PDA

Επιστροφή στο Forum : Clap switch 4 καταστασεων σε φωτιστικο ikea με 3 λαμπες!



katmadas
30-08-11, 22:27
Καλησπερα σας,

Ηθελα να σας παρουσιασω μια μετατροπη που εκανα σε ενα φτηνο φωτιστικο ικεα.
Το συγκεκριμενο φωτιστικο ειχε λειτουργια on/off.
Υπηρχαν 2 προβλημματα.

1.Ηταν δυσκολη η προσβαση στον διακοπτη λογω του οτι το ηθελα για κρυφο φοτισμο πισω απο την τηλεοραση.
2.Το βραδυ με ολα τα φωτα σβηστα ηταν πολυ δυνατο το φως.

Τα βαλα κατω και κατεληξα σε clap switch με το pic16f84.

Για τον παλμο εισοδου στον πικ εβαλα 555 το οποιο διεγειρετε απο το κυκλωμα του mic.

Στις 3 εξοδους του πικ εβαλα ρελε μεσω τρανσιστορ.

Ετσι απο 2 καταστασεις(on/off) εχουμε 4 (1 λαμπα,2 λαμπες,3 λαμπες,off)

Και οριστε το αποτελεσμα.

katmadas
30-08-11, 22:31
Και λιγο απο μεσα (μην τρομαξετε απλα βιαζομουνα να δω το αποτελεσμα)

230382303923040230412304223043

Hulk
30-08-11, 22:36
Μπραβο Φανη, ωραια κατασκευη, αν μπορεις ανεβασε και το σχεδιο του κυκλωματος.

Nemmesis
30-08-11, 22:40
πολυ ωραιο... αλλα 4 καταστασεων?? ποσα παλαμακια βαρας το βραδυ?? :) φιλικα παντα και για πλακιτσα.. αν και το bubblewrap δεν μου αρεσει και πολυ σαν μονωτικο ;)

katmadas
30-08-11, 22:48
Το σχεδιο ειναι απο το isis δεν ειναι τοσο καλο αλλα με βολευει για τα layout για pcb.

23044

sv4lqcnik
02-09-11, 00:00
καλο και σαν ιδεα και σα σκεψη αλλα αν δεν σου ειναι δυσκολο ανεβασε και την λιστα με τον κωδικα και σε ποια γλωσσα τον εχεις γραψει;; μια αναλυση δεν θαβλαπτε για να περναμε για να καταλαβουμε κι εμεις την ολη δομη του. εκανες ενα καλο καντο ολοκληρο

minusplus
02-09-11, 11:25
Νίκο o κώδικας δε κρύβει τίποτα. Τη περισσότερη δουλειά τη κάνει το 555.
Φάνη (katmada) δεν επηρεάζεται απο τους ήχους της tv?

katmadas
02-09-11, 12:24
Απο δευτερα που θα γυρισω σπιτι θα βαλω τον κωδικα.

Κατα τα αλλα δεν επηρεαζεται απο την τηλεοραση ουτε απο το ραδιο.

Εχω βαλει αλλωστε και ποτενσιομετρο για ρυθμιση εθαισθησιας.

Το μονο που επηρεασε το κυκλωμα του πικ ηταν τα 220 που ειχε κοντα η πλακετα ετσι την εβγαλα εκτος φωτιστικου και ολα καλα.

Οσο για το προγραμμα του πικ ειναι η καρδια του κυκλωμματος καθως μπορεις να αποφυγεις με κωδικα τον θορυβο απο τις επαφες των ρελε.

Παντως τον υπολοιπο θορυβο απο το mic ton αποφευγεις οντος με τον 555 που κανει και αυτο εξαιρετικη δουλεια
.

sv4lqcnik
04-09-11, 12:08
Νίκο o κώδικας δε κρύβει τίποτα. Τη περισσότερη δουλειά τη κάνει το 555.
Φάνη (katmada) δεν επηρεάζεται απο τους ήχους της tv?

** δημητρη καλο ειναι να τον εχουμε το κωδικα γιατι στραβακας γαρ στον προγραμματισμο pic παλευω να ξεχωρισω την basic απο την c και τις λοιπες εντολες γιαυτο με τρωει να δω τον κωδικα αν ειναι σε c ακομα περισωτερο. περα απο ολλα αυτα παντως αν μαθεις μια γλωσσα προγραμματισμου δυσκολα περνας σε μια αλλη εξελιγμενη μπερδευεσαι με τις εντολες και γινετε αχταρμας μεσα στο μυαλο και δεν βγαινει ακρη.
**φανη καλο χειμωνα σου ευχωμαι και πιστευω να φωρτισες και εφεδρικες μπαταριες γιατι θα χρειαστουμε πολλες για το υπολοιπο του χρονου
** και κανενας φεριτης αναμεσα και ενας θωρακας με πλακετα αν οχι φυλο χαλκογραφιας δεν θα ηταν ασχημα

KOKAR
04-09-11, 14:11
Νίκο o κώδικας δε κρύβει τίποτα. Τη περισσότερη δουλειά τη κάνει το 555.
Φάνη (katmada) δεν επηρεάζεται απο τους ήχους της tv?


