PDA

Επιστροφή στο Forum : Προέκταση καλωδίου με σωστή ένωση/μόνωση ... τα φώτα σας!



fragment
08-09-11, 06:25
καλησπέρα, είμαι αρχάριος αλλά πιάνει το χέρι μου, μια ερώτηση. Θέλω να προεκτείνω δύο καλώδια που βγαίνουν ίσα ίσα απ τον τοίχο το οποίο βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο και είναι εκτεθειμένα σε βροχές, πολύ υγρασία, κρύο, ήλιο κτλ...

Έχει δύο ζεύγη το καθένα (είναι τηλεφώνου, οπότε πρέπει να γίνει καλή δουλειά). Σκέφτηκα να κολλήσω με καλάι τα δυο ζεύγη του καθενός και να περάσω θερμοσυστελόμενο μακαρόνι. το θέμα είναι πως το σημείο της ένωσης με το υπόλοιπο πάχος του καλωδίου είναι διαφορετικό και φοβάμαι μήπως το μακαρόνι δε κουμπώσει ομοιόμορφα, ή θα μου κάνει ζημιά στις ενώσεις κατά την συστολή. Άλλωστε για να μονώσω τις ενώσεις, να μη βραχυκυκλώνουν τι πρέπει να κάνω, μονωτική ταινία από πάνω; μπακατοδουλειές με τίποτα, αρκετά παιδεύτηκα με το θέμα υγρασίας τόσα χρόνια, θέλω να κάνω δουλειά σωστή που να κρατήσει.

υπάρχει καλύτερος τρόπος; σκέφτηκα Scotchlok UY2 της 3Μ (φακές), αλλά πάλι γίνεται το αντίθετο, πως θα περάσω τις 4 φακες μεσα σε θερμοσυστελόμενο μακαρόνι;, θα πρέπει να είναι πολύ μα πολύ χοντρό κ αφετέρου το υπόλοιπο καλώδιο αντιθετος σ αυτη τη περίπτωση θα είναι πολυ λεπτό για να κουμπώσει. θα αφήσω τα εσωτερικά καλώδια, εκτεθειμένα, με τις φακές να κρέμονται στον ήλιο;

τι να κάνω; βοηθήστε με :(, έπειτα έχω και συνέχεια με το συγκεκριμένο μερεμέτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων

*αναφορικά, έπειτα απ' αυτό το μερεμέτι, όλες οι ενώσεις/καλώδια θα καλυφθούν με προστατευτικό σωλήνα

selectronic
08-09-11, 06:49
Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς γιατί δεν θα κάτσει το θερμοσυστελλόμενο καλά. Το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, αν και μερικές φορές χρειάζεσαι δύο μεγέθη για να κάνεις δουλειά, πχ να για να ενώσεις δύο ΝΥΜ 3x1.5mm θες ένα για τα τρία καλώδια και ένα για όλο το ΝΥΜ.

Επίσης με σωλήνα πως θα τα καλύψεις? Μπορείς να βάλεις ένα κουτί διακλάδωσης για εξωτερικό χώρο, οπότε θα είσαι και άνετος με τις ενώσεις:
23304

katmadas
08-09-11, 08:27
Θερμοσυστελομενα φιλε!!
Οπως σου ειπε ο Γιαννης.Συμφωνω.

weather1967
08-09-11, 12:00
Tα Scotchlok UY2 της 3Μ (φακές),εχουν μέσα τζέλ σιλικόνης ,καί οταν τα πρεσάρεις μέ την πένσα πεταγετε το τζέλ και κανει στεγανοποίηση ,και δεν υπαρχει φοβος υγρασίας,τα χρησιμοποιή ο ΟΤΕ και εχει πιστοποιήση αυτη η καρφωτή σύνδεση τών Scotchlok UY2.Και γινεται πανευκολα η ενωση σε 1 sec ,ουτε κολλητήρια ούτε τιποτα,αντε να ειναι ψηλά στο σπιτι και να τραβάς πάνω σέ σκάλες κολλητήρια και καλώδια.Αισθητικά θα ηταν οπως πολυ σωστα ειπε ο Φιλος Γιάννης να μπουν σε ενα αδιαβροχο κουτί (μπουάτ)

-nikos-
08-09-11, 12:33
η κοληση με καλα'ι' και θερμοσυστελομενο [η δυο η τρια σε στιλ ''σωβρακο-παντελονι]θα ειναι
η πιο ικανοποιητικη λιση,,για να κοιμασε ησιχος.
μου εχει τιχει σε κακη συνδεση να βραχυκυκλοσει μετα απο 4χρωνια μεσα σε σοβα.

fragment
08-09-11, 17:27
Επίσης με σωλήνα πως θα τα καλύψεις? Μπορείς να βάλεις ένα κουτί διακλάδωσης για εξωτερικό χώρο, οπότε θα είσαι και άνετος με τις ενώσεις:
23304


Λοιπόν επαναλαμβάνω ... τα καλώδια που θα επεκταθούν δε γίνεται να μπουν σε κουτάκι με τσιμούχες (οι συνδέσεις) γιατι ο χώρος ειναι περιορισμένος σ' αυτό το σημείο, τα καλώδια ίσα που εξέχουν απο το τσιμέντο. αφετέρου οταν θα γίνει η κεντρική ενωση αυτών των δυο καλωδίων θα γίνει μέσα σ αυτό το εικονιζόμενο στρογγυλό κουτάκι με τσιμούχες το οποίο έχω ήδη αγοράσει. θα μου πεις γιατί δεν κανείς τις ενώσεις κατευθύαν εκεί χωρίς να κάνεις προέκταση ... όχι! θέλω να κάνω και προέκταση για να μπει το κουτάκι σε σωστό σημείο και να μπορώ άνετα στο μέλλον να κάνω μερεμέτια και συντήρηση χωρίς να παιδεύομαι λόγο του μήκους των καλωδίων.

fragment
08-09-11, 17:31
Tα Scotchlok UY2 της 3Μ (φακές),εχουν μέσα τζέλ σιλικόνης ,καί οταν τα πρεσάρεις μέ την πένσα πεταγετε το τζέλ και κανει στεγανοποίηση ,και δεν υπαρχει φοβος υγρασίας,τα χρησιμοποιή ο ΟΤΕ και εχει πιστοποιήση αυτη η καρφωτή σύνδεση τών Scotchlok UY2.Και γινεται πανευκολα η ενωση σε 1 sec ,ουτε κολλητήρια ούτε τιποτα,αντε να ειναι ψηλά στο σπιτι και να τραβάς πάνω σέ σκάλες κολλητήρια και καλώδια.Αισθητικά θα ηταν οπως πολυ σωστα ειπε ο Φιλος Γιάννης να μπουν σε ενα αδιαβροχο κουτί (μπουάτ)

όσον αφορά το θέμα κουτάκι, μόλις έκανα μια παράθεση πριν που εξηγώ γιατί και πώς. όσον αφορά τις φακές, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το θέμα είναι πως θα περάσω τις φακές μέσα σε θερμοσυσστελόμενο μακαρόνι, δε μπορώ να τις αφήσω να κρέμονται γυμνές αυτές και τα εσωτερικά καλώδια.

fragment
08-09-11, 17:34
η κοληση με καλα'ι' και θερμοσυστελομενο [η δυο η τρια σε στιλ ''σωβρακο-παντελονι]θα ειναι
η πιο ικανοποιητικη λιση,,για να κοιμασε ησιχος.
μου εχει τιχει σε κακη συνδεση να βραχυκυκλοσει μετα απο 4χρωνια μεσα σε σοβα.

συμφωνώ κ' εδώ φίλος, όμως τις ενώσεις με το καλάι πως θα τις μονώσω; πριν μπει το μακαρόνι ... μονωτική ότι χειρότερο ...

fragment
08-09-11, 17:37
όλα αυτά που μου λέτε τα έχω αναφέρει, τα έχω σκεφτεί ... δεν έχω βγάλει όμως κάποιο συμπέρασμα πως να προεκτείνω σωστά ένα καλώδιο 2 ζευγών, η καλύτερη λύση για μένα είναι οι φακές όμως στο μακαρόνι έπειτα δε χωράνε ... μήπως να δοκίμαζα;

-nikos-
08-09-11, 17:39
το ''μακαρονι'' θα τις μονοσει και τιποτες αλλο,γιαυτο προτινω αφου σισταλει το προτο να βαλεις
και δευτερο η και τριτο

fragment
08-09-11, 17:44
το ''μακαρονι'' θα τις μονοσει και τιποτες αλλο,γιαυτο προτινω αφου σισταλει το προτο να βαλεις
και δευτερο η και τριτο

χμμ ... καλό μου ακούγεται ... ;)

fragment
08-09-11, 17:47
άσχετο, θα χρειαστώ 8 φακές, εγώ έχω 5, που θα βρω τις συγκεκριμένες,

http://shop.vetcosurplus.com/catalog/images/3M-UY2.jpg

υπάρχει κάποιο Online ελληνικό κατάστημα, με πληθώρα τέτοιων εξαρτημάτων, που μπορώ να αγοράζω με φτηνά μεταφορικά; εδώ στη πόλη που μένω δε βρίσκω τα πάντα πολλές φορές ...

