PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορα συνδεσης ραγοϋλικων



mixalis1988
15-09-11, 20:50
Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει συγκεκριμενη συνδεση σε διακοπτες φορτιου, μικροαυτοματους ,ρελε διαφυγης.Εχω ακουσει οτι τα συνδεεις οπως να ειναι επισης εχω ακουσει πως η εξοδος μπαινει παντα απο πανω η οτι οι περιτοι αριθμοι ειναι η εισοδος και οι αρτιοι η εξοδος.Αλλοι λενε πως ακολουθεις υποχρεωτικα το σχεδιο δηλαδη σταθερη επαφη εισοδος κινητη επαφη εξοδος.Τελικα τι απο ολα αυτα ισχυει.??

soulhealer
15-09-11, 22:10
Κοίτα, προσωπικά σε όλα τα στοιχεία που προανέφερες είσοδο βάζω από κάτω και έξοδο από πάνω. Έτσι τα έχω δει και παντού άλλωστε.. Εκτός βέβαια από διακόπτες τύπου "χούφτας" ή κλεμμοασφάλειες όπου την είσοδο την βάζω από πάνω (για λόγους ασφαλείας). Τώρα με το ίδιο σκεπτικό και βάση του σχεδίου που υπάρχει επάνω σε κάθε στοιχείο φαντάζομαι πως για μείωση τόξου κατά την αποσύνδεση (κόβω ρεύμα), η παροχή πρέπει να δίνεται από πάνω.. Τώρα κάποιες φορές για να γλυτώσεις εργατοώρες και καλώδια βολεύει είσοδος από κάτω και έξοδος από πάνω.. Τώρα επειδή δεν έχω δουλέψει σε κατασκευή ραγουλικών και άλλων διακοπτικών στοιχείων δεν ξέρω την φιλοσοφία κατασκευής άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω..

lepouras
16-09-11, 01:47
θεωρητικά η σταθερή επαφή είναι είσοδος και η κινητή έξοδος. πρακτικά η ίδιοι οι κατασκευαστές όλα τα βοηθητικά εξαρτήματα που βγάζουν (μπάρες συνδέσεις ή αλλιώς χτένια 3Φ 1Φ) ακομα η δυνατότητες σύνδεσης των ασφαλειών(εγκοπές συνδέσεις για χτένια και άλλα) είναι από κάτω. δεν έχει μεγάλη σημασία αν κατά περίπτωση σε εξυπηρετητή μπορείς να κανείς είσοδο επάνω έξοδο κάτω. δεν είναι λάθος. άπλα οι περισσότερη κυρίως σε μεγάλους πίνακές που μπορεί να επισκέπτονται και από άλλα άτομα και συνεργεία κρατάμε το πάντα από κάτω είσοδος για να μην έχεις ανακατεμένες τις εισόδους και βρεθείς να νομίζεις ότι έκοψες ρεύμα και αφαιρέσεις κάνα ενεργό πόλο.(αν και ΠΑΝΤΑ μετράμε πριν κάνουμε οτιδήποτε διότι το ρεύμα δεν δίνει δεύτερες ευκαιρίες.)

FILMAN
16-09-11, 10:03
Βασικά όπου και να τα βάλεις λειτουργικά ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. Το τόξο θα είναι ακριβώς το ίδιο αντιμεταθέτοντας τα καλώδια του διακόπτη ή της ασφάλειας. Προσοχή χρειάζεται μόνο στη σύνδεση του ουδετέρου στα τριφασικά ρελέ διαρροής ώστε να μπει στον πόλο που σημειώνεται πάνω στο ρελέ (αυτός ο πόλος διακόπτεται τελευταίος και κλείνει πρώτος), το ίδιο και σε 4πολικούς διακόπτες (αν υπάρχει σχετική σήμανση). Επίσης προσοχή στα υλικά L+N ή 3L+N ώστε ο ουδέτερος να συνδέεται στον πόλο που είναι διακόπτης και όχι ασφάλεια.

gsmaster
16-09-11, 13:01
Εγώ πάντως σε όσους πίνακες βιομηχανικούς και γενικά αυτοματισμού έχω ανακατευτεί τα τελευταία χρόνια η πλειοψηφία εχει είσοδο απο πάνω, έξοδο απο κάτω. Αντίθετα σε όσους οικιακούς πίνακες έχω δει είναι ανάποδα, είσοδος απο κάτω. Αυτό βολεύει περισσότερο γιατί γενικά οι γραμμές των φορτίων είναι παντα προς τα πάνω, ενώ στους πίνακες αυτοματισμού αναλόγως πως θα βολέψει θα βγουν και οι παροχές για τα φορτία.

