PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια για το Flyback



michaelcom
12-09-11, 21:22
Ανοιξα τον φερριτη ενος flyback και βρηκα εκει που ενωνονται τα δυο κομματια κατι πλαστικακια... τι ειναι αυτα, ποια ειναι η δουλεια τους???

duomax03
12-09-11, 22:48
Πρόσεχε μην πάθεις ηλεκτροπληξία. Με προσοχή ο,τι κάνεις

michaelcom
12-09-11, 23:03
αχαχαχα ενταξειι δεν θα παθω τιποτα προσεχω (και ειναι και απο τα παλια τα δυνατα)... :P

Οχι σοβαρα τωρα την θελω την ζωη μου πιστευω με τα μετρα που περνω δεν θα παθω τιποτα...

Αλλα αυτα που εχει τα 'πλαστικακια' τι ειναιι??

Thanos10
12-09-11, 23:35
Αυτα τα πλαστικα ειναι το διακενο που πρεπει να υπαρχει για να δουλεψει σωστα.
Υπαρχουν διαφορα κυκλωματα που δουλευουν φεριττες οπως τροφοδοτικα switchihg που θελουν διακενο αυτο βεβαια οριζετε απο τον σχεδιασμο του κυκλωματος την συχνοτητα λειτουργιας το ρευμα που θελουμε να παρουμε.

michaelcom
13-09-11, 00:46
Και δηλαδη τι κανει το διακενο εγω ειτε το βγαλω ειτε οχι παλι την ιδια ισχυ εχω....
Μπορει να πω βλακεια αλλα εγω σκεφτομαι οτι αυτο μπορει να ειναι καποιου ειδους πυκνωτης (μην με αποπερνετε δεν ξερω και πολλα)...
Και εγω ειχα ανοιξει ενα τροφοδοτικο υπολογιστη και δεν ειχε τετοια εκτος αν ηταν η κολλα που ειχε για να κραταει τα δυο κομματια του φερριτη μαζι...

FILMAN
13-09-11, 09:17
Όχι, δεν είναι πυκνωτής αλλά διάκενο, όπως σου είπε και ο Θάνος. Χρησιμεύει για να κρατάει σε μια απόσταση τα άκρα του πυρήνα. Με αυτόν τον τρόπο ο πυρήνας φτάνει πολύ πιο δύσκολα σε μαγνητικό κορεσμό.

michaelcom
13-09-11, 15:52
Και ωραια αυτο βοηθαει στον να μην μετατρεπει το μαγνητικο πεδιο σε θερμοτητα???
Και οι μετασχηματιστες 50Hz εχουν μονομενα φυλα?? γιατι εγω σκεφτομαι οτι αμα δεν ηταν μονομενα θα ηταν ενα βραχυκυκλωμα(ουτε αυτο παιζει?)

Και τι ενοοις μαγνητικο κορεσμο???

Thanos10
13-09-11, 22:07
Και δηλαδη τι κανει το διακενο εγω ειτε το βγαλω ειτε οχι παλι την ιδια ισχυ εχω....
Μπορει να πω βλακεια αλλα εγω σκεφτομαι οτι αυτο μπορει να ειναι καποιου ειδους πυκνωτης (μην με αποπερνετε δεν ξερω και πολλα)...
Και εγω ειχα ανοιξει ενα τροφοδοτικο υπολογιστη και δεν ειχε τετοια εκτος αν ηταν η κολλα που ειχε για να κραταει τα δυο κομματια του φερριτη μαζι...
Τα τροφοδοτικα των PC δεν εχουμε διακενο γιατι η διαταξη ειναι Ρ.Ρ.

NOE
13-09-11, 22:43
θα το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ:
(Καταρχάς νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρξει βραχυκύκλωμα στον πυρήνα φερίτη γιατί δεν είναι αγώγιμος.)

Στην διάταξη fly back η μεταφορά ενέργειας από το πρωτεύον στο δευτερεύον πηνιο δεν γίνεται απευθείας, γίνεται σε 2 βήματα, 1) δηλαδή αρχικά τροφοδοτούμε το πρωτεύον πηνίο με ηλεκτρική ενέργεια και αυτή αποθηκεύεται στον πυρήνα του μετασχηματιστή σε μορφή μαγνητικού πεδίου, 2) στη συνέχεια σταματάμε να τροφοδοτούμε το πρωτεύον και τότε τραβάμε από το δευτερεύον ενέργεια η οποία ήταν για πολύ μικρο χρονικό διάστημα αποθηκευμένη στον πυρήνα σε μορφή μαγν. πεδίου.

