PDA

Επιστροφή στο Forum : νυχτερινό οπλίζει ρελε??



soulhealer
01-09-11, 16:16
καλησπέρα, έχει συνδέσει κανείς στην λυχνία που ανάβει με το νυχτερινό τιμολόγιο, κάποιο μικρό ρελέ ώστε να λειτουργούν συσκευές μόνο με μειωμένο τιμολόγιο???

klik
01-09-11, 16:32
Ναι (αυτός είναι ο σκοπός του). Το καλώδιο από τη χελώνα της ΔΕΗ σου στέλνει ΟΥΔΕΤΕΡΟ. Αρα στο ρελέ βάζεις μόνιμα φάση στην μια ακίδα του πηνίου και στην άλλη την ένδειξη του νυχτερινού. Εσύ έβαλες ρελέ και δεν έπαιξε;

spiroscfu
01-09-11, 16:38
Παιδιά υπάρχει ενδεικτικό για το νυχτερινό τιμολόγιο, αν ναι που!!

klik
01-09-11, 16:42
Για να γίνει σύνδεση με νυχτερινή καταμέτρηση, πρέπει να υπάρχει ένα καλώδιο (συνήθως μπλέ) διατομής 1,5mm από τον πίνακα του σπιτιού, μέχρι τη χελώνα της ΔΕΗ. Εκεί οι ΔΕΗτζήδες συνδέουν την ένδειξη.

Αν δεν είχες τέτοιο καλώδιο και οι ΔΕΗτζήδες έκαναν τη σύνδεση σου με μετρητή νυχτερινής καταμέτρησης, τότε ίσως σου έβαλαν ένα κομμάτι καλώδιο με ελεύθερη τη μια άκρη (και μονωμένη) μέσα στη χελώνα για να το κάνεις αργότερα.

Αν δεν έχεις καλώδιο και δεν μπορείς να τραβήξεις, μπορείς να φτιάξεις κανένα χρονοδιακόπτη να κάνει τη δουλειά.

spiroscfu
01-09-11, 16:49
Ευχαριστώ kilk νόμιζα πως υπάρχει standard από την ΔΕΗ για όλους, αλλά κατάλαβα λάθος.

soulhealer
01-09-11, 17:24
όχι υπάρχει αναμονή μέσα στον οικιακό πίνακα σε όλα τα σ΄πίτια,όπου τουλάχιστον έχουν αφήσει αναμονή οι ηλεκτρολόγοι.. απλά επειδή έχω δει μόνο να βάζουν ενδεικτικές λυχνίες στο συγκεκριμένο καλώδιο (άρα και ωμικό φορτίο) μήπως δημιουργήσω πρόβλημα στην ΔΕΗ ή αππλά δεν πλίζει το ρελέ (δεν επαρκή η ένταση για όπλισμό)

soulhealer
01-09-11, 17:25
επίσης να αναφέρω ότι είμαι απλός καταναλωτής και αύριο θα πάω να κάνω αίτηση στην ΔΕΗ για νυχτερινό τιμολόγιο.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο καιρό δεν είχα βάλει..

manolis ts
03-09-11, 21:39
εγω συνδεσα ενα ρελαι δυο επαφων στο νυχτερινο μια για πλυντηριο ρουχων και μια πιατων το καθε ενα με χωριστο μεταγωγικο διακοπτη για μερα και νυχτα οποια ωρα οπλισει το ρελαι ξεκινουν τα πλυντηρια

xmaze
03-09-11, 22:26
επίσης να αναφέρω ότι είμαι απλός καταναλωτής και αύριο θα πάω να κάνω αίτηση στην ΔΕΗ για νυχτερινό τιμολόγιο.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο καιρό δεν είχα βάλει..

Πληρώνεις εξτρα πάγιο για το νυχτερινο!!!

soulhealer
04-09-11, 10:49
συμφέρει όμως?? κάποιος που έχει νυχτερινό ας βοηθήσει

manolis ts
04-09-11, 10:52
Τεσερα ευροπουλα το τετραμηνο

xmaze
04-09-11, 13:02
Όπως αναφέρει η ΡΑΕ όταν η συνολική κατανάλωση δεν ξεπερνάει τις 800 κιλοβατώρες στο τετράμηνο το νυχτερινό τι΅ολόγιο επιφέρει ΅είωση του λογαριασ΅ού ΅όνο στην περίπτωση που η νυχτερινή κατανάλωση ξεπερνάει τις 150 κιλοβατώρες κατά το ίδιο διάστημα, διότι επιβαρύνεται με επιπλέον πάγιο της τάξης των 4 ευρώ.
Το όφελος από το νυχτερινό τιμολόγιο ισχύει μόνο όταν η συνολική κατανάλωση ξεπερνά τις 800 κιλοβατώρες.

