PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακύκλωση μπαταριών μολύβδου



kpap
17-10-11, 16:06
Ψάχνω για εταιρία η οποία να δέχεται μπαταρίες μολύβδου για ανακύκλωση. Πρόκειται για μια ποσότητα 20 μπαταριών κλειστού τύπου από UPS, γύρω στα 50 κιλά σύνολο. Έψαξα λίγο, πήρα και μερικά τηλέφωνα αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Φοβάμαι να τις δώσω σε ένα μπαταριά που έχω εδώ κοντά, μήπως πάνε σε κάποιο τσιγγάνο με Datsun, μιας και δεν έχω ιδέα που θα καταλήξουν μετά και από αυτά που έτυχε να διαβάσω έχει φοβηθεί λιγάκι το μάτι μου.
Όποιος φίλος έχει οποιεσδήποτε πληροφορίες, ευπρόσδεκτες.
Αν υπάρχει και εταιρία η οποία να αναλαμβάνει να συλλέξει τις μπαταρίες από το χώρο μου, ακόμα καλύτερα. Είναι και βαριές οι άτιμες.

Περιμένω αύριο να πάρω και ένα τηλέφωνο στο Δήσιο απ'όπου πήρα τις καινούριες μήπως μου πουν κάτι εκεί, αλλά αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις θα ήθελα να τις μάθω.

KOKAR
17-10-11, 16:49
για ρώτα και αυτούς....

http://www.afis.gr/faq/

kpap
17-10-11, 17:03
Τους έστειλα μήνυμα από τη φόρμα επικοινωνίας του μόλις. Θα περιμένω απάντηση να δω.

vasilllis
17-10-11, 17:13
Αδερφε και ο μπαταριαςου και ο αθιγγανος σε εταιρια α νακυκλωσης θα την δωσει.τι μολυβι παει γυρω στα 80 λεπτα περιπου το κιλο. Δεν εχεις αμαξι ; χαρτζηλικι καλο ειναι.

kpap
17-10-11, 17:19
Δεν εχεις αμαξι ; χαρτζηλικι καλο ειναι.

Έχω και δεν θα με χαλάσει το χαρτζιλίκι. Έχεις καμιά πρόταση για το που να απευθυνθώ;

leosedf
17-10-11, 18:19
Επειδή μου τυχαίνει συνέχεια.
Σημείωσε ότι για να μεταφέρεις τέτοιου είδους μπαταρίες ο οδηγός του οχήματος ΠΡΕΠΕΙ να έχει ADR.
Μη στον ακουμπήσει η τροχαία στα καλά καθούμενα.

-nikos-
17-10-11, 19:34
εγω κανω την εξις ανακυκλωση
εχω εναν φιλο μπαταριά και παντα εχει μπαταριες που ειναι καλες[οχι βραχικυκλωμενες]
αυτον τον ενδιαφερει να του δωσω μπαταριες στα ιδια κιλα γιατι εχει και αυτος εκπτωση
οταν αγωραζει καινουριες....οποτε με το πολυμετρο στην κολοτσεπα του παω δυο και
διαλεγω δυο απο την ντανα,που να μην ειναι βραχυκυκλομενες.
αυτον δεν τον νιαζει γιατι δεν μπορει να βαλει σε πελατη παλια μπαταρια και πολλες φωρες
μαζι με αλλαγη-επισκευη δυναμο η καποια αλλη επισκευη βαζει στους πελατες του
και καινουριες μπαταριες βαζωντας τις μεταχειρισμενες μα καλες στην ντανα.
αν βρεις εταιρια που εμπορευεται απευθιας μπαταριες τοτε αυτοι σιγουρα ενδιαφερονται να
στις παρουν με καποιο ανταλαγμα σε ειδος [καμια μπαταρια αυτοκινητου ισως]

leosedf
17-10-11, 19:41
Νίκο είναι μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης και όχι αυτοκινήτου.

-nikos-
17-10-11, 20:42
τα κιλα τους ενδιαφερουν και οχι το σχημα η το ειδος,,αρκει να ειναι μολυβδου.

kpap
17-10-11, 23:21
Επειδή μου τυχαίνει συνέχεια.
Σημείωσε ότι για να μεταφέρεις τέτοιου είδους μπαταρίες ο οδηγός του οχήματος ΠΡΕΠΕΙ να έχει ADR.
Μη στον ακουμπήσει η τροχαία στα καλά καθούμενα.

