PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΤΕΡ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ



detzuya
14-09-11, 22:15
Το τελευταίο διάστημα ο ανεμιστήρας μου (izzy) άρχισε να δυσκολεύεται στην εκκίνηση του μοτέρ του παρότι το βάζω στη μέγιστη ταχύτητα. Επίσης με δυσκολία γύριζα με το χέρι τον άξονα. Έτσι, άνοιξα το μοτέρ, έβγαλα το ρότορα μέσα από το πηνίο και καθάρισα τη μάκα που είχε πιάσει στα ρουλεμάν από τη σκόνη. Στη συνέχεια έβαλα WD40 και ο άξονας περιστρεφόταν πολύ εύκολα, σαν καινούργιος.
Μετά τη συναρμολόγηση του, σε όποια ταχύτητα και να το έβαζα το μοτέρ δεν γυρνούσε. Υστερα απο υποβοήθηση με το χέρι, άρχισε να περιστρέφεται πολύ αργά.
Ξαναέλυσα το μοτέρ και διαπίστωσα, με τη βοήθεια του δοκιμαστικού κατσαβιδιού, διαρροή στο μεταλικό περίβλυμα-καπάκι του μοτέρ. Δεν νομίζω οτι αυτό φυσιολογίκο και δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτό μπορεί να επιδρά στις στροφές του μοτέρ.

Μπορεί κάποιος από εσάς να με βοηθήσει να βρω την άκρη?

Ευχαριστώ!

FILMAN
15-09-11, 09:31
Προφανώς άθελά σου έκανες ζημιά στην περιέλιξη. Το να ανάβει το δοκιμαστικό πάνω στο περίβλημα του μοτέρ μπορεί να είναι και φυσιολογικό αν το μοτέρ δεν έχει γείωση (ανάβει χωρητικά).

thomasg24
16-09-11, 02:46
κοίτα μην είναι και καμμένος ο πυκνωτής!3 μf πρέπει να είναι...

FILMAN
16-09-11, 09:53
κοίτα μην είναι και καμμένος ο πυκνωτής!3 μf πρέπει να είναι...
Είναι δυνατόν να χάλασε ο πυκνωτής κατά την αποσυναρμολόγηση; Επίσης δεν ξέρω αν έχεις τον συγκεκριμένο ανεμιστήρα, πάντως στο 90% των περιπτώσεων ο πυκνωτής είναι 1μF.

Master Sat
16-09-11, 11:09
γεια σου φιλε μου...1.μετρα με το πολι/μετρο τις τασεις στα ακτα του μοτερ και πες μας... 2.μ ενα καπασιτομετρο μετρα τον πυκνωτη

Μαστερ Σατ...>