PDA

Επιστροφή στο Forum : αντιστασεις ανθρακος η συρματος



tasos51
30-08-11, 14:39
εχω μια μικρη απορια κατασκευαζω ενα dummy load με αντιστασεις 2βατ αλλα θελω να ρωτησω αν αυτες στην φωτογραφια ειναι ανθρακος η συρματος??


23013

Γιώργος Ανώνυμος
30-08-11, 14:46
Άνθρακες ο θησαυρός σου, δηλ. οι αντιστάσεις που έχεις! Ή για να το εξηγήσω καλύτερα όλες οι αντιστάσεις μεταρτρέπονται σε άνθρακος στην περίπτωση που καρβουνιάσουν δηλ. διέρθει ένα μεγάλο ρεύμα από αυτές για ικανό χρόνο!

Προφανώς αστειεύομαι, νομίζω ότι οι σύρματος είναι για περισσότερα watt και έχουν κεραμεική επικάλυψη για λόγους αντοχής στη θερμοκρασία και ψύξης... Αυτές στη φωτό είναι βαττικές (2w) όπως αναφέρεις?

Χαιρετώ

selectronic
30-08-11, 14:52
Νομίζω ότι είναι σύρματος. Σε κάποιο συρταράκι είχα μία ολόιδια και την έψαξα για να την σφάξω να σου πω, αλλά δεν την βρίσκω:saad:

Γιώργος Ανώνυμος
30-08-11, 15:02
Διάβασα εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Resistor πως οι άνθρακος παίζουν μέχρι 5W οπότε θεωρητικά οι συγκεκριμένες (2w) μπορεί να είναι άνθρακος. Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο εξωτερικό χαρακτηστικό για τον τύπο τους. Οι άνθρακος είναι καλύτερης ποιότητας αφού τα πολύ καλά χαρακτηριστικά τους (όπως αντοχή σε θερμοκρασίες) συνδυάζονται με χαμηλές ΗΜ παρεμβολές κλπ. σε σχέση με του σύρματος. Ως πλέον κοινότυπες οι σύρματος, πιθανολογώ ότι μάλλον πρόκειται περί σύρματος...

tasos51
30-08-11, 15:43
καμια αλλη αποψη κανεις????

Τρελός Επιστήμονας
30-08-11, 15:47
Σπάσε μια και δες μόνος σου! Νομίζω ότι είναι carbon film δηλαδή μια σπειροειδής κατασκευή από μονωτικά βασισμένα στον άνθρακα. Παρουσιάζουν υπολογίσιμη αυτεπαγωγή για τις υψηλές συχνότητες. Αν παραλληλίσεις πολλές σε συμμετρική (κυκλική) διάταξη μάλλον θα δουλέψει με χαμηλά στάσιμα μέχρι τους 30MHz τουλάχιστον.

tasos51
30-08-11, 15:47
εσπασα μια και δεν ειδα τιποτα ΠΕΡΙ συρματος ενα ασπρο υλικο μονο με μια τρυπα στην μεση αλλα και μια ακομα γνωμη θα ηταν καλοδεχουμενη!!

spiroscfu
30-08-11, 15:48
Για σύρματος της κόβω εγώ, διάβασε και το παρακάτω
http://maradclub.blogspot.com/2010/01/blog-post_778.html

tasos51
30-08-11, 15:53
23014 εγω παντος για ανθρακα τις κοβω

Γιώργος Ανώνυμος
30-08-11, 16:00
κατα τη νεκροψία:

1. σύρμα δεν ανευρέθη: δεν είναι σύρματος
2. φιλμάκι για εναπόθεση άνθρακα δεν ανευρέθη: δεν είναι άνθρακα
3. ανευρεύθη λευκό υλικό αγνώστου ταυτοποίησης: μάλλον πρόκειται για αντιστάσεις μίγματος (άνθρακος με μονωτικό υλικό)!