Για να έχει "απόδοση" λοιπόν αυτή η διαδικασία, για να μπορούμε δλδ να μεταφέρουμε μεγάλα ποσά ενέργειας από το πρωτεύον στο δευτερεύον πηνίο βασική προϋπόθεση είναι να μπορεί ο πυρήνας να συγκρατήσει (-να αποθηκεύσει για μικρό χρονικό διάστημα) μεγάλα ποσά μαγν. ενέργειας. Αφήνοντας λοιπόν ένα κενό ανάμεσα στα 2 κομμάτια του πυρήνα (air gap) καταφέρνουμε ακριβώς αυτό το πράγμα, να μήν φτάνει εύκολα ο πυρήνας σε κορεσμό και μπορούμε έτσι να τον "φορτώσουμε" με περισσότερη μαγν. ενέργεια.

FILMAN
14-09-11, 11:51
Και ωραια αυτο βοηθαει στον να μην μετατρεπει το μαγνητικο πεδιο σε θερμοτητα???

(Το μαγνητικό πεδίο δεν μετατρέπεται σε θερμότητα)

Και οι μετασχηματιστες 50Hz εχουν μονομενα φυλα??

(Ναι)

γιατι εγω σκεφτομαι οτι αμα δεν ηταν μονομενα θα ηταν ενα βραχυκυκλωμα(ουτε αυτο παιζει?)

(Ναι, λόγω του ότι θα υπήρχε αρκετό εμβαδό για να κυκλοφορήσει ρεύμα εντός του σιδηροπυρήνα, θα ήταν δηλαδή σαν να βάλεις πολλά δευτερεύοντα στον μετασχηματιστή που οι άκρες του καθενός θα ήταν βραχυκυκλωμένες.)

Και τι ενοοις μαγνητικο κορεσμο???
Εεεεε, διάβασε λίγο μαγνητισμό!
Και δες και αυτά που έγραψε παραπάνω ο Νώε, τα λέει πολύ καλά και σωστά.

michaelcom
24-09-11, 00:11
Εεεεε, διάβασε λίγο μαγνητισμό!
Και δες και αυτά που έγραψε παραπάνω ο Νώε, τα λέει πολύ καλά και σωστά.

Ε καλα μην με φατε κιολας σαν παιδι εχω κι εγω αποριες!!!!

micalis
24-09-11, 01:17
Χαιρετω την παρεα.Εχω μια απορια.Στο τροφοδοτικο πους-πουλ,δεν χρειαζεται διακενο? και κατι αλλο.Υπαρχει κανενας τυπος που να συνδεει ολλα αυτα?

michaelcom
25-09-11, 01:53
Τι εννοοις τυπο??

FILMAN
03-10-11, 11:47
Χαιρετω την παρεα.Εχω μια απορια.Στο τροφοδοτικο πους-πουλ,δεν χρειαζεται διακενο? και κατι αλλο.Υπαρχει κανενας τυπος που να συνδεει ολλα αυτα?
Αν δεν υπάρχει περίπτωση συνεχούς συνιστώσας (συνήθως βάζοντας πυκνωτή σε σειρά με το πρωτεύον), όχι, δεν χρειάζεται διάκενο.

micalis
08-10-11, 23:28
Οκ το καταλαβα.Για τον τυπο που ρωταω ειναι για να μην "ξεσκιζομαι" με τα πειραματα μεχρι να πετυχω τις σωστες σπειρες.

FILMAN
10-10-11, 13:05
Τις σπείρες τις βρίσκεις υπολογιστικά και όχι πειραματικά. Αλλά πρέπει να ξέρεις το υλικό του πυρήνα.

micalis
12-10-11, 23:00
Δηλαδη οι πυρηνες φερριτη,ειναι διαφορετικοι? Εγω απλως ρωταω αν υπαρχει τιποτα να συνδεει,σπειρες,συχνοτητα,διατομη πυρηνα,ε και αντε υλικο πυρηνα (ποσο διαφορα θα εχει ο ενας φερριτης απο τον αλλο?)