Πάντως αυτό που πιστεύω πρέπει να ακολουθείται όπωσδήποτε και δια ροπάλου, σε έναν πίνακα όλες οι είσοδοι ή απο πάνω ή απο κάτω, ποτέ ανακατεμένεμες.

FILMAN
16-09-11, 16:08
Πάντως αυτό που πιστεύω πρέπει να ακολουθείται όπωσδήποτε και δια ροπάλου, σε έναν πίνακα όλες οι είσοδοι ή απο πάνω ή απο κάτω, ποτέ ανακατεμένεμες.
Για πιο λόγο; Μήπως πρέπει και τα καλώδια να έχουν όλα ένα χρώμα; Εφόσον κάτι με βολεύει γιατί να μην το κάνω; Για να μην μπερδευτεί ο άλλος; Άμα δεν ξέρει, ας μην ανακατεύεται. Μήπως θα το εφαρμόσουμε και στα ηλεκτρονικά αυτό; Αν είναι να κάνουμε μια ένσταση στην Texas Instruments που σχεδίασε π.χ. το 7414 έτσι ώστε οι είσοδοι και οι έξοδοι να μην είναι από ξεχωριστές μεριές του ολοκληρωμένου!

JOUN
16-09-11, 16:47
Πάντως αυτό που πιστεύω πρέπει να ακολουθείται όπωσδήποτε και δια ροπάλου, σε έναν πίνακα όλες οι είσοδοι ή απο πάνω ή απο κάτω, ποτέ ανακατεμένεμες.

Aυτο ειναι το βασικοτερο..Δεν μπορεις η μια σειρα να εχει εισοδο απο πανω και η αλλη εισοδο απο κατω..Πρωτα πρωτα εσυ που εκανες τον πινακα θα μπερδευτεις..
Φιλλιπε να υποθεσω οτι δεν εχεις δουλεψει ποτε σε πινακα υπο ταση γιαυτο τα γραφεις αυτα ετσι;

JOUN
16-09-11, 23:22
Βασικά όπου και να τα βάλεις λειτουργικά ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. Το τόξο θα είναι ακριβώς το ίδιο αντιμεταθέτοντας τα καλώδια του διακόπτη ή της ασφάλειας. Προσοχή χρειάζεται μόνο στη σύνδεση του ουδετέρου στα τριφασικά ρελέ διαρροής ώστε να μπει στον πόλο που σημειώνεται πάνω στο ρελέ (αυτός ο πόλος διακόπτεται τελευταίος και κλείνει πρώτος), το ίδιο και σε 4πολικούς διακόπτες (αν υπάρχει σχετική σήμανση). Επίσης προσοχή στα υλικά L+N ή 3L+N ώστε ο ουδέτερος να συνδέεται στον πόλο που είναι διακόπτης και όχι ασφάλεια.
Σωστα...

gsmaster
16-09-11, 23:37
Για πιο λόγο; Μήπως πρέπει και τα καλώδια να έχουν όλα ένα χρώμα; Εφόσον κάτι με βολεύει γιατί να μην το κάνω; Για να μην μπερδευτεί ο άλλος; Άμα δεν ξέρει, ας μην ανακατεύεται. Μήπως θα το εφαρμόσουμε και στα ηλεκτρονικά αυτό; Αν είναι να κάνουμε μια ένσταση στην Texas Instruments που σχεδίασε π.χ. το 7414 έτσι ώστε οι είσοδοι και οι έξοδοι να μην είναι από ξεχωριστές μεριές του ολοκληρωμένου!

