PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΡΕΛΕ ΙΣΧΥΟΣ



pliktras
18-09-11, 12:46
Γεια σας παιδιά..Θέλω να βάλω 2 ρελε για τα φώτα και χωρίς να βάλω δυο διακόπτες θέλω να κάνα μια παράκαμψη απο το πρώτο στο δεύτερο αλλά όταν ενεργοποιείται το δεύτερο να μην ξαναγυρίζει πάλι πίσω το ρεύμα και να μου ενεργοποιεί πάλι το πρώτο....Τι εξάρτημα χρειάζομαι ; Γέφυρα;ή τι μπορώ να κάνω Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Το σχέδιο είναι το παρακάτω...
23631

Δημήτρηςκα
18-09-11, 13:43
Από ότι κατάλαβα με ένα διακόπτη να ενεργοποιεί το πρώτο και το δεύτερο ρελέ. Αλλά όταν οπλίζει το δεύτερο ρελέ να μην ενεργοποιείτε το πρώτο. Σωστά;
Από που θα ενεργοποιείτε το δεύτερο ρελέ; Αναγκαστικά θες και δεύτερο διακόπτη.(εάν κατάλαβα καλά)
Έστω ότι οπλίζεις το δεύτερο ρελέ με ένα δεύτερο διακόπτη.
Θα χροισιμοποιεήσεις και ένα βοηθητικό ρελέ (τρίτο ρελέ) ο δεύτερος διακόπτης θα οπλίζει το ρελέ 3 σε μία ανοιχτή επαφή του ρελέ 3 θα συνδέσεις το πηνείο του ρελέ 2 και σε μία κλειστή το ρελέ 1.

pliktras
18-09-11, 16:05
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...Και γω είχα καταλήξει να βάλω ένα διακόπτη νέο αλλά έψαχνα να το αποφύγω...Αλλά κατάλαβα τώρα πως δε γίνεται αλλιώς.

SV1JRT
18-09-11, 16:16
Αν κατάλαβα καλά, θές όταν ανάβεις την μεγάλη σκάλα για τα φώτα του αυτοκινήτου να ανάβει μαζί ΚΑΙ η μικρή σκάλα (κοντινά)
αλλά όταν ανάβεις τα κοντινά να ΜΗΝ αναβουν και τα μακρινά. Το έπιασα σωστά ??
Αν είναι έτσι, θές απλά μιά δίοδο μεταξύ των δύο ρελέ και καθάρισες ΧΩΡΙΣ έξτρα διακόπτες.

pliktras
18-09-11, 17:08
Ναι καλά το έπιασες τα ρελέ είναι ισχύος...Δίοδο έβαλα αλλά κάνει αυτό το πρόβλημα...Και η μια δίοδος κάνει ημιανόρθωση παίρνω τα 110v///Και πάλι το οπλίζει το πρώτο

k_palios
18-09-11, 18:06
Η διοδος θα ηταν καλη περιπτωση μονο σε DC ρε παιδια... στο ac παλι θα οπλισει λογικο

selectronic
18-09-11, 20:34
Τελικά μιλάμε για φωτιστικά σπιτιού ή για φώτα αυτοκινήτου ???

SV1JRT
19-09-11, 08:56
Εγώ νόμιζα οτι μιλάμε για φώτα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ. 12V DC.
Δεν είχα καταλάβει οτι μιλάμε για φωτιστικό σπιτιού.....

pliktras
19-09-11, 18:27
Για φωτιστικά σπιτιού που πάνε πάνω σε χρονοδιακόπτη........

midiman
19-09-11, 20:17
Φιλε Χρηστο τα ρελε σου πως ενεργοποιουνται με διακοπτη,αισθητηρες κινησης κλπ,γινε πιο σαφης στο τι θελεις να κανεις για να σε βοηθησω.

pliktras
19-09-11, 20:25
απο τον πίνακα ενεργοποιούνται οπλίζει το ένα ρελέ και ανάβει το φως με τον αισθητήρα κίνησης αλλά εγώ έχω άλλο ένα ακριβώς δίπλα το οποίο δε θέλω να το βάλω στο διακόπτη αλλά θέλω να το παρακάμψω απο το πρώτο