασε που απαγορευεται) για τον λογο οτι την διαρροη μετα τον μετασ/στη δεν την βλεπει.



Απαγορεύεται να μοιράσω τα κυκλώματα του σπιτιού μου σε δύο ΔΔΕ;

vasilllis
11-06-13, 09:27
Απαγορεύεται να μοιράσω τα κυκλώματα του σπιτιού μου σε δύο ΔΔΕ;

οχι βεβαια.
Απαγορευεται ομως να συνδεσεις συσκευη(τον μετασχηματιστη) εκτος του ΔΔΕ οπως αναφερες.Οποτε αν εχεις υποψια οτι ο μετασχηματιστης θα σε κρεμασει βαλε ξεχωριστο ΔΔΕ στην εισοδο του μετ/στη.


Αν αναφερεις οτι ο 2ος ΔΔΕ θα μπει στην εισοδο του μετ/στη ,τοτε εχεις δικιο ,μπορει να συνδεθει ετσι.Νομιζα οτι θες να συνδεσεις τον 2ο ΔΔΕ στο δευτερευων.

vasilllis
11-06-13, 09:33
Παναγιώτη έχεις ένα δίκιο εδώ αλλά καμιά φορά είναι απο δύσκολο έως αδύνατον να τραβήξεις γραμμή από τον κεντρικό πινάκα(σε υπάρχων εγκατάσταση και όχι τώρα να το φτιάχνεις) εκτός άμα κάνεις το σπίτι γιαπί ή δεν σε νοιάζει να βλέπεις ένα καλώδιο να τρέχει μέσα στο σπίτι σου(όχι εσένα προσωπικά αλλά του υποψήφιου θύματος:001_tt2:) οπότε σαν λύση είναι σωστή πιστεύω. αν υπάρχει η δυνατότητα να περαστεί νέα γραμμή δεν το συζητάμε φυσικά.

Γιαννη οτι και να γινει απο το δευτερευον του μετα/στη και μετα δεν θα πεσει ο ΔΔΕ του σπιτιου,οποτε δεν υπαρχει λογος να τραβηχτει νεα γραμμη.
Στην περιγραφη που κανεις οτι δεν μπορεις να βαλεις ΔΔΕ γιατι περνουν και αλλες καταναλωσεις εκτος κηπου δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. Γιατι ομως δεν μπορεις να βαλεις???
προτιμοτερο παντως ειναι να μπει υποπινακας οπου να χωριζονται οι παροχες σε καθε καταναλωτη με ΔΔΕ και οτι αλλο ΘΕΩΡΕΙΣ απαραιτητο.

VirusX2
11-06-13, 10:21
οχι βεβαια.
Απαγορευεται ομως να συνδεσεις συσκευη(τον μετασχηματιστη) εκτος του ΔΔΕ οπως αναφερες.Οποτε αν εχεις υποψια οτι ο μετασχηματιστης θα σε κρεμασει βαλε ξεχωριστο ΔΔΕ στην εισοδο του μετ/στη.


Αν αναφερεις οτι ο 2ος ΔΔΕ θα μπει στην εισοδο του μετ/στη ,τοτε εχεις δικιο ,μπορει να συνδεθει ετσι.Νομιζα οτι θες να συνδεσεις τον 2ο ΔΔΕ στο δευτερευων.

Αν μπει στη είσοδο του Μ/Σ ο 2ος ΔΔΕ χρησιμεύει σε κάτι? αφού δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι και να γίνει στο δευτερεύων.. φυσικά και δεν επιτρέπεται να συνδεθεί συσκευή πριν το ΔΔΕ του πίνακα αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πρόσφερε κάτι ο 2ος ΔΔΕ?

lepouras
11-06-13, 12:13
το θέμα του Μ/Σ το έχουμε κουράσει και σε άλλα θέματα οπότε δεν θα κάτσω να το αναλύσω και εγώ.

τώρα για τα ΔΔΕ που είπα είναι για περιπτώσεις που ΔΕΝ μπορούμε να απομονώσουμε με χόρια γραμμή(και δικό της ΔΔΕ) από τον πινάκα κάποια φορτία τα οποία είναι πολύ επίφοβα να βγάλουν διαρροή.

