PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο και LED



xmaze
05-10-11, 21:44
Γεια σας, θέλω να βάλω στο ποδήλατο LED και εχω καποιες απορίες.
Θα έχω ένα δυναμό, οπότε σκέφτηκα οτι η τάση θα είναι μη σταθερή. Οπότε είπα να χρησιμοποιηησω ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό, και σχεδίασα το παρακάτω. 24262. Πώς το αξιολογέιτε θα κάνει την δουλεία του; έχει πουθενά λάθος;

2) Λογικά θα χρειάζεται και μία μπαταρία αλλά θα πρέπει να είναι μικρή σε μέγεθος και μικρής χωριτικότητας, Έχεται καμία ιδέα για μπαταρία πχ 9 Βόλτ αλλά μικρού μεγέθους; Με πυκνωτή θα γινόταν η ίδια δουλεία;

3) Αν έχω πχ 30 LED SMD γενικά ποιά τάση λειτουργίας θα ήταν καλή ωστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα; Αυτό που θέλω είναι αν δλδ τα LED ανα 3 ή ανα 5 λειτουργούν αποδοτικότερα στο εν λόγω project, μιας και η τροφοδοσία δεν θα ειναι και η πιο αξιόπιστη με το δυναμό!!

sv4lqcnik
05-10-11, 21:58
συνονοματε αν μπορεσεις και βρεις του ελεκτορ τα 304 κυκλωματα εχουν ενα καλο θεματακι με φωρτιση μπαταριας με τον δυναμο ποδηλατου θα προσπαθησω να βρω το σχεδιο στην σχεδιοθηκη μου και θα το σκαναρω αν σε προλαβω πριν το βρεις εχει καλος αλλα θα το παραθεσω και οποιος αλος το θελησει ας πειραματιστει γιατι εγω στερουμε ποδηλατου για να δωκιμασω

-nikos-
05-10-11, 22:34
Γεια σας, θέλω να βάλω στο ποδήλατο LED και εχω καποιες απορίες.
Θα έχω ένα δυναμό, οπότε σκέφτηκα οτι η τάση θα είναι μη σταθερή. Οπότε είπα να χρησιμοποιηησω ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό, και σχεδίασα το παρακάτω. 24262. Πώς το αξιολογέιτε θα κάνει την δουλεία του; έχει πουθενά λάθος;

2) Λογικά θα χρειάζεται και μία μπαταρία αλλά θα πρέπει να είναι μικρή σε μέγεθος και μικρής χωριτικότητας, Έχεται καμία ιδέα για μπαταρία πχ 9 Βόλτ αλλά μικρού μεγέθους; Με πυκνωτή θα γινόταν η ίδια δουλεία;

3) Αν έχω πχ 30 LED SMD γενικά ποιά τάση λειτουργίας θα ήταν καλή ωστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα; Αυτό που θέλω είναι αν δλδ τα LED ανα 3 ή ανα 5 λειτουργούν αποδοτικότερα στο εν λόγω project, μιας και η τροφοδοσία δεν θα ειναι και η πιο αξιόπιστη με το δυναμό!!

ο δυναμο ειναι 6βολτος των ποδιλατων [η τουλαχιστον ηταν]
αρα αν βαλεις μια γεφυρα και ενα πυκνοτη θα φωρτιζεις 6 βολτ μπαταρια
ε μετα απλα φτιαχνεις ενα τροφωδοτικακι για τα λεντ σου που συνηθως θελουν
3,6 -3,8 βολτ και κανεις την δουλεια σου ή συνδεεις τα λεντ σε σειρα και τα συνδεης μεσο διακοπτη
με την μπαταρια.
δηλ ή απλο ή πολυ απλο συστημα.

xmaze
05-10-11, 22:46
ο δυναμο ειναι 6βολτος των ποδιλατων [η τουλαχιστον ηταν]
αρα αν βαλεις μια γεφυρα και ενα πυκνοτη θα φωρτιζεις 6 βολτ μπαταρια
ε μετα απλα φτιαχνεις ενα τροφωδοτικακι για τα λεντ σου που συνηθως θελουν
3,6 -3,8 βολτ και κανεις την δουλεια σου ή συνδεεις τα λεντ σε σειρα και τα συνδεης μεσο διακοπτη
με την μπαταρια.
δηλ ή απλο ή πολυ απλο συστημα.