-nikos-
08-09-11, 17:49
και κατι αλλο,αν ειναι τοσο κοντα τα καλωδια το σφυροκαλεμο τι το εχουμε ???
αμα λαχει ανοιγεις τρυπαμεχρι τον πινακα

weather1967
08-09-11, 17:52
όλα αυτά που μου λέτε τα έχω αναφέρει, τα έχω σκεφτεί ... δεν έχω βγάλει όμως κάποιο συμπέρασμα πως να προεκτείνω σωστά ένα καλώδιο 2 ζευγών, η καλύτερη λύση για μένα είναι οι φακές όμως στο μακαρόνι έπειτα δε χωράνε ... μήπως να δοκίμαζα;

Αν θελεις θερμοσυστελομενο υπαρχουν διαφορα μεγεθη θερμοσυστελωμενων που χωρανε και φακές.

Γιατι μπερδευεσαι ?
Απλα πραματα ειναι : το καλωδιο που ειναι ισα -ισα στον τοιχο εκει μην βαλεις φακές γιατι η φακές <<τρωνε 1-2 cm καλωδιου>> και αν χρειαστει να το κοψεις (γιατι οσο και να τραβας απο την φακη δεν βγαινει) για τον αλφα η βητα λογο μετα θα πρεπει να κανεις μερεμετι για να βρεις το αλλο μεσα στον τοιχο ,ενω με το καλαι μπορεις να το ξεκολησεις απλα,εκει κανε μια ενωση με καλάι και βαλε θερμοσυστελομενο,και μετα με την προεκταση στο κουτι βαλε φακές για ευκολια,και εννοειται ασε περιθωριο μεσα στο κουτι μηπως χρειαστει να το κοψεις αργοτερα και να κανεις αλλαγες.

fragment
08-09-11, 17:54
και κατι αλλο,αν ειναι τοσο κοντα τα καλωδια το σφυροκαλεμο τι το εχουμε ???
αμα λαχει ανοιγεις τρυπαμεχρι τον πινακα

με σφυροκάλαμο θα βγει απ' τον τοίχο, αυτή τη στιγμή ούτε προέκταση μπορώ να κάνω έτσι όπως είναι. δεν υπάρχει πίνακας είναι κάτω απ' το κουτάκι που έχει βάλει ο ΟΤΕ, όμως οι ενώσεις και τα καλώδια σάπισαν μέσα εκεί τόσα χρόνια και έλιωσαν, (δε το είχαν βάλει καλά το κουτάκι μέσα στο τοίχο κ' έμπαζε υγρασία) ότι έχει μείνει είναι αυτή τη στιγμή είναι μέσα στο τοίχο, άσε και έχει η κολόνα τσιμέντο + διακοσμητική πλάκα μαζί. αύριο θα αρχίσω το μερεμέτι, θα βάλω και αναλυτικές φώτο, θα καταλάβετε ...

fragment
08-09-11, 17:55
Αν θελεις θερμοσυστελομενο υπαρχουν διαφορα μεγεθη θερμοσυστελωμενων που χωρανε και φακές.

Γιατι μπερδευεσαι ?
Απλα πραματα ειναι : το καλωδιο που ειναι ισα -ισα στον τοιχο εκει μην βαλεις φακές γιατι η φακές <<τρωνε καποια λιγα cm καλωδιου>> και αν χρειαστει να το κοψεις (γιατι οσο και να τραβας απο την φακη δεν βγαινει) για τον αλφα η βητα λογο μετα θα πρεπει να κανεις μερεμετι για να βρεις το αλλο μεσα στον τοιχο ,ενω με το καλαι μπορεις να το ξεκολησεις απλα,εκει κανε μια ενωση με καλάι και βαλε θερμοσυστελομενο,και μετα με την προεκταση στο κουτι βαλε φακές για ευκολια,και εννοειται ασε περιθωριο μεσα στο κουτι μηπως χρειαστει να το κοψεις αργοτερα και να κανεις αλλαγες.

