PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια κινητης τηλ



γιωρυος
23-10-11, 18:01
γειτονας τοποθετησε κεραια τηλεφωνιας ειναι βλαβερο? επιτρεπετε?

stom
23-10-11, 18:37
Αλλος γειτονας εχει γκομενα.. επιτρεπεται?

Xarry
23-10-11, 20:19
Πως εννοεις οτι τοποθετησε κεραια;

Inferno
23-10-11, 20:24
Οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας δεν εκπέμπουν σφαιρικά αλλά κωνικά. Επομένως γι αυτόν που την έχει στην ταράτσα του δεν τρέχει τίποτα... Για τους άλλους όμως που είναι γύρω του υπάρχει πρόβλημα.... Αν την έβαλε τώρα κάνε ότι μπορείς για να του την ξηλώσεις τώρα που είναι νωρίς γιατί αν περάσει καιρός δεν θα μπορείς μετά.
Υπάρχουν πάαααρα πολλές δικαιολογίες για να ξηλώσεις την κεραία από κάποιον. Το θέμα είναι πολύ μεγάλο πάντως... Ψάξτο!

γιωρυος
23-10-11, 20:40
πρεπει να ειναι παρανομος γιατι μαζευουν υπογραφες αλλα ειναι και φιλος γαμοτο. *την εβαλε σε *καμιναδα καμουφλαζ.

Σοτο λες μακακιες!!!

stom
23-10-11, 20:50
Ο καθε μακακος ενοχλειται απο μια κεραια που ισως εαν και εφοσον, και πολλες φορες οδηγειται και σε αυτοδικια, ενω δεν ενοχλειται απο πολλα αλλα επιβεβαιωμενα κακα πραγματα.
Το μεσαιωνα καιγαν τις μαγισσες. τον 21ο αιωνα τις κεραιες.
Κινητο εχεις τεραστιε?
Εαν ΕΧΕΙΣ, δεν δικαιουσαι ΚΑΝ να ομιλεις.

aeonios
23-10-11, 21:56
Θα παρακαλέσω να είμαστε πιο κόσμιοι στον τρόπο επικοινωνίας μας.
Γιώργο έχουμε γράψει ΜΒ εδώ μέσα για σχετικά θέματα. Και ναι το κινητό σου πιθανόν να είναι και πιο βλαβερό από την κεραία του γείτονα και υπό όρους επιτρέπεται ο γείτονας να βάλει κεραία κινητής στην ταράτσα του. Ψάξε σε παρακαλώ παλιότερα θέματα και ενημερώσου σχετικά. Αρμόδια αρχή για το θέμα που σε απασχολεί να ενημερωθείς είναι η ΕΕΤΤ http://www.eett.gr

Inferno
23-10-11, 22:27
Stom τότε τις έκαιγαν αλλά τότε δεν είχαν καν επιστήμη κ τεχνολογία... Τώρα που έχουμε βλέπουμε πως έχουν τα πράγματα... Μετρήσεις μπορεί να κάνει ο Δημόκριτος σχετικά με την κεραία... Ειδικά αν έχεις κανά σχολείο κοντά είναι πολύ εύκολο να του την ξηλώσετε...

moutoulos
23-10-11, 23:48
Χωρίς να πάρω θέση, για το αν βλάπτουν ή οχι οι κεραίες Κιν. Τηλ, θα σταθώ σε αυτό:

Κινητο εχεις τεραστιε?
Εαν ΕΧΕΙΣ, δεν δικαιουσαι ΚΑΝ να ομιλεις.
Σώτο, άσχετο το ένα με το άλλο ..., το κινητό το "δουλεύεις" 5, 10, 20 λεπτά την μέρα
(εννοώ μιλάς, τότε που εκπέμπει δηλαδή συνεχόμενα), και μετά τέλος (εκτός απο τα δικά
του κατα διαστήματα τσεκαρίσματα). Σε μια κεραία η εκπομπή είναι συνεχόμενη/24ωρη,
και όπως όλοι γνωρίζουμε, η ακτινοβολία θεωρητικά τουλάχιστον, είναι αθροιστική.

Το αν πειράζουν ή οχι, μάλλον ποτέ δεν θα το μάθουμε, γιατί είναι τέτοια τα συμφέροντα
των εταιρειών Κιν.Τηλ, που θα κάλυπταν οτιδήποτε. Οι κατασκευαστές πάντως των
κινητών αναφέρουν το SAR (συντελεστής ακτινοβολίας), με επιτρεπτο όριο τα 2 W/Kg.
Για να το αναφέρουν αυτοί ..., κάτι θα σημαίνει. Οπότε λοιπόν, αν και είπα δεν παίρνω
θέση, προσωπικά θα με πείραζε μια κεραία σε μια απέναντι πολυκατοικία ..., και ξαναλέω,
δεν έχω λόγους να γκρινιάζω απλά για την κεραία ..., έχω λόγους να γκρινιάζω για την
συνεχόμενη/24ωρη εκπεμπόμενη ακτινοβολία. Και ναι υπάρχουν τεχνικοί, που
δουλεύουν πάνω σε κεραίες (Γειά σου Κώστα) ..., δεν μου λέει όμως κάτι αυτό, απλά
είναι σαν να μιλάω και εγώ στο κινητό 2,3,5 ώρες. Άλλο αυτό, αλλά η 24ωρη.

Σε τεχνικό βιβλίο αεροσκάφους (NAVAIR), επισκευής RADAR ο αμερικανός αναφέρει ότι
κατά την διάρκεια τέστ του Radar πάνω στο άφος, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η διέλευση ανθρώπου,
μπροστά απο το αεροσκάφος κάτω απο 100 πόδια/30 μέτρων (προσέξτε !!!, διέλευση,
πόσο μάλλον να κάτσει εκεί 24ωρο), και αυτό το γνωρίζει ο άλλος απο τις ειδικές
ταμπέλες που τοποθετούν πρίν τον έλεγχο. Όλα αυτά για Radar UHF, ισχύος 25W !!!.

Αλλά είπαμε τι απ 'ολα είναι αλήθεια ..., δεν θα το μάθουμε ποτέ. Οπότε η καλύτερη
"θεραπεία"/λύση, είναι η πρόληψη ...Και το ξαναλέω ..., δεν μιλάω για "περιστασιακή"
ακτινοβολία, αλλά για την 24ωρη.

Και όπως πολύ σωστά είπε και ο Νικηφόρος, ναι, το κινητό σου είναι πιο επιβλαβή απο
την κεραία του γείτονα. Με την μόνη διαφορά οτι η κεραία, θα εκπέμπει μόνιμα ...
Αν μπορούσες να μετρήσεις την ίδια στιγμή την ακτινοβολία που "τρώς" απο το κινητό σου,
σε σχέση με αυτή της κεραίας (του γείτονα), θα φοβηθείς, γιατί το κινητό είναι εξ'επαφής.

Παιδιά σας έπρηξα :drool: το ξέρω, με την 24ωρη, και την περιστασιακή ..., αλλά είπαμε είναι
ένα μεγάλο κεφάλαιο ... Όλα αυτά που ανέφερα είναι προσωπική μου άποψη και γνώμη.

Για όποιον ενδιαφέρεται (Γιώργο για σένα το λεω :laugh:), υπάρχει αυτό (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BC %CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%2 0%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%B2%CE%BF% CE%BB%CE%AF%CE%B1%20%2C%20%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1 %CE%B9%20%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%B9%CF%83%CF%8 4%CE%B9%CE%BA%CE%AE&source=web&cd=3&sqi=2&ved=0CC0QFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.synigoros.gr%2Freports%2Fmobi le_text.doc&ei=7XykTpv_Icvb4QSuuIj3BA&usg=AFQjCNECJOIOBBJe-DJt-x79I8Ciqqc3Jw&cad=rja).

leosedf
24-10-11, 00:01
Stom τότε τις έκαιγαν αλλά τότε δεν είχαν καν επιστήμη κ τεχνολογία... Τώρα που έχουμε βλέπουμε πως έχουν τα πράγματα... Μετρήσεις μπορεί να κάνει ο Δημόκριτος σχετικά με την κεραία... Ειδικά αν έχεις κανά σχολείο κοντά είναι πολύ εύκολο να του την ξηλώσετε...
Αγαπητέ χτές έδειχνε στην τηλεόραση οτι τελικά τα κινητά δεν σχετίζονται με αρρώστειες και πλέον το ανακοίνωσαν επίσημα, έχει γίνει και έρευνα που έχει διαρκέσει χρόνια με χιλιάδες κόσμο. Μήπως δεν είσαι ενημερωμένος σωστά?

Πιο πολύ κινδυνεύεις απο τα 2 watt που σου ρίχνει το κινητό στο κεφάλι, απο την άλλη η προσθήκη κεραίας μπορεί να βοηθήσει αρκετά στην μείωση της ακτινοβολίας που προέρχεται απο το κινητό σου.