NOE
12-10-11, 23:12
..να συνδεει,σπειρες,συχνοτητα,διατομη πυρηνα,ε και αντε υλικο πυρηνα

Ακριβώς αυτά τα μεγέθη, συνδέοντε με μία σχέση την οποία δεν θυμάμαι τώρα και δεν έχω μαζί μου τις σημειώσεις μου για να το ψάξω.
Οι πυρήνες διαφέρουν κυρίως στο ποσοστό αλουμινίου που έχουν και αυτό αλλάζει πολύ τις σταθερές άρα και την συμπεριφορά τους.

michaelcom
13-10-11, 00:04
δηλαδη συγνωμη αν εχουμε μια σπειρα στα 50HZ στο 1 βολτ και απο την αλλη μερια 220 σπειρες δεν θα παρουμε 220 βολτ?

Θεωρητικα και χωρις απωλειες?

Thanos10
13-10-11, 00:13
Δηλαδη οι πυρηνες φερριτη,ειναι διαφορετικοι? Εγω απλως ρωταω αν υπαρχει τιποτα να συνδεει,σπειρες,συχνοτητα,διατομη πυρηνα,ε και αντε υλικο πυρηνα (ποσο διαφορα θα εχει ο ενας φερριτης απο τον αλλο?)
Οι μετασχηματιστες απο φερριτη εχουν διαφορα ως προς τα υλικα που ειναι κατασκευασμενοι δεν κανουν ολοι για διαφορες δουλειες πρεπει να ξερεις τι συχνοτητα μπορουν να εργαστουν τωρα ειναι τι θες να κανεις π.χ ενα παλμοτροφοδοτικο για να υπολογισεις τον φερριτη εχουμε να κανουμε με την συχνοτητα την ισχυ(για το μεγεθος) εχε υποψην σου οτι οι φερριτες ΕΕ εχουν διαφορες απο τον τοροειδη σε αυτους θα δεις να εχουν χρωματα τα οποια δηλωνουν τα χαρακτηρηστικα τους.
Παντος υπααρχουν τυποι που υπολογιζεις εδω τα πραγματα ειναι δυσκολα σε συγκρισει με τους απλους που δουλευουν στα 50ΗΖ.
Θελεις να κανεις καποια κατασκευη με τετοιου ειδους υλικα η ρωτας ετσι για ενημερωση?

NOE
13-10-11, 02:01
Θάνο μπορείς να αναφέρεις ποιοι πυρήνες έχουν χρωματικές ενδείξεις και τι σημαίνουν αυτές? thanks

FILMAN
13-10-11, 09:22
δηλαδη συγνωμη αν εχουμε μια σπειρα στα 50HZ στο 1 βολτ και απο την αλλη μερια 220 σπειρες δεν θα παρουμε 220 βολτ?

Θεωρητικα και χωρις απωλειες?Θεωρητικά ναι, αλλά προκύπτει ένα πρακτικό ερώτημα!

Αν με μια σπείρα από τη μια μεριά και 220 σπείρες από την άλλη δίνουμε 1V και παίρνουμε 220V, τότε το ίδιο θα γίνεται αν αντί να βάλουμε 1 και 220 σπείρες εμείς βάλουμε 10 και 2200 σπείρες, έτσι δεν είναι; Πόσες θα βάλουμε λοιπόν; 1 και 220; 10 και 2200; 100 και 22000; 20 και 4400; Γιατί υπάρχουν άπειρα ζευγάρια πλήθους σπειρών που ο λόγος τους να είναι 220. Να γιατί πρέπει να ξέρουμε τα χαρακτηριστικά του πυρήνα. Αν βάλουμε λιγότερες σπείρες από όσες πρέπει το μαγν. πεδίο που θα δημιουργήσουμε θα είναι ασθενές. Έτσι ο μετασχηματιστής μας παρόλο που θα έχει κανονικό μέγεθος πυρήνα θα εμφανίζει μειωμένη ισχύ. Αν βάλουμε περισσότερες σπείρες από όσες πρέπει, ο πυρήνας θα μαγνητιστεί τόσο πολύ που μπορεί να φθάσει σε κορεσμό.

micalis
14-10-11, 21:30
Οι φερριτες που εχω ειναι απο τροφοδοτικα τηλεορασεων και απο μετασχηματιστες υψηλης.Για να μηδενησω το διακενο τροχιζω τα ακρα.

michaelcom
14-10-11, 23:31
Το διακενο ειναι ενα φυλλο απο πλαστικο(συνηθως) που βρισκετε εκει που ενωνονται τα δυο κοματια φερριτη μεταξυ τους.. Αλλιως θα ειναι απλα κολλα που πρεπει να βγαλεις