PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ



theosou
17-09-11, 18:40
Παιδία θέλω την βοήθεια σας.Εχώ αγοράσει όλα τα υλικά για να τοποθετήσω συναγερμό στο σπίτι μου ,αλλά δεν ξέρω να ακριβώς το πως κάνουμε την όλη εγκατάσταση,έχω απλός μια ιδέα...Τα υλικά είναι τα εξής: πίνακας omni 600 N ,πληκτρολόγιο lcd ,σειρήνα bentel κτλ. 1) Πως προγγραματίζουμε των συναγερμό όταν έχουμε τελειώσει με την τοποθέτηση ? 2) Πώς συνδέουμε τα ραντάρ? που τα (+) και που τα (-) όλων τον ραντάρ? τι είναι και που συνδεόνται τα tamper των ραντάρ?? και που τα alarm των ραντάΡ?? 3) Πόσα καλώδια συνδέουμε στην σειρήνα και που?? και πως συνδέουμε το ρελεδάκι στην σειρήνα και που?? και τελευταίο στο πληκτρολόγιο 4 καλώδια συνδέω?? (+) και (-) και αλλα 2?? η 6?? ...Help please

Αποστόλης1
17-09-11, 23:00
Ο πίνακας δεν έχει οδηγίες????

theosou
18-09-11, 22:52
έχει οδηγίες μου λέει τι συνδέω σε κάθε θέση του πίνακα ,αλλά για το πώς συνδέω τα ραντάρ δεν μου λέει ,το πως συνδέω τ ρελεδάκι για την σειρήνα δεν μου λέει κ.α. Μπορείς να με βοηθήσεις με αυτα?? please

crown
19-09-11, 09:32
OΔΗΓΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ

katmadas
19-09-11, 12:04
Φιλε grandmaster νομιζω πως πρωτα επρεπε να ρειξεις μια ματια στην θεωρια των συναγερμων και να βγαλεις ενα συμπερασμα αν μπορεις να ανταπεξερθεις η οχι και μετα να αγοραζες τα υλικα.

Οι ερωτησεις σου ειναι απλες και με ενα γρηγορο κοιταγμα στην θεωρια θα σε βοηθουσε αρκετα.

Τελοσπαντων Τα 4 καλωδια του πληκτρολογιου ειναι +,-,TxD,RxD.
Στο ρανταρ ειναι +,- και μια επαφη NC.
Οι επαφες NC μπαινουν σε σειρα πανω σε μια ζωνη του συναγερμου.

Παντως για να μην κανεις καμια ζημια προτημοτερο ειναι να παρεις τηλ απο εκει που το πηρες και να ζητησεις την βοηθεια ενος τεχνικου της εταιριας

Φιλικα...

theosou
19-09-11, 17:58
έχεις δίκιο αλλά θέλω να το κάνω μόνος μου,το ραντάρ εχει και tamper ,αυτό που το συνδέω?? αν μπορείς να με διευκολύνεισ και με την σειρήνα θα το εκτιμούσα..ΣΤο σχέδιο μου δείχνει που θα μπει η σειρείνα ,μου δείχνει 2 κάλωδια τα οποία πρεπει να συνδέσω στον πίνακα ,στην σειρήνα ποια είναι τα αντίστοιχα που συνδέω???Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες... :)

katmadas
19-09-11, 21:46
Χωρις να ξερω ποια ειναι η σειρηνα υποθετω οτι ειναι εξωτερικη.

Η σειρηνα εχει 4 καλωδια.Τα δυο ειναι για να αναψει και τα αλλα δυο ειναι παλι μια NC που ελεγχει το καπακι αν ανοιξει με ενα διακοπτακι.
Για τα ρανταρ το ταμπερ ειναι μερος του κυκλωματος του ρανταρ.Ειναι αυτο που θα ανοιξει την NC οταν θα παει καποιος να το παραβιασει.Οποτε μονο +,- και την επαφη θα παρεις.

geo1973
19-09-11, 22:18
θαυμαζω φιλε μου τη διψα σου για γνωση και κατανοω απολυτα τη χαρα της δημιουργιας.... μηπως ομως πρεπει να σκεφτεις οτι προσπαθεις να στησεις συστημα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ χωρις να ξερεις τα στοιχειωδη?κι εμενα μ αρεσει η ιατρικη αλλα δε ρωταω οδοντιατρους μεσα απο φορουμ...απευθυνομαι σε καποιο επαγγελματια...
συγνωμη που σου τη λεω αλλα καπως ετσι ειναι τα πραγματα...καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουμε σ αυτη τη χωρα οτι δεν ειμαστε για ολα και υπαρχουν ειδικευμενοι επαγγελματιες.....
και αφου τα κανουμε αχταρμα μετα λεμε...συναγερμος?μακρια χτυπαει μονος του, αφοπλισανε (???) το συναγερμο κλπ κλπ....
φανη το nc λες να το καταλαβει ο φιλος?
χα...και τωρα που το ξαναειδα....ρωτας πως θα προγραμματισεις το πινακα πρωτα πρωτα.....και στο τελος αφου ρωτας για οοοολη την εγκατασταση να σου πουμε αν το πληκτρολογιο θελει 4 ή 6 ή 16 καλωδια............

