PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι διακοπτουμε τον ουδετερο και την φαση σε φορτια ανω των 1.5kw



mixalis1988
19-09-11, 16:10
Θα ηθελα να ρωτησω για πιο λογο σε καταναλωσεις ανω των 1500watt πρεπει με διπολικο διακοπτη να διακοπτουμε και ουδετερο και φαση οπως π.χ. σε μαγειριον και θερμοσιφωνα??Εχω δει πολλες φορες σε πινακα μεγαλα κλιματιστικα τα οποια ασφαλειζονται με 25 ασφαλεια να μην υπαρχει διακοπτης διπολικος.Ειναι λαθος???

FILMAN
19-09-11, 16:19
Όχι δεν είναι λάθος. Όποιο από τα δύο καλώδια και να διακόψεις η συσκευή σβήνει. Για λόγους ασφαλείας πρέπει το καλώδιο αυτό να είναι η φάση. Αν διακόψεις και τα δύο, τότε η συσκευή είναι πλήρως απομονωμένη από το δίκτυο. Για φαντάσου να δουλεύεις πάνω σε μια συσκευή, να έχεις κόψει μόνο τη φάση, και να κάνεις κατά λάθος ένα βραχυκύκλωμα ουδετέρου - γείωσης. Θα πέσει το ρελέ διαρροής. Πολύ εκνευριστικό.

NOE
19-09-11, 18:38
Ένας λόγος είναι για να μην αρκάρει. Παράδειγμα αν το θερμοσίφωνο το αναβοσβήνεις με μονό διακόπτη (ασφάλεια στον πίνακα θερμική) επειδή το φορτίο είναι μεγάλο και τραβάει πολύ ρέυμα, σπινθηρίζει κάθε φορά ο διακόπτης με αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα να καταστραφεί και να μην κάνει σωστά την δουλειά του (ασφάλεια) γιαυτό βάζουμε διπλό διακόπτη ώστε κόβοντας ταυτόχρονα και τους 2 πόλους να μην σπινθηρίζει και καταστρέφονται, επιπλέον η πιθανότητα να χαλάσουν και τα 2 θερμικά είναι μικτή.

mixalis1988
19-09-11, 20:54
Κανονικα δεν πρεπει να προηγειται διπολικος διακοπτης πριν την ασφαλεια και να κανουμε τους χειρισμους με αυτον και οχι με την ασφαλεια??

katmadas
19-09-11, 21:16
Εγω διπολικο διακοπτη εμαθα να βαζω οταν δεν ειναι γνωστο πιος αγωγος ειναι η φαση(π.χ. σε ενα πινακα ο οποιος περνει ρευμα απο μπριζα).Με το που κοβεις και τους δυο αγωγους εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

mixalis1988
19-09-11, 22:23
Μπορεις να βρεις ευκολα την φαση με ενα δοκιμαστικο.Αλλα δεν καταλαβαινω περνεις ρευμα απο μπριζα για να τροφοδοτισεις πινακα?????:confused1:

NOE
19-09-11, 22:58
Κανονικα δεν πρεπει να προηγειται διπολικος διακοπτης πριν την ασφαλεια και να κανουμε τους χειρισμους με αυτον και οχι με την ασφαλεια??

Ναι αυτό ισχύει, αλλά δεν ξέρω αν είναι κανόνας, αν δλδ πρέπει να εφαρμόζεται πάντα.

mixalis1988
19-09-11, 23:11
Ναι πρεπει να εφαρμοζεται.Γι' αυτο υπαρχουν οι διακοπτες φορτιου για να κανουμε χειρισμους υπο φορτιο.Ενας μικροαυτοματος (διακοπτης ισχυος) δεν ενδεικνυται για χειρισμους υπο φορτιο.Και εκτος αυτου ασφαλιζουμε παντα την φαση και οχι τον ουδετερο.Αν δεις κατι διπολικους διακοπτες που διακοπτουν και τον ουδετερο ο μισος ειναι θερμικος οπου ασφαλειζει τη φαση και ο αλλος που συνδεεις τον ουδετερο ειναι απλα διακοπτης.

mrelectro
23-09-11, 20:10
Εγω διπολικο διακοπτη εμαθα να βαζω οταν δεν ειναι γνωστο πιος αγωγος ειναι η φαση(π.χ. σε ενα πινακα ο οποιος περνει ρευμα απο μπριζα).Με το που κοβεις και τους δυο αγωγους εχεις το κεφαλι σου ησυχο.



