PDA

Επιστροφή στο Forum : Kομπρεσερ αερος αυτοκινητου



robotakias
30-08-11, 01:00
Σκεφτόμουνα να αγοράσω ένα κομπρεσέρ αέρος αυτοκινήτου, απο αυτά που τα βάζεις στην υποδοχή των 12V και φουσκώνεις τα λάστιχα.

Η σκέψη μου ήρθε επειδή τα μανόμετρα στα βενζινάδικα είναι σε άθλια κατάσταση. Άλλα χάνουν αέρα μονίμως, άλλα ενώ δεν τα έχεις βάλει στο λάστιχο δείχνουν ήδη πίεση, άλλα πρέπει να τα συναρμολογήσεις πριν τα χρησιμοποιήσεις απο τα κλοτσίδια που έχουν φάει απο τους "πολύ φιλικούς οδηγούς" των ελληνικών δρόμων κοκ...

Έχει πάρει κανείς κάτι τέτοιο και ποια έιναι η γνώμη σας επι του θέματος?

-Ευχαριστώ εκ των προτέρων-

lepouras
30-08-11, 03:42
τα φτηνά κυρίως ,τα μανόμετρα τους δεν είναι καθόλου αξιόπιστα. σε πιο ακριβά ,επώνυμα ή πολύ ακριβά δεν ξέρω να σου πω. επίσης τα περισσότερα σου δίνουν και ένα μέγιστο χρόνο συνεχής λειτουργίας( περίπου 10 με 15 λεπτά) γιατί ζεσταίνονται υπερβολικά οπότε πολύ πιθανό να θερμαίνετε και το μανόμετρο οπότε η αξιοπιστία του πήγε στον αγύριστο. άποψή μου είναι αυτή οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

-nikos-
30-08-11, 09:11
Σκεφτόμουνα να αγοράσω ένα κομπρεσέρ αέρος αυτοκινήτου, απο αυτά που τα βάζεις στην υποδοχή των 12V και φουσκώνεις τα λάστιχα.

Η σκέψη μου ήρθε επειδή τα μανόμετρα στα βενζινάδικα είναι σε άθλια κατάσταση. Άλλα χάνουν αέρα μονίμως, άλλα ενώ δεν τα έχεις βάλει στο λάστιχο δείχνουν ήδη πίεση, άλλα πρέπει να τα συναρμολογήσεις πριν τα χρησιμοποιήσεις απο τα κλοτσίδια που έχουν φάει απο τους "πολύ φιλικούς οδηγούς" των ελληνικών δρόμων κοκ...

Έχει πάρει κανείς κάτι τέτοιο και ποια έιναι η γνώμη σας επι του θέματος?

-Ευχαριστώ εκ των προτέρων-

η γνωμη μου ειναι να παρεις φουσκοτηρα ποδιου γιατι αυτα τα κομπεσερακια θελουν περιπου
2ωρες για να φουσκοσουν ενα μεσο λαστιχο.
-
-
-
και εχουν και μανομετρο [τα ποδιου]
κατα προτιμηση με δυο μπουκαλες.

takisegio
30-08-11, 09:15
θα πας σε αντιπροσωπεια της audi και θα παρεις το κομπρεσερ που δινει.θα παθεις πλακα φουσκωνει σε 2 λεπτα το λαστιχο
θα σου πω κωδικο αφου το κοιταξω στο δικο μου

KOKAR
30-08-11, 13:40
μήπως να έπαιρνες ένα μετρητή χειρός ?
http://www.geekalerts.com/u/pressure-gauge.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=4dPR5CaF_do

Αποστόλης1
30-08-11, 21:16
Κώστα φουσκώνει και λάστιχα???

KOKAR
30-08-11, 21:33
σαφώς και οχι αλλα μπορείς να πας σε οποίο βενζινάδικο βρεις και να φουσκώσεις τα λάστιχα σου και να τσεκάρεις την πραγματική πίεση με αυτό,
τόσο παράξενο σου φαίνεται ?

σου θυμίζω για ποιον λόγο θέλει ο φίλος το κομπρεσέρ...

Η σκέψη μου ήρθε επειδή τα μανόμετρα στα βενζινάδικα είναι σε άθλια κατάσταση. Άλλα χάνουν αέρα μονίμως, άλλα ενώ δεν τα έχεις βάλει στο λάστιχο δείχνουν ήδη πίεση, άλλα πρέπει να τα συναρμολογήσεις πριν τα χρησιμοποιήσεις απο τα κλοτσίδια που έχουν φάει απο τους "πολύ φιλικούς οδηγούς" των ελληνικών δρόμων κοκ...

robotakias
30-08-11, 23:22
θα πας σε αντιπροσωπεια της audi και θα παρεις το κομπρεσερ που δινει.θα παθεις πλακα φουσκωνει σε 2 λεπτα το λαστιχο
θα σου πω κωδικο αφου το κοιταξω στο δικο μου
Αν μπορείς φίλε πες μου τον κωδικό και αν θυμάσαι και την τιμή του!

robotakias
30-08-11, 23:23
μήπως να έπαιρνες ένα μετρητή χειρός ?

Πολύ καλή η ιδέα σου και σένα φίλε μου!

leeperik
31-08-11, 00:46
Αν ειναι να τσεκαρεις μονο τον αερα και να τα φουκωνεις σε βενζιναδικο παρε ενα απλο μανομετρο να δειχνει την πιεση τωρα αν ειναι να δωσεις χρηματα θα σου προτεινα να παρεις ενα μηχανημα εκινησης του αμαξιου που εχει και κομπρεσερακι επανω πανω κατω τα ιδια θα δωσεις (αναλογα απο που θα το παρεις) εγω πηρα ενα τετοιο περισυ επιδη ειχα μεινει μια φορα απο μπαταρια στην επαρχια και με εχει βγαλει ασπροπρωσοπο, και για ενα συμπληρωμα αερα κανει μια χαρα.

takisegio
31-08-11, 01:00
http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-NEW-VW-SUZUKI-AUDI-SKODA-AIR-COMPRESSOR-/120759207731?pt=UK_Air_Tools_and_Compressors&hash=item1c1dcf4733

αυτο ειναι στην κυριολεξια θα παθεισ πλακα με την ταχυτητα που φουσκωνει

taxideytis
31-08-11, 15:46
εξαρτάται για ποια χρήση το θέλεις...μόνο για φούσκωμα; πάρε ποδοκίνητο...για γρήγορο φούσκωμα; πάρε απο το πρακτικερ αυτά τα φθηνά, και υ'οψη οτι είναι μόνο για 3-4 λεπτά συνεχούς λειτουργίας άρα συμφέρει το ποδοκίνητο...Τώρα αν έισαι τετρακίνητος και θέλεις κάτι περισσότερο ε έισαι σε λάθος φόρα...κοιτάς http://www.xtreme4x4.gr/products_detail.asp?m=1&e_cat_id=169&e_product_id=36739 σε κάτι τέτοιο...