theosou
19-09-11, 22:21
αρα δίνω + και - στη σειρήνα και την NC που λες την συνδέω εκεί που μου λεέι το σχέδιο σωστά???κατι άλλο τα + και τα - όλων των κυκλωμάτων πάνε μαζί ,δηλαδη και των ρανταρ και του πληκτρολογιου και της σειρήνας??? Επίσης αν θέλω να συνδέσω και τα tamper που τα συνδέω στον πίνακα??? Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ που με βοηθάς...

theosou
19-09-11, 22:23
Φιλε grandmaster νομιζω πως πρωτα επρεπε να ρειξεις μια ματια στην θεωρια των συναγερμων και να βγαλεις ενα συμπερασμα αν μπορεις να ανταπεξερθεις η οχι και μετα να αγοραζες τα υλικα.

Μήπως έχεις κάποια κείμενα η κάποια θεωρία να μου στείλεις για να τα μελετήσω ....??

katmadas
20-09-11, 10:04
Συνηθως στο manual του κεντρικου πινακα θα βρεις οσες πληροφοριες χρειαζεσαι.Το manual μπορει να στο δωσει ο κατασκευαστης.

Ενοητε πως το + και το - ειναι κοινα.

Οσο για τα ταμπερ δεν ξερω γιατι σε καθε πινακα ειναι αλλου.Παντως σε αυτη την φαση που εισαι δεν ειναι και τοσο αναγκαιο.

theosou
20-09-11, 17:14
ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια να σαι καλά....

materatsi
20-09-11, 18:00
Παιδία θέλω την βοήθεια σας.Εχώ αγοράσει όλα τα υλικά για να τοποθετήσω συναγερμό στο σπίτι μου ,αλλά δεν ξέρω να ακριβώς το πως κάνουμε την όλη εγκατάσταση,έχω απλός μια ιδέα...Τα υλικά είναι τα εξής: πίνακας omni 600 N ,πληκτρολόγιο lcd ,σειρήνα bentel κτλ. 1) Πως προγγραματίζουμε των συναγερμό όταν έχουμε τελειώσει με την τοποθέτηση ? 2) Πώς συνδέουμε τα ραντάρ? που τα (+) και που τα (-) όλων τον ραντάρ? τι είναι και που συνδεόνται τα tamper των ραντάρ?? και που τα alarm των ραντάΡ?? 3) Πόσα καλώδια συνδέουμε στην σειρήνα και που?? και πως συνδέουμε το ρελεδάκι στην σειρήνα και που?? και τελευταίο στο πληκτρολόγιο 4 καλώδια συνδέω?? (+) και (-) και αλλα 2?? η 6?? ...Help please

Βασικο ειναι οτι πειραμα θα κανεις αν δεν γνωριζεις την λειτουργια της μοναδας,να μην υπαρχει τροφοδοσια ουτε καν απο την μπαταρια.αν μπορεις στειλε φωτογραφια την πλακετα της σειρηνας και του κεντρου-πληκτρολογιου.Γιατι καθε μοντελο εχει μεγαλη διαφορα στις συνδεσης-ρυθμισης απο διαφορα ενιοτε (παρεμφερη οπτικα μοντελα) στειλε φωτογραφια,μαρκα-μοντελο των ρανταρ και εξαρτηματων,αντιστασεων κ.λ.π,(γιατι θα υπαρξει διαφορα για να καταλαβεις...εστω και ενα δευτερολεπτο παρατεταμενα παραπανω σε καποιο πληκτρο,στην εργασια του συστηματος) ειναι λεπτομεριες βασικες.

theosou
21-09-11, 23:39
Εγινε φίλε μου θα βγάλω μερικές φωτογραφίες και θα τις βάλω σύντομα για να μπορέσεται να με βοηθήσεται και εσείς περισσότερο,εχείς δίκιο σε αυτά που λες.Σε ευχαριστώ που ασχολήσε.

spyros seferian
23-10-11, 13:05
Φίλε ξέρεις να προτείνεις κάποιο βιβλίο ή ιστοσελίδα για να διαβάσω τη θεωρία γιατί έχω και εγώ κάποια ερωτήματα να μην σας απασχολώ ή σας πρήζω ??? :confused1:

picdev
23-10-11, 14:09
Φίλε ξέρεις να προτείνεις κάποιο βιβλίο ή ιστοσελίδα για να διαβάσω τη θεωρία γιατί έχω και εγώ κάποια ερωτήματα να μην σας απασχολώ ή σας πρήζω ??? :confused1:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55104

spyros seferian
23-10-11, 15:12
euxaristw poly
!!!!