Τι είναι το ADR;

leosedf
17-10-11, 23:25
Advanced Drivers License.
Στην ουσία μεταφορά επικίνδυνων φορτίων, συνήθως την έχουν άτομα με επαγγελματικό δίπλωμα.

kpap
17-10-11, 23:34
Α οκ, έχω επικίνδυνο αυτοκίνητο, οπότε μεταφέρω μόνιμα κάτι επικίνδυνο. Θα με είχαν πιάσει μέχρι τώρα αν είναι! :001_smile:

kpap
18-10-11, 11:07
Πήρα απάντηση από την ΑΦΗΣ, μου είπαν ότι μέχρι 1.5 κιλό κάθε μπαταρία αναλαμβάνουν αυτοί, αλλιώς να επικοινωνήσω με τη ΣΥ.ΔΕ.ΣΥΣ (http://www.sydesys.gr). Επικοινώνησα με τη 2η λοιπόν γιατί οι δικές μου είναι 2.5 κιλά, έδωσα τα στοιχεία και περιμένω το φορτηγό μέσα στη βδομάδα να περάσει να τις παραλάβει, όπως μου είπαν. Φάνηκαν οργανωμένοι γενικώς.

georgz
18-10-11, 11:29
Μία από UPS που είχα να κάθετε την πήγα σε ένα κατάστημα Γερμανός και την δέχτηκαν.

PCMan
20-10-11, 01:24
Advanced Drivers License.
Στην ουσία μεταφορά επικίνδυνων φορτίων, συνήθως την έχουν άτομα με επαγγελματικό δίπλωμα.
Ξεφεύγουμε αλλά...
Που το βγάζω αυτό ρε παιδιά?
Που έχει πιό κοντά στην περιοχή μου και τι χρειάζεται?
Εχω Γ+Ε κατηγορία και θέλω να μεταφέρω πετρέλαιο σε σπίτια. Μου είπε αυτός που έχει το βενζινάδικο ότι χρειάζεται ένα δίπλωμα που ονομάζεται κάπως έτσι... Λεπτομέρειες δεν ξέρω.

leosedf
20-10-11, 14:38
Στην κοντινότερη σχολή οδηγών θα ρωτήσεις.

dog80
18-09-14, 20:41
ADR σημαίνει Accord europιen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route http://en.wikipedia.org/wiki/ADR_%28treaty%29

Οι μπαταρίες μολύβδου-οξέως δέν υπάγονται στους κανονισμούς ADR εφόσον τηρούνται τα παρακάτω:

Starter batteries, Lead and Ni/Cd industrial storage batteries are not subject to the ADR if the following conditions of ADR Special Provision 598 a) (Chapter 3.3) are satisfied:

- they are secured in such a way that they cannot slip, fall or be damaged;
- they are provided with carrying devices, unless they are suitably stacked, e.g. on pallets;
- there are no dangerous traces of alkalis or acids on the outside;
- they are protected against short circuits

Περισσότερα εδώ: http://www.eurobat.org/sites/default/files/eurobat_transportation_guide_adr_2011_slim_fit.pdf

peirou
09-07-15, 13:23
Aν και λίγο καθυστερημένα για οποιονδήποτε ενδιαφέρεται για ανακύκλωση μπαταριών - συσσωρευτών υπάρχει η εταιρεία Πειρούνιας Γεώργιος η οποία αναλαμβάνει μεταφορά και ανακύκλωση Πανελλαδικά. Πρόκειται για μία αξιόπιστη εταιρεία που συνεργάζεται με μεγάλες εταιρείες ανά την Ελλάδα.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ: http://www.peirouniasgeorgios.gr

vasilllis
09-07-15, 13:55
Aν και λίγο καθυστερημένα για οποιονδήποτε ενδιαφέρεται για ανακύκλωση μπαταριών - συσσωρευτών υπάρχει η εταιρεία Πειρούνιας Γεώργιος η οποία αναλαμβάνει μεταφορά και ανακύκλωση Πανελλαδικά. Πρόκειται για μία αξιόπιστη εταιρεία που συνεργάζεται με μεγάλες εταιρείες ανά την Ελλάδα.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ: http://www.peirouniasgeorgios.gr

Εγω ενδιαφερομαι.Ποσο μας δινεται το κιλο την μπαταρια?Να δουμε αν συμφερει ..Για ποσοτητες ανω των 200κιλων.

leosedf
09-07-15, 15:04
Και η sunlight στο εργοστάσιο Ξάνθης κάνει ανακύκλωση, πιθανότατα ποσότητες.

Dbnn
10-07-15, 15:22
Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 2 μπαταρίες κλειστού τύπου, μια 75Ah yuasa και μια 50Ah noname.
Είναι και οι 2 off, θέλω να τις παω κάπου και να πάρω μια καινούρια με σχετικά μικρή διαφορά ή ελαφρώς μεταχειρισμένη χωρίς διαφορά.

Που μπορώ να απευθυνθώ επειδή εχω χάσει την μπάλα με τόσες εταιρίες? Βρήσκομαι καματερό..