Απο δευτερα που θα γυρισω σπιτι θα βαλω τον κωδικα.

Κατα τα αλλα δεν επηρεαζεται απο την τηλεοραση ουτε απο το ραδιο.

Εχω βαλει αλλωστε και ποτενσιομετρο για ρυθμιση εθαισθησιας.

Το μονο που επηρεασε το κυκλωμα του πικ ηταν τα 220 που ειχε κοντα η πλακετα ετσι την εβγαλα εκτος φωτιστικου και ολα καλα.

Οσο για το προγραμμα του πικ ειναι η καρδια του κυκλωμματος καθως μπορεις να αποφυγεις με κωδικα τον θορυβο απο τις επαφες των ρελε.

Παντως τον υπολοιπο θορυβο απο το mic ton αποφευγεις οντος με τον 555 που κανει και αυτο εξαιρετικη δουλεια
.

εχω και εγω την ιδια απορία και ενω ειδα την απάντηση σου εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω πως το μικρόφωνο δεν επηρεάζετε απο τον ήχο
της Τν , την στιγμή που έχεις το φωτιστικό σου τόσο κοντά στα μεγάφωνα.....

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23037&d=1314732451

minusplus
04-09-11, 15:35
Φάνη σε καμία περίπτωση δε θέλω να μειώσω τη κατασκευή σου απλά είναι απο μόνη της μή-αξιόπιστη λόγο των ήχων της tv.
Να υποθέσω ότι στο κώδικά σου έχεις για:
2clap = 1output για την επόμενη κατάσταση
2clap = 2outputs
2clap = 3outputs και
2clap = 0output
1clap ή περισσότερα απο 2 συνεχόμενα απορρίπτονται

katmadas
04-09-11, 20:35
Φάνη σε καμία περίπτωση δε θέλω να μειώσω τη κατασκευή σου απλά είναι απο μόνη της μή-αξιόπιστη λόγο των ήχων της tv.
Να υποθέσω ότι στο κώδικά σου έχεις για:
2clap = 1output για την επόμενη κατάσταση
2clap = 2outputs
2clap = 3outputs και
2clap = 0output
1clap ή περισσότερα απο 2 συνεχόμενα απορρίπτονται

Με δυο παλαμακια μεσα σε 1,5 δευτερολεπτο αναβει η σβηνει.
Με 1 παλαμακι καθε φορα αλλαζει κατασταση (1 λαμπα,2 λαμπες, και οι τρεις λαμπες μαζι).
Το κυκλωμα δουλευει ρολοι και δεν επηρεαζεται απο την τηλεοραση.
Αν δεν το δοκιμασεις δεν μπορεις να πεις τιποτα.
Και εγω νομιζα οτι θα επηρεαζοταν αλλα μπα.

katmadas
04-09-11, 20:38
**
** και κανενας φεριτης αναμεσα και ενας θωρακας με πλακετα αν οχι φυλο χαλκογραφιας δεν θα ηταν ασχημα

Εχεις δικιο χρησιμοποιησα και φεριτη και καλωδιο με μπλενταζ και συνεστραμενα ζευγη για να βγαλω την πλακετα εξω.
Δυστηχως με τους μικροελεγκτες πρεπει να δινεις βαρυτητα σε τετοιες παραμετρους.

katmadas
04-09-11, 20:40
εχω και εγω την ιδια απορία και ενω ειδα την απάντηση σου εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω πως το μικρόφωνο δεν επηρεάζετε απο τον ήχο
της Τν , την στιγμή που έχεις το φωτιστικό σου τόσο κοντά στα μεγάφωνα.....



Νομιζω εχει να κανει σχεση με την συχνοτητα των κυματων του ηχου που βγαινουν απο ενα αποτομο και δυνατο θορυβο.
Ειναι δοκιμασμενο και λειτουργει αψογα.

KOKAR
04-09-11, 20:51
Δηλαδή Φάνη σε ενα έργο που εχει πυροβολισμούς που ειναι κοντά στο παλαμάκι δεν αλλάζει κατάσταση το φωτιστικό ?

katmadas
04-09-11, 22:05
Δηλαδή Φάνη σε ενα έργο που εχει πυροβολισμούς που ειναι κοντά στο παλαμάκι δεν αλλάζει κατάσταση το φωτιστικό ?

Για να σου δωσω να καταλαβεις που βρισκεται το μικ κοιτα την φωτο ειναι το ασπρο κουτακι κατω απο το HT.
Μεχρι σημερα δεν ετυχε να δω ταινια με πιστολια.
Σε ολες τις αλλες δεν ειχα προβλημα.
Τωρα για το αν ειναι δυνατον να αλλαξει ε ναι!Απλα πρεπει να ειναι τοσο δυνατα η τηλεοραση που και εσυ δεν θα το αντεχες.
23212