PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΗ και κεραυνός



makatas
21-09-11, 18:54
Καλησπέρα.
Σήμερα στο εξοχικό στο χωριό χτύπησε κεραυνός πολύ κοντά ή και πάνω στο ίδιο το σπίτι. Κάποια ηλεκτρολογικά καπάκια τινάχτηκαν, ένα ασύρματο τηλέφωνο κυριολεκτικά ανατινάχτηκε και πιθανότατα κάηκαν 2 τηλεοράσεις.
Θα ρίξω σίγουρα μια ματιά στις τηλεοράσεις, αλλά προς το παρόν η απορία μου είναι άλλη:

Αυτού του είδους το γεγονός εμπίπτει στην κατηγορία των ζημιών που η ΔΕΗ αποζημιώνει;

Παρεμπιπτόντως. ο κεραυνός είτε χτύπηεσε ένα πανύψηλο δένδρο δίπλα, ή πέρασε από την κεραία ή χτύπησε την ανεμογεννήτρια που έχω εγκαταστήσει.
Αν έχετε κάποια ιδέα αν θα είχα τυχη να αποζημιωθώ για πείτε.

JOUN
21-09-11, 18:56
Μισο λεπτο γιατι καπου σε χανω:Η ΔΕΗ εριξε τον κεραυνο;;; Εδω δεν μας αποζημιωνει για ζημιες που ειναι καθαρα δικη της υπαιτιοτητα(υπερτασεις,υποτασεις κλπ) θα σε αποζημιωσει για τον κεραυνο;

electron
21-09-11, 18:59
Χωρίς να γνωρίζω, υποθέτω ότι άδικα αναρωτιέσαι για το αν αποζημιωθείς από την ΔΕΗ. Εδώ δεν σε αποζημιώνει από βυθίσεις,διακοπές και υπερτάσεις που ευθύνονται καθαρά από αυτή, πόσο μάλλον να σε αποζημιώσει για ένα φυσικό φαινόμενο.

makatas
21-09-11, 19:10
Σκεφτόμουν αν ο κεραυνός πέρασε στο ηλεκτρολογικό δίκτυο του σπιτιού ίσως έχει ευθύνες και η ΔΕΗ;
Εν πάσει περιπτώσει, δεν είναι ανάγκη να τους πω ότι προέκυψε από κεραυνό, σωστά;:biggrin:
Πάντως πραγματικά δεν γνώριζα ότι η ΔΕΗ με το ζόρι αποζημιώνει τις δικές τις ευθύνες. Εχω απλώς ακούσει ότι αν το κυνηγήσεις κάτι θα καταφέρεις.

ΥΓ. Κάποιοι μου φαίνεται μπερδεύουν την επιλογή "Thanks" me to "Like" του Facebook.

-nikos-
21-09-11, 19:13
ΥΓ. Κάποιοι μου φαίνεται μπερδεύουν την επιλογή "Thanks" me to "Like" του Facebook.

απλα το κανουμε για να μην δωσουμε την ιδια απαντιση που ενα αλλο μελος εχει ηδη κανει.

takisegio
21-09-11, 23:38
Καλησπέρα.
Σήμερα στο εξοχικό στο χωριό χτύπησε κεραυνός πολύ κοντά ή και πάνω στο ίδιο το σπίτι. Κάποια ηλεκτρολογικά καπάκια τινάχτηκαν, ένα ασύρματο τηλέφωνο κυριολεκτικά ανατινάχτηκε και πιθανότατα κάηκαν 2 τηλεοράσεις.
Θα ρίξω σίγουρα μια ματιά στις τηλεοράσεις, αλλά προς το παρόν η απορία μου είναι άλλη:

Αυτού του είδους το γεγονός εμπίπτει στην κατηγορία των ζημιών που η ΔΕΗ αποζημιώνει;

Παρεμπιπτόντως. ο κεραυνός είτε χτύπηεσε ένα πανύψηλο δένδρο δίπλα, ή πέρασε από την κεραία ή χτύπησε την ανεμογεννήτρια που έχω εγκαταστήσει.
Αν έχετε κάποια ιδέα αν θα είχα τυχη να αποζημιωθώ για πείτε.

θα του το πιστωσουν με το "χαρατσι".:lool::lool::lool::lool::lool::lool::wiink:

stom
22-09-11, 08:46
Κουτοπονηριες... Ειναι μακακες εκει στη ΔΕΗ και δεν μπορουν να καταλαβουν αν επεσε κεραυνος... Και επιπλεον, ΑΦΟΥ επεσε κεραυνος, ΓΙΑΤΙ να στα πληρωσει η ΔΕΗ?
Με ποια λογική?

steliosfos
02-10-11, 04:35
Δεν εχει σχεση η ΔΕΗ επομενος δεν εχεινα κανει με αυτην

MegaVolt
02-10-11, 07:31
Αν δεις στο συμβολαιο που εκανες με τη ΔΕΗ λεει ξεκαθαρα πως ΕΣΥ εισαι υπευθυνος για οτιδηποτε παθεις απο υπερτασεις, υποτασεις και τα σχετικα και αν θες να προστατεψεις τις συσκευες σου εισαι υποχρεωμενος να βαζεις αντικεραυνικες προστασιες, ups, σταθεροποιητες κτλ...
Απο τη στιγμη που το υπογραφουμε ολοι -λογο μονοπωλειου δεν μπορουμε να το παζαρεψουμε- η ΔΕΗ δε φερει καμια ευθυνη για οτιδηποτε μας συμβει εξ αιτιας της η των γραμμων της!

Οσο κουλο κι αν ακουγεται, διαβαστε το συμβολαιο.