Γρηγόρη μήπως κάνεις λάθος για την ισχύ των ραντάρ? Γιατί αυτό που βρισκόμουν εγώ είναι στα 3.1GHz με ισχύ 1200kW, εκεί όντως δεν επιτρέπεται, τα 25 που λές δεν νομίζω να κάνουν και κάτι.

Θα ψάξω περισσότερα αύριο για στοιχεία μιας και πρέπει να την πέσω αύριο ξυπνάω 3 για εγκατάσταση....

Inferno
24-10-11, 00:19
Αγαπητέ χτές έδειχνε στην τηλεόραση οτι τελικά τα κινητά δεν σχετίζονται με αρρώστειες και πλέον το ανακοίνωσαν επίσημα, έχει γίνει και έρευνα που έχει διαρκέσει χρόνια με χιλιάδες κόσμο. Μήπως δεν είσαι ενημερωμένος σωστά?
Και η ΚοκαΚολα λέει ότι δεν πειράζει το προϊόν της...

Από μετρήσεις ξέρω πολύ καλά ότι με το κινητό στο αυτί αυξάνεται πολύ η θερμοκρασία στον εγκέφαλο στην πλευρά που το έχουμε... Αυτό είναι fact δεν τίθεται θέμα συζήτησης. Αν αυτή η αύξηση στη θερμοκρασία είναι καλή ή κακή ή λίγο κακή το αφήνω να νομίζει ο καθένας ότι θέλει... Κ μιλάω με δεδομένα από σοβαρούς ανθρώπους.. Όχι Λιακόπουλους κλπ κλπ...

klik
24-10-11, 00:46
Αγαπητέ χτές έδειχνε στην τηλεόραση οτι τελικά τα κινητά δεν σχετίζονται με αρρώστειες και πλέον το ανακοίνωσαν επίσημα, έχει γίνει και έρευνα που έχει διαρκέσει χρόνια με χιλιάδες κόσμο. Μήπως δεν είσαι ενημερωμένος σωστά?....
η τηλεόραση αναφέρθηκε σε αυτό (http://www.bbc.co.uk/news/health-15387297) αλλά το παρουσίασαν όπως βόλευε (τους χορηγούς).
Η έρευνα αναφέρθηκε σε δυο είδη καρκίνου μόνο και όχι σε άλλες αρρώστιες (π.χ. απώλεια μνήμης, αλσηαιμερ, κλπ)
Η έρευνα δεν περιέλαβε ούτε εταιρικούς χρήστες (λόγω πιθανής αυξημένης πρόσληψης ακτινοβολίας).

GeorgeVita
24-10-11, 01:14
η τηλεόραση αναφέρθηκε ... Η έρευνα δεν περιέλαβε ...
... και η έρευνα μάλλον έγινε στην Δανία. Απ' οτι γνωρίζω η μορφολογία του εδάφους τους είναι ιδανική για ραδιοσυχνότητα. Δεν γνωρίζω για την πυκνότητα των κεραιών βάσης. Μήπως οι "συνθήκες έκθεσης" είναι υγιέστερες λόγω μικρότερης ισχύος εκπομπής από τα κινητά τηλέφωνα; Η έρευνα αναφέρει άραγε τεχνικές πληροφορίες δικτύων και χρόνο χρήσης κινητού (εξερχόμενες+εισερχόμενες); Οι 350Κ+ πελάτες της έρευνας έχουν 1200 δωρεάν λεπτά ομιλίας; Μιλάνε με το κινητό στο αυτί επάνω στο παπί όταν διανέμουν έτοιμο φαγητό ή χρησιμοποιούν μόνο καλωδιωμένο handsfree;

Προφανώς το συμπέρασμα προστίθεται στην πλευρά του "δεν φταίνε".
G

Notios38
24-10-11, 01:38
καλησπερα..

NOE
24-10-11, 02:17
Και οι τηλεοράσεις CRT εκπέμπουν βλαβερή ακτινοβολία που σε πολλές περιπτώσεις είναι υψηλότερης ενέργειας και ισχύος από το κινητό αλλά δεν άκουσα κανέναν τόσα χρόνια να πετάει τις CRT από το σπίτι του γιαυτό τον λόγο(τώρα βέβαια τις πετάμε γιατί αντικαταστάθηκαν από καινούρια τεχνολογία, άλλο ευαγγέλιο αυτό ..) . Πολλές φορές μάλιστα, οι τεχνικοί που έπερναν για επισκευή τέτοιες τηλεοράσεις αντί να αναζωογονήσουν το κανόνι (ακριβή διαδικασία) αυξάνανε τις τάσεις στα σκριν για να το πρεσάρουν με αποτέλεσμα να εκπέμπει μετά ακτινοβολία Χ (όπως αναφέρεται ρητά στο φυλλάδιο δεδομένων των κατασκευαστών) και μείς κολλημένοι σε αυτές τις τηλεοράσεις επί 40 χρόνια παίζαμε για ώρες atari και play station... (Οι νοικοκυρές μάλιστα τις αφήνουν αναμμένες άσκοπα, χωρίς να παρακολουθούν το τηλεοπτικό πρόγραμμα και κάθονται στο ίδιο δωμάτιο με την άσκοπα αναμμένη TV)

Η γνώμη μου είναι ότι αν γίνει σωστή μελέτη και τοποθέτηση κεραιών κινητής τηλεφωνίας το αποτέλεσμα θα είναι υπέρ μας όσο πιο πυκνές είναι οι κεραίες και αυτό γιατί δεν θα είναι υποχρεωμένες να εκπέμπουν σε μεγάλη ισχύ ώστε να τίθεται θέμα επικινδυνότητας, αλλά και το κινητό που έχουμε δίπλα στο αυτί μας θα εκπέμπει σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα. Σίγουρα όμως, με το ισχύον καθεστός, δεν θα ήθελα να ξυπνήσω μια μέρα και να δώ μια κεραία απέναντι από το σπίτι μου. Ξαναλέω η τοποθέτηση μου παραπάνω προηποθέτει σωστή μελέτη κάτι που στην Ελλάδα είναι δύσκολο αλλά και αν έχει γίνει δεν το πιστεύει κανένας πολίτης.

ΥΓ.: Γρηγόρη, μήπως ο κατασκευαστής του αεροσκάφους απαιτούσε να μην υπάρχει άνθρωπος μπροστά για να μην επηρεάζεται την λειτουργία του ίδιου του ρανταρ κατά την διάρκεια ελέγχου?

diwattos
24-10-11, 03:25
Οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας δεν εκπέμπουν σφαιρικά αλλά κωνικά. Επομένως γι αυτόν που την έχει στην ταράτσα του δεν τρέχει τίποτα... Για τους άλλους όμως που είναι γύρω του υπάρχει πρόβλημα.... Αν την έβαλε τώρα κάνε ότι μπορείς για να του την ξηλώσεις τώρα που είναι νωρίς γιατί αν περάσει καιρός δεν θα μπορείς μετά.
Υπάρχουν πάαααρα πολλές δικαιολογίες για να ξηλώσεις την κεραία από κάποιον. Το θέμα είναι πολύ μεγάλο πάντως... Ψάξτο!

το θεμα ειναι παρα πολυ απλο πας και τη σπας. και αν την ξαναβαλει τη ξανασπας . και αν τη ξαναβαλει τη ξανασπας.

Notios38
24-10-11, 08:19
Φιλοι και συναδελφοι η αντινοβολια που προερχεται απο τις CRT ειναι στην κατηγορια των ιονιζουσων...λογω της εφαρμογης υψηλης τασης πανω απο 10KV για επιτανχυνση ηλεκτρονιων..Οποτε παμε αλλου...

-nikos-
24-10-11, 09:08
ετσι θα επρεπε να αντιμετοπιζουμε το θεμα γιατι
ουτε ο ενας θα παει να την σπασει ουτε εχει αρκετα λευτα να
κανει μυνησεις και δικαστηρια και ο κατοχος ειναι τοσο γαιδαρος
που δεν ενδιαφερεται για την υγεια των κατοικων και των γειτονων του.
:-kτην στιγμη που ενας σκευτεται που να πεταξει τις μπαταριες του,,ο αλλος
παει και του βαζει μια καιρεα διπλα στο μαξιλαρι του.
-
το προβλημα υπαρχει και θα υπαρχει και επειδη δεν μπορουν ολοι να
μετακομισουν σε μερος με καθαρο αερα και χαμογελαστες αγγελαδες χωρις κεραιες
και ακτινωβολειες τι μπορει να γεινει ??
πως μπορει να φτιαξει τη ''φωλια'' του ο ανθρωπος του σημερα ??

aeonios
24-10-11, 09:55
Εχε επίσης υπόψη σου Γεώργιε πως ο γείτονας σας πιθανόν να απολαμβάνει κάποιο εισόδημα από την άδεια του για να βαλει η εταιρία κινητής την κεραία στην ταράτσα του.

vampiris
24-10-11, 10:35
το θεμα ειναι παρα πολυ απλο πας και τη σπας. και αν την ξαναβαλει τη ξανασπας . και αν τη ξαναβαλει τη ξανασπας.

