PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορα κανονικου ηλεκτρολυτικου πυκνωτη με πυκνωτη για flash



michaelcom
01-10-11, 18:46
Τι διαφορα εχει ενας κανονικος πυκνωτης με αυτους για το φλας των φωτογραφικων μηχανων?

Χαμηλο ESR υποθετω?

selectronic
01-10-11, 19:05
Εγώ που έχω δει 2-3 τέτοιους ήταν κανονικότατοι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές…

michaelcom
02-10-11, 02:40
Μα κι γω εχω δει απλα πανω λεει Photo-flash..
Και λεω μπα και εχει καμοια διαφορα

selectronic
02-10-11, 02:45
Ένας που κοιτάω τώρα γράφει μόνο “330V” και το –

Ούτε καν μάρκα!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
02-10-11, 04:02
Η διαφορά είναι στα όρια θερμοκρασίας, και ναι, κοστίζουν πολύ περισσότερο.
Για το θέμα ποιότητας οι ακριβές μηχανές και φλας , έχουν και πραγματικά ποιοτικούς πυκνωτές.

selectronic
02-10-11, 04:10
Εγώ έχω δει σε «πλάκας» μηχανές τους πυκνωτές (που ξήλωνα παλιά για παίζω με το κομμάτι «φλας»).

Κυριάκο όχι ότι διαφωνώ, αλλά γιατί θέλουν πυκνωτές που να αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες οι φωτ. μηχανές?

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
02-10-11, 05:10
Διότι μετά απο 15 -20 χρήσεις του εξωτερικού φλας αρχίζει να ζεσταίνεται, όχι τόσο η λάμπα,
αλλά οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και τα γύρω κυκλώματα.

Βέβαια άμα μιλάμε για δυνατά φλας στα 40GN εκεί αρχίζουν τα δύσκολα, και η λάμπα θα σκορπάει θερμότητα,
με αποτέλεσμα ένα μικρο κουτάκι σαν το φλας να πιάνει 50+ βαθμούς θερμοκρασία.
Οι απλοί πυκνωτές έχουν όριο τους 65 βαθμούς, οι κάπως καλύτεροι τους 85, και οι ειδικοί για φλας τους 105 βαθμούς Κέλσιου.

michaelcom
03-10-11, 00:19
Ε λοιπον αυτο το ενδεχομενο δεν το ειχα σκεφτει καθολου...... οποτε esr και τετοια ειναι τα ιδια...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-10-11, 02:21
οποτε esr και τετοια ειναι τα ιδια...

Και βέβαια ναι, την πρώτη μέρα ή βδομάδα λειτουργίας.
Αυτος που θα βγει νικητής από την αρένα ακόμα και μετά από μήνες ή χρόνια, θα είναι ο 105C .

diwattos
03-10-11, 02:25
μαλιστα!!

Mihos
03-10-11, 03:32
Διότι μετά απο 15 -20 χρήσεις του εξωτερικού φλας αρχίζει να ζεσταίνεται, όχι τόσο η λάμπα,
αλλά οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και τα γύρω κυκλώματα.

Βέβαια άμα μιλάμε για δυνατά φλας στα 40GN εκεί αρχίζουν τα δύσκολα, και η λάμπα θα σκορπάει θερμότητα,
με αποτέλεσμα ένα μικρο κουτάκι σαν το φλας να πιάνει 50+ βαθμούς θερμοκρασία.
Οι απλοί πυκνωτές έχουν όριο τους 65 βαθμούς, οι κάπως καλύτεροι τους 85, και οι ειδικοί για φλας τους 105 βαθμούς Κέλσιου.

Κυριάκο καλοπροαίρετα θα διαφωνήσω και θα υποστηρήξω το ακριβώς αντίθετο. Ακριβώς επειδή οι πυκνωτές του φλας μίας φωτογραφικής μηχανής δεν εκτίθενται σε ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες συνήθως είναι πυκνωτές χαμηλών θερμοκρασιών. Η χρήση τους γίνεται παροδικά και έτσι δεν θερμένονται ιδιαίτερα (σε αντίθεση πχ. με τους πυκνωτές ενός switching τροφοδοτικού που φορτίζονται και εκφορτίζονται συνεχώς και σε μεγάλη συχνότητα).

Αυτό που χρειάζεται να έχουν οι πυκνωτές flash είναι εξαιρετικά χαμηλό esr και esl και ο λόγος είναι προφανής: Για να ανάψει το flash πρέπει στιγμιαία να δωθεί ρεύμα μεγάλης έντασης. Το "στιγμιαία" σε συνδιασμό με υψηλό ESL σημαίνει απώλεια ενέργειας καθώς οι επαγωγές εμφανίζουν εξερετικά υψηλή σύνθετη αντίσταση σε απότομες μεταβολές (υψηλές συχνότητες). Και φυσικά το "μεγάλης έντασης" σε συνδιασμό με υψηλό esr επίσης οδηγεί σε μεγάλη απώλεια ενέργειας.

Αυτό λοιπόν που χρειάζεται είναι χαμηλό esr και esl. Τα όρια θερμοκρασίας δεν πολυενοχλούν και μάλιστα συνήθως είναι και αρκετά μικρά (πχ. 55 βαθμοί) και για εξοικονόμιση χώρου (οι μηχανές γίνονται όλο και πιο μικρές...). Δεν θα πάει και 70 βαθμούς δα η φωτογραφική μηχανή...

FILMAN
03-10-11, 12:01
Έτσι... Πρόκειται για ηλεκτρολυτικούς υψηλών ρευμάτων...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-10-11, 17:51
Δεν έκανα καμιά αναφορά, για ψηφιακές μηχανές τις πλάκας.
Αντίθετα έδωσα παράδειγμα για το τι συμβαίνει σε ένα επαγγελματικό φλας των 400€ .

