PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη πυκνωτη σε ασυρματο συναγερμο



mixalis1988
01-09-11, 15:12
Καλησπερα σας και καλο μηνα.Εχω στο σπιτι μου εναν ασυρματο συναγερμο λιγο παλιο βεβαια και θελω να αλλαξω τους υλεκτρολυτικους πυκνωτες στους πομπους γιατι μου παρουσιαζει κατι προβληματα.Ο συναγερμος αυτος αποτελειται απο ενα κεντρικο κουτι (τον δεκτη) και απο πομπους οι οποιοι μπαινουν σε καθε θυρα μαζι με την παγιδα.Η λειτουργια τους εχει ως εξης αφου ανοιξεις καποια θυρα και κλεισει κυκλωμα δινει εντολη στο κεντρικο κουτι για 2 δευτερολεπτα (αναβει και ενα LED συχρονως) επειτα για να ξαναδωσει εντολη αν ανοιξεις καποια θυρα εχει καθυστεριση 30 δευτερολεπτα (πιθανον για οικονομια στις μπαταριες).Το προβλημα ειναι επειδη ο συναγερμος ειναι πανω απο 10 χρονων εχουν στεγνωσει οι υλεκτρολυτικοι με αποτελεσμα οταν ανοιγεις μια θυρα να δινει εντολη για περισοτερα απο 2 δευτερολεπτα και να εχει πολυ μεγαλυτερη καθυστερηση.Ανοιξα λοιπον τα κουτια προκειμενου να αντικαταστησω τους πυκνωτες και ειδα οτι ειναι τυπου axial ( http://www.google.gr/imgres?q=axial+capacitor&um=1&hl=el&sa=N&tbm=isch&tbnid=bVV_Q6qQIOSZYM:&imgrefurl=http://www.o-digital.com/wholesale-products/2179/2180-2/Colorful-LCD-Rearview-Mirror-Parking-Sensor-System-with-2468-Sensors-Optional-SB-D906-4-37610.html&docid=S3I6Sj8OLTNiBM&w=360&h=360&ei=AXNfTsLxGsaP4gSJgYk6&zoom=1&iact=rc&page=1&tbnh=141&tbnw=133&start=0&ndsp=30&ved=1t:429,r:4,s:0&tx=7&ty=59&biw=1280&bih=906)
οι οποιοι λειτουργουν στα 16v και εχουν χωρητικοτητα 33μf.Πηγα σ ενα μαγαζι να βρω κατι αντιστοιχο και ο πωλητης επειδη δεν ειχε μου εδωσε τους κοινους υλεκτρολυτικους (αυτοι που εχουν στην κατω μερια και τους δυο ακροδεκτες) στα 35v με χωρητικοτητα 33μf.Μου ειπε οτι πιθανον δεν θα εχεις προβλημα.Θα ειναι οντως ετσι??Η θα εχει καποιο προβλημα.


Συγνωμη αν σας κουρασα!!

tasosmos
01-09-11, 15:26
Δεν υπαρχει προβλημα οσον αφορα το αν ειναι axial ή radial, οι πρωτοι πρακτικα εχουν εκλειψει απο την αγορα τα τελευταια χρονια.
Συνηθως οι πλακετες με axial εχουν θεσεις και για radial με μικροτερη αποσταση των pads. Αν δεν εχει τοτε βαλε ενα κομματι λεπτο θερμοσυστελλομενο στα εκτεθειμενα ποδαρακια για να μην βραχυκυκλωσουν πουθενα.

mixalis1988
01-09-11, 15:42
ok ευχαριστω πολυ??Τωρα με την ταση θα εχω κανενα προβλημα?Αυτος που εχεις τωρα ειναι στα 16v και αυτος που αγορασα στα 35v.Η χωρητικοτητα ιδια θα εχει προβλημα?

AAEIV
01-09-11, 17:10
Η τάση που αναγράφεται, στους πυκνωτές αναφέρεται σε ένα μέγιστο όριο τάσης που μπορεί να "σηκώσει" ο πυκνωτής.
Στην περίπτωση σου, ο παλιός σου πυκνωτής μπορούσε να "αντέξει" δυναμικό μέχρι 16V. Αυτό έχει να κάνει με το μέγιστο φορτίο που μπορεί να αποθηκεύσει.
Άρα ο παλιός σου πυκνωτής, αν χρειαζόταν να αντιμετωπίσει μια τάση 16 και πάνω θα έκανε μπαμ...

Ο καινούριος σου πυκνωτής μπορεί να αντέξει μέχρι 35V!!!
Αυτό σημαίνει ότι το κύκλωμά σου είναι ασφαλέστερο από πριν...
Άρα don't worry!!!

mixalis1988
01-09-11, 19:04
Ευχαριστω πολυ παιδια!!

leosedf
01-09-11, 19:59
Το θέμα μεταφέρθηκε σε πιο κατάλληλη κατηγορία.

mixalis1988
06-11-11, 10:55
Καλημερα στο forum.Σε εναν αλλο ασυρματο συναγερμο ενος φιλου θελω να αλλαξω εναν πυκνωτη ο οποιος φουσκουσε.Αυτος ο πυκνωτης ειναι της nichicon στα 4400μf και 25v.Εγω βρηκα εναν με την ιδια χωρητικοτητα και στην ιδια ταση αλλα δεν ειναι τις ιδιας εταιριας θα εχω καποιο προβλημα?Επισεις θα ηθελα να ρωτησω πυκνωτες τις nichicon και τις nippon τους βλεπω πολυ συχνα σε ενισχυτες τι διαφορα εχουν απο τους "κοινους" ηλεκτρολυτικους??

GeorgeVita
06-11-11, 11:31
... ο πυκνωτής είναι της nichicon στα 4400μf και 25v. Εγώ βρήκα έναν με την ίδια χωρητικότητα και στην ίδια τάση αλλά δεν είναι τις ίδιας εταιρίας θα έχω κάποιο πρόβλημα;
... πυκνωτές της nichicon και της nippon τους βλέπω πολύ συχνά σε ενισχυτές τι διαφορά έχουν από τους "κοινούς" ηλεκτρολυτικούς;

Επιπλέον χαρακτηριστικό "ποιότητας" στα εξαρτήματα είναι η μεγαλύτερη θερμοκρασία λειτουργίας η οποία στους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές είναι 105°C αντί των 85°C που έχουν οι περισσότεροι. Αν αυτός που άλλαξες δεν έγραφε 105°C τότε είναι εντάξει.

Οι εταιρείες που αναφέρεις είναι διαδεδομένες σε κατασκευαστές της ανατολής. Αν αγοράσεις προϊόν άλλου κατασκευαστή ίσως βρεις εξαρτήματα άλλων κατασκευαστών. Δεν είναι ασφαλές να βγάλουμε συμπέρασμα ότι εφόσον η "FONY" χρησιμοποιεί "Capacit" ότι είναι καλύτερα εξαρτήματα.

G

Υ.Γ. Εξαίρεση ότι τα γρήγορα Alfa-Romeo χρησιμοποιούσαν καρμπυρατέρ Dellorto (http://www.dellorto.it/) που συνεχίζουν την ιστορία τους στις moto...

mixalis1988
06-11-11, 12:28
Αυτος τις nichicon που εχει ειναι στους 85 C και αυτος που εβαλα στους 105 C.Οποτε δεν εχω κανενα προβλημα.