πηγη:http://www.econews.gr/2011/01/31/dei-nyxterino-reuma-rae/

JOUN
04-09-11, 20:40
επίσης να αναφέρω ότι είμαι απλός καταναλωτής και αύριο θα πάω να κάνω αίτηση στην ΔΕΗ για νυχτερινό τιμολόγιο.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο καιρό δεν είχα βάλει..
Επειδη ομως ειμαστε Ελλαδα,δεν ειμαστε παιξε-γελασε να σου πω το εξης παραλογο: Η ΔΕΗ ΔΕΝ θα σου συνδεσει το νυχτερινο αν δεν εχεις το καλωδιο που πηγαινει απο τον μετρητη (για την ακριβεια απο τον δεκτη που ενεργοποιει την εντολη) μεχρι τον πινακα του σπιτιου σου..
Δηλ. πρεπει ενα 1,5αρι καλωδιο να φευγει απο τον μετρητη σου και να καταληγει στον πινακα σου αλλιως νυχτερινο δεν σου συνδεουν.Ενταξει δεν ελεγχουν ολη την διαδρομη του καλωδιου αλλα πρεπει να φευγει απο τον μετρητη και να χανεται καπου..Επισης πρεπει να εχεις μερος διπλα στον μετρητη σου για να μπει μια χελωνα ακομη που θα μπει μεσα η δεκτης ΤΑΣ η ο χρονοδιακοπτης αναλογα την περιοχη σου.Επισης χρειαζεσαι και νεο σχεδιο απο τον ηλεκτρολογο σου που προφανως για να στο δωσει πρεπει να ελεγξει και την εγκατασταση σου..

soulhealer
04-09-11, 21:31
Επειδη ομως ειμαστε Ελλαδα,δεν ειμαστε παιξε-γελασε να σου πω το εξης παραλογο: Η ΔΕΗ ΔΕΝ θα σου συνδεσει το νυχτερινο αν δεν εχεις το καλωδιο που πηγαινει απο τον μετρητη (για την ακριβεια απο τον δεκτη που ενεργοποιει την εντολη) μεχρι τον πινακα του σπιτιου σου..
Δηλ. πρεπει ενα 1,5αρι καλωδιο να φευγει απο τον μετρητη σου και να καταληγει στον πινακα σου αλλιως νυχτερινο δεν σου συνδεουν.Ενταξει δεν ελεγχουν ολη την διαδρομη του καλωδιου αλλα πρεπει να φευγει απο τον μετρητη και να χανεται καπου..Επισης πρεπει να εχεις μερος διπλα στον μετρητη σου για να μπει μια χελωνα ακομη που θα μπει μεσα η δεκτης ΤΑΣ η ο χρονοδιακοπτης αναλογα την περιοχη σου.Επισης χρειαζεσαι και νεο σχεδιο απο τον ηλεκτρολογο σου που προφανως για να στο δωσει πρεπει να ελεγξει και την εγκατασταση σου..

Γιώργο κοίτα, όσα ανέφερες τα γνωρίζω μέσα από διάφορα site, αλλά μιας και είμαι στο νοίκι μπορώ να βεβαιώσω τα εξής: 1,5mm καλώδιο έχω εφεδρικό μέσα στον πίνακά μου στο σπίτι αλλά αντί για μπλέ χρώμασ έχει καφέ.. Δεν νομίζω να πειράζει το χρώμα την ΔΕΗ.. άρα αφού έχω εγκατεστημένο ήδη το καλώδιο δεν χρειάζεται νέο σχέδιο από ηλεκτρολόγο. Και επιπλέον απ'ότι κατάλαβα πρέπει να κλείσω ραντεβού στην ΔΕΗ για να έρθει ηλεκτρολόγος της ΔΕΗ για να δει αν όλα είναι ΟΚ και μετά θα μου αντικαταστήσουν το ρολόι που έχω με νέο που θα έχει διπλό μετρητή. Επιβάρυνση δική μου. Επίσης σε διακοπές της ΔΕΗ είναι δυνατόν κάποια στιγμή να φτάσω σε σημείο όπου το ρολόϊ δεν θα δουλεύει σύμφωνα με τις ώρες του μειωμένου γιατί λόγο διακοπής το ρολόϊ εσωτερική του διπλού μου μετρητή, θα σταματήσει και αυτό. Αυτά..

xrhstosmp
04-09-11, 21:43
άρα αφού έχω εγκατεστημένο ήδη το καλώδιο δεν χρειάζεται νέο σχέδιο από ηλεκτρολόγο. .

απο που προκυπτει αυτο?

soulhealer
04-09-11, 23:11
Στο ότι στα σχέδιά της η ΔΕΗ έχει ήδη περασμένο τον αγωγό για το νυχτερινό τιμολόγιο.. Άρα δεν γίνεται καμία μετατροπή στο σπίτι και στο ήδη υπάρχων ηλεκτρικό διάγραμμα.. άρα δεν χρειάζεται νέο σχέδιο από ηλεκτρολόγο. φιλικά πάντα και δίχως να έχω μιλήσει ακόμα με αρμόδιο γραφείο της ΔΕΗ (να απαντούσαν και στα τηλέφωνά τι καλά που θα ήταν..!!!)

klik
05-09-11, 17:41
...Επίσης σε διακοπές της ΔΕΗ είναι δυνατόν κάποια στιγμή να φτάσω σε σημείο όπου το ρολόϊ δεν θα δουλεύει σύμφωνα με τις ώρες του μειωμένου γιατί λόγο διακοπής το ρολόϊ εσωτερική του διπλού μου μετρητή, θα σταματήσει και αυτό. Αυτά..
Όχι,
α) έχει εσωτερικά μπαταρία για να μην χάνει χρόνο (ακόμα και στις διακοπές ρεύματος)
β) την ακριβή ώρα την παίρνει με παλμούς από το δίκτυο της ΔΕΗ (όταν δεν έχει διακοπή:biggrin:).