Απλό αλλά θέλω να βάλω και κανα 555 ή μΕ για να αναβοσβύνουν, οπότε θα πρέπει η τάση να είναι λίγο πιο σταθερή. Επίσης να μην τρεμοπαιζουν οταν θα πηγαίνεις αργά!

spyropap
05-10-11, 22:55
Υπάρχει αυτό το σύστημα που είναι καλύτερο από δυναμό.
Βάζεις τα μαγνητάκια επάνω στις ακτίνες και το ρεύμα που παράγει η γεννήτρια -που είναι
συσκευασία με πηνίο και πυκνωτή, βιδωμένο στον σκελετό- ανάβει τα Led.
Το πλεονέκτημα είναι η μικρή αντίσταση στην περιστροφή της ρόδας.
Το μειονέκτημα ότι δεν αρκεί για δυνατό φωτισμό του δρόμου.
http://www.ebay.com/itm/No-friction-Bicycle-Bike-flash-Light-Dynamo-Generator-/330621046120?pt=UK_SportsLeisure_Cycling_Bike_Ligh ts&hash=item4cfa8ccd68

xmaze
05-10-11, 23:04
Ευχαριστώ Σπυρο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που προς το παρόν δεν εχω ασχοληθεί!!

xmaze
06-10-11, 17:47
καμια ιδέα παίδες...Φίλιππε πού είσαι να δώσεις τα φώτα σου!!:biggrin:

xsterg
06-10-11, 18:34
θα μιλησω με την διπλη μου ιδιοτητα. και του ηλεκτρονικου αλλα και του ποδηλατη. καλα αυτα τα κυκλωματα και ακομη καλυτερα τα κυκλωματα του ελεκτορ. αλλα ολα αυτα ειναι καλα για πειραματισμο η για τις δεκαετιες 1980-1990. σημερα τοσο απο αποψη κοστους οσο και απο αποψη αξιοπιστιας τιποτα δεν συγκρινεται με τα φωτα για ποδηλατα με led της cateye. δεν θελω να κανω διαφημηση αλλα θα κανω. με 21€ παιρνει καποιος ενα φωτιστικο με τρια led για εμπρος που ομοιο του δεν υπαρχει. η φωτεινοτητα του ειναι περα απο καθε φαντασια. η δε καταναλωση του ειναι αστεια. η αξιοπιστια του ειναι περα απο καθε οριο. παντοτε επαιρνα φωτα της cateye αλλα το τωρινο φωτιστικο με εχει ενθουσιασει. και με 21€ δεν νομισω να μπορει να το συναγωνιστει κανεις. τοσο θα κοστισουν μονο τα led αν τα βρει καποιος. πριν απο 10 χρονια ναι, θα εφτιαχνα κατι για φωτισμο ποδηλατου απο το ελεκτορ. αλλα εχει χρονια να παρουσιασει κατι αξιολογο σε αυτο το θεμα και ταυτοχρονα οικονομικο σε σημειο που να συναγωνισεται τα cateye .

xmaze
06-10-11, 18:47
Ναι xsteg μπορεί να έχεις απόλυτο δίκιο αλλά το θέμα μας είναι για την τροφοδοσία απο το δυναμό, και την καλύτερη συνδεση των LED, εγώ μπορεί να έχω τρελαθεί και να θέλω να κανω ενα LED display και να βγαζει μηνύματα...Φιλικά ΝΤ

sv4lqcnik
06-10-11, 23:09
συνονοματε ηρθα και σου δινω το κυκλωμα απλο ειναι 'σου γραφω και τις παρατηρησεις(*)

οταν πευτουν οι στροφες του δυναμο μπαινουν στο παιχνιδι οι μπαταριες και σου κραταν τα φωτα σταθερα και δυνατα χωρις αυξομοιωση, οταν το ποδηλατο σταματησει ο C1 και τα εξαρτηματα γυρω του κραταν για -χ- χρονικο διαστημα τα φωτα αναμενα, αυξανωντας την χωρητικοτητα του C1 αυξανεις και τον χρονο . και οταν κλειδωνεις το ποδηλατο σβηνεις και το συστημα απο τον διακοπυη on off για να μην σου εκφορτιζει αδικα τις μπαταριες . το μονο δεσμευτικο ειναι οτι αν δουλεψει το κυκλωμα με απλα φαναρια πρεπει να ειναι μονομενα ως προς τη γη διοτι θα εχεις προβλημα με την γεφυρα ανορθωσης και με την φωρτιση των μπαταριων. αν βαλεις φωτα με λεντ τοτε μπορεις χωρις βασανα να τα συνδεσεις οπως πρεπει.
αν το δυναμο του ποδηλατου σου εινα 12 βολτο τοτε προσθετεις στοιχεια βτ 1 για να φτασεις στα 12 βολτ . το κυκλωμα οπως γραφει και στο σχηματικο δινει μεχρι 500 μιλιαμπερ βεβαια αν το δυναμο του ποδηλατου μπορει να σου δωσει παρα πανω μιλιαμπερ τοτε αυξανεις και τα μιλιαμπερωρια στις επαναφωρτιζωμενες αλιως μενεις στο μεγιστο που δινει γιατι θα δωσεις επιπλεων ζορια στο δυναμο ,πιστευω να ειναι αρκετα για να αναψεις τα λεντ που θελεις καλη επιτυχια φιλε μου σε σενα και σε οποιον αλο πειραματιστει με το κυκλωμα.
υγ αν τυχη και μεινω τις επομενες μερες μεσα χωρις απασχοληση αλλη θα προσπαθησω να ανεβασω και τυπωμενο ως τοτε καλους πειραματισμους σε διατρητη.