όπως τα λες το έχω σκεφτεί, να σου πω, τις ενώσει με το καλάι πως θα τις μονώσω πριν βάλω το μακαρόνι;

weather1967
08-09-11, 17:59
Ριξε μια ματια στον Καυκά εχει υποκαταστηματα,παρε ενα τηλεφωνο αν μπορει να σου τα στειλη με αντικαταβολη ,αν δεν υπαρχει κοντα σου υποκαταστημα,αυτα πανε σε κουτακι των 100 τεμαχιων και εχει το κουτι καπου 6-7 ευρω αν θυμαμαι καλα.

http://www.kafkas.gr/?maincat=8

weather1967
08-09-11, 18:04
Θα βαλεις ενα κομματι θερμοσυστελομενο στο καλωδιο που παει στο αδιαβροχο κουτι πιο πισω απο το σημειο που θα κανεις την ενωση με καλαι με το αλλο καλωδιο του τοιχου,θα περιμενεις λιγο να κρυωσει η κολληση ,και μετα θα φερεις το θερμοσυστελομενο ακριβως πανω στην ενωση με το καλαι, και με ενα αναπτηρα θα το ζεστανεις λιγο να γινει ενα σωμα μιά ψυχή.

Καπως ετσι

fragment
08-09-11, 18:12
Όπως φαίνεται στη φωτογραφία, και τα δύο καλώδια βγαίνουν κολλητά από τον τοίχο σε αυτό το κουτάκι. το μαύρο Β καλώδιο επέζησε κάπως, το άσπρο Α καλώδιο ίσα που εξέχει, είναι αυτό που το ένα ζεύγος του έχει το σήμα του τηλεφώνου. μέσα εκεί γίνονται οι συνδέσεις με το υπόλοιπο σπίτι το οποίο είναι κάποια μέτρα μακριά. Η σύνδεση που βλέπεται είναι πρόχειρη για να έχω τηλέφωνο. Στο μέλλον σχεδιάζω να απομονώσω το καλώδιο Β του σπιτιού και να βάλω εξωτερικά νέο καλώδιο Utp που θα πηγαίνει στο ρούτερ κατευθύαν για να έχω τη μέγιστο δυνατό κλείδωμα (βέβαια θα καταργηθούν όλες οι μπρίζες του σπιτιού). γ' αυτό παιδιά θέλω να κάνω μικρή προέκταση, να μπουν κανονικά σε κουτάκι της προκοπής εξωτερικό και στο μέλλον να κάνω άνετα τις δουλειές μου.


http://img813.imageshack.us/img813/1549/dscn3973p.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/813/dscn3973p.jpg/)


Uploaded with ImageShack.us

μ (http://imageshack.us)έχρι στιγμής αυτά τα εργαλεία έχω βρει γι αν κάνω τη δουλειά μου ...

http://img714.imageshack.us/img714/4781/dscn3976m.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/714/dscn3976m.jpg/)


Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

fragment
08-09-11, 18:17
Θα βαλεις ενα κομματι θερμοσυστελομενο στο καλωδιο που παει στο αδιαβροχο κουτι πιο πισω απο το σημειο που θα κανεις την ενωση με καλαι με το αλλο καλωδιο του τοιχου,θα περιμενεις λιγο να κρυωσει η κολληση ,και μετα θα φερεις το θερμοσυστελομενο ακριβως πανω στην ενωση με το καλαι, και με ενα αναπτηρα θα το ζεστανεις λιγο να γινει ενα σωμα μιά ψυχή.

Καπως ετσι

πολύ μανίκι το βλέπω, το μακαρόνι μπορεί να το σφίξει, αλλά θέλει και θερμόκολλα στις ακρούλες φαντάζομαι ... δε μπορείς να φανταστείς τι ύπουλη είναι η υγρασία εδώ και μάλιστα πολύ δυνατή

mrelectro
09-09-11, 11:36
Γεια σας συνάδελφοι...
Γεια σου και σένα Fragment...
Οι "επαγκελματίες χρησιμοποιούν "φακές"...Οι μερακλήδες ομως βάζουν θερμοσυστελόμενο , και το κάνουν "ενα σωμα".
Κανονικά θα έπρεπε να σου φτιάξουμε ενα βιντεάκι που να διχνει την διαδικασία αλλα θα προσπαθήσω να το περιγράψω.

Περνάς απ το νέο καλώδιο θερμοσυστελόμενο δυό φορές μεγαλύτερο απ την διατομή του τόσο σε μήκος όσο να σκεπάσει και την "ένωση" αλλά και εξωτερική μόνωση καλωδίων

Γδέρνεις το νέο τηλεφωνικό (αφου το παλιό δεν εχει περιθώρια) τουλάχιστον 7-8 cm και σε κάθε κλωνο περνάς ενα μακαρόνι θερμοσυστελόμενο μικρής διατομής για να μην "τσακίσει" κατα την συστολή .

Πλέκεις τον γυμνό καθαρό χαλκό και απομακρύνεις τα θερμοσυστελόμενα στο πιο μακρινό σημείο (πισω πισω) και Κολλάς με κασιτεροκόλληση.

Μετα θα "φορέσεις" το θερμοσυστελόμενο σωληνάκι στην ένωση σου να αγκαλιάσει και μόνωση καλωδίου.Θα θερμάνεις με μπιστολάκι θερμού αέρα να "πατήσουν" σωστά και μόνωση καλωδίων όλα μαζι. Εαν το κάνεις με φωτιά θέλει προσοχή.

Τέλος σε όλες σου τις ενώσεις αφου "στρώσεις" τους κλώνους περνάς μία σιλικόνη πιεζοντας την να αγκαλιάσει τους κλώνους.Φοράς το μεγαλύτερο σε διατομή θερμοσυστελόμενο να πιάσει μόνωση με μόνωση και θερμένεις.

Εχεις ενώσει δυο καλώδια...Πάς απο την άκρη του καλωδίου και το περνας σε σωλήνα Κουβίδη Φ16(όσα μέτρα ειναι εκτεθημένο) και το τερματίζεις ωστε να σκεπάσει και την σύνδεση.
ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ βλέπουμε σύνδεση σπιτιου με δίκτυο...
Εδώ θα κρατήσεις την συνθήκη βάζοντας κουτί στεγανο με νέο καλώδιο προς το σπιτι τυπου ΠΕΤ...
Ετοιμαζόμαστε και για βιντεοσκοπήσεις....ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

lifeowner
10-09-11, 02:46
http://img813.imageshack.us/img813/1549/dscn3973p.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/813/dscn3973p.jpg/)


Uploaded with ImageShack.us

(http://imageshack.us)

Αυτος ειναι ενας απλως διακλδοτης του πΟΤΕ αναμεσα στο σπιτι και το box?

weather1967
10-09-11, 09:15
Αυτος ειναι ενας απλως διακλδοτης του πΟΤΕ αναμεσα στο σπιτι και το box?

Ειναι το χωνευτο κουτι διακλαδωτη μεταξύ σπιτι και ακραιου κατανεμητη (box)
Αν μπορω να διακρινω καλα απο την φωτο,τo κιτρινο - ασπρο καλώδιο ειναι του ΟΤΕ στο πισω μερος της κλεμας,και τα δυο ασπρα μπροστα στην κλεμα πανε μεσα στο σπιτι.

Μια χαρα τα βλεπω τα υλικα σου,τι καλωδιο πηρες cat 5 ftp ?
Σου συστηνω να βγαλεις σιγα -σιγα με σφυροκάλεμο το παλιο κουτι το μεταλικό και να στρογυλεψεις καλα την πετρα και να χωσεις μεσα το πλαστικο ,με προσοχη στα καλωδια.

Καλη επιτύχια

lifeowner
10-09-11, 18:02
Ειναι το χωνευτο κουτι διακλαδωτη μεταξύ σπιτι και ακραιου κατανεμητη (box)
Αν μπορω να διακρινω καλα απο την φωτο,τo κιτρινο - ασπρο καλώδιο ειναι του ΟΤΕ στο πισω μερος της κλεμας,και τα δυο ασπρα μπροστα στην κλεμα πανε μεσα στο σπιτι.

Μια χαρα τα βλεπω τα υλικα σου,τι καλωδιο πηρες cat 5 ftp ?