JOUN
05-09-11, 20:33
Όχι,
α) έχει εσωτερικά μπαταρία για να μην χάνει χρόνο (ακόμα και στις διακοπές ρεύματος)
β) την ακριβή ώρα την παίρνει με παλμούς από το δίκτυο της ΔΕΗ (όταν δεν έχει διακοπή:biggrin:).
Oχι δεν ειναι ετσι..
Υπαρχουν δυο περιπτωσεις οπως ειπα παραπανω.Η μια ειναι να εχεις χρονοδοακοπτη με ενσωματωμενη μπαταρια ο οποιος φυσικα δεν χανει τον χρονο του σε τυχον διακοπη.
Η αλλη ειναι να σου βαλουν δεκτη ΤΑΣ ο οποιος παιρνει παλμους απο την ΔΕΗ για αλλαγη κανονικου-μειωμενου.
Το σε ποια περιπτωση εισαι εσυ εξαρταται απο την περιοχη σου και μονο(αν υπαρχουν παλμοι ΤΑΣ στην περιοχη σου η οχι).
Σε καθε περιπτωση χρειαζεσαι σχεδιο απο ηλεκτρολογο οπως θα σου πουν και απο την ΔΕΗ.

klik
06-09-11, 02:16
Oχι δεν ειναι ετσι..
Υπαρχουν δυο περιπτωσεις οπως ειπα παραπανω.Η μια ειναι να εχεις χρονοδοακοπτη με ενσωματωμενη μπαταρια ο οποιος φυσικα δεν χανει τον χρονο του σε τυχον διακοπη.
Η αλλη ειναι να σου βαλουν δεκτη ΤΑΣ ο οποιος παιρνει παλμους απο την ΔΕΗ για αλλαγη κανονικου-μειωμενου.
Το σε ποια περιπτωση εισαι εσυ εξαρταται απο την περιοχη σου και μονο(αν υπαρχουν παλμοι ΤΑΣ στην περιοχη σου η οχι).
Σε καθε περιπτωση χρειαζεσαι σχεδιο απο ηλεκτρολογο οπως θα σου πουν και απο την ΔΕΗ.
Έχω δέκτη που αντιδρά σε εντολές (όπως αναγράφει πάνω) και ακόμα και αν χαθούν όλες οι φάσεις, το ενδεικτικό LED λειτουργεί (άρα μπαταρία).

GSR600
16-09-11, 23:55
Ρε παιδια να ρωτησω κατι γιατι εχω μπερδευτει?Το τιμολογιο της δεη αναφερει οτι εχω νυχτερινο και οντως εχω διπλο ρολοι.Η ατιμη αυτη η λυχνια γιατι δεν αναβει?Παιζει ρολο το οτι ειναι LED?Καπου διαβασα το εξης:
Προσοχη! Επειδη ο ουδετερος για το νυχτερινο είναι πριν το ΔΔΕ αναγκααστικά φάση για τη λυχνία πρέπει να πάρουμε πρίν απο αυτόν! Ισχυει κατι τετοιο?????Παντως το δοκιμασα και αυτο..Αλλιως τι αλλο να φταιει??
Επισης σκεφτομενος μηπως εχει καει η λυχνια μετρησα με πολυμετρο τον ουδετερο (1.5αρι) που φερνει απο το ρολοι για το νυχτερινο με την φαση και μου δειχνει 68volt....??Επισης μεταξυ ουδετερου και ουδετερου νυχτερινου περνω μετρηση 24volt...??:001_huh:Κατι δεν παει καλα....:confused1:

stom
17-09-11, 09:04
Μετρας τασεις εξ επαγωγης και γιαυτο δεν βγαζεις ακρη.
Δεν παιζει ρολο που ειναι led... (υποθετω οτιι αν τη βαλεις απευθειας στα 230 αναβει...)
Τι ωρα μετρησες? Μεταξι 23 -07 η αλλη ωρα?
Η συνδεσμολογια ειναι απο μια φαση (αδιαφορο ποια) περνουμε ταση (μεσω μικρης ασφαλειας ) οδηγουμε ρελε/λαμπακι κλπ παραλληλα και τον ουδετερο τους τον δινουμε στην επιστροφη νυχτερινου απο το ρολοι.
Αν παρεις ταση μετα το ΔΔΕ τοτε προκαλεις διαρροη και με λαμπακι μπορει να μην πεσει, με ρελε θα πεσει σιγουρα. Θα αναψει ομως σε ολες τις περιπτωσεις.
Τωρα βεβαια παιζει ειτε να ειναι κομμενο το καλωδιο επιστροφης, ειτε να ειναι ασυνδετο.
Δεν υπαρχει κατι αλλο περιεργο.
Το παρακολουθω εδω και καιρο.. Μερικες φορες το ξεχνανε κιολλας, για καμποσες ωρες.
Εχω βαλει ενα ρελεδακι και το μετραω... Το logfile ειναι καπως ετσι.
12/9/2011 07:00:02 Day_mode
12/9/2011 23:00:01 Night_mode
13/9/2011 07:00:03 Day_mode
13/9/2011 23:00:01 Night_mode
14/9/2011 07:00:03 Day_mode
14/9/2011 23:00:01 Night_mode
15/9/2011 07:00:02 Day_mode
15/9/2011 22:59:59 Night_mode
16/9/2011 07:00:02 Day_mode
16/9/2011 22:59:59 Night_mode
17/9/2011 07:00:02 Day_mode

GSR600
17-09-11, 14:30
Οτι ωρα και να μετρησω την ιδια ταση μου δειχνει 68volt.Το led το τσεκαρα και αναβει κανονικα.Τι εννοεις αν παρω ταση μετα τον ΔΔΕ προκαλω διαρροη? δεν το πολυκαταλαβα.
Επισης οταν λες μεσω μικρης ασφαλειας εννοεις οτι πρεπει να βαλω εξτρα ασφαλεια για το λαμπακι?Αν το καλωδιο επιστροφης ειναι ασυνδετο ή κομμενο δεν επρεπε να μην εχω καθολου ταση?Με βλεπω να φωναζω κανενα δεητζη.Δεν βρισκω ακρη.
Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου.

