PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώληση Αντικειμενων μέσω EBAY.com



agis68
13-09-11, 15:49
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα....Ενδιαφέρομαι να πουλήσω μεσω Ebay.com καποια αντικειμενα...(μικρα ηλεκτρονικα κυριως) μήπως ξερετε τη διαδικασία?...εννοώ τη συνδεση paypal με καποιο λογαριασμο πως ακριβως γίνεται?

ευχαριστω για τις απαντησεις σας......

Αποστόλης1
13-09-11, 17:59
Ανοίγεις λογ/σμό Ebay, an den έχεις, όπως και ΡΡ μπαίνεις στο Μyebay>λογ/σμός kai πατάς σύνδεση με λογ/σμό ΡΡ.Όλα αυτά έχουν συζητηθεί πολλές φορές εδώ με λεπτομέρειες.
Μετά καλές πωλήσεις. Αν μπορείς να συναγωνιστείς την Κίνα, κυρίως στα μεταφορικά.

Προχώρα και αν έχεις απορίες ξαναρώτα.

moutoulos
13-09-11, 23:52
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα....Ενδιαφέρομαι να πουλήσω μεσω Ebay.com καποια αντικειμενα...(μικρα ηλεκτρονικα κυριως) μήπως ξερετε τη διαδικασία?...εννοώ τη συνδεση paypal με καποιο λογαριασμο πως ακριβως γίνεται?

ευχαριστω για τις απαντησεις σας......

Γεια σου Αγι. Θεωρώ ότι έχεις λογαριασμό eBay, (το συμπερανα από εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51777&page=3)),
οπότε θα σου πω σχετικά με την πώληση ...

Κατ΄αρχην για να πουλήσεις (και εφοσον εισαι ηδη "Buyer"), πρέπει να έχεις καλο FeedBack.
Αυτό δηλαδη που γράφω στο πόστ μου 25, στο παραπάνω Link, σαν "συμπέρασμα". Αν έχεις
FeedBack πχ 98 ή 97% και κάτω, θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις.

Θα πας Sell > Sell An Item > List Your Item ..., και από κει και κάτω σε παει βήμα βήμα ...
Εφόσον λοιπόν είσαι ήδη "αγοραστής", δεν υπάρχει κάποια extra διαδικασία, για να γίνεις
"πωλητής". Αν θες να ανοίξεις eBay store (που δεν πιστεύω, αλλά λέμε τώρα), είναι άλλη
διαδικασία, καμία σχέση με αυτά που σου έγραψα.

Από την άλλη, αυτό που δεν καταλαβαίνω, ειναι οτι στο παραπάνω Link που έβαλα, άπαντας
στο πόστ 21, και λες την γνώμη σου, και αφήνεις να εννοειθει ότι έχεις ξανά-αγοράσει. Ενώ
εδώ ζητάς πληροφορίες για να ανοίξεις λογαριασμό PayPal από την αρχή. Τα λέω αυτά γιατί
γνωρίζω ότι δεν μπορείς να αγοράσεις απο eBay, αν δεν έχεις λογαριασμό PayPal.

Όπως και να'χει, δεν με απασχολεί, απλά μια απορία έγραψα :001_rolleyes:. Τωρα σχετικά με αυτό που
ρωτάς, αν πάρεις το Link που μιλάμε ..., απο την αρχή του, πιστεύω θα σου λύσει κάποιες
απορίες. Αν πάλι όχι, εδώ είμαστε ...

agis68
14-09-11, 11:17
Παιδιά ΔΕΝ καταλάβατε ή παλι ίσως φταιω εγω..και ενεργος χρηστης του ebay ειμαι με αρκετες αγορές...(γυρω στις 4-7 καθε μήνα) και paypal εχω εδω και 4 χρόνια....ΑΛΛΟ ΡΩΤΑΩ!!!! Μήπως ξερετε πως γίνεται η διακινηση χρηματων μεσω paypal και τι ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ισως πρεπει να κανω εγω με τη τράπεζα μου που θα εχω καποιο λογαριασμο υποθετω....αυτο ρωταω.......Δηλαδη περα απο τη δηλωση στο ebay οτι πουλαω κατι ΤΙ αλλη ενεργεια πρεπει να κανω ΕΚΤΟΣ ebay

lol εγινε παρεξήγηση....δεν δοθηκε εξηγηση που λεει και το ασμα!