χμμ,ναι απλα δεν ξερω και πολλα απο τεχνικους ορους.
Αλλα αυτο σινυθος δεν ειναι κολιμενω στην προσοψη του κτιριου?
ΔΕΝ εχει τιχει να το δω ΠΟΤΕ χονευτο :S

μην χρισιμοποιησεις ftp απλο utp.Που δεν εχει και νοημα για τηλεφωνο.
ουτος η αλλος που θα το γειωσεις το ftp?

lepouras
12-09-11, 18:56
χμμ,ναι απλα δεν ξερω και πολλα απο τεχνικους ορους.
Αλλα αυτο σινυθος δεν ειναι κολιμενω στην προσοψη του κτιριου?
ΔΕΝ εχει τιχει να το δω ΠΟΤΕ χονευτο :S


μάλλον έχει γίνει κάποια επένδυση με πέτρα και βρέθηκε χωνευτό.
ή διακοσμητικό τούβλο.

bigri
12-09-11, 19:37
δεν είναι του οτε , παλιότερα πολύ παλιότερα ετσι εβγαζαν την παροχη για τηλεφωνο οι ηλεκτρολόγοι

lepouras
12-09-11, 20:06
ναι βάζαν αυτά που βάζουν στα κουτιά που είναι για την παροχή της κουζίνας.
αλλά δεν γράφανε ΟΤΕ επάνω.:wiink:

Αποστόλης1
12-09-11, 20:14
Το πιθανότερο να έγινε μετατόπιση από ηλεκτρολόγο.

JOUN
12-09-11, 21:11
Αντε παλι θα κανουμε την τριχα,τριχια..Απλα ειναι τα πραγματα:Ειναι το κλασικο εξωτερικο μπουατ του ΟΤΕ μονο που προφανως λογο παλαιοτητας του κτιριου εγινε εξωτερικα επενδυση με διακοσμητικο τουβλο και ετσι κατεληξε χωνευτο το μπουατ.

fragment
13-09-11, 21:54
Αντε παλι θα κανουμε την τριχα,τριχια..Απλα ειναι τα πραγματα:Ειναι το κλασικο εξωτερικο μπουατ του ΟΤΕ μονο που προφανως λογο παλαιοτητας του κτιριου εγινε εξωτερικα επενδυση με διακοσμητικο τουβλο και ετσι κατεληξε χωνευτο το μπουατ.

το σπίτι χτίστηκε το 1995, το 2000 λόγο συναγερμού αναγκαστήκαμε να του βάλουμε τηλέφωνο, η πέτρα η συγκεκριμένη μπηκε μετά το 2000, και μολις ενα χρόνο πριν μπηκε επιτελους το ADSL ... και πάνω σ' αυτό γίνεται όλο αυτό το μερεμέτι.

fragment
13-09-11, 22:03
Ειναι το χωνευτο κουτι διακλαδωτη μεταξύ σπιτι και ακραιου κατανεμητη (box)
Αν μπορω να διακρινω καλα απο την φωτο,τo κιτρινο - ασπρο καλώδιο ειναι του ΟΤΕ στο πισω μερος της κλεμας,και τα δυο ασπρα μπροστα στην κλεμα πανε μεσα στο σπιτι.

Μια χαρα τα βλεπω τα υλικα σου,τι καλωδιο πηρες cat 5 ftp ?
Σου συστηνω να βγαλεις σιγα -σιγα με σφυροκάλεμο το παλιο κουτι το μεταλικό και να στρογυλεψεις καλα την πετρα και να χωσεις μεσα το πλαστικο ,με προσοχη στα καλωδια.

Καλη επιτύχια

το κίτρινο/άσπρο που βλέπεις δεν είναι του ΟΤΕ. του ΟΤΕ είναι το κόκκινο μαύρο το οποιο δε φαίνεται καν γιατι εχει σαπίσει και εχει μεινει λιγο κατω κατω, συγκεκριμενα οτι εχει μεινει απο αυτα τα δυο καλωδια του ΟΤΕ βρίσκετε μεσα στον ασπρο συνδετήρα. Η ερώτηση μου ... ο ΟΤΕ μονο ενα ζευγος φέρνει; ... όλα τ αλλα που βλέπετε είναι του σπιτιού.



Σου συστηνω να βγαλεις σιγα -σιγα με σφυροκάλεμο το παλιο κουτι το μεταλικό και να στρογυλεψεις καλα την πετρα και να χωσεις μεσα το πλαστικο ,με προσοχη στα καλωδια.