stom
17-09-11, 15:26
Μαλλον ειναι στον αερα, και μετρας τα 400 εξ επαγωγης. Οταν λες led εννοεις ενδεικτικο πινακα με led, σωστα?
Η επιστροφη της δεη ειναι ουδετερος μετα το ρολοι.
Ο ουδετερος σου περναει μεσα απο το ΔΔΕ.
Οχι ομως η επιστροφη του νυχτερινου.
Αν δωσεις ουδετερο σε καποιο φορτιο μετα το ΔΔΕ και ο ουδετερος του ΔΕΝ περναει μεσα απο το ΔΔΕ τοτε αυτο ανιχνευεται ως διαρροη, και το ριχνει.
Επειδη θα παρεις φαση ΠΡΙΝ το ρελε διαφυγης και εκει δεν υπαρχουν ασφαλειες εκτος απο τις γενικες, ενας μικροαυτοματος ειναι απαραιτητος, για λογους προστασιας.
Εγω συνηθως βαζω 3Α.. ειναι οτι πρεπει.
Αν ανοιξεις τη χελωνα της ΔΕΗ θα το δεις το καλωδιο και αν ειναι συνδεδεμενο. Και απο το τζαμακι με ενα φακο μπορει να φαινεται επισης.
Το πιο πιθανο ειναι να ειναι κομμενο καπου στη διαδρομη....

-nikos-
17-09-11, 17:42
'''συμφέρει όμως?? κάποιος που έχει νυχτερινό ας βοηθήσει '''


κανονικα συμφερει.
αλλα ψαξετο λιγο με τον μετρητη γιατι ητε αγωρασεις εσυ ητε σου φερει η δεη
και παλι θα το πληρωσεις.[οταν βαζεις νυχτερινο σου αλαζουν τον μετρητη]
το θεμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι την δεη στη ριθμηση του μετρητη.

lepouras
17-09-11, 18:46
στο θέμα μετρητή από όσο ξέρω δεν μπορείς να αγοράσεις εσύ( όσων αφορά το μετρητή που μετρά και σε χρεώνει η ΔΕΗ)
και στο θέμα ρύθμισης δεν ρυθμίζει κάτι η ΔΕΗ είναι σφραγισμένοι και ρυθμισμένοι από το εργοστάσιο.
επίσης δεν έχει να ρυθμίσει κάτι η ΔΕΗ. μια αλλαγή κάνει από κανονικό σε νυχτερινό. στον μετρητή θα τα δεις σαν Κ κανονικό και Μ μειωμένο .
την εντολή την δίνει από άλλο μηχάνημα (δέκτης ) και πολύ παλιά με χρονοδιακόπτη.

-nikos-
17-09-11, 19:17
διαβασα αυτο = http://www.katametritis.com/2010/09/blog-post_867.html
και μπερδευτηκα

lepouras
18-09-11, 02:14
η αλήθεια είναι ότι όντως η ΔΕΗ πλέον βάζει έξυπνους μετρητές αλλά όπως γράφει και ο τύπος είναι μόνο σε μεγάλες καταναλώσεις ( προς το παρόν)και μονο η ΔΕΗ έχει την δυνατότητα καταγραφής των δεδομένων όχι ο πελάτης αργότερα και σιγά σιγά θα το επεκτείνει και στα σπίτια.
αλλά πάλι είναι τις ΔΕΗ υποχρεώσει και δικαίωμα να τοποθετεί τους μετρητές για να μην υπάρχει η δυνατότητα υποψία πειραγμένου αλλά και για να είναι μόνο στην ΔΕΗ η ευθύνη της καλής λειτουργίας του.
η μόνη διαφορά είναι ότι ενώ στις μεγάλες πόλεις μέχρι και το καβούκι του μετρητή το τοποθετεί η ΔΕΗ ή εργολάβοι, στην επαρχία το τοποθετεί ο ηλεκτρολόγος. απλά το παραλαμβάνει από την ΔΕΗ όταν γίνει η αίτηση από τον πελάτη.
πάντως το σύστημα αυτό που γράφει ο τύπος μπορείς να το βάλεις για δικιά σου αυτοδιαχείριση και ελέγχον μετά τον μετρητή της ΔΕΗ ή στον πίνακά σου για δικό σου όφελος . δεν στο απαγορεύει.

GSR600
19-09-11, 22:54
Τελος καλο ολα καλα,σημερα ηρθε ο υπαλληλος της ΔΕΗ(ξαφνιαστηκα που ηρθαν αμεσως)anyway να λεμε και τα καλα μερικες φορες.Στο θεμα μας τωρα.Οπως καλα ειπε ο φιλος stom πιο πανω το καλωδιο ηταν στο αερα,ουτε καν συνδεδεμενο με τον ρελε μαζι και με τα υπολοιπα καλωδια της πολυκατοικιας ολα χυμα σε μια χελωνα χομενα μεσα και βεβαια συνδεσε μονο το δικο μου:001_huh:και βουαλα!το λαμπακι του νυχτερινου αναψε κανονικοτατα.
Ευχαριστω.