moutoulos
14-09-11, 23:02
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Ok, τώρα έγινες κατανοητός ... :biggrin:

Δεν κάνεις κάτι ιδιαίτερο, απλά απο την στιγμή που πουλάς, πρέπει να "γυρίσεις" τον λογαριασμό PayPal σου,
απο Personal σε Account Type: Premier. Μετά, θα πρέπει να βάλεις (αν δεν έχεις βάλει) έναν "καταθετικό"
(saving) λογαριασμό, κοινώς ταμιευτηρίου στο Profile > Add Or Edit Bank Account, σε IBAN (τα στοιχεία του
λογαριασμού σου, θα σου τα δώσει η τράπεζά σου). Ο καταθετικός λογαριασμός, χρειάζεται μόνο για να
μεταφέρεις αυτά που έβγαλες απο την πώλησή σου απο το PayPal, στο λογαριασμό σου εδώ στην Ελλάδα.

Την "μεταφορά" αυτή την κάνεις πατώντας το WithDraw > WithDraw Funds to Your Bank Account, και
επιλέγεις το ποσό μεταφοράς ...

Υπόψιν, θέλουν 4-5 μέρες για τη μεταφορά, και υπάρχει και μια μικρή χρέωση (εδώ Ελλάδα, οχι απο κει).

PCMan
15-09-11, 22:04
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Ok, τώρα έγινες κατανοητός ... :biggrin:

Δεν κάνεις κάτι ιδιαίτερο, απλά απο την στιγμή που πουλάς, πρέπει να "γυρίσεις" τον λογαριασμό PayPal σου,
απο Personal σε Account Type: Premier. Μετά, θα πρέπει να βάλεις (αν δεν έχεις βάλει) έναν "καταθετικό"
(saving) λογαριασμό, κοινώς ταμιευτηρίου στο Profile > Add Or Edit Bank Account, σε IBAN (τα στοιχεία του
λογαριασμού σου, θα σου τα δώσει η τράπεζά σου). Ο καταθετικός λογαριασμός, χρειάζεται μόνο για να
μεταφέρεις αυτά που έβγαλες απο την πώλησή σου απο το PayPal, στο λογαριασμό σου εδώ στην Ελλάδα.

Την "μεταφορά" αυτή την κάνεις πατώντας το WithDraw > WithDraw Funds to Your Bank Account, και
επιλέγεις το ποσό μεταφοράς ...

Υπόψιν, θέλουν 4-5 μέρες για τη μεταφορά, και υπάρχει και μια μικρή χρέωση (εδώ Ελλάδα, οχι απο κει).
Γιατί πρέπει να γίνει αυτό? Δεν μπαίνουν τα λεφτά αυτόματα στην τράπεζα μου?
Όταν μου κάνουν refund, μπαινουν αμέσως τα λεφτά στο paypal και μετά από 2-3 μέρες μπαίνουν αυτόματα στην τράπεζα μου.
Το ίδιο δεν γίνεται και με τις πωλήσεις όταν με πληρώνουν ή άλλο το ένα άλλο το άλλο?

moutoulos
15-09-11, 22:58
Αυτόματα?. Βασικά στο δικό μου PayPal :biggrin:, δεν γίνεται έτσι, δεν κοροϊδεύω, το εννοώ.


Γιατί πρέπει να γίνει αυτό? Δεν μπαίνουν τα λεφτά αυτόματα στην τράπεζα μου?
Όταν μου κάνουν refund, μπαινουν αμέσως τα λεφτά στο paypal και μετά από 2-3 μέρες μπαίνουν αυτόματα στην τράπεζα μου.
Το ίδιο δεν γίνεται και με τις πωλήσεις όταν με πληρώνουν ή άλλο το ένα άλλο το άλλο?

Λοιπόν, κάτι που έμαθα και εγώ τώρα, μιλώντας με έναν φίλο μου. Εγώ έχω την Prepaid Card της
Κύπρου εδώ και 3+ χρόνια. Η δική μου κάρτα, δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Αν όμως έχεις της
Alpha Bank Debit Card, γίνεται αυτό που λέει ο Νίκος, γιατί η συγκεκριμένη κάρτα, έχει και βιβλιάριο
καταθέσεων. Με άλλα λόγια, η διαδικασία που περιγράφω παραπάνω, συμπεριλαμβάνεται σε αυτή
την κάρτα.

Οπότε ..., εξαρτάται απο την κάρτα σου.

PCMan
16-09-11, 00:54
Αυτόματα?. Βασικά στο δικό μου PayPal :biggrin:, δεν γίνεται έτσι, δεν κοροϊδεύω, το εννοώ.



Λοιπόν, κάτι που έμαθα και εγώ τώρα, μιλώντας με έναν φίλο μου. Εγώ έχω την Prepaid Card της
Κύπρου εδώ και 3+ χρόνια. Η δική μου κάρτα, δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Αν όμως έχεις της
Alpha Bank Debit Card, γίνεται αυτό που λέει ο Νίκος, γιατί η συγκεκριμένη κάρτα, έχει και βιβλιάριο
καταθέσεων. Με άλλα λόγια, η διαδικασία που περιγράφω παραπάνω, συμπεριλαμβάνεται σε αυτή
την κάρτα.

Οπότε ..., εξαρτάται απο την κάρτα σου.
Εγώ χρεωστική της πειραιώς έχω.
Άρα δεν χρειάζεται να κάνω το Account Type: Premier και αυτό με τον λογαριασμό που είπες?

moutoulos
16-09-11, 09:07
Αυτό με το λογαριασμό που είπα, ναι δεν χρειάζεται, εφόσον εσένα λειτουργεί έτσι η κάρτα σου.

Τώρα σχετικά με το Personal ή Premier, κοίτα εδώ (https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;jsessionid=Y6fcTybRFYz9Scn3CTnhyZvZkgh2bG 5Lf1Y0ntgjyrBr8WYq6xgr%21-1315574748?locale=en_US&_dyncharset=UTF-8&countrycode=GR&cmd=_help&serverInstance=9012&t=solutionTab&ft=browseTab&ps=solutionPanels&solutionId=11828&isSrch=Yes). Στο Personal, μπορώ να σου στείλω χρήματα
και να τα λάβεις, δεν ξέρω όμως πως δικαιολογείται αυτό στο eBay. Το σίγουρο είναι πάντως οτι
αν είχες site, και πούλαγες κάτι απο κεί, για να πάρεις το Logo πληρωμής PAyPal, πρέπει να είσαι
Premier. Πέρα απο αυτό, η διαδικασία μεταγωγής απο Personal σε Premier, είναι αστεία, οπότε δεν
νομίζω να υπάρχει και θέμα.

Μπορείς όμως να χαραμίσεις 1-2ε :blink:, κάνοντας το εξής: Βάλε κάτι αστείο για πώληση, και πες σε
έναν φίλος σου που έχει eBay account, να σου το αγοράσει κανονικά. Εκεί θα δείς πραγματικά αν
μπαίνουν τα χρήματα αγοράς, απο πώληση προϊόντος στον Personal PayPal Account σου.

Αυτό που συζητάμε, και αυτό που είπαμε οτι αν δεν έχεις βάλει λογαριασμό, δεν μπαίνουν χρήματα
στην κάρτα, παρά μόνο αν έχεις ήδη κάρτα (χρεωστική) με ενσωματωμένο λογαριασμό ταμιευτηρίου,
υπάρχει και εδώ (http://www.thelab.gr/internet-and-networking/aporia-paypal-97046.html).

agis68
16-09-11, 13:31
μαλιστα!!! εχω την VISA μεσω της Εθνικης Tραπ....Δεν νομιζω να αλλαξω καρτα...αυτη χρησιμοποιω μια 5 ετια τωρα και για αγορές......οκ.....ευχαριστω θα δοκιμασω απο εβδομαδα και θα σας μεταφερω τις εμπειριες μου...μηπως ξερετε τι χρεωση βαζουν οι ελληνικες τραπεζες.....??

Johnnyfive
16-02-13, 02:01
Γεια σας ,θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα , οσους γνωριζουν σχετικα.

Διατηρω μια επιχειρηση και παραγω καποια προιοντα,κ μιας και ελληνικη αγορα δεν τραβαει αλλο...σκεφτηκα να διαθεσω τα προιοντα μου στο ebay.Nα επεκτεινω δηλαδη τη δραστηριοτητα και την "εμβελεια"των πωλησεων μου, και σε αλλες χωρες -πιο υγιεις...!

