PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για φωτιστικό γραφείου



Inferno
31-08-11, 15:45
Έχω ένα φωτιστικό γραφείου στο οποίο θέλω να μου εξηγήσετε κάποια πραγματάκια. Καταρχάς είναι απ αυτά με τις οικονομικές λάμπες των 11W. Άνοιξα το κουτάκι του μ/σ του και είδα ότι ο ουδέτερος δεν συνδέεται πουθενά και ότι η φάση μπαίνει στον μ/σ και μετά ξαναβγαίνει και συνεχίζει μέχρι το φωτιστικό. Μπορεί κάποιος να μου αναλύσει αυτό το κύκλωμα?
Εγώ περίμενα να δω κάποιον μ/σ με 4 ποδαράκια που απλά θα υποβαθμίζει την τάση.
Μέτρησα την τάση μετά τον μ/σ με κλειστό το φως και ήταν 220V. Με ανοιχτό το φως ήταν 100 και κάτι. Γιατί έχει διαφορά με κλειστό και ανοιχτό φως?

selectronic
31-08-11, 15:57
Αυτό είναι γιατί δεν είναι μετ/στης (αν και καμιά φορά τον λένε έτσι) αλλά μπάλαστ, δηλαδή στην ουσία ένα πηνίο σε σειρά με τον ένα ακροδέκτη της τροφοδοσίας.

Δες το κύκλωμα για τις γνωστές λάμπες φθορίου (όχι της «ηλεκτρονικές» οικονομίας).
23052

Είσαι σίγουρος ότι είναι λάμπα οικονομίας και όχι μία απλή φθορίου? Το υπόλοιπο κύκλωμα πως είναι? Στάρτερ έχει?

Διάβασε και εδώ για περισσότερα : http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_ballast

Inferno
31-08-11, 17:43
Η λάμπα μου είναι αυτή 23058
Δεν ξέρω αν έχει starter σε κάποιο σημείο που μπορεί να μην φαίνεται μέσα στο φωτιστικό, πάντως εκεί που είναι το μπάλαστ δεν έχει.
Αυτό

Μέτρησα την τάση μετά τον μ/σ με κλειστό το φως και ήταν 220V. Με ανοιχτό το φως ήταν 100 και κάτι.
γιατί συμβαίνει?

lepouras
31-08-11, 17:46
είναι λάμπα PL το ίδιο με το κύκλωμα που σου έδειξε απλά το σταρτερ είναι ενσωματωμένο στην βάση της λάμπας.
γιαυτό έχει μόνο 2 ακροδέκτες η λάμπα. ενώ στην απλή φθορίου έχεις 2 ακροδέκτες σε κάθε πλευρά για να βάλεις το σταρτερ εξωτερικό.

Hulk
31-08-11, 18:30
είναι λάμπα PL το ίδιο με το κύκλωμα που σου έδειξε απλά το σταρτερ είναι ενσωματωμένο στην βάση της λάμπας.
γιαυτό έχει μόνο 2 ακροδέκτες η λάμπα. ενώ στην απλή φθορίου έχεις 2 ακροδέκτες σε κάθε πλευρά για να βάλεις το σταρτερ εξωτερικό.

Σωστα! τα ειπε ολα ο Γιαννης το πως δουλευει.

Xarry
17-10-13, 13:56
Εχω ενα φτηνιαρικο φωτιστικο γραφειου που παιρνει λαμπα PL 9W και καθε 6-8 μηνες μου καιγεται. Επειδη μου φαινεται πολυ μικρο χρονικο διαστημα υπαρχει περιπτωση το φωτιστικο να τις καιει;