PDA

Επιστροφή στο Forum : καλώδιο και διακόπτης για φωτιστικό



yannisdoulk
06-09-11, 21:32
μου εδωσε ενας φιλος ενα φωτιστικο δαπεσου απο το ΙΚΕΑ για να το φτιαξω
και ειδα οτι η κατασκευη του ειναι τελειως τη πλακας

εχει ενα μετασχηματιση 220v ac-12v ac
και ειχε κολημενη στους ακροδεκτες του δευτερεονοτος πηνειο μια ασφαλεια γυαλινη 6Α καμμενη

επισης απο την βαση δαπεδου και μεχρι τον διακοπτη του κοντα στο νουι δεν εχει καλωδιο αλλα ενα συστημα με ροδελες ζαλκου μου εφαρμοζουν στους βραχιονες του σωματος του φωτιστικου

κοντα στο ντουι ειχε ενα μικρο διακοπτη 12V 2A και μαλλον τα εχει παιξει και αυτος
και λεω εγω τωρα ?

να του βαλω ενα καλωδιο 2x0,75
και ενα διακοπτη 220v-2a
και να παρακαμψω το σασι ?
η λαμπα που ειχε ειναι 45w 12v

η θα γινει μακακια και θα ξαναχαλασει ?

?

agis68
06-09-11, 22:03
Μην παρακάμψεις το σασσι....αν μπορεις επανω σε αυτο να φτιαξεις οτι φτιαξεις....αντικατεστησε την ασφαλεια με ιδια αλλα αν βρεις κεραμικη ακομη καλύτερα....πρεπει να δεις πρωτα απο ολα ΤΙ εφταιξε και καηκανε ολα μαζι....(και διακοπτης και ασφαλεια)

soulhealer
07-09-11, 10:59
το διακοπτάκι γιατί να τι αλλάξεις?μέτρησε το με πολύμετρο και αν δουλεύει τότε άλλαξε την ασφάλεια με άλλη ίδιων αμπέρ και βάλτο στην πρίζα. πάτα τον διακόπτη να ανάψει και αν δεν τρεμοπαίζει το φως άστο όπως είναι..

mrelectro
09-09-11, 11:52
Αν είναι να το "φτιάξεις" φτίαχτο όπως ήταν,,,οπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πρίν...Βρές την αιτία που μπορεί πχ να ήταν νερά που έπεσαν...Ο διακόπτης να ήταν της πλάκας και να χάλασε.Εάν και το καλώδιο μεσα απο το σασί εχει πρόβλημα άλλαξετο....Δύσκολες εποχές για να πετάμε πράγματα.
Αυτό λέγετε ανακατασκευή...
Καλή επιτυχία