Καλη επιτύχια

κανω αλλο ειδους μερεμέτι αν πρόσεξες στα προηγουμενα post θα καταλαβαινες πως αυτο το σημειο θα σκεπαστει σχεδον μισο με σιλικονη αφου πρωτα επεκταθει προς τα εξω με νεο καλωδιο (δεν εχω περιθωρια να σκεπασω τις φακες και το καλωδιο με μακαρονι διοτι το καλωδιο ειναι βαθια χωμενο οποτε θα επουλωθει με σιλικονη το σημειο της επεκτασης) . επειτα θα μπει εξωτερικο κουτι δικο μου για να γινει η συνδεση με το σπιτι. το παλιο καπακι του ΟΤΕ απλα θα μεινει ως εχει χωρις καλωδια μεσα.

ρωτάω εγώ τώρα ... πανω απο αυτη την κολωνα υπαρχει ενας σιδερενιος στύλος πανω στον οποιο κατεβαίνουν καλώδια. μπορω να κανω εκει το μερεμέτι; φοβάμαι όμως μη πειράξω το ρεύμαγιατι εχω την εντυπωση οτι το τηλεφωνο ερχετε απο αλλη κολωνα δεξια. δε ξερω. το σημα ερχετε απο ενα συνοικισμο δεξια 1,5 χιλιομετρο απο μενα (dslam). το θεμα ειναι αν ερχετε απο τον συνοικισμο περναει απο το σπιτι μου και περνω κατευθυαν το σημα κ εν συνεχεια παει στο καφαο του χωριου μου που βρισκεται 300-500 μετρα απο μενα ή αν πηγαίνει στο καφαο και ξαναερχεται πισω σε μενα. ο ΟΤΕτζης μετρησε την κολωνα εξω απο το σπιτι μου και μου ειπε 18att εγω εχω πολυ παραπανω συνεπως κανει άλλα 300+300 μετρα για να ξαναρθει σε μενα.

Αποστόλης1
13-09-11, 22:48
Ρε Γιώργο, δεν ξέρω γιατί το πήρες προσωπικά, όπως βλέπεις και το κουτί είναι πλαστικό. Το δίζευγο του ΟΤΕ έρχεται από κάτω.

Βασίλη για ένα τηλ/νο ο οτε βάζει δίζευγο μετά 5/άρι.
Το επόμενο ερώτημα δεν το κατάλαβα.

lifeowner
13-09-11, 23:30
το κίτρινο/άσπρο που βλέπεις δεν είναι του ΟΤΕ. του ΟΤΕ είναι το κόκκινο μαύρο το οποιο δε φαίνεται καν γιατι εχει σαπίσει και εχει μεινει λιγο κατω κατω, συγκεκριμενα οτι εχει μεινει απο αυτα τα δυο καλωδια του ΟΤΕ βρίσκετε μεσα στον ασπρο συνδετήρα. Η ερώτηση μου ... ο ΟΤΕ μονο ενα ζευγος φέρνει; ... όλα τ αλλα που βλέπετε είναι του σπιτιού.



κανω αλλο ειδους μερεμέτι αν πρόσεξες στα προηγουμενα post θα καταλαβαινες πως αυτο το σημειο θα σκεπαστει σχεδον μισο με σιλικονη αφου πρωτα επεκταθει προς τα εξω με νεο καλωδιο (δεν εχω περιθωρια να σκεπασω τις φακες και το καλωδιο με μακαρονι διοτι το καλωδιο ειναι βαθια χωμενο οποτε θα επουλωθει με σιλικονη το σημειο της επεκτασης) . επειτα θα μπει εξωτερικο κουτι δικο μου για να γινει η συνδεση με το σπιτι. το παλιο καπακι του ΟΤΕ απλα θα μεινει ως εχει χωρις καλωδια μεσα.

ρωτάω εγώ τώρα ... πανω απο αυτη την κολωνα υπαρχει ενας σιδερενιος στύλος πανω στον οποιο κατεβαίνουν καλώδια. μπορω να κανω εκει το μερεμέτι; φοβάμαι όμως μη πειράξω το ρεύμαγιατι εχω την εντυπωση οτι το τηλεφωνο ερχετε απο αλλη κολωνα δεξια. δε ξερω. το σημα ερχετε απο ενα συνοικισμο δεξια 1,5 χιλιομετρο απο μενα (dslam). το θεμα ειναι αν ερχετε απο τον συνοικισμο περναει απο το σπιτι μου και περνω κατευθυαν το σημα κ εν συνεχεια παει στο καφαο του χωριου μου που βρισκεται 300-500 μετρα απο μενα ή αν πηγαίνει στο καφαο και ξαναερχεται πισω σε μενα. ο ΟΤΕτζης μετρησε την κολωνα εξω απο το σπιτι μου και μου ειπε 18att εγω εχω πολυ παραπανω συνεπως κανει άλλα 300+300 μετρα για να ξαναρθει σε μενα.
η δικαιωδοσια σου σταματαει στην πρωτη χονευτη αντε σε αυτο το μποατ ,που εχεις ανοιξει.
Οτιδηποτε αλλο το διαχειριζεται μονο ο πΟΤΕ