Πόρισμα?

tasos51
30-08-11, 16:05
λοιπον βρε παλικαρι μου πρωτον ωραια τα γραφεις αλλα χαχααχαχ (ωραιος τροπος ) εσπασα και μια σιγουρα ανθρακα με χρωματικο κωδια τις γνωστες σε ολους μας και ουτε φιλμάκι για εναπόθεση άνθρακα δεν βρεθηκε μονο το ιδιο ασπρο υλικο απλα χωρις τρυπα μεσα τι στο καλλο ειναι θα χαζεψω :lool::lool:

selectronic
30-08-11, 16:09
Ε αφού δεν έχει σύρμα μέσα, άνθρακα είναι. Τώρα το χρώμα του μίγματος δεν νομίζω να παίζει ρόλο (δεν νομίζω να βάζαν.. κάρβουνα μέσα:biggrin:)

tasosmos
30-08-11, 16:29
Οταν λεμε ανθρακα ή συρματος ή metal film δεν παει να πει οτι ειναι ενα μασιφ κομματι απο το εκαστοτε υλικο ολη η αντισταση!

Εχει ενα υποστρωμα πορσελανης, κεραμικου ή αλλου μονωτικου υλικου και πανω σε αυτο σχηματιζεται ενα λεπτο στρωμα μεταλλου για τις metal film και ανθρακα για τις carbon film αντιστοιχα.
Αν ειναι συρματος εχει παλι ενα υποστρωμα και πανω σε αυτο τυλιγμενο ενα συρμα καταλληλου κραματος.
Εννοειται μετα μπαινει και οτι αλλο χρειαζεται για την συσκευασια.

Εν ολιγοις αυτες που εχεις ΔΕΝ μπορουν να ειναι συρματος γιατι απλα δεν υπαρχει συρμα.
Ειτε ειναι ανθρακα ειτε metal film με (αρκετα) πιθανοτερο το πρωτο. Αν ξυσεις ελαφρα με ενα μαχαιρακι την επιφανεια εκει που εχει το χρωμα μπορεις να δεις με το ματι τι απο τα 2 ειναι.

spiroscfu
30-08-11, 16:42
Πάντως στην πρώτη photo φαίνεται σαν να έχουν τυλιγμένο κάτι γύρω από το μονωτικό/θερμοαπαγωγικό υπόστρωμα.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23013&d=1314704340

Μπορεί και metal film λοιπόν.

selectronic
30-08-11, 16:52
Πάντως αν ήταν σύρματος θα έκανε μπαμ:
2301623015

Για metal film νομίζω θα το καταλάβαινε από την τιμή, έχουν αρκετή διαφορά. Και επίσης αν δεν ζητήσεις metal film κανένα (σωστό) μαγαζί δεν θα σου δώσει αντί για απλές.

tasos51
30-08-11, 17:03
23017
εγινε και αυτο την εξυσα και ηταν καπος ετσι και οντως για metal film εχω ακουσει οτι θα ηταν πολυ πιο ακριβες απο τις απλες συμπερασμα????????

spiroscfu
30-08-11, 17:07
Γυρίζουμε στα αρχικά δηλ. carbon film.

tasos51
30-08-11, 17:09
οι carbon film ειναι οι γνωστες σε ολους μας ανθρακος ????:saad:

spiroscfu
30-08-11, 17:12
Ναι ....

tasos51
30-08-11, 17:17
συνοψιζοντας μπορω να τις χρησιμοποιησω σε ενα dumy load στα 50 ωμ στα fm?????

spiroscfu
30-08-11, 17:19
Σπάσε μια και δες μόνος σου! Νομίζω ότι είναι carbon film δηλαδή μια σπειροειδής κατασκευή από μονωτικά βασισμένα στον άνθρακα. Παρουσιάζουν υπολογίσιμη αυτεπαγωγή για τις υψηλές συχνότητες. Αν παραλληλίσεις πολλές σε συμμετρική (κυκλική) διάταξη μάλλον θα δουλέψει με χαμηλά στάσιμα μέχρι τους 30MHz τουλάχιστον.