Η φθορά ξένης περιουσίας τιμωρείται ποινικά, ακόμη και εάν πρόκειται για μια παράνομη τοποθέτηση κεραίας κινητής τηλεφωνίας. Μην κάνει κανένας το λάθος και πειράξει την κεραία...την μπίπισε άσχημα!

Ας μην δούμε το ζήτημα βάσει της λογικής εάν πειράζει ή δεν πειράζει μια κεραία, εάν προκαλεί καρκίνο ή όχι, κ.τ.λ., αλλά εάν είναι νομίμως τοποθετημένη ή όχι! Έχει τα απαραίτητα , νόμιμα έγγραφα για να είναι τοποθετημένη εκεί; Εάν ναι, τότε δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτα! Εάν όχι, τότε να κινηθείς δικαστικά! Και επειδή αυτά τα δικαστικά αργούν πολύ, μπορείς πάντα με την συμβουλή δικηγόρου, αφού πάρεις στοιχεία-έγγραφα στα χέρια σου να τους απειλήσεις ότι θα περάσεις μια βόλτα από ραδιοφωνικούς ή τηλεοπτικούς σταθμούς! Μέσα σε 5 λεπτάκια θα την ξηλώσουν...

Δεν λέω περισσότερα γιατί θα καρφωθώ!

Μην ακούτε μ@λ@κ@@ς του στυλ, "Σπάσε την κεραία", "Κάψε την κεραία", γιατί θα το μετανιώσετε πικρά!

dalai
24-10-11, 12:08
παρε τηλ τη ΔΕΗ και κανε καταγγελια οτι με σπιτικο ρευμα τροφοδοτιτε κεραια.
Ειναι ο πιο συντομος δρομος.

lakon1981
24-10-11, 13:31
Οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας χωρίς πολεοδομική και δημοτική άδεια είναι παράνομες. Τελεία και πάυλα.
Πες μου σεν ποιό Δήμο ανήκεις να σου πω τι θα κάνεις. Έχω εμπειρία αρκετή.
ΣΣ. Αν "τα έχει πιάσει" η Δημοτική Αρχή θα τραβηχτείτε άσχημα. Αν όχι την ξηλώνετε αμέσως.

diwattos
24-10-11, 16:45
Η φθορά ξένης περιουσίας τιμωρείται ποινικά, ακόμη και εάν πρόκειται για μια παράνομη τοποθέτηση κεραίας κινητής τηλεφωνίας. Μην κάνει κανένας το λάθος και πειράξει την κεραία...την μπίπισε άσχημα!

Ας μην δούμε το ζήτημα βάσει της λογικής εάν πειράζει ή δεν πειράζει μια κεραία, εάν προκαλεί καρκίνο ή όχι, κ.τ.λ., αλλά εάν είναι νομίμως τοποθετημένη ή όχι! Έχει τα απαραίτητα , νόμιμα έγγραφα για να είναι τοποθετημένη εκεί; Εάν ναι, τότε δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτα! Εάν όχι, τότε να κινηθείς δικαστικά! Και επειδή αυτά τα δικαστικά αργούν πολύ, μπορείς πάντα με την συμβουλή δικηγόρου, αφού πάρεις στοιχεία-έγγραφα στα χέρια σου να τους απειλήσεις ότι θα περάσεις μια βόλτα από ραδιοφωνικούς ή τηλεοπτικούς σταθμούς! Μέσα σε 5 λεπτάκια θα την ξηλώσουν...

Δεν λέω περισσότερα γιατί θα καρφωθώ!

Μην ακούτε μ@λ@κ@@ς του στυλ, "Σπάσε την κεραία", "Κάψε την κεραία", γιατί θα το μετανιώσετε πικρά!

αν εσυ δεχεσαι μια κεραια διπλα απ το σπητι σου να σου προκαλει καρκινο στα κυταρα σου και ποσο μαλλον αυθαιρετα τοτε οκ. σε εμενα να επιτρεψεις να τη ξυλωσω με το ετσι θελω και αν θελει ας κανει φασαρια να δουμε ποιος θα το μετανιωσει

γιωρυος
24-10-11, 17:24
ιλιον Αθηνα. ειναι νομιμος *λεει *φιλος μου απο μικροι δεν μου λεει τι αδεια εχει !!! σχολειο δημοτικο σε 70 μετρα ευθεια . καπου 10.000 ευρο εισοδημα*


δεν ειναι και λυση να πλακωνονται μες τη μεση του δρομου . ουτε μπορει ο καθενας να γκρεμιζει ,ουτε ο οποιοσδηποτε να παιζει με την υγεια τον παιδιον μας
τωρα λεει ο αλλοσ *10 χρονων παιδι παιζει και μιλα στο κινητο 15 ωρες τη μερα καπνιζει παθητικα απο την κουνια του, αμα δεν θελουμε να κυνδινευουν πρεπει*
να τα βαλουμε σε γιαλα και να παμε στα βουνα οπως λεει και ο Νικος. η ουσια ειναι να κανουμε πιο καλη και οσο γινετε ποιο ηρεμη την υπολοιπη ζωη μασ

-nikos-
24-10-11, 17:39
παρε τηλ τη ΔΕΗ και κανε καταγγελια οτι με σπιτικο ρευμα τροφοδοτιτε κεραια.
Ειναι ο πιο συντομος δρομος.

η καλυτερη ιδεα

Velisar Infected Astrix
24-10-11, 17:41
ιλιον Αθηνα. ειναι νομιμος *λεει *φιλος μου απο μικροι δεν μου λεει τι αδεια εχει !!! σχολειο δημοτικο σε 70 μετρα ευθεια . καπου 10.000 ευρο εισοδημα*


δεν ειναι και λυση να πλακωνονται μες τη μεση του δρομου . ουτε μπορει ο καθενας να γκρεμιζει ,ουτε ο οποιοσδηποτε να παιζει με την υγεια τον παιδιον μας
τωρα λεει ο αλλοσ *10 χρονων παιδι παιζει και μιλα στο κινητο 15 ωρες τη μερα καπνιζει παθητικα απο την κουνια του, αμα δεν θελουμε να κυνδινευουν πρεπει*
να τα βαλουμε σε γιαλα και να παμε στα βουνα οπως λεει και ο Νικος. η ουσια ειναι να κανουμε πιο καλη και οσο γινετε ποιο ηρεμη την υπολοιπη ζωη μασ
vale mia agelia stin ricardo kai otan vrethi agorastis poulatin e3alou mporis na tou tin vraxikiklosis kai na min trexi tpt .....ektos apo ta zoumia radienergias xD plaka kano...

stom
24-10-11, 17:47
Πως καταληγουμε σε ολα αυτα τα συμπερασματα περι επικινδυνοτητας κεραιων? Ποιος κρινει? Με τι γνωσεις? Με τι στοιχεια? Με τι αποδειξεις? Ποσο μαλλον οταν καταληγει σε αυτοδικια.
Καμμια λογικη, καμμια αισθηση του μετρου. Μεσαιωνικες αποψεις, αυτοδικια και παει λεγοντας.
Νωε, αργει εκεινος ο κατακλυσμος?

leosedf
24-10-11, 18:53
Και η ΚοκαΚολα λέει ότι δεν πειράζει το προϊόν της...

Από μετρήσεις ξέρω πολύ καλά ότι με το κινητό στο αυτί αυξάνεται πολύ η θερμοκρασία στον εγκέφαλο στην πλευρά που το έχουμε... Αυτό είναι fact δεν τίθεται θέμα συζήτησης. Αν αυτή η αύξηση στη θερμοκρασία είναι καλή ή κακή ή λίγο κακή το αφήνω να νομίζει ο καθένας ότι θέλει... Κ μιλάω με δεδομένα από σοβαρούς ανθρώπους.. Όχι Λιακόπουλους κλπ κλπ...
Τότε μάλλον θα ξέρεις οτι η θερμότητα που προκαλείται απο το κινητό στους ιστούς είναι αμελητέα. Μάλλον θα είσαι απο αυτούς που κάνουν έρευνα μιλώντας 5 ώρες με το κινητό στο κεφάλι μιας και η θερμότητα που αναπτύσσεται στο κινητό είναι πολύ περισσότερη και την παίρνεις εξ' επαφής.


η τηλεόραση αναφέρθηκε σε αυτό (http://www.bbc.co.uk/news/health-15387297) αλλά το παρουσίασαν όπως βόλευε (τους χορηγούς).
Η έρευνα αναφέρθηκε σε δυο είδη καρκίνου μόνο και όχι σε άλλες αρρώστιες (π.χ. απώλεια μνήμης, αλσηαιμερ, κλπ)
Η έρευνα δεν περιέλαβε ούτε εταιρικούς χρήστες (λόγω πιθανής αυξημένης πρόσληψης ακτινοβολίας).
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να σε πιάσει και κόψιμο λόγω κεραίας?



Το προβλημα αρχιζει οταν το μηκος κυματος πλησιαζει το υψος του ανθρωπου οποτε λογικα αυξανεται η αποροφηση ισχυος...τυπικα απο 300Mhz Και πανω..
Παμε τωρα στην περιπτωση ενος μικρου παιδιου που το κρανιο του ειναι ποιο λεπτο-μαλακο σε σχεση με ενος μεσηλικα..εκει εχομε μεγαλυτερη αποροφηση ισχυος....Εκει ειναι που δεν θελουν ισχυρα Η/Μ πεδια αρα σωστα ο νομοθετης δεν επιτρεπει κοντα σε σχολεια σταθμους κιν-τηλεφωνιας
Εχετε δει τωρα θερμογραφημα εγκεφαλου με το τηλ στα 3 εκατοστα απο το κεφαλι μας?Θα μου πειτε και τι εγινε λιγο που ζεσταινεται..τι θα παθει..αντε να καψει μερικα κυταρα..εχομε πολλα και δεν χρειαζονται..εκει επεβαλλαν στις εταιριες κατασκευης κιν-τηλεφωνων να βαζουν και τον συντελεστη SAR w/kg (Τυχαιο δεν νομιζω) ....ετυχε να εχω ενα τηλ με SAR 0.18 W/Kg και τωρα ενα με 0.9w θελετε να σας πω την διαφορα...οτι πριν ανετα μιλουσα και 10 λεπτο μα τωρα ουτε λεπτο...θα μου προτεινεται .σε αυτη την περιπτωση μονο ανοικτη ακροαση..δινει μια σχετικη ασφαλεια..σωστο
Παμε τωρα και στην ισχυ που εκπεμπουν οι συγκεκριμενες κυψελες....το καθε RBS εχει απο 5-50 w (Tα motorola ας πουμε)σε καθε περιοχη δηλαδη 50w στα 900MHZ ,50w 1800MHZ KAI 50W Στην 3G..Αυτα με ενα ωραιο triplexer παει στις κεραιες...να δουμε την ισχυ που εχομε απο ενα panel με κερδος 14 dbi.. στο χωρο που καλυπτει το διαγραμμα της κεραιας....θα μου πειτε οτι δεν εχουν στο max ολη την ισχυ απο το RBS ..σιγουρα δεν την εχουν στο ελαχιστο...ΑΝ καποιος εδω μπαινει σε hope (site) θα ξερει και να με διορθωσει αν κανω λαθος Δεχομαι καθε παρατηρηση κ διορθωση στα γραφομενα μου
Εϊσαι λίγο outdated ε? Στα RBS έχεις μείνει?
FYI η ισχύς δεν έχει καμία σχέση με αυτό που αναφέρεις, τα πάνελ είναι 17db συνήθως στις μέρες μας.
Τα triplexer δεν χρησιμοποιούνται οπου να ναι, μόνο σε κατασκευές που δεν μπορούν να τραβηχτούν καινούρια feeder (συνήθως μέσα σε πόλεις κλπ) αν και τα καινούρια συστήματα έχουν τους πομποδέκτες μέσα σε κουτάκια πίσω απο την κεραία και απλά χρησιμοποιούν οπτική ίνα για να μεταφέρουν το σήμα κάτω. Απο πότε έχουμε motorola στην Ελλάδα?


Η γνώμη μου είναι ότι αν γίνει σωστή μελέτη και τοποθέτηση κεραιών κινητής τηλεφωνίας το αποτέλεσμα θα είναι υπέρ μας όσο πιο πυκνές είναι οι κεραίες και αυτό γιατί δεν θα είναι υποχρεωμένες να εκπέμπουν σε μεγάλη ισχύ ώστε να τίθεται θέμα επικινδυνότητας, αλλά και το κινητό που έχουμε δίπλα στο αυτί μας θα εκπέμπει σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα. Σίγουρα όμως, με το ισχύον καθεστός, δεν θα ήθελα να ξυπνήσω μια μέρα και να δώ μια κεραία απέναντι από το σπίτι μου. Ξαναλέω η τοποθέτηση μου παραπάνω προηποθέτει σωστή μελέτη κάτι που στην Ελλάδα είναι δύσκολο αλλά και αν έχει γίνει δεν το πιστεύει κανένας πολίτης.

Ισχύει, είναι καλύτερο να υπάρχουν σωστά τοποθετημένες κεραίες για να μειωθούν τα επίπεδα ισχύος στα κινητά. Έχεις την εντύπωση οτι οι κεραίες μπαίνουν σαν αγγούρια όπου να ναι?

το θεμα ειναι παρα πολυ απλο πας και τη σπας. και αν την ξαναβαλει τη ξανασπας . και αν τη ξαναβαλει τη ξανασπας.
Είναι πολύ καλός τρόπος για να περνάς τα βράδια σε κρατητήρια παρέα με πρεζόνια. Επίσης να χρειαστεί να τσοντάρει όλο σου το σόι για να σε βγάλει από μέσα.
Δεν είναι λύση αυτό.

Εχε επίσης υπόψη σου Γεώργιε πως ο γείτονας σας πιθανόν να απολαμβάνει κάποιο εισόδημα από την άδεια του για να βαλει η εταιρία κινητής την κεραία στην ταράτσα του.
Αυτό Νικηφόρε είναι σίγουρο, αλλά μάλλον περισσότερο αυτό τους νοιάζει, ότι δεν παίρνουν και αυτοί κομμάτι.



Η φθορά ξένης περιουσίας τιμωρείται ποινικά, ακόμη και εάν πρόκειται για μια παράνομη τοποθέτηση κεραίας κινητής τηλεφωνίας. Μην κάνει κανένας το λάθος και πειράξει την κεραία...την μπίπισε άσχημα!

Ας μην δούμε το ζήτημα βάσει της λογικής εάν πειράζει ή δεν πειράζει μια κεραία, εάν προκαλεί καρκίνο ή όχι, κ.τ.λ., αλλά εάν είναι νομίμως τοποθετημένη ή όχι! Έχει τα απαραίτητα , νόμιμα έγγραφα για να είναι τοποθετημένη εκεί; Εάν ναι, τότε δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτα! Εάν όχι, τότε να κινηθείς δικαστικά! Και επειδή αυτά τα δικαστικά αργούν πολύ, μπορείς πάντα με την συμβουλή δικηγόρου, αφού πάρεις στοιχεία-έγγραφα στα χέρια σου να τους απειλήσεις ότι θα περάσεις μια βόλτα από ραδιοφωνικούς ή τηλεοπτικούς σταθμούς! Μέσα σε 5 λεπτάκια θα την ξηλώσουν...

Δεν λέω περισσότερα γιατί θα καρφωθώ!

Μην ακούτε μ@λ@κ@@ς του στυλ, "Σπάσε την κεραία", "Κάψε την κεραία", γιατί θα το μετανιώσετε πικρά!
Μπάς και τό κανες και την έφαγες? Πάντως υπάρχει κόσμος που ακόμα πληρώνει εδώ και καιρό.
Μπορείς να βρείς άλλους τρόπους χωρίς καταστροφές κλπ, γιατί αν τους δώσεις τη δυνατότητα να σε σκίσουν έχεις την εντύπωση μια μεγάλη εταιρία οτι δεν θα το κάνει? Ποιός θα νικήσει εγώ η αυτοί?


Οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας χωρίς πολεοδομική και δημοτική άδεια είναι παράνομες. Τελεία και πάυλα.
Πες μου σεν ποιό Δήμο ανήκεις να σου πω τι θα κάνεις. Έχω εμπειρία αρκετή.
ΣΣ. Αν "τα έχει πιάσει" η Δημοτική Αρχή θα τραβηχτείτε άσχημα. Αν όχι την ξηλώνετε αμέσως.
Hint: Πολλές κεραίες έχουν καμουφλάζ για αισθητικούς λόγους, αν έχουν άδεια σίγουρα έχουν και πολεοδομική. Ναι να σου πεί το Δήμο γιατί έχεις την εντύπωση οτι δεν τα παίρνουν ΟΛΟΙ.
Καλώς ήλθες στην Ελλάδα φίλε, ΟΛΟΙ παίρνουν ακόμη και αυτοί που δεν φαντάζεσαι.


ιλιον Αθηνα. ειναι νομιμος *λεει *φιλος μου απο μικροι δεν μου λεει τι αδεια εχει !!! σχολειο δημοτικο σε 70 μετρα ευθεια . καπου 10.000 ευρο εισοδημα*


δεν ειναι και λυση να πλακωνονται μες τη μεση του δρομου . ουτε μπορει ο καθενας να γκρεμιζει ,ουτε ο οποιοσδηποτε να παιζει με την υγεια τον παιδιον μας
τωρα λεει ο αλλοσ *10 χρονων παιδι παιζει και μιλα στο κινητο 15 ωρες τη μερα καπνιζει παθητικα απο την κουνια του, αμα δεν θελουμε να κυνδινευουν πρεπει*
να τα βαλουμε σε γιαλα και να παμε στα βουνα οπως λεει και ο Νικος. η ουσια ειναι να κανουμε πιο καλη και οσο γινετε ποιο ηρεμη την υπολοιπη ζωη μασ
Ε ναι μας πείραξαν τα φράγκα, αυτό να το βλέπετε όσοι έχετε παιδιά με κινητά απο τα 10.


vale mia agelia stin ricardo kai otan vrethi agorastis poulatin e3alou mporis na tou tin vraxikiklosis kai na min trexi tpt .....ektos apo ta zoumia radienergias xD plaka kano...
Ναι αν καταφέρεις να φτάσεις εκεί και αν φτάσεις έχεις την εντύπωση ότι την άλλη μέρα δεν θα λειτουργεί.


Πως καταληγουμε σε ολα αυτα τα συμπερασματα περι επικινδυνοτητας κεραιων? Ποιος κρινει? Με τι γνωσεις? Με τι στοιχεια? Με τι αποδειξεις? Ποσο μαλλον οταν καταληγει σε αυτοδικια.
Καμμια λογικη, καμμια αισθηση του μετρου. Μεσαιωνικες αποψεις, αυτοδικια και παει λεγοντας.
Νωε, αργει εκεινος ο κατακλυσμος?
stom, και να τη ρίξουν φίλε τι θα γίνει? Θα βρεθεί σημείο εκεί κοντά και η κεραία θα είναι τόσο κρυφή που δεν παίζει να την πάρεις χαμπάρι. Αν βγεί και άδεια τότε πάει.
Όπως και να χει τα συνεργεία θα πληρωθούν και για να στήσουν και για να ξηλώσουν οπότε το χρήμα θα ρέει, τι κι αν μπούν τι κι αν βγούν το μισθό μας να έχουμε. Έτσι κι αλλιώς κεραίες θα υπάρχουν αναγκαστικά.

Ελπίζω τουλάχιστον μερικοί από σας που το παίζουν επιστήμονες και ερευνητές να καταλάβουν τη δύναμη της μίζας, εκτός και αν την έχετε καταλάβει και γκρινιάζετε γι αυτό.

Inferno
24-10-11, 19:24
Η θερμοκρασία δεν είναι καθόλου αμελητέα...

vampiris
24-10-11, 19:36
αν εσυ δεχεσαι μια κεραια διπλα απ το σπητι σου να σου προκαλει καρκινο στα κυταρα σου και ποσο μαλλον αυθαιρετα τοτε οκ. σε εμενα να επιτρεψεις να τη ξυλωσω με το ετσι θελω και αν θελει ας κανει φασαρια να δουμε ποιος θα το μετανιωσει

Εσύ να κάνεις αυτό που νομίζεις, πιστεύεις, θέλεις, αισθάνεσαι και όλα τα παρόμοια! Μετά να έρθεις και να πεις ότι το έκανες αυτό και ποιες συνέπειες αντιμετώπισες! Αφού δεν έχεις κάνει τέτοια "μαγκιά", θα δίνεις σωστές συμβουλές που δεν θα οδηγούν τον συνομιλητή σου σε παράνομες πράξεις και μπελάδες με τον νόμο. Εάν πρέπει να πάει στην Δ.Ε.Η για να βρει το δίκιο του, ας πάει στην Δ.Ε.Η! Εάν πρέπει να πάει στον ΟΣΕ, ας πάει στον ΟΣΕ! Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας δεν είναι χαζές και έχουν καλό νομικό τμήμα. Το μόνο που φοβούνται είναι η κακή διαφήμιση! Ας πάει ο φίλος στις Δημόσιες Επιχειρήσεις και τους Κρατικούς Οργανισμούς που του πρότειναν να δούμε τι αποτέλεσμα θα έχει! Μετά ας τους απειλήσει ότι θα μιλήσει σε ραδιόφωνα και τηλεοπτικούς σταθμούς για παράνομη κεραία κοντά σε σχολείο! Ας τους απειλήσει ότι θα κάνει φασαρία να δούμε ποιο θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα! Πάντα όμως βάσει στοιχείων και με την βοήθεια νομικής συμβουλής...

Από την αρχή ξεκαθάρισα ότι δεν εξετάζω το ηθικό κομμάτι! Εάν προκαλούν καρκίνο και κατά πόσο είναι βλαβερές για την υγεία μας! Αυτά ας τα εξετάσουν οι "επιστήμονες" που έχουν άποψη και την εκφράζουν με κάθε ευκαιρία! Οι "επιστήμονες" που διαβάζουν και τις επιστημονικές έρευνες! Μετά ας αναρωτηθούν, οι ίδιοι "επιστήμονες", πως είναι δυνατόν διάφορα καταστήματα γνωστών εταιριών που πουλάνε κινητά τηλέφωνα να έχουν πάντα σήμα στο φουλ;! Και όταν βγαίνεις από το κατάστημα να μην έχει καθόλου! Αλλά εκεί πρέπει να σου πλασάρει το 3G μοντέλο για να στο πουλήσει! Εκεί κάθεσαι με τις ώρες μέσα και χαζεύεις! Εκεί δεν αναγνωρίζεις το καμουφλάζ...

leosedf
24-10-11, 19:36
Η θερμοκρασία δεν είναι καθόλου αμελητέα...
ΟΚ σου δίνεται η ευκαιρία λοιπόν να παραθέσεις τα επιστημονικά σου στοιχεία. Μου αρέσει πάντα να συζητώ πάνω στο θέμα και αν κάνω λάθος ίσως μάθω και κάτι που δεν ξέρω.
Οπότε μπορείς να δείξεις σε μένα και στους άλλους εδώ τα στοιχεία σου.

leosedf
24-10-11, 19:42
Μετά ας αναρωτηθούν, οι ίδιοι "επιστήμονες", πως είναι δυνατόν διάφορα καταστήματα γνωστών εταιριών που πουλάνε κινητά τηλέφωνα να έχουν πάντα σήμα στο φουλ;! Και όταν βγαίνεις από το κατάστημα να μην έχει καθόλου! Αλλά εκεί πρέπει να σου πλασάρει το 3G μοντέλο για να στο πουλήσει! Εκεί κάθεσαι με τις ώρες μέσα και χαζεύεις! Εκεί δεν αναγνωρίζεις το καμουφλάζ...
Τι να αναρωτηθουν ρε μάστορα? Micro κεραία υπάρχει εκεί δεν είναι μυστικό. Απλά στην περιοχή που πας εσύ δεν έχει καλό σήμα τριγύρω και όταν μπαίνεις στο κατάστημα έχεις σήμα, η απ' έξω.

vampiris
24-10-11, 19:43
Αυτή η κεραία προκαλεί προβλήματα στην υγεία; Είναι παρόμοια με τις μεγάλες, τις κακές;

leosedf
24-10-11, 19:47
Αυτή η κεραία προκαλεί προβλήματα στην υγεία; Είναι παρόμοια με τις μεγάλες, τις κακές;
Όχι έχει ισχύ σαν ένα δυο κινητά, αλλά και πάλι ου 666 ου 666 να πάμε να σπάσουμε όλα τα καταστήματα κινητής.
Κακές?

vampiris
24-10-11, 19:51
O.K, δεν παίρνω και όρκο γιατί δεν το κατέχω το "ηλεκτρονικό κομμάτι"! Είναι το λεγόμενα repeater (εάν το γράφω σωστά) και εάν ναι μπορεί να στήσει ο καθένας στην επιχείρησή του, στο μαγαζί του, χωρίς άδεια γειτόνων, κ.τ.λ.;!

leosedf
24-10-11, 20:03
Όχι είναι κανονική κεραία κινητής αλλά αρκετά μικρή.


Αυτό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι δεν παίζει ρόλο η ισχύς μέσα στην πόλη, να το εξηγήσω πιο απλά, τι να το κάνω αν μια κεραία εκπέμπει με 5000 βάτ μέσα στην πόλη οταν το άθλιο κινητό σου με τα 2 βατ δεν μπορεί να περάσει τα 45 ντουβάρια.
Οι κεραίες στην πόλη δεν μπαίνουν αποκλειστικά για κάλυψη αλλά για χωρητικότητα, οπότε δεν παίζει και τόσο ρόλο η ισχύς, γι αυτό είναι και χαμηλά. Χώρια που για να μην υπάρχουν παρεμβολές από την μια κεραία στην άλλη πρέπει να περιορίζεται η ισχύς κλπ.
Μια κεραία εκπέμπει με 43dbm στο μάξιμουμ(η ισχύς αλλάζει αυτόματα αν δεν παίζει καλά, τηρώντας το όριο αυτό), ή αλλιώς 20 watt. ΑΝ σε μια πολυκατοικία έχεις 30 κινητά έχεις αυτόματα 60watt, οπότε αυτά του περί ψήνεται το κεφάλι μου ο κώλος μου κλπ αφήστε τα για καμιά γιαγιά στο χωριό.
Αυτό είναι και η μεγαλύτερη ανησυχία ο συνωστισμός των κινητών (πχ σε ένα στάδιο) και όχι οι κεραίες.

Στάδιο 10.000 κινητά = 20kW
Αστικό 100 κινητά = 200W

Τι προτιμάς να έχεις 20kW ή αν υπάρχει κεραία εκεί κοντά να σου ρίχνει την ισχύ των κινητών από τα 2W στο 0.1W?

vampiris
24-10-11, 20:26
Φίλε μου, καταλαβαίνω αυτό που θέλεις να τονίσεις για την ισχύ των κεραιών, των κινητών, κ.τ.λ.! Αλλά αυτό το λες εσύ, εγώ και δεν ξέρω πόσοι ακόμη! Οι υπόλοιποι πιστεύουν ότι όσο χαμηλή ισχύ και εάν έχουν είναι επικίνδυνες...

Εγώ αυτή την στιγμή στέκομαι στο νόμιμο και στο παράνομο! Ο diwattos λέει ότι θα την σπάσει την κεραία απέναντι από το σπίτι του! Την κεραία που υπάρχει μέσα στο κατάστημα κινητής τηλεφωνίας, όσο χαμηλή ισχύ και εάν έχει, θα την σπάσει; Το γνωρίζει ότι μπαίνοντας στο τάδε κατάστημα υπάρχει μια τέτοια κεραία; Παίρνει και τα παιδιά του μαζί;Δεν το ενοχλεί η συγκεκριμένη; Μήπως πίσω από τις ταμπέλες των καταστημάτων αυτών υπάρχουν και άλλες χαμηλής ισχύος που εκπέμπουν κιόλας; Γιατί τις κρύβουν; Χρειάζεται άδεια για τις συγκεκριμένες;

Εάν ήξεραν ορισμένοι πως γίνονται οι ζεύξεις μέσα στις πόλεις θα κλαίγανε...

-nikos-
24-10-11, 20:30
εδω λεμε οτι αν μιλησω στο κινητο για πανω απο 3-4συνεχωμενα λεπτα
το κεφαλι μου βουιζει-ποναει για κανα 2ωρο και ακουω αποψεις του τυπου
''τα κινητα εχουν γινει σαν το 666''
ελεος δηλαδη.
εχω και τον μ@λ@κ@ τον ρουβα στην διαφημηση να λεει στη γυναικα του
να βαλει το κινητο στο αυτι του νιπιου !!!!!! ΕΛΕΟΣ
Εχουμε γινει αμερικανακια [βλακες] και περιμενουμε να
μας πει καποιος αν ειναι τα κινητα καλα για την υγεια μας η δεν ειναι.

lakon1981
24-10-11, 20:46
Θα στείλεις ένα μηχανικό ή δικηγόρο στο Δήμο να ρωτήσει για την άδεια της κεραίας. Να πας μαζί του γιατί η διαφθορά έχει προχωρήσει όσο δεν φαντάζεσαι. Υποπτεύομαι ότι είναι παράνομη γιατί δεν επιτρέπεται να είναι κοντά σε σχολείο ή παιδικό σταθμό σε ακτίνα μικρότερη των 100 m.
Αν είναι παράνομη θα ενεργήσεις με καταγγελία και θα επιδιώξεις το ξήλωμά της. Αν δεν συμμορφωθούν τους πας στο δικαστήριο και κερδίζεις. Έτσι απλά. Αν σε προπηλακίσουν ή σε απειλήσουν, κρυφά ή φανερά, πας στην Ευελπίδων στον εισαγγελέα υπηρεσίας και τους κάνει δικαστική παραγγελία. Έτσι θα κάτσουν σαν κότες μέχρι να τους την ξηλώσεις. Προσπάθησε να πάρεις μαζί σου και τους γείτονες.
Αν υπάρχει άδεια για την κεραία, τότε (αφού τη δεις με τα μάτια σου) θα φέρεις Εταιρεία να σου μετρήσει τα ποσά της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και θα σου ξαναπώ τι θα κάνεις. (έχω τηλέφωνα από ιδιώτες που κάνουν μετρήσεις, Δημόκριτο και ότι άλλο χρειάζεται).

SRF
24-10-11, 21:05
Είσαστε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ!!!
Εδώ τρώτε κάθε μεταλλαγμένο είδος πλαστικοποιητικού βακτηρίου, κρέας σόγιας, λαχανικά από νάϋλον, πίνεται - δίνεται στα παιδιά σας που τόσο προστατευτικά επικαλείστε, "γάλα" αποξηραμένων νιφάδων με παντελή έλλειψη κάθε πάχουςγια το fitness σας... πίνεται νερό με επίπεδο χλωρίωσης που μοιάζεται με βυτίο της Κλινέξ αμέσως μετά, καίτε τόννους πετρέλαιο η βενζίνα κάθε χρόνο είτε για να ζεσταθείτε είτε για να πάτε και απόψε το βράδυ στα μπουζουκοχανία να ακούσετε την παραφωνία μιάς αηδιαστικούς αηδούς... και των υπόλοιπων κακοφωνίξ που κεφάρετε όταν σας αφαιρούν τριχίδια του βαθέως ωτός με τα ντεσιμπέλ που σας βομβαρδίζουν επί ώρες ενώ ρουφάτε κάθε είδος χημικής βόμβας σε ρευστοποιημένη μορφή με ταμπέλα που περπατάει ασταμάτητα η καραβοχάνεται στα πέλαγα της ηλιθιότητας!
Και όμως!!! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΟΙΑΞΕ, ΣΑΣ ΑΦΥΠΝΗΣΕ είναι μιά κεραία κινητής τηλεφωνίας, που έξαλλοι μόλις την "ανακαλύψετε" καλείτε άμεσα ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ 3G - Αϊ-ποδάριο κινητό σας κάθε επίσης πανάσχετο που τρέμει τα εξαμβλώματα του διαβόλου που φυτρώσαν στην γειτονιά σας, για να ξηλώσετε την κεραία από δίπλα σας, απέναντί σας, και εν πάσει περιπτώση από εκεί που σας ενδιαφέρει μόνο προσωπικά, και ας πάει ένα τετράγωνο παρακάτω γιατί ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΝΤΑ ΣΗΜΑ "ΚΑΜΠΑΝΑ" & στην τρίτη υπόγα του παράνομου και αυθαίρετου κτισίματός σας, που έγινε εκεί που υπήρχαν ΣΙΓΟΥΡΑ πριν δέντρα, αλλά ήρθατε εσείς οι σπουδαίοι (η δεν ξέρατε ότι αυτός που σας το πούλησε έτοιμο ίσως, έκανε ακριβώς αυτό τελικά για να μην κλάψετε, ευαισθητούληδες μου εσείς για κάθε δέντρο που θα κοβόταν αλλοιώς παρουσία σας) και τα εκριζώσατε γιατί γουστάρατε να έχεται την θέα η θέση απλά εκεί, για οικεία σας!!!

Όποιος είναι μάγκας, αύριο ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΙΝΗΤΟ, ΠΕΤΑΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΚΑΙ ΟΡΓΩΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ, ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΡΜΕΓΕΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΑΡΑ, χωρίς την αφαίρεση λιπαρών, έστω και αν γίνει ο ίδιος και η γκομενάρα μοντελογυναίκα του με τα πλαστικά γαλλικονυχάκια της & τα νάϋλον προστυχοεσώρουχά της που σας ερεθίζουν αντίστοιχα με τις κεραίες, σύντομα 100 κιλά, και το χειμώνα ΔΕΝ βάζει σταγόνα πετρέλαιο, αλλά ρίχνει ότι φλοκάτη και χλαίνη βρεί από τους παπούδες του για να ζεσταθεί ο ίδιος και τα παιδιά του... κλπ κλπ!!!

Πραγματικά, οι κεραίες σας φταίνε σίγουρα! Είναι ΟΝΤΩΣ ΓΙΑ ΕΣΑΣ η σαφέστατα αποκλειστική αιτία που κινδυνεύει η υγεία σας και η ζωή σας!!!
Απλά καθρέπτες ΔΕΝ έχεται δεί ποτέ, έστω και τυχαία, για να δείτε πραγματικά ΠΟΣΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΕΙΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ?

-nikos-
24-10-11, 21:22
''Όποιος είναι μάγκας, αύριο ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΙΝΗΤΟ, ΠΕΤΑΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΚΑΙ ΟΡΓΩΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ, ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΡΜΕΓΕΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΑΡΑ ''
-
αυτα τα εχω κανει,,,,,,,με την αντιθετη σειρα ομως:biggrin:
-
πρωτα οι αγελαδες και οι καρδαρες και μετα εφυγα απο το χωραφι
με το καινουριο μου αυτοκινητο μιλωντας απο το κινητο :biggrin:

Inferno
24-10-11, 22:02
ΟΚ σου δίνεται η ευκαιρία λοιπόν να παραθέσεις τα επιστημονικά σου στοιχεία. Μου αρέσει πάντα να συζητώ πάνω στο θέμα και αν κάνω λάθος ίσως μάθω και κάτι που δεν ξέρω.
Οπότε μπορείς να δείξεις σε μένα και στους άλλους εδώ τα στοιχεία σου.
Είπα κ πιο πριν ότι ο Δημόκριτος έχει κάνει μετρήσεις... Από κει κ πέρα δεν έχω να πω κάτι άλλο. Όποιος θέλει ας ψάξει κ θα με θυμηθεί...


ΑΝ σε μια πολυκατοικία έχεις 30 κινητά έχεις αυτόματα 60watt, οπότε αυτά του περί ψήνεται το κεφάλι μου ο κώλος μου κλπ αφήστε τα για καμιά γιαγιά στο χωριό.
Το κεφάλι σου είπα ότι ψήνεται από το κινητό και όχι από την κεραία. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Το ότι δεν ψήνεται από τα κινητά των υπολοίπων στην πολυκατοικία συμβαίνει επειδή η ισχύς πέφτει με 1/r^2.... Αν κρατάς το κινητό δίπλα στο αυτί πονάει το κεφάλι σου μετά από λίγο. Αν το κρατάς 15 εκατοστά μακριά δεν νιώθεις ενόχληση μετά από όση ώρα κ αν μιλάς. Ο λόγος είναι αυτός που είπα.


εδω λεμε οτι αν μιλησω στο κινητο για πανω απο 3-4συνεχωμενα λεπτα
το κεφαλι μου βουιζει-ποναει για κανα 2ωρο και ακουω αποψεις του τυπου
''τα κινητα εχουν γινει σαν το 666''
ελεος δηλαδη.
+1000. Το παθαίνω κ γω.


Είσαστε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ!!!
Εδώ τρώτε κάθε μεταλλαγμένο είδος πλαστικοποιητικού βακτηρίου, κρέας σόγιας, λαχανικά από νάϋλον, πίνεται - δίνεται στα παιδιά σας που τόσο προστατευτικά επικαλείστε, "γάλα" αποξηραμένων νιφάδων με παντελή έλλειψη κάθε πάχουςγια το fitness σας... πίνεται νερό με επίπεδο χλωρίωσης που μοιάζεται με βυτίο της Κλινέξ αμέσως μετά, καίτε τόννους πετρέλαιο η βενζίνα κάθε χρόνο είτε για να ζεσταθείτε είτε για να πάτε και απόψε το βράδυ στα μπουζουκοχανία να ακούσετε την παραφωνία μιάς αηδιαστικούς αηδούς... και των υπόλοιπων κακοφωνίξ που κεφάρετε όταν σας αφαιρούν τριχίδια του βαθέως ωτός με τα ντεσιμπέλ που σας βομβαρδίζουν επί ώρες ενώ ρουφάτε κάθε είδος χημικής βόμβας σε ρευστοποιημένη μορφή με ταμπέλα που περπατάει ασταμάτητα η καραβοχάνεται στα πέλαγα της ηλιθιότητας!
Ναι επειδή έχουμε όλα αυτά δεν θέλουμε κ μια κεραία από έναν ηλίθιο γείτονα πάνω απ το κεφάλι μας...

Η Κιουρή απολάμβανε τα ραδιοισότοπα της επειδή έβγαζαν ωραίο χρώμα... Τελικά πέθανε από υπερβολική δόση ακτινοβολίας... Κάτι που δεν ήξεραν τότε...

AAEIV
24-10-11, 22:56
Αν η κεραία είναι στην ταράτσα μια πολυκατοικίας οι ένοικοι δεν διατρέχουν ΚΑΝΕΝΑΝ κίνδυνο.
Αυτό συμβαίνει γιατί αφενός οι κεραίες εκπέμπουν κωνικά, αφετέρου στον σκελετό της κεραίας όπου στηρίζεται υπάρχουν στάσιμα κύματα.
Στο σημείο όπου οι κεραίες είναι πακτωμένες στην οροφή υπάρχει ανακλαστική επιφάνεια για μικροκυματικές συχνότητες, γεγονός που σημαίνει πως το ΗΜ πεδίο ΔΕΝ περνά στα διαμερίσματα.

Τώρα για το αν τα κινητά ή οι κεραίες μπορούν να προκαλέσουν βλάβες η εικόνα είναι λίγο θολή
Αυτό συμβαίνει γιατί τα κινητά είναι πολύ καινούρια στην ζωή μας(~15 χρόνια) με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν επαρκή στατιστικά στοιχεία για αντίστοιχες μελέτες που αφορούν σε καρκινογενέσεις(θυμηθείτε πως ο καρκίνος είναι στοχαστικός) αν και αμφιβάλω,σαν φυσικός, πως υπάρχει κίνδυνος για καρκίνο. Αυτό γιατί η ακτινοπβολία από τα κινητά δεν είναι ιοντίζουσα. Οι συχνότητες εκπομπής των κεραίων είναι μικροκυματικές. Αυτό σημαίνει μήκη κύματος της τάξης μεγέθους του εκατοστού(cm), όσο δηλαδή και το πάχος των ανθρώπινων μελών μας. Ο καρκίνος είναι κυτταρική νόσος. Αυτό σημαίνει πως μια μικροκυματική ακτινοβολία δεν βλέπει κύτταρα, άρα δεν μπορεί να δημιουργήσει καρκίνο.

Αυτό που είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο είναι πως ζημιά παθαίνουν νεαροί εγκέφαλοι(παιδιά) λόγω αυξημένης έκθεσης σε θερμική ενέργεια(ακα θερμότητα->αυξημένη θερμοκρασία). Αυτό συμβαίνει γιατί τα κρανιακά οστά είναι πολύ λεπτά και δεν μπορούν να απομονώσουν επαρκώς την θερμότητα που φτάνει στον εγκέφαλο με αποτέλεσμα αυτός να δυσλειτουργεί. Στους ενήλικες δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Τα κρανιακά οστά απορροφούν πλήρως θερμότητα. Αν αυτό δεν συνέβαινε τότε κατά την διάρκεια των συνδιαλέξεων θα είχαμε πεθάνει στο χασμουρητό!!!(Το χασμουρητό είναι ένας τρόπος του εγκεφάλου να ρίξει την θερμοκρασία, επιβάλλοντας στον άνθρωπο να εισπνεύσει κρύο αέρα).

Αυτά είχα να πως σαν φυσικός...
Συνεπώς δεν μπορεί να ειπωθεί τπτ με απόλυτη γνώση.

leosedf
25-10-11, 00:06
Μήπως πίσω από τις ταμπέλες των καταστημάτων αυτών υπάρχουν και άλλες χαμηλής ισχύος που εκπέμπουν κιόλας; Γιατί τις κρύβουν;

Εάν ήξεραν ορισμένοι πως γίνονται οι ζεύξεις μέσα στις πόλεις θα κλαίγανε...
Μα πίσω απο τις ταμπέλες βρίσκονται, δεν έχει μέσα στο κατάστημα,δεν βρίσκονται σε όλα τα καταστήματα μόνο αν χρειάζεται ο δρόμος εκεί περισσότερη χωρητικότητα, πώς γίνονται οι ζεύξεις? με πιάτα κανονικά και όταν δεν υπάρχει πρόσβαση παίρνεις μισθωμένη γραμμή από ΟΤΕ και στέλνεις τα κανάλια που θέλεις από εκεί. Τώρα και με οπτικές ίνες.

Συμφωνώ επίσης με τον Γεώργιο.

Ο Λεωνίδας έχει ακόμα και συνταγή ανάλογα με την περίπτωση.
Συνηθέστατη περίπτωση ζουλού κυνηγών.

leosedf
25-10-11, 00:10
Είπα κ πιο πριν ότι ο Δημόκριτος έχει κάνει μετρήσεις... Από κει κ πέρα δεν έχω να πω κάτι άλλο. Όποιος θέλει ας ψάξει κ θα με θυμηθεί...

Βαριέσαι να ψάξεις τα στοιχεία ε?
Μας αφήνεις στο σκοτάδι πάντως.

NOE
25-10-11, 00:15
Για μετρήσεις εδώ: http://www.eeae.gr/gr/
δεξια έχει ένα εικονίδιο και γράφει "Μετρήσεις ηλεκτρομαγνητικών πεδίων (http://www.eeae.gr/gr/index.php?fvar=html/ni/_ni_measurements)"εκει γράφει για τις μετρήσεις που έχουν γίνει και όποιος θέλει κάτι περισσότερο μπορεί απλά να δοκιμάσει να επικοινωνήσει
(http://www.eeae.gr/gr/index.php?fvar=html/ni/_ni_measurements)

Inferno
25-10-11, 00:41
Βαριέσαι να ψάξεις τα στοιχεία ε?
Μας αφήνεις στο σκοτάδι πάντως.
Δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω γιατί δεν είναι δικές μου μετρήσεις. Έχω μιλήσει όμως με ανθρώπους που τις έκαναν από τον Δημόκριτο. Θες να το δεχτείς? Έχει καλώς. Δε θες? Δε με νοιάζει.

