PDA

Επιστροφή στο Forum : ρυθμος μεταβολης πυκνωτη



johny7
12-10-11, 21:07
πως μπορουμε να βρουμε το ρυθμο μεταβολης της τασης ενως πυκνωτη σε κυκλωμα RC?ευχαριστω

Inferno
12-10-11, 21:38
I(t) = C*dV(t)/dt

FILMAN
13-10-11, 09:51
πως μπορουμε να βρουμε το ρυθμο μεταβολης της τασης ενως πυκνωτη σε κυκλωμα RC?ευχαριστω
Δεν μπορείς να τον βρεις διότι πολύ απλά δεν είναι σταθερός

aeonios
13-10-11, 11:27
Αν και δεν εξηγείς φίλε μου αν είναι σε σειρά ή παράλληλα δες το από εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/RC_circuit

Inferno
13-10-11, 18:00
Δεν μπορείς να τον βρεις διότι πολύ απλά δεν είναι σταθερός
Μπορεί να τον βρει από τον τύπο που έδωσα. Το μόνο που χρειάζεται είναι η συνάρτηση του ρεύματος. Ο ρυθμός μεταβολής της τάσης στον πυκνωτή είναι το dV/dt.
Δηλαδή θα είναι το i(t)/C

picdev
13-10-11, 18:13
και πως μπορείς να μάθεις τη συνάρτηση του ρεύματος?
μόνο με παλμογράφο και πάλι μπορεί να μην έχει συγκεκριμένη συμπεριφορά
σιγουρα με κάποιο πρόγραμμα εξομοίωσης μπορεις να το υπολογισεις

AAEIV
13-10-11, 18:41
Ο Alex καλά τα λέει...
Το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει θεωρητικά ή πειραματικά...
Η τροφοδοσία σου είναι συνεχής ή εναλλασσόμενη;

Αν είναι συνεχής και έχεις διακόπτη τον οποίο ανοιγοκλείνεις έχεις να κάνεις με μια συνάρτηση Dirac.
Αν είναι εναλλλασσόμενο της ΔΕΗ θεωρείς ότι είναι ένα ημιτονικό σήμα(ή συνημιτονικό) με γνωστή περίοδο(αφού ξέρεις την συχνότητα)...
Εφαρμόζεις Κιρχοφ και τον τύπο του Αλεξ και βρισκεις...

Το ερώτημα όμως είναι αν το θες θεωρητικά ή πειραματικά...

FILMAN
14-10-11, 13:34
Μπορεί να τον βρει από τον τύπο που έδωσα. Το μόνο που χρειάζεται είναι η συνάρτηση του ρεύματος. Ο ρυθμός μεταβολής της τάσης στον πυκνωτή είναι το dV/dt.
Δηλαδή θα είναι το i(t)/C
Δεν μπορεί να το βρει διότι πολύ απλά το ρεύμα δεν είναι σταθερό (κύκλωμα RC γαρ). Έτσι ο ρυθμός δεν είναι ίδιος σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή.

AAEIV
14-10-11, 13:41
Το ρεύμα που χρειάζεται είναι αυτό που φτάνει στον πυκνωτή και όχι το ρεύμα που διαρρέει το κύκλωμα...
Και εννοείται ότι δεν είναι σταθερό αναγκαστικά, αφού αν ήταν δεν θα μιλούσαμε για συνάρτηση ρεύματος, αλλά για πλάτος...
Όταν βρω χρόνο (εξεταστική γαρ) θα ανεβάσω μια άσκηση-εφαρμογή για το παρόν πρόβλημα...

FILMAN
14-10-11, 13:52
Μα το ρεύμα που φθάνει στον πυκνωτή είναι το ίδιο με το ρεύμα που διαρρέει το κύκλωμα... 1 βρόχος μόνο υπάρχει...

Inferno
14-10-11, 14:26
Μπορεί να υπήρχαν 10 βρόγχοι δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι εσύ θες το ρεύμα που διαρρέει τον πυκνωτή.
Τι σημασία έχει που το ρεύμα δεν είναι σταθερό? Δες το καθαρά μαθηματικά. Έχεις μια εξίσωση που σου συνδέει τον ρυθμό μεταβολής της τάσης με το ρεύμα.
Γιατί να μην αλλάζει το dV/dt? Δεν υπάρχει τίποτα που να υπαγορεύει να μένει πάντα σταθερό. Δες το κ με ένα απλό παράδειγμα

Θες να φορτίσεις έναν πυκνωτή. Πάρε ένα RC κύκλωμα όπως είπες. Αν το dV/dt ήταν σταθερό ο πυκνωτής θα φορτιζόταν επ αόριστον... Κάτι που φυσικά δεν ισχύει. Φορτίζει μέχρι ένα σημείο κ μετά τέλος. Το RC κύκλωμα είναι πολύ απλό κ το ρεύμα υπολογίζεται πανεύκολα.
Δες κ εδώ (http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electric/capchg.html)

FILMAN
14-10-11, 14:40
Ναι ρε παιδί μου, αυτό που λέω είναι ότι δεν θα έχει ένα στάνταρ νούμερο για ένα δεδομένο RC, πρέπει να ζητήσει το ρυθμό μεταβολής σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Inferno
14-10-11, 14:58
Ναι ρε παιδί μου, αυτό που λέω είναι ότι δεν θα έχει ένα στάνταρ νούμερο για ένα δεδομένο RC, πρέπει να ζητήσει το ρυθμό μεταβολής σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
Ε ναι φυσικά

AAEIV
15-10-11, 17:47
Μπράβο Άλεξ!!!

Λοιπόν ανεβάζω ένα απλό παράδειγμα, όπως υποσχέθηκα, από τις προσωπικές μου σημειώσεις.
Παρατηρήστε ότι μας ενδιαφέρει το ρεύμα που περνάει από τον πυκνωτή...
24515

johny7
30-10-11, 16:36
θεωρητικα ειναι για για μια ασκηση....μου δινει το c το V πηγης και το R,επισης μου λεει πως το V πυκνωτη καποια στιγμη ειναι 1V..μου ζηταει το μεγιστο ρυθμο μεταβολης και ρυθμο μεταβολης για V=1..αργησα γιατι δεν ειχα ιντερνετ...