stom
20-09-11, 13:10
Αυτοι που ηρθαν ειναι των βλαβών, οπότε λογικο ειναι να ερθουν γρηγορα. Θα μπορουσες να εισαι χωρις ρευμα και να τους περιμενες.
Και τωρα που αναψε το λαμπακι τι θα κανεις? :)

GSR600
20-09-11, 21:12
Nαι των βλαβων ηταν οποτε γιαυτο ηρθαν γρηγορα.Τωρα που αναψε το λαμπακι πολυ απλα θα θυμαται η γυναικα οτι εχουμε νυχτερινο, τιποτε παραπανω.:001_rolleyes: +ακομα ενα λαμπακι στον πινακα.(χριστουγενιατικο δεντρο τον εχω κανει....:biggrin:)

stom
20-09-11, 21:33
βαλτης ενα κουδουνακι να κανει και ηχο να το ακουει.... :D

antonis_p
20-09-11, 21:53
συμφέρει όμως?? κάποιος που έχει νυχτερινό ας βοηθήσει

Αν βάζεις τα πλυντήρια μόνο στο μειωμένο, κάτι συμφέρει.
Αλλά το χειμώνα ξεκινά στις 2 το πρωί ....

http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4615789

744
20-09-11, 22:16
Το χειμώνα είναι και το μεσημέρι επίσης 3 με 5. Το βράδυ είναι 2 με 8.

Αλλά αν οι ηλεκτρικές συσκευές έχουν χρονορύθμιση για την έναρξη, μπορείς να γεμίσεις τα πλυντήρια (ρούχων, πιάτων) και να ξεκινήσουν την κατάλληλη ώρα.

Με τον κλιματισμό λίγο μας τα χαλάει βέβαια....

Γιάννης

antonis_p
20-09-11, 22:19
Αλλά αν οι ηλεκτρικές συσκευές έχουν χρονορύθμιση για την έναρξη, μπορείς να γεμίσεις τα πλυντήρια (ρούχων, πιάτων) και να ξεκινήσουν την κατάλληλη ώρα.

Με τον κλιματισμό λίγο μας τα χαλάει βέβαια....

Γιάννης

Και με το μαγείρεμα ....

744
20-09-11, 22:32
O φούρνος έχει χρονορύθμιση αλλά για τις εστίες δεν ξέρω. Δεν τις έψαξα να πω την αλήθεια, αλλά μου φαίνεται και λίγο επικίνδυνο.

Γιάννης

spyropap
20-09-11, 22:37
Αν δεν κάνω λάθος η μεταγωγή γίνεται από τον δέκτη παλμικού σήματος 175hz που φέρει η φάση.
Εάν λέω, εάν καταγράψει κάποιος το σήμα και το αναπαράγει στον δέκτη εξωτερικά τότε τι γίνεται;
Μπορεί να γίνει η μεταγωγή οποιαδήποτε στιγμή κατ επιλογή;
Και πιστεύω πως κανένας δεν ελέγχει το κουτί-δέκτη σήματος. Μπορεί όποιος θέλει να το ανοίξει
και να δει πως λειτουργεί εάν είναι περίεργος..

744
20-09-11, 22:39
Καλή ερώτηση. Μπορεί κανείς να τσεκάρει (προσεκτικά βεβαια) τι σήματα παίζουν πάνω στην φάση?

GSR600
20-09-11, 23:12
βαλτης ενα κουδουνακι να κανει και ηχο να το ακουει.... :D

Aμα το πιστεψεις πριν λιγο αυτο εψαχνα!!!:biggrin: Σκεφτομουνα πως να βαλω ενα buzzer να χτυπαει για κανα 2-5 δευτερολεπτα.

GSR600
20-09-11, 23:16
Αν δεν κάνω λάθος η μεταγωγή γίνεται από τον δέκτη παλμικού σήματος 175hz που φέρει η φάση.
Εάν λέω, εάν καταγράψει κάποιος το σήμα και το αναπαράγει στον δέκτη εξωτερικά τότε τι γίνεται;
Μπορεί να γίνει η μεταγωγή οποιαδήποτε στιγμή κατ επιλογή;
Και πιστεύω πως κανένας δεν ελέγχει το κουτί-δέκτη σήματος. Μπορεί όποιος θέλει να το ανοίξει
και να δει πως λειτουργεί εάν είναι περίεργος..

Τον δεκτη τον ειδα οταν ηρθε ο τεχνικος ειναι επισης μεσα σε χελωνα σφραγισμενη.Επισης ο δεκτης εχει κουμπακι επανω το οποιο αμα το πατησεις ενεργοποιητε το νυχτερινο.(το εχει για δοκιμη μαλλον).εμενα οταν ηρθε κατα τις 5 το απογευμα το πατησε και μου ειπε:σου ξεκινησα το νυχτερινο απο τωρα.:wiink:

stom
21-09-11, 11:12
Απο 1η Νοεμβριου θα ειναι και 15:30 με 17:30 εκτος απο 02-8 καθε μερα.
Πρακτικο για πλυντηρια, αλλα ΚΥΡΙΩΣ για συμπληρωμα ζεστου νερου στο θερμοσιφωνα.
Η λυση παιζει πολυ ωραια με ενα ρελε πινακα με επαφες 25Α, και ενα μεταγωγικο on/off/on ωστε να επιλεγεται η λειτουργια του θερμοσιφωνου ειτε συνεχως ειτε με νυχτερινο.
υπαρχουν ετοιμα σαν εξαρτηματα αυτα και μπορουν να μπουν ευκολα σε υπαρχουσες εγκαταστασεις.

