PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση Ρεύματος με Βολτομετρο



Antreas.
27-09-11, 02:36
Γεια σας, πως μπορώ να μετρήσω το ρεύμα σε ένα απλό κύκλωμα όταν έχω πολύμετρο που μετρα μόνο τάση και αντίσταση;

selectronic
27-09-11, 02:38
Σίγουρα δεν μετράει το πολύμετρό σου ρεύμα (Α)?

Τι θες να μετρήσεις ακριβώς και τι κλίμακες έχει το πολύμετρό σου?

Antreas.
27-09-11, 03:01
Το πολύμετρο είναι ψηφιακό και φτηνο και δεν μετρα ρεύμα (δεν έχει κλίμακες είναι αυτόματο). Μόνο τάση και αντίσταση. Θέλω να κάνω κάποια πειράματα στο σπίτι μου.. πάντα με πολύ χαμηλή τάση και δεν έχω την οικονομική ευχαίρια να αγοράσω αλλο πολύμετρο. Σκέφτηκα να συνδιάσω κάτι με μια γνωστή αντίσταση.. και να μετρλησω την πτώση τάσης της....αλλα ακόμα το σκευτομαι.... Έχει κάποιος κάποια ιδέα;

xsterg
27-09-11, 20:00
φιλε γεια χαρα. ολες οι μετρησεις ρευματος μπορουν να αναχθουν σε μετρησεις τασης πολυ φτηνα και αξιοπιστα. βαζοντας σε σειρα με την καταναλωση και μετρωντασ την πτωση τασης στα ακρα της γνωστης αυτης αντιστασης. μετα με τον νομο του ωμ υπολογιζεις πολυ ευκολα το ρευμα αφου ειναι ο μονος αγνωστος. προσεξε ομως και μια αλλη παραμετρο. την μεγιστη ισχυ που αντεχει η αντισταση. μην την ξεπερασεις γιατι τοτε θα καει η αντισταση. επισης πολυ προσοχη στις συνδεσεις οι οποιες θα πρεπει να εχουν χαμηλη αντισταση τοσο για την αποφυγη σφαλματων μετρησης οσο και την αποφυγη υπερθερμανσης. για οποιαδηποτε απορια εδω ειμαστε.