PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχρονισμος Video



mariosm
31-08-11, 12:37
Γνωριζει καποιος με τη βοηθεια καποιου προγραμματος αν μπορουμε να παιξουμε δυο διαφορετικα video σε δυο διαφορετικες οθονες. Εννοειται οτι χρησιμοποιηται υπολογιστης που εχει διπλη καρτα οθονης με συνδεμενες δυο οθονες πανω στην καρτα.

GeorgeVita
01-09-11, 16:31
Γειά σου Μάριε,
εφόσον ρυθμίσεις "extended desktop" μπορείς να τρέξεις σε δύο παράθυρα τα δύο video (ένα σε κάθε οθόνη).
Τι εννοείς "συγχρονισμός" εφόσον είναι "δύο διαφορετικά video σε δύο διαφορετικές οθόνες"; Τι θα κάνεις με τον ήχο;
Κάνε επιπλέον σχόλιο περιγράφοντας την εφαρμογή σου.
G

spiroscfu
01-09-11, 16:33
Γιώργο νομίζω πως αν κάνεις full screen το video πάει στην πρωτεύων οθόνη.

GeorgeVita
01-09-11, 16:59
Γιώργο νομίζω πως αν κάνεις full screen το video πάει στην πρωτεύων οθόνη.
Στα windows το πρόβλημα είναι "πως να τρέξεις 2x media players".
Αν βάλεις youtube στο ένα monitor και media player στο άλλο (οποιοδήποτε) λειτουργεί. Μπορείς ακόμη και να δεις το ίδιο "youtube video" (χωρίς συγχρονισμό) ανοίγοντας ανεξάρτητα παράθυρα browser στα δυο monitor. Ο ήχος γίνεται μίξη.

Αν δεν τρέχουν δύο ίδιοι video players, πρέπει να λειτουργεί με διαφορετικούς.
Σε περιβάλλον linux δεν υπάρχει πρόβλημα.
G

mariosm
02-09-11, 13:43
Στα windows το πρόβλημα είναι "πως να τρέξεις 2x media players".

Γιωργο ευχαριστω για την απαντηση σου και το προβλημα μου ειναι αυτο που αναφερεις.
Πως να τρεξω δυο media players στον ιδιο υπολογιστη. Κανω καποιες προσπαθιες τωρα με VLC player και καταφερα να βαλω διαφορετικα video σε δυο οθονες
αλλα ισως επειδη δεν το ξερω καλα το VLC player δεν μπορεσα μεχρι τωρα να το κανω να δουλευει αξιοπιστα. Για το λογο αυτο ψαχνω και καποιο αλλο προγραμμα.

Σε επιπεδο hardware υπαρχει λυση γιατι κυκλοφορουν κατι video synchronizer τα οποια δουλευουν ομως με συγκεκριμενα μοντελα DVD players και η πιεση χρονου που εχω αυτη τη στιγμη δεν μου επιτρεπει να παραγγελω απο εδω ή απο το εξωτερικο.


Τι θα κάνεις με τον ήχο;

Για τον ηχο εχω σκεφτει εξωτερικη καρτα ηχου αλλα πρεπει να λυσω το προβλημα με το videο.


Τι εννοείς "συγχρονισμός" εφόσον είναι "δύο διαφορετικά video σε δύο διαφορετικές οθόνες";

Προκειται για διαφορετικα video που ομως πρεπει να ξεκινανε και να σταματανε μαζι. Η προβολη του video ειναι ενα μερος ενος καλλιτεχνικου εργου σε αιθουσα τεχνης.

spiroscfu
02-09-11, 15:10
Στα windows το πρόβλημα είναι "πως να τρέξεις 2x media players".
Αν βάλεις youtube στο ένα monitor και media player στο άλλο (οποιοδήποτε) λειτουργεί. Μπορείς ακόμη και να δεις το ίδιο "youtube video" (χωρίς συγχρονισμό) ανοίγοντας ανεξάρτητα παράθυρα browser στα δυο monitor. Ο ήχος γίνεται μίξη.

Αν δεν τρέχουν δύο ίδιοι video players, πρέπει να λειτουργεί με διαφορετικούς.
Σε περιβάλλον linux δεν υπάρχει πρόβλημα.
G

Έχεις δίκιο Γιώργο θυμόμουν με κάποια παλιά κάρτα γραφικών που είχα, το δοκίμασα και παίζει κανονικά και τα δυο σε fullscreen (wmp και vlc) και με τον ήχο η διαλέγεις ποιόν θέλεις να ακούς ή τους βγάζεις σε δυο διαφορετικές εξόδους (αν η κάρτα ήχου έχει παραπάνω από μιαν έξοδο).

kpap
07-09-11, 00:27
Έχουν περάσει μέρες βέβαια Μάριε και ίσως να βρήκες λύση στο πρόβλημα. Απλά να αναφέρω ότι το kmplayer σε Windows μπορεί να παίξει ταυτόχρονα δύο διαφορετικά βίντεο, όπως και το vlc που ανέφερες. Το προτείνω γιατί είναι πολύ καλό media player και παίζει τα πάντα πολύ αξιόπιστα.

Για το συγχρονισμό μάλλον θα βρεις πιο εύκολα λύση με το vlc όμως, το οποίο έχει διάφορες επιλογές για interfaces, μεταξύ των οποίων και telnet. Οπότε θα μπορούσες να ξεκινήσεις δύο vlc με telnet σε διαφορετικά ports και με κάποιο άλλο πρόγραμμα να τα ελέγχεις για start/stop ταυτόχρονα. Έχω κάνει διάφορα πράγματα στο παρελθόν με το vlc και scripting σε TCL και με αυτή την εμπειρία υποψιάζομαι ότι η λύση είναι σχετικά απλή. Αν δεν έχεις βρει άλλες λύσεις και θες θα μπορούσα να το ψάξω λιγάκι.

EDIT: Ο ήχος από τα βίντεο αν παίζουν ταυτόχρονα, προφανώς μιξάρεται. Αν θες να κάνεις κάτι άλλο και να βγάζεις δύο διαφορετικές εξόδους, εκεί θα πρέπει να παίξουν δύο κάρτες μάλλον, ή ο ήχος στο ένα βίντεο να βγαίνει μόνο στο αριστερό κανάλι και στο άλλο βίντεο μόνο στο δεξί, για να μπορούν να πάνε σε διαφορετικά ηχεία.