αμα μετρησε την κολωνα και ειχε 18 attenuation η ο οτετζης σου ειπε το attenuation του upload η υπαρχει καποιο ''μεγαλο'' βραχικυκλωμα.Ελενξε ανν καποιο καλωδιο γηωνεται η ακουμπαει πουθενα αλλου.Παρε στατιστικα απο το μποατ που εχει ανοιξει και πεσμας ποσο ειναι εκει το attenuation

το καλωδιο του τηλεφωνου για να σιγχρονισει το μοντεμ/ρουτερ παει dslam-καφαο-σπιτι.
και για το τηλ χρισιμοπιειται αλλη διαδρομη τηλεφωνικο κεντρο-καφαο-σπιτι


ειναι λυγο απιθανο ομως να εχει 18 attenuation ειναι πολυ λιγοειδικα για χωριο!

JOUN
13-09-11, 23:53
το σπίτι χτίστηκε το 1995, το 2000 λόγο συναγερμού αναγκαστήκαμε να του βάλουμε τηλέφωνο, η πέτρα η συγκεκριμένη μπηκε μετά το 2000, και μολις ενα χρόνο πριν μπηκε επιτελους το ADSL ... και πάνω σ' αυτό γίνεται όλο αυτό το μερεμέτι.
Με παρεξηγησες, δεν αναφερομουν σ'εσενα..

fragment
15-03-12, 00:09
Μετά απο καιρό το αποφάσισα να γινει η δουλεια. Είμαι πολύ χαρούμενος να σας ανακοινώσω πως ολα ειναι οκ. Περασα εξωτερικο καλωδιο PET τηλεφωνικο το έμπασα μεσα στο δωματιο με το ρουτερ, εκει εβαλα κατευθυαν φιλτρακι και λυθηκαν ολα τα προβληματα. Πιο συγκεκριμενα. Επιασα κατευθυαν το καλωδιο του οτε στο κολωνακι παραμερίζοντας το παλιο συστημα Συνδεσα σε νεο εξωτερικο πλαστικο κουτι με Schrlck της 3M καλωδιο ΟΤΕ και νεο καλωδιο ΠΕΤ, το οδηγησα στο ρουτερ εξωτερικα με ροκακια (40 μέτρα).Επίσης το τηλεφωνικο δικτυο του σπιτιου εχει μονο την μπαντα του τηλεφωνου και οχι του DSL, την εξοδο του τηλεφωνου στο σπλιτερακι την συνδεσα με μια μπριζα του σπιτιου (ετσι εχει ολο το σπιτι γραμμη) . Προφανώς δεν θα εχω κανενα προβλημα. Τελευταία έκλεινα σε 9mbps με 35 Att και τρομερα παρασιτα στο τηλεφωνο. Τώρα κλείνω στα 16.400 με 28 att & ήχο σήμα καμπάνα. Προφανώς το προβλημα δεν ηταν η εξασθενιση κατι αλλο εφταιγε. Απομονώνοντας ολο το σπιτι απο το σπλιτερακι εχω σχεδον τα ιδια αποτελεσματα αρα έπιασε το κολπο. Τρομερά HEC errors μύρια, τα οποία δεν με εχουν επηρεάσει ποτε, καμια αποσυνδεση αλλα δε μπορει να μην εχει ολο το σπιτι τηλ για ενα ρουτερ. Κάτι τελευταιο πως ο τεχνικος του ΟΤΕ μου βρηκε 18att στην κολώνα έξω απο το σπιτι ακομα απορω. Αφου επιασα το μεγιστο δυνατο που μπορω. Προφανος η κολωνα παει πρωτα στο καφαο του χωριου και μετα ερχετε σπιτι μου (500-600 μέτρα) επειδη το κεντρο μας ειναι 1.2κμ απο εδω. Ισως τι να πω.


Τα αναγραφω λεπτομερος για οποιον στο μελλον θεληση να κανει κατι παρομοιο, ή είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα . Καλες δουλειές, ευχαριστώ