στο παρακάτω απλό σχέδιο έχουμε ΔΔΕ1 το ρελε του κεντρικού πίνακα και η γραμμή μας καθώς έχει δώσει κάποια φορτία Α και Β (πχ φώτα διάδρομου και σαλόνι) και κάποιο σαΐνι έδωσε από εκεί και στον κήπο(έλα μωρέ τίποτα λαμπίτσες θα μπουν). αλλά δεν θέλουμε σε περίπτωση που χαλάσει ένα φωτιστικό του κήπου ή κάποιο καλώδιο του να μείνει όλο το σπίτι χωρίς ρεύμα. δεν θέλουμε όμως να κάνουμε και το σπίτι γιαπί η αδυνατούμε για διάφορους λόγους να τραβήξουμε χόρια γραμμή ώστε να βάλουμε δεύτερο ΔΔΕ στον πίνακα για τον κήπο.
εμείς όμως θέλουμε να έχουμε ΔΔΕ στον κήπο(για όπιον το θέλει ) οπότε βάζουμε έναν Μ/Σ( εννοείται υπολογισμένη ισχύ και ασφάλειες πρωτεύων δευτερεύον δεν κάθομαι να το αναλύσουμε τώρα) και μετά βάζω όσες γραμμές θέλω και χρειάζομαι Γ και Δ κλπ(ανάλογα πόσες θέλω να χωρίζουν, άλλη συντριβάνι άλλη η γκαραζόπορτα κλπ) και βάζω και όσα ΔΔΕ (ΔΔΕ2 ΔΔΕ3 )θέλω.

αν πέσει το ΔΔΕ1 δηλαδή του σπιτιού φυσικά και δεν θα έχω ρεύμα στον κήπο.
αλλά θεωρώντας ότι ο κήπος δεν είναι από τα κύρια μέρη που με ενδιαφέρει να μην μείνω από ρεύμα(εφόσον μου ξέμεινε το σπίτι) και τον θεωρό από τους μεγαλύτερους υποψήφιους να μου κανουν την ζημιά τότε μπορώ να κάνω το σχέδιο.
το κέρδος μου θα είναι όλα τα παραπάνω που έχω αναφέρει και ξανά είπαμε.
επικινδυνότητα ΔΕΝ έχω πουθενά διότι όπως φαίνεται, τίποτα δεν είναι εκτός ΔΔΕ αλλά από τους τελευταίους (ΔΔΕ2 ΔΔΕ3)προς τον πρώτο(ΔΔΕ1) είμαι προστατευμένος.
με επιλεκτικότητα από το τέλος προς την αρχη.
44318
και επαναλαμβάνω αυτές είναι σκέψεις και ιδέες που έχουν σκοπό να τις δούμε ως εναλλακτική σε περίπτωση αδυναμίας να κάνουμε μια διαδικασία όπου θα ήταν απόλυτα σωστή και λειτουργική χωρίς μπερδέματα.

Sted
11-06-13, 13:35
Σε βιομηχανικη εγκατασταση με 3Φ φορτια κίνησης τι γινεται με τους ΔΔΕ; Το εχω αναζητήσει ξανα αλλα ακρη δεν βγηκε...

Ειδικα οταν μιλαμε για φορητες αντλιες και νερα να τρεχουν απο παντου;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

lepouras
11-06-13, 13:41
Σε βιομηχανικη εγκατασταση με 3Φ φορτια κίνησης τι γινεται με τους ΔΔΕ; Το εχω αναζητήσει ξανα αλλα ακρη δεν βγηκε...

Ειδικα οταν μιλαμε για φορητες αντλιες και νερα να τρεχουν απο παντου;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

από όσο ξέρω εκεί δεν παίζουν με ΔΔΕ αλλά με επιτηρητές διαρροής προς την γείωση(κάπως έτσι λέγονται)και μπαίνουν και μετράνε στο μηχάνημα την διαρροή προς την γείωση(περνά η γείωση μέσα από τον ελεγκτή (αν θυμάμαι καλά) και αναλόγως ρύθμισης κόβει το φορτίο(μοτέρ πχ) και σου βγάζει και κάποιο αλαρμ να σε ειδοποιήσει. οι βιομηχανικοί μας ηλεκτρολόγοι θα μας το επιβεβαιώσουν καλύτερα.

Sted
11-06-13, 13:46
Ναι θα θελαμε καποια γνωμη.

Παντως αυτο τον συγκριτη ως προς την γειωση μου ακουγεται καπως. Δεν ειναι τοσο καλη περιπτωση, ειδικα οταν η γειωση μπορει δημιουργηθει τοπικα (επαφη ανθρωπου-γης μεσω υγρών κλπ). Δεν θα νιωσει τιποτα αυτη η συσκευη...



Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

lepouras
11-06-13, 13:55
κοίτα να δεις. η κάθε περίπτωση την εξετάζεις μεμονωμένα διότι δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος να ασφαλίσεις κάποια συσκευή. στην περίπτωση που λες πρώτον η φορητή αντλία σου θα πρέπει να έχει έτσι και αλλιώς γείωση έστω μέσο της πρίζας. από εκεί και πέρα δεν βλέπω το πρόβλημα να μπει μετά το φις ή πριν ένα ΔΔΕ αν δεν υπάρχει στην γραμμή τροφοδοσίας κάποιο.

Sted
11-06-13, 14:12
Εννοειται, απλα ολοι λενε οτι το ΔΔΕ λογω ασυμμετρίας των τυλιγματων των κινητηρων 'πεφτει'.

Και αντε δεν πεφτει στον εναν κινητηρα, δεν πεφτει στο 2ο, οταν ομως δουλευουν 10 μαζι (μικροι μεν 1-2 kW);

Δεν το εχω δει/δοκιμασει. Σε νεα κτηρια ακομα δεν βαζουν ουτε ενα για το φωτισμο ετσι για τα ματια του κοσμου...

[Μηπως να μετακινησουμε σε αλλο θεμα αυτη τη συζητηση;]

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

lepouras
11-06-13, 14:15
μεγάλες συζητήσεις και δεν βγάζεις άκρη. ας παραμείνουμε στο θέμα Μ/Σ αν θέλεις άνοιξε ένα και βλέπουμε.

Sted
11-06-13, 14:18
Η χρήση τετοιου Μ/Σ θα ήταν καλή αλλά φαντάζομαι το κόστος θα ήταν μεγάλο...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

lepouras
11-06-13, 14:26
δεν συμφωνώ. διότι θα γλυτώσεις την διαρροή αλλά δεν θα καταλάβεις ποτέ όταν ξεκινήσει να έχει πρόβλημα μέχρι να πάρεις το μοτέρ στα χέρια. σκέψου και το ενδεχόμενο κάποια στιγμή ένα από τα τυλίγματα να αποκτήσει αγώγιμη επαφη με το σασί. δεν θα το μάθεις μέχρι να αρπάξεις την σφαλιάρα ή καταστραφεί το μοτέρ. αυτό συζητάμε ατελείωτες ώρες και ποστ. ότι με Μ/Σ απομόνωσης ΔΕΝ θα μάθεις ποτέ το πρόβλημα στο ξεκίνημά του.

nestoras
11-06-13, 14:29
οχι βεβαια.
Απαγορευεται ομως να συνδεσεις συσκευη(τον μετασχηματιστη) εκτος του ΔΔΕ οπως αναφερες.Οποτε αν εχεις υποψια οτι ο μετασχηματιστης θα σε κρεμασει βαλε ξεχωριστο ΔΔΕ στην εισοδο του μετ/στη.


Αν αναφερεις οτι ο 2ος ΔΔΕ θα μπει στην εισοδο του μετ/στη ,τοτε εχεις δικιο ,μπορει να συνδεθει ετσι.Νομιζα οτι θες να συνδεσεις τον 2ο ΔΔΕ στο δευτερευων.

Προφανώς εννοώ να μπει χωριστός ΔΔΕ στην είσοδο του Μ/Σ πιο πολύ για να μη μείνει το σπίτι χωρίς φως αν συμβεί κάποια διαρροή στον κήπο που θα έριχνε τον ΔΔΕ.
Νομίζω καταλήξαμε όλοι ότι στο δευτερεύον του Μ/Σ απομόνωσης δεν έχει νόημα να μπει ΔΔΕ.
Κατά τη γνώμη μου, πιο ασφαλές είναι να χρησιμοποιούνται φώτα χαμηλής τάσης σε εξωτερικό χώρο (πχ κήπος) όσο κι αν θα αυξηθεί το κόστος λόγο Μ/Σ και λόγω αυξημένων διατομών.

vasilllis
11-06-13, 15:48
Προφανώς εννοώ να μπει χωριστός ΔΔΕ στην είσοδο του Μ/Σ πιο πολύ για να μη μείνει το σπίτι χωρίς φως αν συμβεί κάποια διαρροή στον κήπο που θα έριχνε τον ΔΔΕ.
Νομίζω καταλήξαμε όλοι ότι στο δευτερεύον του Μ/Σ απομόνωσης δεν έχει νόημα να μπει ΔΔΕ.
Κατά τη γνώμη μου, πιο ασφαλές είναι να χρησιμοποιούνται φώτα χαμηλής τάσης σε εξωτερικό χώρο (πχ κήπος) όσο κι αν θα αυξηθεί το κόστος λόγο Μ/Σ και λόγω αυξημένων διατομών.