Οσο για το δεκτη, υπαρχουν διαφορων τυπων, και οι περισσοτεροι λειτουργουν μεσω καποιας ακουστικης συχνοτητας ΠΑΝΩ στο δικτυο.
Ομως το ρολοι εχει φιλτρο για αυτη ακριβως τη συχνοτητα ωστε να μην μπορεις να κανεις αυτο ακριβως που σκεφτεστε...
(το εχουν σκεφτει πολλοι, εδω και παααρα πολλα χρονια..)

JOUN
21-09-11, 13:23
Μερικες πληροφοριες για το ΤΑΣ:

ΤΑΣ
Τηλεχειρισμός Ακουστικής Συχνότητας. Με αυτόν τον τρόπο η ΔΕΗ έχει την δυνατότητα να έχει τον απομακρυσμένο έλεγχο..(τηλεχειρισμό) μέχρι και 20 ομάδες επαφών....

Υλοποίηση ΤΑΣ
Ο ΤΑΣ υλοποιείται με έναν πομπό ισχύος πολλών ΚW (20-60)!!!!,1000V,ακουστικης συχνότητας 175Hz...(ανάλογα την εγκατάσταση φτάνει και μέχρι τα 1600Hz)

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΑΣ
Όταν ενεργοποιείται ο ΤΑΣ παράδειγμα το βράδυ στις 11 τότε εκπέμπει για 102.25 δευτερόλεπτα μια παλμό-σειρά....
Ο πρώτος παλμός που κρατάει 1 δευτερόλεπτο διεγείρει όλους τους δέκτες και τους βάζει σε κατάσταση αναμονής....
Ακολουθεί ένας δεύτερος παλμός πάλι πλάτους 1 δευτερόλεπτου και του οποίου η χρονική απόσταση από τον πρώτο είναι κωδικοποιημένη και κλείνει τις επαφές που αλλάζουν τον μετρητή ημερήσιου-νυχτερινού τιμολογίου .

Σαν δυσκολο να τα κανει καποιος μονος του ολα αυτα..

antonis_p
21-09-11, 15:08
τί νυχτερινό τιμολόγιο και αηδίες ... η λύση είναι εδώ (κάτι θα σκεφτούμε και για το μαγείρεμα, υπομονή)





http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Fl1Hqc1MGJk

antonis_p
21-09-11, 15:22
Το έχω και σε έκδοση μπλέντερ (για τα φρούτα του μωρού) :



http://www.youtube.com/watch?v=7tw652LdQJ0&NR=1

744
21-09-11, 22:01
Καθόλου δύσκολο αν έχεις την παλμοσειρά. Οσο γι την ισχύ, δεν χρειάζεται 60KW αλλά σίγουρα πολύ χαμηλότερη για να περάσεις το φίλτρο του ρολογιού. Το φίλτρο από ότι υποψιάζομαι θα είναι τύπου LC, άρα το πολύ 20db εξασθένηση.

Γίνεται.

soulhealer
01-10-11, 19:16
Για όποιον ενδιαφέρεται, πήγα στην ΔΕΗ και ρώτησα για μειωμένο τιμολόγιο και μου είπε ότι θα πρέπει να αντικατασταθεί ο μετρητής με νέο,
και το κόστος επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη και όχι εμένα που είμαι ενοικιαστής. Ηλεκτρολογικό σχέδιο δεν φαίνεται στον υπολογιστή τους αν υπάρχει ουδέτερος, οπότε πρέπει να ρωτήσω τον ηλεκτρολόγο της οικοδομής αν έχει αφήσει αναμονή. Αν υπάρχει τότε με ταυτότητα και λογαριασμό ΔΕΗ κάνω αίτηση και τσουπ νάτο το μειωμένο. Αλλιώς θέλω βεβαίωση από ηλεκτρολόγο πως πε΄ραστηκε ο ουδέτερος από ρολόι ΔΕΗ ως τον πίνακα στο σπίτι. ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!

JOUN
01-10-11, 19:40
Καθόλου δύσκολο αν έχεις την παλμοσειρά.

Γίνεται.
Tην εχεις;Εγω οχι..Για την ισχυ παντως συμφωνουμε..

Soulis_dc
09-07-15, 22:26
Ετοίμασα σύμφωνα με τα προβλεπόμενα (ασφάλεια 6Α προ ΔΔΕ, ενδεικτικό Led , ρελέ ράγας) την διαταξη του πίνακα μου (3φασικός). Συνεδεσα το καλωδιάκι ενδειξης στον μετρητή ΔΕΗ στο σημείο που δίνει μια είδοδο προς τα ρολόγια. Ηταν το μόνο καλωδιάκι που ήταν 1,5 και δεν έφερε τάση. Ολα τα άλλα ήταν τα ισχύος. Παραδόξως έχω ένδειξη και διέγερση ρελέ όταν ισχύει το Κ τιμολόγιο και μη διέγερση όταν ισχύει το Μ τιμολόγιο.

Ο δέκτης Τ/Σ (δεν τον άνοιξα, είναι σφραγισμένος) υπάρχει περίπτωση να βγάζει και άλλη έξοδο (πχ ρελέ με επαφή ΝΟ και ΝC) ?

Πρόκειται για παλιά εγκατασταση που ακολουθεί το μη τμηματικό τιμολόγιο (εννιαίο Μ μεταξύ 2300 και 0700).

Ευχαριστώ




Μερικες πληροφοριες για το ΤΑΣ:

ΤΑΣ
Τηλεχειρισμός Ακουστικής Συχνότητας. Με αυτόν τον τρόπο η ΔΕΗ έχει την δυνατότητα να έχει τον απομακρυσμένο έλεγχο..(τηλεχειρισμό) μέχρι και 20 ομάδες επαφών....