Σου απάντησε ο Δημήτρης ποιο πίσω.

tasos51
30-08-11, 17:22
ναι ρε παιδια αλλα αν ισχυουν αυτα τοτε τι αντιστασεις πρεπει να χρησιμοποιησω για τα fm ????

selectronic
30-08-11, 17:28
Τάσο μιας και το αναφέρεις, έχω κάτι dummy load 50Ω για πούλημα…:001_rolleyes:

Τρελός Επιστήμονας
30-08-11, 18:04
Για σωστή δουλειά στις ραδιοσυχνότητες χρειάζεσαι μη επαγωγικές αντιστάσεις. Σπάνια τις βρίσκεις στα συνηθισμένα μαγαζιά. Οι carbon film που έχεις πιθανό να δουλέψουν στους 100MHz αν παραλληλίσεις πολλές και μειωθεί η αυτεπαγωγή. Ένα επαγγελματικό φορτίο (dummy load) ουσιαστικά είναι μια μη επαγωγική αντίσταση μεγάλης ισχύος. Αυτές που συνήθως ονομάζουμε "αντιστάσεις άνθρακα" είναι οι carbon composition οι οποίες αποτελούνται από συμπαγή κύλινδρο που περιέχει άνθρακα και παρουσιάζουν πολύ μικρή αυτεπαγωγή. Έχουν καταργηθεί λόγω πολλών προβλημάτων που παρουσίαζαν. Οι carbon film αποτελούνται από κεραμικό μονωτικό κύλινδρο ο οποίος είναι επικαλυμμένος με ανθρακούχο υλικό πάνω στο οποίο χαράζονται σπείρες ώστε να αυξάνεται η αντίσταση και να καθορίζεται ακριβώς η ονομαστική τιμή τους. Παρουσιάζουν υπολογίσιμη αυτεπαγωγή, όπως και οι metal film. Οι αντιστάσεις σύρματος (wirewound) είναι εντελώς ακατάλληλες για φορτία υψηλών συχνοτήτων. Δουλεύουν όμως θαυμάσια ως φορτία 4-8Ω για δοκιμές ενισχυτών ακουστικών συχνοτήτων. Ελπίζω να έλυσα τις απορίες σου.

gcostas
30-08-11, 18:32
αγαπητέ
οι αντιστάσεις είναι άνθρακος. Έτσι όπως πρέπει να είναι οι αντιστάσεις για dummy load (όταν προκειται φυσικά για φορτια RF)
Κώστας

spiroscfu
30-08-11, 18:33
Όχι μόνο στον Τάσο αλλά και σε αρκετούς άλλους, ευχαριστούμε Δημήτρη.

chip
30-08-11, 18:58
κατι τέτοιο.
http://www.ebay.com/itm/Dummy-Load-Resistor-Diconex-39-0060-500W-50OHM-/190536081411?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c5cd5e003 (http://www.ebay.com/itm/Dummy-Load-Resistor-Diconex-39-0060-500W-50OHM-/190536081411?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c5cd5e003)

πάει ως τα 500MHz

http://69.90.163.130/~dicon368/media/39-0060.pdf

tasos51
30-08-11, 19:35
ευχαριστω πολυ Δημητρη και ολους τους αλλους για τις απαντησεις σας τωρα αν γινει καλη δουλεια θα δειξει τις εχω αγορασει . Θα το δοκιμασω και βλεπουμε :001_rolleyes:

Γιώργος Ανώνυμος
01-09-11, 09:34
Αναρωτιέμαι το εξής απλοϊκό: αφού οι αντιστάσεις προορίζονται για χρήση dummy load γιατί θα πρέπει να επιλεγούν κάποιας ποιότητας? Εγώ θα επέλεγα τις οικονομικότερες βαττικές και γιατί όχι... σαρδελοκούτι! Έτσι και αλλιώς θερμότητα θέλω να παράσχω και όχι κάποια ρύθμιση σε VCO!!