Ναι αυτο ειναι το πιο σωστο.
Παντως αν δεν τιθεται θεμα οικονομικο ειναι ενα παραπανω ασφαλιστικο ΔΔΕ στο δευτερευων.Μπορει να μπει.Ξερεις που θεωρω περιτο? στην εισοδο του μετασχηματιστη αφου για να πεσει αυτο πρεπει να βραχυκυκλωσει το προτευων.Αν βραυκυκλωσει το δευτερευον δεν θα υπαρξει διαρροη παρα υπερενταση.

nestoras
11-06-13, 20:43
Ναι αυτο ειναι το πιο σωστο.
Παντως αν δεν τιθεται θεμα οικονομικο ειναι ενα παραπανω ασφαλιστικο ΔΔΕ στο δευτερευων.Μπορει να μπει.Ξερεις που θεωρω περιτο? στην εισοδο του μετασχηματιστη αφου για να πεσει αυτο πρεπει να βραχυκυκλωσει το προτευων.Αν βραυκυκλωσει το δευτερευον δεν θα υπαρξει διαρροη παρα υπερενταση.

Εννοείται ότι αν μπει ΔΔΕ, δε θα μπει Μ/Σ. Τη γνώμη μου για τα εξωτερικά φώτα την εξέφρασα στο προηγούμενο post: χαμηλή ακίνδυνη τάση και ΔΔΕ μέχρι το Μ/Σ χαμηλής σε περίπτωση που αυτός είναι έξω.

haf
11-06-13, 21:55
Τελικά διαβάζοντας τόσες απόψεις νομιζω οτι θα βάλω έναν Μ/Σ 42V
Αυτά ειναι τα καλα του φόρουμ... Πολλές ιδέες και γνώσεις.

vasilllis
11-06-13, 22:30
Σε βιομηχανικη εγκατασταση με 3Φ φορτια κίνησης τι γινεται με τους ΔΔΕ; Το εχω αναζητήσει ξανα αλλα ακρη δεν βγηκε...

Ειδικα οταν μιλαμε για φορητες αντλιες και νερα να τρεχουν απο παντου;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

πολυ απλα δεν υπαρχουν!!!!!
υπαρχουν διαρροης οπου λειτουργουν με μετασχηματιστες εντασεως,με την ιδια φιλοσοφια που δουλευει ο ΔΔΕ.Εφαρμογες εχουν στα καινουργια Η/Ζ,αν και στο ελλαδισταν δεν μας αρεσει και τα καταργουμε.
Λειτουργια του ειναι με πηνιο εργασιας να τριπαρει τον αυτομτο διακοπτη.
Σε πεδια τροφοδοσιας απο δεη μεχρι στιγμης δεν εχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ δδε.

ΥΓ. Γιαννη οχι προς την γειωση ακριβως.ο μετασχηματιστης μπαινει στον αγωγο ουδετερογειωσης,οποτε μετραει το ρευμα που επιστρεφει απο την γη προς τον κομβο του ουδετερου.

nestoras
11-06-13, 23:12
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις προβλέπεται ΔΔΕ των 300mA και φυσικά ΔΕΝ είναι για την προστασία των ανθρώπων αλλά για την προστασία των κινητήρων πχ από καταλάθος επαφή φάσης-σασί.
Το περιθώριο των 300mA είναι τόσο μεγάλο ώστε να μην πέφτουν με το παραμικρό (πχ ασσυμετρίες, υγρασίες κτλ).

vasilllis
12-06-13, 08:45
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις προβλέπεται ΔΔΕ των 300mA και φυσικά ΔΕΝ είναι για την προστασία των ανθρώπων αλλά για την προστασία των κινητήρων πχ από καταλάθος επαφή φάσης-σασί.
Το περιθώριο των 300mA είναι τόσο μεγάλο ώστε να μην πέφτουν με το παραμικρό (πχ ασσυμετρίες, υγρασίες κτλ).

Διαρροης για προστασια κινητηρων??? γιατι? τι θα παθει ο κινητηρας η η λαμπα με 300ma διαρροη.
Οι ΔΔΕ ειναι αποκλειστικα για προστασια ατομων.

nestoras
12-06-13, 11:20
Διαρροης για προστασια κινητηρων??? γιατι? τι θα παθει ο κινητηρας η η λαμπα με 300ma διαρροη.
Οι ΔΔΕ ειναι αποκλειστικα για προστασια ατομων.

1) Ο άνθρωπος πεθαίνει με 300mA (και με πολύ λιγότερα) οπότε δεν έχει κανένα απολύτως νόημα για την προστασία των ανθρώπων.
2) Τα 300mA έχουν μπει ως ένα λογικό όριο που δεν είναι ούτε πολύ ούτε λίγο. Είναι μία λογική διαρροή που "φωνάζει" ότι υπάρχει πρόβλημα.

lepouras
12-06-13, 22:45
να αναφέρω ότι σήμερα πήγα σε σπίτι που όλες οι γραμμές του κήπου ήτανε με Μ/Σ 220/220. σχεδόν όλες οι γραμμές έχουν γίνει κουρουμπελο διότι όταν αρχίσανε να μπάζουν υγρασίες τα φωτιστικά ΔΕν σκοτώθηκε κανένας ΑΛΛΑ το καταλάβανε μόλις άρχισε να καταστρέφετε ανεπανόρθωτα η εγκατάσταση. αυτό είναι το κακό του Μ/Σ.

john_b
01-09-13, 10:10
Μια και βρήκα το θέμα αυτό, ας ρωτήσω.
Έχω έναν μ/σ 2χ220, αμπέρ δεν θυμάμαι αλλά είναι λίγα, έχει νόημα να τον βάλω σε ένα κουτάκι με μια πρίζα στην πρόσοψη για το εργαστήριο;
Ποιες οι πιθανές ασφαλείς χρήσεις του;

FILMAN
02-09-13, 16:28
Μπορείς π.χ. να τον χρησιμοποιήσεις για να τροφοδοτήσεις ένα παλμοτροφοδοτικό και να πάρεις μετρήσεις με τον παλμογράφο από τη μεριά του πρωτεύοντος του παλμοτροφοδοτικού, αφού θα μπορείς πια να ακουμπήσεις το κροκοδειλάκι της γείωσης του παλμογράφου σε όποιο σημείο του παλμοτροφοδοτικού θέλεις. Αυτό δεν θα μπορούσες να το κάνεις με το παλμοτροφοδοτικό συνδεμένο κατευθείαν στην πρίζα. Προσχή! Από τη στιγμή που θα γειώσεις (μέσω της δαγκάνας γείωσης του παλμογράφου) κάποιο σημείο του κυκλώματος, τα υπόλοιπα μέρη του που εμφανίζουν μεγάλο δυναμικό σε σχέση με το γειωμένο σημείο σκοτώνουν!

john_b
02-09-13, 18:18
Εννοείται σε παλμογράφο που έχει γειώση από την πρίζα τροφοδοσία του έτσι;

FILMAN
03-09-13, 11:45
Εννοείται σε παλμογράφο που έχει γειώση από την πρίζα τροφοδοσία του έτσι;Ναι........

bchris
03-09-13, 14:10
Αν κανει το αναποδο?
Βαλει στον μετασχηματιστη τον παλμογραφο?

FILMAN
03-09-13, 15:00
Τότε ο παλμογράφος θα είναι πάλι γειωμένος, οπότε πάλι δεν θα μπορεί να ακουμπήσει τη γείωση του παλμογράφου π.χ. στην είσοδο των 220V του υπό έλεγχο κυκλώματος. Αν όμως τα 220 της τροφοδοσίας του υπό έλεγχο κυκλώματος προέρχονται από την έξοδο του μ/ς 1:1, τότε μπορεί να γειώσει όποιο σημείο θέλει.

bchris
03-09-13, 16:22
Πως θα ειναι γειωμενος ο παλμογραφος?
Αφου η γειωση του θα ειναι στον αερα.

spiroscfu
03-09-13, 16:30
Χρήστο είναι λίγο θέμα αυτό,

βάζοντας μ/σ απομόνωσης δεν καταργείς την γείωση (την συνδές και πάλι),
αν καταργήσεις και την γείωση και γειώσης την φάση στα προμπ (τότε ο παλμογράφος γίνεται όπλο)


υγ,
για σου φίλιππε

FILMAN
03-09-13, 16:33
Γεια σου κι εσένα Σπύρο!

Χρήστο, είναι έτσι όπως τα λέει ο Σπύρος.

Αυτό που καταργεί ο μ/ς απομόνωσης είναι το γείωμα του ενός από τα δυο καλώδια της παροχής των 220V. Δεν καταργεί τη σύνδεση της γείωσης με το σώμα μιας συσκευής, εκτός βέβαια αν την κόψεις εσύ επίτηδες. Αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις είτε βάλεις μ/ς απομόνωσης είτε όχι.

bchris
03-09-13, 16:52
ΟΚ.

Ευχαριστω παιδες. Τωρα καταλαβα.