24290

xmaze
06-10-11, 23:58
Αυτό με την γή θα ήθελα να το μάθω αναλυτικά, γιατί συμβαίνει; Ευχαριστω πάντως!!

Ο C1 πως λειτουργεί αναλυτικότερα;

sv4lqcnik
07-10-11, 00:43
λοιπων μια ανασκοπηση

διαχωριζει την γη για να μην μπερδευονται τα δυο κυκλωματα ,οπως βλεπεις στο σχηματικο η εναλασομενη ταση που βγαζει το δυναμο ανορθωνετε απο τις d1-d4 και μεσω της R5 φωρτιζει τις μπαταριες και μαζι μεσω των διοδων
D6 D7 γινεται επισης ανορθωση και τροφοδωτει και τα φωτα . τωρα ο C1 διατηρει τα φωτα του ποδυλατου αναμενα για ενα λεπτο και μετα τα σβηνει για να μην εκφωρτιζωνται οι μπαταριες , η καθυστερηση ειναι το κυλωμα των D5 R1 C1 R2 T1 - το Τ2 βαζει στο κυκλωμα τις μπαταριες οταν το δυναμο εχει χαμηλες στροφες για να μην υπαρχει αυξομοιωση στον φωτισμο , οταν ομως σταματησει τελειως η ταση που δινει το δυναμο μηδενιζετε . τοτε με την αντισταση εκφορτισης R1 εκφορτιζετε ο C1 που οση ωρα δουλευε το δυναμο τον διατηρουσε φωρτισμενο και διακοπτει μετα απο ενα περιπου λεπτο την τροφοδωσια των φωτων απο τις μπαταριες μεσω του Τ2 , για να μη τρωει τις μπαταριες καλα ως εδω;;

xmaze
07-10-11, 00:54
ωραίος, σε ευχαριστώ...Η R5 γιατί υπάρχει; Η μπαταρίες δεν εχουν πρόβήμα αν το δυναμό είναι στο foul και η ταση αρκετά αυξημένη, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμος στην τάση!!

sv4lqcnik
07-10-11, 01:11
γιαυτο συνονοματε ειναι η R5 στο ενδιαμεσο για να μην καταστρεφωνται απο υπερφωρτωση οι μπαταριες διμηουργει μια πτωση τασης για προστασια και ετσι φωρτιζωνται με ρεγουλα

xmaze
07-10-11, 18:44
Και ώταν το δυναμο έχει χαμηλες στροφές τί συμβαίνει;

xsterg
07-10-11, 22:14
Ναι xsteg μπορεί να έχεις απόλυτο δίκιο αλλά το θέμα μας είναι για την τροφοδοσία απο το δυναμό, και την καλύτερη συνδεση των LED, εγώ μπορεί να έχω τρελαθεί και να θέλω να κανω ενα LED display και να βγαζει μηνύματα...Φιλικά ΝΤ

το κυκλωμα του ελεκτορ που παρουσιαζεις ειναι εξαιρετικο. αλλα επιμενω οτι ειναι απο αλλη εποχη. τιποτα δεν αντικαθιστα τα led και ειδικα την μαρκα που προανεφερα. τωρα αν θελεις να πειραματιστεις αυτο ειναι αλλο πραγμα.

sv4lqcnik
07-10-11, 22:50
Και ώταν το δυναμο έχει χαμηλες στροφές τί συμβαίνει;

οταν το δυναμο εχει χαμηλες στροφες το Τ2 αγει και βαζει στο παιχνιδι τις μπαταριες για να μην εχεις αυξομοιωση σκαμπανεβασματα στα φωτα..

σωστα το παραδεχωμαι οτι ειναι απο αλλη εποχη με πολυ απλη κατασκευη και εξαρτηματα , μπορει ο καθενας να φιαξει δικο του κυκλωμα σε ποιο εξελιγμενη μορφη με καναδυο ολοκληρωμενα και να προσομοιωνει τον αυτοματο και να ελεγχει το κυκλωμα φωρτισης και του φωτισμου η καθε ιδεα δεκτη λοιπων ας πεσουν τα χαρτια στο τραπεζι μαζι με σχηματικα ιδου η ροδος ιδου και τα φωτα ορματε λοιπον να εκσυχρονισουμε το κυκλωμα που ζηταει ο φιλος μας

xmaze
08-10-11, 13:08
η καθε ιδεα δεκτη λοιπων ας πεσουν τα χαρτια στο τραπεζι μαζι με σχηματικα ιδου η ροδος ιδου και τα φωτα ορματε λοιπον να εκσυχρονισουμε το κυκλωμα που ζηταει ο φιλος μας

Δεν βλέπω ενδιαφέρων!!!:biggrin: