PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσκηση με Flip - Flop (J-K;)



hypn0z
20-10-11, 05:07
Καλημέρα! :biggrin:

Θα'θελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με μια άσκηση που έπεσε στα χέρια μου και μου καρφώθηκε να λύσω.

Στη σχολή που σπουδάζω, το αντίστοιχο μάθημα το πέρασα το 2ο εξάμηνο, τώρα είμαι ..κάπως μεγαλύτερος και έχω ψιλοξεχάσει τις μεθόδους.

Η άσκηση λέει το εξής: Κατασκευάστε ένα 2-bit ακολουθιακό κύκλωμα με παλμό 2 εισόδων, Ε και Χ.
Αν Ε = 0, το κύκλωμα να παραμείνει στην ίδια κατάσταση άσχετα απ'την τιμή του Χ.
Αν Ε = 1 και Χ = 1, το κύκλωμα να περάσει απ'τις καταστάσεις 00, 01, 10, 11 κ ξανά απ'την αρχή.
Αν Ε = 1 και Χ = 0, το κύκλωμα να περάσει απ'τις καταστάσεις 00, 11, 10, 01 κ ξανά απ'την αρχή.

Το'πιασα λίγο, μπόρεσα κι έβγαλα με J-K flip flop το πέρασμα των καταστάσεων και στις 2 περιπτώσεις κάνοντας πίνακες αληθείας και χάρτες Καρνό, αλλά δεν ξέρω πώς να τα συνδυάσω μεταξύ τους.

Εννοώ έφτιαξα με 2 FF την ακολουθία 00-01-10-11, μετά με άλλα 2 FF την ακολουθία 00-11-10-01, αλλά τώρα πώς θα τα'χω και τα 2 κυκλώματα σε ένα; Δεν έχω βάλει δηλαδή καθόλου ακόμα τις εισόδους Ε και Χ.

Έψαξα και στο forum, βρήκα κάποια .pdf που μου θύμισαν μερικά πράγματα, αλλά σαν κάτι να μου διαφεύγει..

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός, αν και δεν το νομίζω.. :001_unsure:

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας κ τις πιθανές απαντήσεις σας! :001_smile:

FILMAN
20-10-11, 10:40
Ενδιαφέρουσα άσκηση.

Βρήκα μια πιθανή λύση με 2 J-K flip - flops και μια πύλη XOR 2 εισόδων.
Παραλλαγές:
α) Το δεξιό flip - flop μπορεί να αντικατασταθεί από ένα τύπου D στο οποίο η είσοδος D είναι γεφυρωμένη με την έξοδο Q' του ιδίου.
β) Η πύλη XOR μπορεί να αντικατασταθεί με μια XNOR η οποία θα συνδέεται στην έξοδο Q' του αριστερού flip - flop αντί για την Q.
γ) Οι δυο παραπάνω τροποποιήσεις μπορούν να γίνουν και ταυτόχρονα.

Πάντως οι τροποποιήσεις α και γ δεν έχουν πρακτικό ενδιαφέρον καθώς θα απαιτηθούν 3 ολοκληρωμένα αντί για 2, εκτός αν σε ένα κύκλωμα μας περισσεύει ήδη ένα J-K και ένα D flip - flop.

Πάντως η παραπάνω λειτουργία μπορεί να γίνει και με ένα ολοκληρωμένο, όπως π.χ. με το 4029.

hypn0z
21-10-11, 15:48
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου, αν κ δεν κατάλαβα πώς προέκυψε το κύκλωμά σου..
Θα το δω καλύτερα όμως!
Καλό μεσημέρι! :)