Nα δημιουργησω δηλαδη ενα ebay store,(αν δεν κανω λαθος).
Εχω λογαριασμο στο ebay,και στο paypal (πραγματοποιωντας αγορες μονο μεσω prepaid κυπρου)

Επισης διατηρω και ιστοσελιδα στο διαδικτυο για την επιχειρηση και τα προιοντα μου.(οπου πιστευω αποτελει βοηθητικο κομματι για ebay store)

-------------------------------------------------------------
Eπειδη ειμαι εντελως ανιδεως μπορει να μου πει καποιος πια η διαδικασια που πρεπει να κανεις για να γινεις seller στο ebay?
Το προιον σου σε ποιες χωρες μπορεις να το διαθεσεις ,σε ποια e-bay θα το βλεπουν,εχει επιλογη?
Απο κει και περα, τις παραγγελειες πως-που τις λαμβανεις εχει ειδικο "control panel" για seller?
Σε περιπτωση που εχω μια παραγγελεια απο Αγγλια ας πουμε πως γινετε.Πακεταρω το προιον και το στελνω που(στα Ελτα?),η πληρωμη πως γινετε?

Αν γνωριζει καποιος που εχει εμπειρια θα ηθελα να μου δωσει τα φωτα του σε πρωτο πλανο να εχω μια ιδεα.
(και γιατι οχι και με μια συναντηση αν γνωριζει και ειναι πολλα)

-Ευχαριστω

tsimpidas
16-02-13, 09:55
τα περιγραφεί όλα η πρώτη σελίδα εκτός από
ένα , πιστεύω ότι πρέπει να γνωρίζεις το κόστος μεταφορικών των
πραγμάτων που θα πουλάς
διότι αν δεν ξέρει ο αγοραστής ποσό θα του κοστίσει συνολικά
το αντικείμενο και τα μεταφορικά οι πωλήσεις θα πέσουν δραματικά....
κάτι άλλο είναι
οτι οι αγγελίες πώλησης έχουν ημερομηνία λήξης και θα πρέπει τακτικά να την ανανεώνεις.

katmadas
16-02-13, 11:43
Για να μαθεις τα μεταφορικα ειναι πολυ απλο.
http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%C F%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx
Τις επιστολες (φακελα) τα υπολογιζεις σε ακανονιστο παντα γιατι ολα ετσι τα βγαζουν στα ελτα.
Παλια ειχαν και ενα pdf αλλα δεν το βρισκω τωρα...

Εγω εχω να ρωτησω και κατι αλλο.
Αν ανοιξεις ebay store τοτε και πληρωνεις συνδρομη καμια 15 δολαρια το μηνα που ειναι
τοτε σε κραταν παλι ποσοστα επι της πολισης?

Johnnyfive
16-02-13, 15:01
τα περιγραφεί όλα η πρώτη σελίδα εκτός από
ένα , πιστεύω ότι πρέπει να γνωρίζεις το κόστος μεταφορικών των
πραγμάτων που θα πουλάς
διότι αν δεν ξέρει ο αγοραστής ποσό θα του κοστίσει συνολικά
το αντικείμενο και τα μεταφορικά οι πωλήσεις θα πέσουν δραματικά....
κάτι άλλο είναι
οτι οι αγγελίες πώλησης έχουν ημερομηνία λήξης και θα πρέπει τακτικά να την ανανεώνεις.

Μισω λεπτο γιατι εχω καποιες στοιχειωδης αποριες.
Καθε χωρα εχει και δικο της τοπικο e bay site.
Eγω με ποιο θα πρεπει να εχω να κανω?Θα προτειμουσα με το Ελληνικο να καταλαβαινω τι μου λεει 100% αλλα οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο για πωλησεις ,πως να γινεις κτλ.

Επισης σε καθε ενα ενδεχετε να βγαζει διαφορετικα αποτελεσματα για το ιδιο προιον αναζητησης.Αυτο που οφειλετε?

Panoss
19-02-13, 12:46
Επισης διατηρω και ιστοσελιδα στο διαδικτυο για την επιχειρηση και τα προιοντα μου.(οπου πιστευω αποτελει βοηθητικο κομματι για ebay store)

Βάλε το λινκ της επιχείρησής σου μπας και αγοράσουμε τίποτα.

Johnnyfive
19-02-13, 22:01
Ας απαντησει κανεις ρε παιδια,στα ερωτηματα μου!