Υλοποίηση ΤΑΣ
Ο ΤΑΣ υλοποιείται με έναν πομπό ισχύος πολλών ΚW (20-60)!!!!,1000V,ακουστικης συχνότητας 175Hz...(ανάλογα την εγκατάσταση φτάνει και μέχρι τα 1600Hz)

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΑΣ
Όταν ενεργοποιείται ο ΤΑΣ παράδειγμα το βράδυ στις 11 τότε εκπέμπει για 102.25 δευτερόλεπτα μια παλμό-σειρά....
Ο πρώτος παλμός που κρατάει 1 δευτερόλεπτο διεγείρει όλους τους δέκτες και τους βάζει σε κατάσταση αναμονής....
Ακολουθεί ένας δεύτερος παλμός πάλι πλάτους 1 δευτερόλεπτου και του οποίου η χρονική απόσταση από τον πρώτο είναι κωδικοποιημένη και κλείνει τις επαφές που αλλάζουν τον μετρητή ημερήσιου-νυχτερινού τιμολογίου .

Σαν δυσκολο να τα κανει καποιος μονος του ολα αυτα..

giannis.serres
10-07-15, 19:08
συμφέρει όμως?? κάποιος που έχει νυχτερινό ας βοηθήσει
Στο πατρικο μου σπίτι ειχαμε απο οταν το φτιαξαμε κοντα στα 20 χρονια.
Η μητερα μου εβαζε πλυντήριο στης συγκεγκριμενες ωρες και καμια φορα οταν ειχε φαγητο για φουρνο το εβαζε το βραδυ την αραζε στην τηλεόραση το εκλεινε και την επομενη μέρα ειχαμε φαγητο (5 ατομα=πολλα πλυντήρια)

DGeorge
10-07-15, 21:41
Παίδες, έβαλα νυχτερινό από πέρυσι το Καλοκαίρι (ημέρες άδειας). Οι Τεχνικοί ήρθαν, 'χτύπησαν' στον διαχειριστή, (που τον είχα ενημερώσει σχετικά) και έκαναν τη δουλειά τους με το ρολόϊ μου, ενώ έλειπα στη δουλειά μου.
Το ότι λειτουργεί φαίνεται στον όποιο Εκκαθαριστικό λογαριασμό, όπου -κάπου- φαίνεται: 1) το 'Τέλος Νυχτ. Τιμ/γίου' και 2) οι KWH που μετρήθηκαν σε Νυχτ. Τιμ/γιο.
Αν συμφέρει σε ονομαστική αξία, είχα βάλει κι εγώ -τότε- ανάλογη ερώτηση. Οι ονομαστικές αξίες Ημερήσιου και Νυχτερινού Τιμ/γίου ανά KWH, είναι αρκετά παραπλήσιες. Ωστόσο, τότε, ο φίλος-μέλος από εδώ, που μου απάντησε, μου είπε την εξής σοβαρή διαφορά:

Όταν στη Ημερήσιο Τιμ/γιο ξεπερνάς κάποιες KWH, περνάς σε ακριβότερη τιμολογιακή κλίμακα...... Πράγμα που δεν ισχύει για το Νυχτερινό Τιμ/γιο!!!
Όσες KWH κι αν καταναλώσεις στο Νυχτ. Τιμ/γιο, χρεώνονται με την ίδια-βασική τιμή!

lepouras
12-07-15, 02:50
Παίδες, έβαλα νυχτερινό από πέρυσι το Καλοκαίρι (ημέρες άδειας). Οι Τεχνικοί ήρθαν, 'χτύπησαν' στον διαχειριστή, (που τον είχα ενημερώσει σχετικά) και έκαναν τη δουλειά τους με το ρολόϊ μου, ενώ έλειπα στη δουλειά μου.
Το ότι λειτουργεί φαίνεται στον όποιο Εκκαθαριστικό λογαριασμό, όπου -κάπου- φαίνεται: 1) το 'Τέλος Νυχτ. Τιμ/γίου' και 2) οι KWH που μετρήθηκαν σε Νυχτ. Τιμ/γιο.
Αν συμφέρει σε ονομαστική αξία, είχα βάλει κι εγώ -τότε- ανάλογη ερώτηση. Οι ονομαστικές αξίες Ημερήσιου και Νυχτερινού Τιμ/γίου ανά KWH, είναι αρκετά παραπλήσιες. Ωστόσο, τότε, ο φίλος-μέλος από εδώ, που μου απάντησε, μου είπε την εξής σοβαρή διαφορά:

Όταν στη Ημερήσιο Τιμ/γιο ξεπερνάς κάποιες KWH, περνάς σε ακριβότερη τιμολογιακή κλίμακα...... Πράγμα που δεν ισχύει για το Νυχτερινό Τιμ/γιο!!!
Όσες KWH κι αν καταναλώσεις στο Νυχτ. Τιμ/γιο, χρεώνονται με την ίδια-βασική τιμή!
το νυχτερινό δεν το προσφέρει η ΔΕΗ από την καλή της την καρδιά. απλά υπάρχουν καινά κατανάλωσης στην διάρκεια του 24ωρού με αποτέλεσμα να δουλεύουν κάποιες γεννήτριες τσάμπα. και μιλάμε φυσικά για της θερμοηλεκτρικές μονάδες. για να σβήσεις μία θέλει σχεδόν 24 ώρες για να ξανα ξεκινήσει με αποτέλεσμα να μην προλάβει να είναι έτυμη ξανά την επόμενη μέρα που δουλεύουν τα πάντα.
επομένως επειδή τσάμπα καίει το κάρβουνο σου λέει κατανάλωσε τότε ρεύμα και θα στο δώσω φθηνότερα. και εφόσον το χρησιμοποιήσεις σαν κίνητρο άρα έχεις ξεφορτωθεί κάποιες δουλειές που θα έκανες την ημέρα μέσα στις συγκεκριμένες ώρες δεν φορτώνεις μέσα στις ώρες αιχμής το δίκτυο. επομένως διπλό όφελος.
τα υδροηλεκτρικά δουλεύουν μόνο σαν μπακαπ και σε περιπτώσεις μεγάλης αιχμής και βολεύουν διότι μπορούν να ετοιμαστούν σε ελάχιστη ώρα.

για τον φίλο που ξέθαψε το θέμα.
ενδέχεται να έχει γίνει λάθος σύνδεση στον αυτοματισμό της ΔΕΗ και για αυτό δουλεύει ανάποδα(υποθέτοντας ότι δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος σύνδεση εσύ.) θα πρέπει να τους καλέσεις να στο διορθώσουν.
κάνε και ένα έλεγχο στο μετρητή. μήπως δουλεύει και αυτός ανάποδα. δηλαδή γράφει συνέχεια στο Μ και τις ώρες του νυχτερινού γράφει στο Κ.
αν ναι τότε άστο έτσι και μην καλέσεις κανέναν. θα έχεις νυχτερινό ρεύμα στις ανάποδες ώρες:lool:.

FILMAN
13-07-15, 12:25
Ετοίμασα σύμφωνα με τα προβλεπόμενα (ασφάλεια 6Α προ ΔΔΕ, ενδεικτικό Led , ρελέ ράγας) την διαταξη του πίνακα μου (3φασικός). Συνεδεσα το καλωδιάκι ενδειξης στον μετρητή ΔΕΗ στο σημείο που δίνει μια είδοδο προς τα ρολόγια. Ηταν το μόνο καλωδιάκι που ήταν 1,5 και δεν έφερε τάση. Ολα τα άλλα ήταν τα ισχύος. Παραδόξως έχω ένδειξη και διέγερση ρελέ όταν ισχύει το Κ τιμολόγιο και μη διέγερση όταν ισχύει το Μ τιμολόγιο.

Ο δέκτης Τ/Σ (δεν τον άνοιξα, είναι σφραγισμένος) υπάρχει περίπτωση να βγάζει και άλλη έξοδο (πχ ρελέ με επαφή ΝΟ και ΝC) ?

Πρόκειται για παλιά εγκατασταση που ακολουθεί το μη τμηματικό τιμολόγιο (εννιαίο Μ μεταξύ 2300 και 0700).

Ευχαριστώ
Η εναλλαγή των μετρητών γίνεται με εντολή φάσης και όχι ουδετέρου, συνεπώς αυτό που έκανες είναι τελείως λάθος! Πάλι καλά που, απ' ότι φαίνεται, τυχαία πήρες από την ίδια φάση που δίνει και ο δέκτης τηλεχειρισμού της ΔΕΗ!

lepouras
13-07-15, 13:03
Η εναλλαγή των μετρητών γίνεται με εντολή φάσης και όχι ουδετέρου, συνεπώς αυτό που έκανες είναι τελείως λάθος! Πάλι καλά που, απ' ότι φαίνεται, τυχαία πήρες από την ίδια φάση που δίνει και ο δέκτης τηλεχειρισμού της ΔΕΗ!

ωπ τώρα κατάλαβα ότι έβαλε χέρι στον μετρητή. όπως στο λέει ο Φίλιππος είναι. στους μετρητές πάει εντολή φάσης. και μόνο. στα διαμερίσματα στέλνει άλλο καλωδιακή η ΔΕΗ με εντολή ουδετέρου που διακόπτετε από ρελε και είναι μοναδική για κάθε διαμέρισμα. δηλαδή δεν έχουν ένα ουδέτερο τον περνάνε από την επαφή και μετά διακλαδίζουν όλους όσους πάνε στα διαμερίσματα, αλλά χρησιμοποιούν μία επαφή για κάθε διαμέρισμα. κακός έβαλες το χέρι σου και θα μπορούσες να πάθεις και προκαλέσεις ζημιά. αν έχεις κανονικά τιμολόγιο και για νυχτερινό θα πρέπει να καλέσεις την ΔΕΗ να στο φτιάξει.

DGeorge
15-07-15, 19:50
τί νυχτερινό τιμολόγιο και αηδίες ... η λύση είναι εδώ (κάτι θα σκεφτούμε και για το μαγείρεμα, υπομονή)

Video1


Το έχω και σε έκδοση μπλέντερ (για τα φρούτα του μωρού) :



Video2


Τρισμέγιστε Αντώνη! Μπορεί στα πολιτικά να είμαστε κ@@λ@@ς, και στα απέναντι χαρακώματα... Οφείλω όμως στο σωστό χιούμορ να υποκλίνομαι, και μάλιστα με ευλάβεια.
Εκτός του ότι και τα δύο videάκια σου με ρίξαν απ' την καρέκλα.... Ειδικά το πρώτο, μου θύμισε αυτό εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=reKYRz_KTzk)..... Το οποίο και σου αφιερώνω -αληθινά- με όλη μου την καρδιά.:hahahha::hahahha::hahahha::hahahha: