PDA

Επιστροφή στο Forum : "Entering Sleeping Mode"



Leonardo
01-09-11, 20:25
Καλησπερα και καλο μηνα!
Εχω ενα πσ το οποιο οταν το ανοιγω φορτωνει κανονικα τα Windows και στη συνεχεια μου πεταει στην οθονη "Entering Sleeping Mode" και κανει επανεκκίνηση και ξανα το ιδιο συνεχεια!
Μπουταρα με Hiren's Boot εκανα ενα Memtest αλλα παλι τα ιδια. Προσπαθησα να μπω με "Safe Mode" και παλι κανει επανεκκινηση.
Υπαρχει καποια λυση στο προβλημα?
Καθε γνωμη δεκτη! Ευχαριστω!

Michelangelo
01-09-11, 20:39
Καλησπέρα,
είχα το ίδιο πρόβλημα έτσι όπως το αναφέρεις και εσυ. Με το μεμτεστ, όταν το έτρεξα, δεν μου έβγαλε κάποιο σφάλμα. Έχεις μήπως μεταχειρισμένο σκληρό πάνω; Έτσι μπόρεσα να βγάλω άκρη εγώ. Άλλαξα τον σκληρό. Κάνε τον κόπο και προσπάθησε να μπουτάρεις άλλο λειτουργικό με φλασάκι -καμιά έκδοση ubuntu και πες μας τα αποτελέσματα. Win7 έχεις;

Leonardo
01-09-11, 21:00
το pc ειναι ενος φιλου μου. Μου το εδωσε σημερα να το κανω αλλα δε μπορεσα γιαυτο και ζητησα μια μικρη βοηθεια!
Μπουταρα με Hiren's Boot και ετρεξα "Mini Xp" αλλα κολουσε υπερβολικα. Χρειαζεται να αλλαξω σκληρο δισκο δηλαδη ?
Το λειτουργικο ειναι WinXp. Ειναι ψιλοπαλιουτσικος!

picdev
01-09-11, 21:13
δεν ξερω αν χρειάζεσαι σκληρό, αλλα τι ενωείς σου κουλούσε?
πρώτα τρέξε το τεστ του σκληρού δίσκου απο boot cd, το Hiren εχει αρκετά τεστ σκληρών στα προγράμματα dos,
κάθε μάρκα έχει το δικό της πρόγραμμα.
Επίσης μπορείς να δεις τα SMART status του σκληρού, απο εκεί μπορείς να βγάλεις ένα πρώτο συμπέρασμα

Michelangelo
01-09-11, 21:33
εγώ όταν το έπαθα σε win7 δοκίμασα να κάνω και fix μεσα απο το setup των win7 αλλα τίποτα. Στην αρχή νόμιζα πως κάηκε η καρτα γραφικών γιατί αυτό το μήνυμα το έβγαζε η οθόνη όταν δεν έπαιρνε σήμα απο το μόνιτορ αλλά τελικά ηταν bad sectors στον σκληρό. Πάντως με φλασάκι μπουταρα ubuntu και πηρα όλα τα αρχεία που θα εχανα απο τον σκληρό. Μετά έφαγε σουτ στον κάδο ανακύκλωσης :)

Leonardo
02-09-11, 00:32
Θυμισε μου λιγο τι εντολη δινω στο DOS αφου πρωτα μπω με HIREN's..

katmadas
02-09-11, 09:51
Εγω προσωπικα βαζω το λειτουργικο που εχω σε cd , μπαινω στο bios και επιλεγω να μπουταρει απο cd οπως οταν κανεις εγκατασταση του λειτουργικου απλα αντι για εγκατασταση κανεις επιδιορθωση.Αν και μετα απο αυτο δεν λειτουργισει τοτε μπουταρω το λειτουργικο αντικαθιστοντας καθε φορα μια πλακετα με καποια που λειτουργει ηδη απο καποιο αλλο pc μεχρι να βρεθει η ελλατωματικη.(Πρωτα απο ολα η εξεταση γινεται οπτικα για καθε πλακετα πχ μια φορα που εφταιγε η γραφικων ειχε σκασμενους πυκνωτες τους αλλαξα και αυτο ηταν.)

picdev
02-09-11, 12:03
όταν bootareis απο το hiren, στο πρώτο menu που θα σου βγάλει έχει επιλογή για τα διαγνωστικά προγράμματα που τρέχουν σε dos