Ηρεμαααααα.....
ΠΡΟΣΟΧΗ οταν απαντάμε σε ερωτήματα...Ας είμαστε πιο ,,, ....:saad: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟ ΠΡΙΖΑ ;;;:confused1:
Τελικά για να πουμε και κάτι πιο πρακτικό...
Οχι μόνο σε φορτία όπως θερμοσ. και κουζίνα αλλα παντου εαν ειναι δυνατον (σε όλα τα κυκλώματα ΕΗΕ) θα πρέπει να βάζουμε διπολικές ασφάλειες ενος στοιχείου ...ΑΣΦΑΛΕΙΑ...Απομόνωση βλάβης σε διαρροή μεταξύ ουδετέρου και γής...

ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ HD 384.

mixalis1988
23-09-11, 23:59
Σωστος εισαι αλλα εδω πολλοι ηλεκτρολογοι βαζουν σε κουζινα και θερμοσιφωνο διπολικη ασφαλεια που διακοπτει και τον ουδετερο ο οποιος χρησιμοποιητε και για ασφαλεια και για διακοπτης και θα βαλουν σε ολα τα κυκλωματα διπολικες ασφαλειες?????

katmadas
24-09-11, 12:45
Ηρεμαααααα.....
ΠΡΟΣΟΧΗ οταν απαντάμε σε ερωτήματα...Ας είμαστε πιο ,,, ....:saad: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟ ΠΡΙΖΑ ;;;:confused1:
Τελικά για να πουμε και κάτι πιο πρακτικό...
Οχι μόνο σε φορτία όπως θερμοσ. και κουζίνα αλλα παντου εαν ειναι δυνατον (σε όλα τα κυκλώματα ΕΗΕ) θα πρέπει να βάζουμε διπολικές ασφάλειες ενος στοιχείου ...ΑΣΦΑΛΕΙΑ...Απομόνωση βλάβης σε διαρροή μεταξύ ουδετέρου και γής...

ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ HD 384.

Συγνωμμη νομιζω οτι πρεπει να ξεκαθαρισω μερικα πραμματα.
Ειναι ευκολο να μπερδευτει καποιος οταν δεν γνωριζει.
Αν καποιος επισκευτει βιομηχανιες οπως κανω εγω τα τελευταια χρονια θα διαπιστωσει οτι σε αρκετες για να ρηξουν το κοστος στις διαφορες γραμμες παραγωγης οι οποιες δεν λειτουργουν ταυτοχρονα χρησιμοποιουν πολλες φορες το ιδιο μηχανημα μεταφεροντας το με τροχηλατες ροδες.
Υπαρχουν μηχανηματα με συστηματα αποριψψης προιοντων που στοιχιζουν ακριβα(30000 ευρω) και προς το παρων οι ελληνικες βιομηχανιες δεν ειναι διατεθιμενες αν εχουν 10 γραμμες να βαλλουν 10 μηχανημματα.
Επισης υπαρχουν συστημματα εκτυπωσης και πολλα αλλα τελοσπαντων.
Πολλες φορες πριν κατακρινεις τον συνομιλιτη σου ψαξε πρωτα σιγουρεψου για κατι και μετα κραξε οσο θες.
Αυτα τα ολιγα.

stom
24-09-11, 17:00
Για τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν και οι βιομηχανικες πριζες, μονοφασικες και τροφασικες.. Πρεπει ο ηλεκτρολογος να ειναι πολυ τσιπης για να βαλει σουκο σε πινακα... Αμα κανει αυτο, σιγα μη βαλει και διπλο διακοπτη.. Ελα τωρα, περιττα πραγματα. (θα πει στη χηρα του κευρανοβολημενου εργατη..)....

esertas
24-09-11, 17:31
Πρεπει ο ηλεκτρολογος να ειναι πολυ τσιπης για να βαλει σουκο σε πινακα... Αμα κανει αυτο, σιγα μη βαλει και διπλο διακοπτη.. Ελα τωρα, περιττα πραγματα. (θα πει στη χηρα του κευρανοβολημενου εργατη..)....