Άλλο πράμα τα ηλεκτρονικά και άλλο οι πίνακες. Το τι μας βολέυει είναι άλλο θέμα, αλλά σε ένα 3φασικό ρελέ ή στις αυτόματες ασφάλειες, καλό έιναι να υπάρχει μια σειρά στις συνδέσεις για να μπορείς να βγάλεις μια άκρη απλά ακολουθώντας το σχέδιο και ελέγχοντας με το πολύμετρο η το δοκιμαστικό. Το να τα συνδέσεις όπως σε βολεύει μπορεί κερδίζεις σε καλώδια και σε μικροτερα κανάλια αλλά όταν θα πας να το ξαναδείς θα ψάχνεσαι. Ειδικά αν είναι και ο πίνακας σε μηχάνημα εν λειτουργία, όπως αναφέρει ο φίλτατος Γιώργος, τότε χάθηκες.

Έχω "συνάδελφο" εκεί που δουλεύω, που ότι κανει είναι όπως τον βολεύει, βλέποντας τον πίνακα απο χιλιόμετρα καταλαβένεις ποιος έβαλε το χεράκι του....


Αλήθεια στα σχέδια γιατί πάντα πάνε στο πάνω μέρος της σελίδας οι φάσεις και στο κάτω ο ουδέτερος?

vampiris
17-09-11, 13:50
Το θέμα έχει συζητηθεί σε αρκετά τεχνικά fora και σε ένα από αυτά κάποιος συνάδελφος είχε φέρει πιστοποιητικό από γνωστή εταιρία ηλεκτρολογικού υλικού (εάν θυμάμαι καλώς από την schneider), η οποία μας διαβεβαίωνε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα όπως και εάν συνδέσουμε την είσοδο και την έξοδο! Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και στις άλλες εταιρίες, κάτι που μας έχει δείξει και η πράξη.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει διαφορά! Και στις οικιακές εγκαταστάσεις βάζω είσοδο από κάτω και έξοδο από πάνω.

Παρ' όλα αυτά σε όλους του καταλόγους διακοπτικού υλικού παρατηρούμε το εξής: Η σταθερή επαφή έχει τον αριθμό 1 και η κινητή τον αριθμό 2! Άρα, θεωρητικά η είσοδος θα είναι στο 1 και η έξοδος στο 2. Επίσης σε videos των εταιριών, βλέπουμε πάντα την είσοδο από πάνω και την έξοδο από κάτω. Μπορείτε να δείτε και το παρακάτω video με την συγκεκριμένη μπάρα από την schneider, που θα ήταν δύσκολο να τοποθετηθεί από την κάτω μεριά.


http://www.youtube.com/watch?v=dh4zYeVRJeo&feature=related

Ίσως ο τρόπος σκέψης των εταιριών να ακολουθεί τον βιομηχανικό τρόπο σκέψης, κάτι που επισημάνθηκε και σε προηγούμενο μήνυμα. Στην βιομηχανία και στους πίνακες τύπου πεδίου, συναντάμε την εξής σειρά των υλικών. Πάνω βρίσκονται όλα τα διακοπτικά μέσα προστασίας (μικροαυτόματοι, θερμομαγνητικά, διακόπτες ισχύος, κ.τ.λ.), ακολουθούν τα ρελαί με τα θερμικά τους, πιο κάτω τα διάφορα βοηθητικά ρελεδάκια και διάφορες συσκευές και τέλος οι κλέμμες εξόδου.

Ο παραπάνω τρόπος συνδεσμολογίας έχει δύο πλεονεκτήματα που το ένα συμπληρώνει το άλλο (προσωπική μου άποψη): 1)Οπτική επαφή: Βλέπεις από την έξοδο του θερμομαγνητικού διακόπτη (κάτω μεριά) σε ποιο ρελαί δίνει! Το μόνο που παρεμβάλλεται μεταξύ τους είναι το κανάλι καλωδίων. Συνάδελφος που θα έχει πέσει σε πίνακα δίχως αρίθμηση συσκευών και καλωδίων θα καταλαβαίνει καλά τι θέλω να πω... 2) Μειώνεται το μήκος καλωδίων. Εάν η είσοδος ήταν από κάτω, τότε τα καλώδια θα έβγαιναν από το πάνω μέρος του διακόπτη (ισχύος, θερμομαγνητικού), θα όδευαν περιμετρικά μέσα στο κανάλι και θα έμπαιναν στο ρελαί από το πάνω μέρος. Σε μεγάλους πίνακες αυτό έχει την σημασία του...

Το ίδιο τρόπο σύνδεσης θα πρέπει να ακολουθήσουμε και στις οικιακές εγκαταστάσεις, τώρα οι νέοι πίνακες (της hager και της schneider που είδα) αφήνουν χώρο για να περνάνε τα καλώδια πίσω από την ράγα. Έτσι εάν κάποιο καλώδιο, λόγω κακής επαφής, ψηθεί και χρειαστεί καθάρισμα ή εάν χρειαστεί να προστεθεί κάποιος μικροαυτόματος και κάποιος άλλος αν μετακινηθεί, τότε θα έχουμε περισσότερο μήκος καλωδίου για να δουλέψουμε!

FILMAN
19-09-11, 11:14
Aυτο ειναι το βασικοτερο..Δεν μπορεις η μια σειρα να εχει εισοδο απο πανω και η αλλη εισοδο απο κατω..Πρωτα πρωτα εσυ που εκανες τον πινακα θα μπερδευτεις..
Φιλλιπε να υποθεσω οτι δεν εχεις δουλεψει ποτε σε πινακα υπο ταση γιαυτο τα γραφεις αυτα ετσι;
Δηλαδή Ιούνιε εσύ σε έναν οικιακό πίνακα βάζεις την παροχή από κάτω στον γεν. διακόπτη, μετά με καλώδια φεύγεις από πάνω από τον γεν. διακόπτη και πας από κάτω στις γεν. ασφάλειες, μετά φεύγεις πάλι με καλώδια από πάνω από τις γεν. ασφάλειες και δίνεις από κάτω στο ρ/δ, μετά φεύγεις με καλώδια από πάνω από το ρ/δ και δίνεις στο κάτω μέρος των ασφαλειών των αναχωρήσεων;

Δημήτρηςκα
19-09-11, 13:57
Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο". Εάν φέρει καλόδια από πάνω οι είσοδοι πάνε από κάτω, ή το αντίθετο.

FILMAN
19-09-11, 14:02
Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο". Εάν φέρει καλόδια από πάνω οι είσοδοι πάνε από κάτω, ή το αντίθετο.Δημήτρη εσύ τα γενικά υλικά τα συνδέεις έτσι όπως έγραψα;

katmadas
19-09-11, 14:30
Καλησπερα.

Επειδη κανω και εγω πινακες και εχω δει και αρκετους εχω να πω το εξης.

Καταρχας ειναι σπανιο να ειναι η εισοδος σε εναν διακοπτη απο την πανω μερια.

Δευτερον επειδη συνηθως τα καλωδια των πελατων πρεπει να μπενουν απο την πανω μερια γιατι ειναι πιο ευκολο να τα βαζεις και να τα βγαζεις αμα χρειαστει.
Οποτε οι συνδεσεις στις κλεμες γινεται και αυτη απο κατω.

Τωρα οταν ξεκινας ενα πινακα τοποθετοντας τις συνδεσεις απο κατω ετσι τον τελειωνεις κιολας και γιατι αυτο ειναι σωστο και γιατι δεν θα μπερδευτεις και εσυ.

Ετσι κι αλλιως τον πινακα δεν τον κανεις για το σπιτι σου το κανεις για καποιο πελατη ο οποιος θα ειναι πολυ ευχαριστημενος αν μπορει να δουλεψει ευκολα χωρις να μπερδευτει και επισης χωρις να κινδυνευσει.

Τελοσπαντων ετσι εμαθα να τα κανω και ετσι τα κανω και ετσι θα μαθω σε καποιον αλλον να τα κανει.

Ετσι κι αλλιως ενας πινακας πρεπει να εχει και ενα ωραιο σχεδιο οποτε?

Δημήτρηςκα
19-09-11, 19:46
Ναι μόνο εάν ο πελάτης ζητήσει να τα βάλουμε αλλιώς επειδή θα φέρει από κάτω τα καλόδια(και δε θέλει κλαίμες) τότε βάζω την είσοδο από πάνω. Ούτε και εγώ θεωρώ σωστό το ότι να ναι. Όχι πως είναι δύσκολο να καταλάβεις πια είναι η είσοδος και πιά η έξοδος αλλά επειδή υπάρχει μεγαλύτερος κύνδινος να ξεχαστείς.