Και επειδή η εσωτερική αντίσταση του πυκνωτή (ESR) αλλάζει - χειροτερεύει - αυξάνεται - ως αποτέλεσμα της γήρανσης του πυκνωτή λόγο της θερμοκρασίας , διότι χάνει τα ζουμάκια του, ο 105C θα αργήσει να πεθάνει .

Τόσο απλό, τώρα ξανά διαφωνήστε.
Αλλά να ξέρετε ότι εγώ δεν μπαίνω σε διάλογο.

Αυτά όλα είναι γραμμένα σε τεχνικά έντυπα , διαβάστε να μάθετε.

FILMAN
05-10-11, 09:59
Ο 105 βαθμών που δεν προορίζεται για flash, θα τα φτύσει πολύ γρηγορότερα από έναν 85 βαθμών που προορίζεται για flash. Μιλάμε για πυκνωτές μερικών εκατοντάδων ή χιλιάδων μF που φορτίζονται σε μερικές εκατοντάδες V και που η λυχνία τους βραχυκυκλώνει! Για υπολογίστε για τι ενέργεια μιλάμε!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
05-10-11, 15:57
Φιλλιπε δώσε μου κατεύθυνση για βιβλιογραφία ώστε να διαβάσω,
έτσι όπως τα λες δεν βγάζω άκρη.

FILMAN
05-10-11, 16:22
Ρίξε ένα Γκουγκλάρισμα (να τι βρήκα στα γρήγορα, διάβασε το μικρό κειμενάκι στη μέση)
http://www.duracap.com/electrolytic_capacitors/flash.htm

Mihos
05-10-11, 17:14
Από το άρθρο της wikipedia για τους πυκνωτές flash (http://en.wikipedia.org/wiki/Photoflash_capacitor):


Photoflash capacitors are not subject to the high temperatures of cased electronic equipment in continuous operation, with nearby components and sometimes the capacitors themselves dissipating heat; they are often rated at a maximum operating temperature (http://en.wikipedia.org/wiki/Operating_temperature) rate of typically 55 °C, compared to 85 °C–105 °C or more for capacitors for continuous use in electronic equipment.

Δες και τις θερμοκρασίες των πυκνωτών flash της Hitachi εδώ (http://www.hitachiaic.com/products/photo_flash_capacitors).

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
05-10-11, 20:45
Ρίξε ένα Γκουγκλάρισμα (να τι βρήκα στα γρήγορα, διάβασε το μικρό κειμενάκι στη μέση)
http://www.duracap.com/electrolytic_capacitors/flash.htm

Φιλλιπε το ρεζουμέ είναι οτι μόνο Α" διαλογής πυκνωτές κάνουν για φλας.
από εκεί και πέρα τίποτα παραπάνω.

Οσο για την Wiki, από την ώρα που αυτός που γράφει , γράφει ανώνυμα, δεν του δίνω σημασία.

kpap
06-10-11, 01:52
Οσο για την Wiki, από την ώρα που αυτός που γράφει , γράφει ανώνυμα, δεν του δίνω σημασία.

Συγγνώμη, αλλά αυτό το θεωρώ ένα τραγικό λάθος. Η wikipedia έχει το πλεονέκτημα των πολλών ζευγαριών ματιών. Εκτος αν είναι κανένα ξεχασμένο άρθρο που έγραψε κάποιος για κάτι που μόνο αυτός ενδιαφέρεται. Αργά ή γρήγορα λοιπόν το λάθος θα βρεθεί και θα διορθωθεί.

Ασφαλώς μπορείς να μη μου δώσεις και μένα σημασία, αφού και γω ανώνυμος είμαι. Το ότι γράφω ότι με λένε Κώστα δε λέει και πολλά για το ποιόν μου, ούτε για τις γνώσεις μου. Οπότε ούτε σε φόρουμ μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν ..

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
06-10-11, 10:27
Δεν τα καταλαβαίνω εγώ αυτά περί εμπιστοσύνης, έναν πυκνωτή θα σε βοηθήσουν με την γνώμη τους οι φίλοι του φόρουμ να διαλέξεις,
δεν θα σε αρραβωνιάσουμε με γυναίκα !!

Ε ρε τι τραβάμε και εμείς οι χορεύτριες !!

dovegroup
06-10-11, 16:16
Ας μιλήσουμε κομματάκι για τα επαγγελματικά και τα απλά Flash των μηχανών είναι τα γνωστά strobe-flash οι πυκνωτές που θέλουν είναι πυκνωτές αλουμινίου ειδικού τύπου με αντοχή στις φορτίσεις και εκφορτίσεις (Discharge Life) κάτι 10-40 μύρια είναι τα typical νούμερα αυτών και με πολύ καλό ESR το οποίο εξαρτάτε απο την χωρητικότητα του πυκνωτή σε συνδιασμό με την κατασκευή του και εξηγώ πέραν των υλικών κατασκευής του, φαινόμενα αυτεπαγωγής, φυσικός περιορισμός στην εφαρμοσμένη τεχνολογία υλικών κατασκευής, αντίσταση διηλεκτρικού κλπ (αυτός είναι ο περιορισμός απο την εποχή του χάους για το ESR). Κατά παράδοξο τρόπο (οχι και τόσο) όλοι αυτοί οι πυκνωτές έχουν θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας -40C - +55C ως συνήθως για να ισχύουν τα παραπάνω αλλιώς έρχετε το τέλος! Για ενα απλό παράδειγμα τέτοιου πυκνωτή να ένα link που ίσως σε βοηθήσει... www.cde.com/catalogs/ST.pdf (http://www.cde.com/catalogs/ST.pdf)