chip
01-09-11, 10:13
μα αν δεν είναι ποιότητας έχουν παρασιτική αυτεπαγωγή (και κάποια χωρητικότητα) με αποτέλεσμα να μην είναι καθαρά ωμικό φορτίο. Στις μικρές συχνότητες και σε DC αυτή η αυτεπαγωγή και η χωρητικότητα δεν παίζει ρόλο, όμως στις συχνότητες RF είναι πολύ σημαντική (γιατί ή σύνθετη αντίσταση γίνεται πολύ χαμηλή).
Η κάθε αντίσταση εξυπηρετεί κάποιους σκοπούς. Δεν είναι όλες για όλα. Απλά οι κοινές είναι αρκετά καλές για τις περισσότερες εφαρμογές όχι όμως για όλες.
Για παράδειγμα η αντιστάσεις άνθρακα (οι carbon composition όχι οι carbon φιλμ) είναι άχρηστες για τις ποιο πολλές εφαρμογές λόγω θορύβου σταθερότητας κλπ) όμως είναι προτιμότερες σε υψηλές συχνότητες αφού έχουν χαμήλή αυτεπαγωγή. (τις αντιστάσεις άνθρακα μπορεί να τις βρεί κάνεις μόνο σε πολύ παλαιό στοκ καταστημάτων. είναι κυλινδρικές σαν ταυτές:
http://www.ebay.com/itm/10pcs-100K-1-2W-Carbon-Composition-Resistor-10-/250715602372?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5fd07dc4
)

Γιώργος Ανώνυμος
01-09-11, 10:21
μα αν δεν είναι ποιότητας έχουν παρασιτική αυτεπαγωγή (και κάποια χωρητικότητα) με αποτέλεσμα να μην είναι καθαρά ωμικό φορτίο.

So what? Τι θα πάθω, θα μου επιστρέψει RF στη διαμόρφωση?

Φαντάζομαι δεν μιλάμαι για μετρήσεις μηχανήματος σε αναλυτή φάσματος!

chip
01-09-11, 12:56
δεν θα έχεις φορτίο 50Ω και δεν θα είναι και ωμικό το φορτίο άρα ο συντονισμός δεν θα είναι σωστός.

MacGyver
11-09-11, 23:11
So what? Τι θα πάθω, θα μου επιστρέψει RF στη διαμόρφωση?

Φαντάζομαι δεν μιλάμαι για μετρήσεις μηχανήματος σε αναλυτή φάσματος!

- Αγαπητέ Γιώργο: Δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα! Πρέπει να κλείσει κανείς το ηλεκτρολογικό του μάτι και να δει τα πράγματα με το άλλο του μάτι ... το ηλεκτρονικό!

MegaVolt
19-09-11, 00:44
Λοιπον, οσο κι αν ακουστει παραξενο οι συγκεκριμενες αντιστασεις ειναι συρματος κι οχι ανθρακος, ασχετα με το οτι στη νεκροψια δε βλεπεις το γνωστο συρμα χρωμονικελλινης.
Το συρμα τους ειναι στην ουσια ενα φυλλο (σαν λεπτη μπαρα) με ενα κραμμα που περιλαμβανει και χαλκο (και δε θυμαμαι τι αλλο) το οποιο εχει τυχλιχτει γυρω απο την πορσελανη.
Η αυτεπαγωγη τους ειναι αρκετα χαμηλη παντως (σε σχεση με τις κλασικες συρματος) και αν παιξεις με αρκετα κομματια παραλληλα δε θα αντιμετωπισεις προβλημα αφου τις θες για dummy load φτανει να μη πεις πως τις θες για κανενα Ghz, αλλα ειναι πολυ υψηλοτερη απο τις κλασσικες που εχουν στρωση ανθρακα.

chip
19-09-11, 11:16
μάλλον μιλάς για metal film αντιστάσεις (που δεν είναι σύρματος). Τις συγκεκριμένες τις βλέβω για carbon film.
δες παράδειγμα carbon film:
http://www.ebay.com/itm/2-Watt-150k-ohm-Carbon-Film-Resistor-R-2W-100-/230584613038?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35afe9f8ae
metal film:
http://www.ebay.com/itm/2-Watt-2-4-ohm-2R4-Metal-Film-Resistor-R-2W-100-/270704942923?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f07459f4b