Δεν το κάνει ο ηλεκτρολόγος αλλά το αφεντικό της εταιρίας. Εδώ σε μας έχει 4 φορτηγά μικρά και μεγάλα και δεν έχει οδηγό δηλωμένο. Αυτός που βγαίνει δεν έχει καν δίπλωμα τρίτης. Θέλω να πω όλοι βγάζουν από την μύγα ξύγκι.

stom
24-09-11, 19:06
Ε δεν πειραζει, να πανε και μερικοι φυλακη αμα σκασει η στραβη.

katmadas
24-09-11, 19:48
Για τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν και οι βιομηχανικες πριζες, μονοφασικες και τροφασικες.. Πρεπει ο ηλεκτρολογος να ειναι πολυ τσιπης για να βαλει σουκο σε πινακα... Αμα κανει αυτο, σιγα μη βαλει και διπλο διακοπτη.. Ελα τωρα, περιττα πραγματα. (θα πει στη χηρα του κευρανοβολημενου εργατη..)....

Συμφωνω μαζι σου απλα πιστευω οτι ειναι λιγοι οι ηλεκτρολογοι που ενδιαφερονται για την επομενη μερα μεσα στις βιομηχανιες.Δεν πιστευω οτι φταινε για ολα τα αφεντικα.
Να ξεκαθαρισω κιολας πως δεν ειμαι αφεντικο.

Τελοσπαντων το να γνωριζεις οτι ο πινακας που θα κανεις θα εχει τετοια τροφοδοσια ειναι η μινιμουμ προστασια που μπορεις να παρεις χωρις να ξερεις τι μπριζα θα βαλει ο καθε ηλεκτρολογος-δημοσιος!!!

lepouras
25-09-11, 03:34
δουλειά των αφεντικών είναι να λένε τα θέλω τους ( το πιο φθηνό , φτηνότερο, τσάμπα)
δουλειά του ηλεκτρολόγου να απαντά για τα πρέπει( έτσι πρέπει .έτσι πρέπει ,έτσι πρέπει)
αν του κάνεις μια φορά το χατήρι τότε χάθηκε το πρέπει (γίνετε έλα μωρέ)

Πανάγος
25-09-11, 13:06
Τελικά για να πουμε και κάτι πιο πρακτικό...
Οχι μόνο σε φορτία όπως θερμοσ. και κουζίνα αλλα παντου εαν ειναι δυνατον (σε όλα τα κυκλώματα ΕΗΕ) θα πρέπει να βάζουμε διπολικές ασφάλειες ενος στοιχείου ...ΑΣΦΑΛΕΙΑ...Απομόνωση βλάβης σε διαρροή μεταξύ ουδετέρου και γής...

Και μόλις του δώσεις την προσφορά θα πάρει τον άλλον που θα του βάλει 3 γραμμές σε μία ασφάλεια 10Α.

mrelectro
25-09-11, 18:03
Εγω διπολικο διακοπτη εμαθα να βαζω οταν δεν ειναι γνωστο πιος αγωγος ειναι η φαση(π.χ. σε ενα πινακα ο οποιος περνει ρευμα απο μπριζα).Με το που κοβεις και τους δυο αγωγους εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Φίλε μου καλέ...Δεν φταίω εγω...Αυτό δίαβασα σαν απάντηση σε μια ερώτηση "Γιατι διακοπτουμε τον ουδετερο και την φαση σε φορτια ανω των 1.5kw"
Αλλη η ευθύνη που έχουμε εμεις για την ανθρώπινη ζωή, και άλλη η οικονομική ευχαίρια του εντολέα μας !!!Αυτος θα πάει φυλακή αν σκοτωθεί κάποιος;
Εχω κάνει και εγώ στην θέση σου...

mrelectro
25-09-11, 18:19
Και μόλις του δώσεις την προσφορά θα πάρει τον άλλον που θα του βάλει 3 γραμμές σε μία ασφάλεια 10Α.
Εχεις και εσύ δίκιο Παναγιώτη...
Μας έφαγε ο ανταγωνισμος.Κοίτα την φωτό ...Είμαι παθών, αλλα πρέπει να προσπαθούμε για το καλύτερο...23831