Επισης απο οτι κοιταζα ,καποιους τιμοκαταλογους των ελτα για τα μεταφορικα στο εξωτερικο,για 20-25 kg δεμα το κοστος ειναι περιπου 100 ευρω!Ειναι οντως αυτες οι τιμες ή κανω καπου λαθος ?

Διοτι το προιον που ειναι να αποστελω, ειναι πανω κατω 20-25kg το κιβωτιο.

moutoulos
19-02-13, 23:21
Καθε χωρα εχει και δικο της τοπικο e bay site.
Eγω με ποιο θα πρεπει να εχω να κανω?Θα προτειμουσα με το Ελληνικο να καταλαβαινω
τι μου λεει 100% αλλα οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο για πωλησεις ,πως να γινεις κτλ.
Επισης σε καθε ενα ενδεχετε να βγαζει διαφορετικα αποτελεσματα για το ιδιο προιον αναζητησης.
Αυτο που οφειλετε?
Εγώ ας πούμε χρησιμοποιώ (και δεν το αλλάζω) το ".com"
Αν επιλέξεις WorldWide έχεις αποτελέσματα απο όλα τα eBay's. To Ελληνικό απλά παίρνει τα Link's
και τα μεταφράζει (στο περίπου). Η γνώση "Αγγλικών" είναι απαραίτητη όπως και να'χει ...



Επισης απο οτι κοιταζα ,καποιους τιμοκαταλογους των ελτα για τα μεταφορικα στο εξωτερικο,
για 20-25 kg δεμα το κοστος ειναι περιπου 100 ευρω!Ειναι οντως αυτες οι τιμες ή κανω καπου λαθος ?
Διοτι το προιον που ειναι να αποστελω, ειναι πανω κατω 20-25kg το κιβωτιο.

Οι κατάλογοι ΕΛΤΑ είναι αυτοί:

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/pricelist_epistol_2012.pdf
http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/pricelist_de_es_ex.pdf

Το πρώτο αναφέρεται σε επιστολικά δέματα, και το δεύτερο αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Στα 20-25 Kg, ασφαλώς και είσαι περίπου στα 100 ευρώ. Είναι πολύ το βάρος για αποστολές ...

Panoss
20-02-13, 10:21
Μερικές πληροφορίες έχει εδώ (http://www.insomnia.gr/topic/458366-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%89-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%89-%CF%83%CF%84%CE%BF-ebay/), εδώ (http://www.real-e-money.com/main/online-pwlhseis/115-pou-na-poulhsw-sites-dhmoprasiwn-ebay.html), εδώ (http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/ebay-ki-eforia-73447.html) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/324442-%CE%A4%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%89-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%89-online).

chip
20-02-13, 11:41
Ούτε για αστείο για πωλήσεις από ιδιώτη σε Site αγγελιών ή ebay! Είσαι ο εύκολος στόχος για το ΣΔΟΕ και μπορεί να σου ρήξει πολλές χιλιάδες ευρώ πρόστημα... για κέρδη (αποδεδειγμένα) των λίγων δεκάδων ευρώ! κάνε μια έρευνα στο google να δεις περιπτώσεις με 15 πωλήσεις πx των 100 ευρώ (συνολικά) να τρώνει πρόστημα των 10000 ευρώ...
Σε ελληνικά Site κάνει έλεγχο το ΣΔΟΕ στο site και σε βρήσκει ενώ από εξωτερικό θα σε βρει πολύ εύκολα όταν θα γίνεται η κατάθεση στον τραπεζικό σου λογαριασμό από την paypal.... ή μπορει να σε βρει και με άλλους τρόπους... ακόμα και με ερώτημα σε ebay και paypal....
με μια γρήγορη αναζήτηση στο google βρίκα αυτό.... (δειτε από κάτω τα σχόλια κάποιου παθόντος...)
http://www.pentapostagma.gr/2011/05/blog-post_9795.html

