PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδια RF, PTFE insulation



PokerManiac
19-09-11, 03:54
Γειά σας,

Θα ήθελα να μου πείτε, αν γνωρίζετε, από που μπορώ να παραγγείλω (online)
καλώδια rf (θέλω να συνδέσω μια γεννήτρια με το matching network) με μόνωση από τεφλόν (PTFE). Βασικά θέλω
να καταλήγουν σε n-type connectors. Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο? Είχα εντοπίσει τα RG178 αλλά κάπου είδα ότι συνδέονται
με BNC connectors.

GeorgeVita
19-09-11, 07:52
Σε καταστήματα όπως www.mouser.com τα βρίσκεις από €15, +19% ΦΠΑ, + €10 εξ.αποστολής (ψάξε για το 530-415-0058-036)

Νομίζω είναι συντομότερο και φθηνότερο να τα φτιάξεις μόνος σου (αν γνωρίζεις).
Τα καλώδια που ταιριάζουν στο N-connector είναι παχύτερα από το RG-174 όπως το RG-58 ή το RG-142. Ανάλογα με τη συχνότητα και το μήκος πρέπει να υπολογίσεις τις απώλειες (δεν σε ενδιαφέρει για 1-2 μέτρα).
G

PokerManiac
19-09-11, 17:57
Σε καταστήματα όπως www.mouser.com (http://www.mouser.com) τα βρίσκεις από €15, +19% ΦΠΑ, + €10 εξ.αποστολής (ψάξε για το 530-415-0058-036)

Νομίζω είναι συντομότερο και φθηνότερο να τα φτιάξεις μόνος σου (αν γνωρίζεις).
Τα καλώδια που ταιριάζουν στο N-connector είναι παχύτερα από το RG-174 όπως το RG-58 ή το RG-142. Ανάλογα με τη συχνότητα και το μήκος πρέπει να υπολογίσεις τις απώλειες (δεν σε ενδιαφέρει για 1-2 μέτρα).
G


Βασικά δεν με ενδιαφέρουν οι απώλειες γιατί είναι μικρές οι αποστάσεις, δηλαδή μικρότερο θα ναι από 2 μέτρα σίγουρα.
Το τσεκαρα το site αυτό και απ' ότι κατάλαβα έχει έτοιμα τα καλώδια(συνδεδεμένα ήδη με τους connectors).Δεν με πολυαφορά γιατί θα τα φτιάξω εγώ.
Αυτό που με ενδιέφερε περισσότερο ήταν να καταλήξω τι τύπος καλωδίου μου είναι απαραίτητος για να τον συνδέσω με n-type connector
και να ναι PTFE insulated.