PDA

Επιστροφή στο Forum : I-TRILOGI



george2201
26-09-11, 18:53
καλησπερα σας πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ αν και το βρισκω πολυ ενδιαφερον

μπορει οποιος ξερει το παραπανω προγραμμα να τον ρωτησω δυο τρια πραγματακια για να τα καταλαβω γιατι δνε βρισκω πολλεσ εφαρμογες στο google δουλεμενες πανω σε αυτο το προγραμμα παραμονο σε step 7 της siemens και omron

οποιος ξερει και εχει δουλεψει λιγο με αυτο ας μου απαντησει

ειναι προγραμμα με γλωσσα ladder

MegaVolt
27-09-11, 01:34
κοιτα το step 7 επειδη συνεργαζεται με την σειρα simatic s7-200 της siemens που ειναι και η πιο πολυ-χρησιμοποιημενη σε αυτοματισμους ειναι λογικο να βρισκεται σε οποια πετρα κι αν σηκωσεις.
Το omron επισεις παιζει σε απειρες εφαρμογες αυτοματισμου.
Επισεις δυο ακομα που παιζουν παρα πολυ ειναι το LOGO!Softcomfort που υποστηριζει το "πιτσιρικι" της siemens (και ειναι το προγραμμα με τη μεγαλυτερη ευελιξια και τις απιστευτες δυνατοτητες κατα τη γνωμη μου αν και δεν εχει τις απεριοριστες ρουτινες του step7 ειναι το μονο που δινει δυνατοτητα offline simulation κι αυτο προσωπικα το εκτιμω αφανταστα και εχει και marine approval) και της mitsubishi.
Τωρα το I-TRILOGY που αναφερεις προσωπικα πρωτη φορα το ακουω, και με λιγο googling δε μπορεσα να καταλαβω αν υποστηριζει καποια plc η αν προκειται απλως για εκπαιδευτικο προγραμμα για ladder.
Αν ισχυει το δευτερο, εχω δει κατα καιρους πως υπαρχουν αρκετα τετοια προγραμματα, αλλα να πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει τη χρησιμοτητα τους αφου νοιμιζω πως μια "βουτια στα βαθια" ειναι ο καλυτερος τροπος για εκπαιδευση (εννοω φυσικα να παρεις ενα plc, οποιο σ αρεσει και να αρχισεις να γραφεις εφαρμογες πανω του).
Επισεις αν θες να ασχοληθεις με τα plc δε βρισκω λογο να ψαχνεις για ετοιμες εφαρμογες. Αν φτιαξεις μερικα πραγματακια σιγα σιγα θα αποκτησεις μεγαλη συλλογη απο δικες σου εφαρμογες και ρουτινες και θεωρω καλυτερο να παιδευτεις λιγο στην αρχη να μαθεις να γραφεις δικα σου προγραμματα παρα να κατεβαζεις ετοιμα και να μη μπορεις να επεμβεις (αυτο βεβαι ειναι προσωπικη αποψη)