Για κανονικό εμπόριο πρέπει να ρωτήσεται λογιστή, ebay και ταχυδρομεία για το τι τιμολόγια μπορουν να σας παρέχουν ώστε να καταχωρούνται στα έξοδα της επιχείρησης... Γιατί όταν θα πουλήσεται κάτι 30 ευρώ το ebay Μπορεί να πάρει προμήθεια κανα 2 ευρω και το paypal κανα 50 λεπτο (καπου τόσο πρέπει να είναι...) και το ταχυδρομείο κανα 5 ευρω... στην απόδειξη που θα κόψεται πρέπει να έχετε προσθέσει (υποθέτω) αυτά τα έξοδα... ή θα πρέπει να φαίνονται εκεί ώστε αν γινει έλεγχος από ΣΔΟΕ να συμφωνεί η απόδειξη με το πόσό που σας κατατέθηκε... όμως τόσα έξοδα πρέπει να μπαίνουν και στα έξοδα της επιχείρησης διαφορετικά θα πληρώνεται φόρο εισοδήματος για έσοδα που δεν έχετε.... Επίσης ακόμα και αν δεν πουλήσεται το Ebay πέρνει πάγια προμήθεια... που και αυτή θα πρέπει να μπαίνει στα έξοδα σας...
Επίσης στις πωλήσεις εκτός ΕΕ μπορείτε να μην χρεώνεται ΦΠΑ οπότε γίνεστε ποιο ανταγωνιστικός όμως πρέπει επίσης να διασφαλήσεται ποια είναι η νόμιμη διαδικασία γι αυτή τη συναλαγή....
Θέλει λοιπόν ερώτημα στου εμπλεκόμενους και συζήτηση με λογιστή για να μην βρεθείτε εκτεθειμένος... ως γνωστόν η Ελλάδα είναι πολύ πίσω σε θέματα γραφειοκρατίας φορολογίας και γενικά το πόσα επιτρέπει στην επιχειρηματικότητα (γι αυτό όλα στράφηκαν στην εσωτερική αγορά και στο να είναι κρατικοδίαιτες οι επιχειρήσεις και πτώχευσε η χώρα) και στο πολύ μπροστα στο να ρίχνει πρόστιμα και χαράτσια....

Johnnyfive
20-02-13, 18:59
Σας ευχαριστω πολυ ολους για της απαντησεις.
Απο οτι καταλαβαινει κανεις ειναι ιστοριες για αγριους ,ασε που ειναι ασυμφορο μονο και μονο απο τα μεταφορικα!
Εγκαταλειπω την ιδεα!
Να στε καλα!

Panoss
21-02-13, 12:20
Ορίστε, το κράτος για άλλη μια φορά προώθησε το επιχειρείν!
Είναι δυνατόν μια τέτοια χώρα να μην ορθοποδήσει - ευημερήσει;
(παιδιά, για μετανάστευση στην Αλβανία, τί χαρτιά χρειάζομαι; )

chip
14-03-13, 12:26
καλυτερα πήγαινε βουλγαρία αγόρασε μια μεγάλη έκταση με πολύ λίγα χρήματα και φτιάξε κοντά στα σύνορα με ελλάδα ένα μικρό χωριό με δυαράκια και γκαρσονιέρες για Έλληνες συνταξιούχους... με ελληνικό super market, καφενείο κλπ, με συνεργασία με έλληνα λογιστή και δικηγόρο για να τακτοποιεί τις υποθέσεις των συνταξιούχων που θα μείνουν. Έτσι και σίγουρα θα είναι επιτυχημενη η επιχείρηση και μικρή φορολογία θα έχεις (10%) και στους συνταξιούχους θα φτάνει η σύνταξη που θα πέρνουν από το ελληνικό κράτος και θα είναι κοντα στην Ελλάδα (και για ψυχολογικούς λόγους και για να βλέπουν συχνά τα παιδιά και τους φίλους τους) και παρέα θα έχουν στο χωριό αυτο... οπότε θα έχουν ευτυχισμένη τρίτη ηλικία!!!
Το επόμενο βήμα θα είναι και η προσέλκιση μικρότερων ηλικιών που έχουν πχ κάποια μικρά εισοδήματα (πχ από ακίνητα) και δεν τους φτάνου να ζήσουν στην Ελλάδα... και πχ θα μπορούσαν να δουλέψουν κι όλας στο χωριό αυτό και να συμπληρώνουν το εισόδημα τους (σα συντηρητές στα μαγαζιά του χωριου καθαριότητα κλπ)
Επίσης θα μπορούσαν ακόμα και Έλληνες που εργάζονται στην Ελλάδα να μένουν στο χωριό αυτό για να τους φτάνουν τα χρήματα των πετσοκομένων μισθών....