AAEIV
Καταλαβαίνω τι πας να πεις αλλά δεν είναι σωστό. Αυτό θα δούλευε αν είχες να κάνεις με μια δέσμη ιόντων για παράδειγμα. Αν ήταν σωστό τότε δεν θα είχαμε φούρνους μικροκυμάτων να ζεσταίνουν το φαγητό μας (θέτοντας σε ταλάντωση μόρια νερού) εφόσον τα μικροκύματα δεν "βλεπουν" τόσο χαμηλές κλίμακες.
Το θέμα δεν είναι θέμα μήκους κύματος. Είναι θέματος εναλλασσόμενου ηλεκτρικού πεδίου που προκαλεί ταλαντώσεις στα άτομα των υλικών.
Έμμεσα είναι κ μήκους κύματος αφού χρειαζόμαστε το κατάλληλο για συντονισμό. (dielectric heating)

Επομένως μπορεί μια κεραία να έχει χαμηλή ισχύ αλλά δεν παύει να είναι ένας μινιόν φούρνος μικροκυμάτων που μας σιγοβράζει 24/7... Μπορεί να μην προκαλεί καμιά σοβαρή αύξηση θερμοκρασίας (σε αντίθεση με το κινητό που το κάνει...) αλλά δεν παύει να είναι κάτι έξτρα στην ήδη επιβαρυμένη ζωή μας...

AAEIV
25-10-11, 12:16
Μην ξεχνάς όμως, πως ο φούρνος μικροκυμάτων έχει τεράστια ισχύ της τάξης των kW πλέον.
Ένας συμβατικός φτηνιάρικος μικροκυματικός φούρνος μέχρι πριν από 5 χρόνια έφτανε σε ισχύ τα 600W.

Εκτός όμως από την ισχύ, όταν μιλάμε για επίδραση ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και ύλης σημασία δεν έχει η ισχύς, αλλά η ισχύς(ή ενέργεια) ανά μονάδα επιφάνειας. Πάρε για παράδειγμα ένα laser pointer των 10 mW. Η ισχύς αυτή είναι παιδική και ακίνδυνη. Αν την στοχεύσεις πάνω στο χέρι σου, πιθανότατα δεν θα νιώσεις τίποτα. Αν όμως την συγκεντρώσεις με έναν φακό ναι μεν η ισχύς της δεν θα μεταβληθεί, θα μειωθεί όμως η επιφάνεια στην οποία η ενέργεια της δέσμης ελευθερώνεται. Αν λοιπόν πάρεις ένα συγκλίνοντα φακό και συγκεντρώσεις την εν λόγω δέσμη πάνω στο χέρι σου θα νιώσεις μια ζέστη! Γι'αυτό απαγορεύεται να στοχεύεις με laser στα μάτια, γιατί από κατασκευής τους, τα μάτια έχουν τον φακό τους, ο οποίος συγκεντρώνει φως πάνω στον αμφιβληστροειδή(=πολύ λεπτός υμένας).

Ακριβώς στους ίδιους νόμους υπακούει και μια μικροκυματική ακτινοβολία.
Έτσι στον φούρνο μικροκυμάτων έχουμε μεν τεράστια ισχύ, αλλά και το φαγητό που ψήνουμε/ζεσταίνουμε βρίσκεται μερικά εκατοστά από την μικροκυματική λυχνία.
Η κεραία βρίσκεται από μέτρα μέχρι χιλιόμετρα μακριά. Συνεπώς έχεις την ευκαιρία, παρόλο που οι μικροκυματικές ζεύξεις είναι χωρίς απώλειες, να μεγαλώσεις την επιφάνεια(εμβαδόν) στην οποία θα απορροφηθεί η ακτινοβολία.

Επίσης, όπως πολύ σωστά είπες, το ζέσταμα του φαγητού οφείλεται σε φαινόμενα συντονισμού, δηλαδή ταλαντώσεις. Η απορρόφηση ακτινοβολίας, οδηγεί σε αύξηση της κινητικής ενέργειας των μορίων(μεγάλων ομάδων μορίων και όχι μεμονομένων, δηλαδή κυττάρων). Αυτά με την σειρά τους, θέλοντας να επιτύχουν την ελάχιστη δυνατή ενεργειακή κατάσταση, "σπρώχνουν" την ενέργεια σε διπλανά μόρια. Αυτά με την σειρά τους ταλαντώνονται και η διαδικασία συνεχίζεται. Η θερμότητα όμως, δεν έχει αποδειχτεί(και μάλλον δεν πρόκειται πλέον) πως μπορεί να προκαλέσει καρκινογενέσεις. Θυμήσου τον ήλιο και τα αντηλιακά. Όλα τα αντηλιακά, προστατεύουν από το υπεριώδες ηλιακό φάσμα(UV-a, UV-b). Ο ήλιος μας όμως, πέρα από υπεριώδες και ορατό, διαθέτει και ένα ισχυρό υπέρυθρο φάσμα, το οποίο το καλοκαίρι φτάνει μέχρι και το μακρύ υπέρυθρο.
Και ως γνωστόν, η υπέρυθρη είναι πιο θερμή ακτινοβολία, από την παγωμένη υπεριώδη. Όταν όμως φοράς αντηλιακό, συνεχίζεις να ζεσταίνεσαι από τον ήλιο. Γιατί λοιπόν δεν υπάρχει αντηλιακό για υπέρυθρες?Γιατί, το κυριότερο πρόβλημα από την ηλιακή ακτινοβολία είναι ο καρκίνος του δέρματος. Η υπέρυθρη το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σε μαυρίσει(έγκαυμα).

Προς θεού, με όλα αυτά που λέω δεν θέλω να πω, πως οι κεραίες ή τα κινητά είναι απολύτως ασφαλή. Απλώς ακόμα δεν ξέρουμε ακόμη.
Απλώς, σαν φυσικός και σαν σκεπτόμενος άνθρωπος αντιλαμβάνομαι πως υπάρχουν πολλά εκεί έξω που μας επιβαρύνουν. Η Αθήνα από μόνη της έχει ~400000 πληθυσμό και ~2500000 αυτοκίνητα!!!Φαντάσου καυσαέριο.

Επίσης όλες αυτές οι πλαστικοποιημένες σαβούρες που τρώμε.
Η φοβερά κακή ποιότητα ζωής μας...
Πόσοι από μας κοιμούνται καθημερινά 8 ώρες?
Πόσοι από μας τρέφονται σωστά?(5 γεύματα τη ημέρα, μεσογειακή διατροφή)
Πόσοι από μας ασκούμαστε?
Είναι τόσα που μπορούμε να κάνουμε και να αλλάξουμε άρδην την ζωή μας, που νομίζω θα ήταν πιο εποικοδομητικά από το να ξηλώσουμε όλες τις κεραίες, οι οποίες όντως ενδεχομένως(δεν γνωρίζουμε ακόμα) να υποβαθμίζουν την ποιότητα της ζωής μας...

GeorgeVita
25-10-11, 13:12
... Η φοβερά κακή ποιότητα ζωής μας...
Πόσοι από μας κοιμούνται καθημερινά 8 ώρες?
Πόσοι από μας τρέφονται σωστά?(5 γεύματα τη ημέρα, μεσογειακή διατροφή)
Πόσοι από μας ασκούμαστε?
Είναι τόσα που μπορούμε να κάνουμε και να αλλάξουμε άρδην την ζωή μας, που νομίζω θα ήταν πιο εποικοδομητικά από το να ξηλώσουμε όλες τις κεραίες, οι οποίες όντως ενδεχομένως(δεν γνωρίζουμε ακόμα) να υποβαθμίζουν την ποιότητα της ζωής μας...

Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε την άσκηση με τη συμμετοχή μας "στο ξήλωμα των κεραιών" τρώγοντας τακτικά (από κεραία σε κεραία) μεσογειακά γεύματα, ο ήλιος θα βοηθήσει στην παραγωγή βιταμίνης D και το βράδυ από την κούραση σίγουρα θα κοιμηθούμε τουλάχιστον 8 ώρες!
G

Υ.Γ. μήπως το θέμα έγινε "γενική συζήτηση";

Inferno
25-10-11, 15:30
Θάνο άλλο είπα εγώ. Είπα ότι η αρχική σου προσέγγιση ήταν λάθος διότι δεν μιλάμε για δέσμη ιόντων αλλά για ηλεκτρομαγνητικό πεδίο. Επομένως δεν έχει σημασία τι "βλέπει" και τι δεν βλέπει. Επίσης είπα ότι μια κεραία κινητής τηλεφωνίας δεν προκαλεί αύξηση θερμοκρασίας (ενώ το κινητό το κάνει όταν είναι κοντά στο αυτί) αλλά κ πάλι εγώ ΔΕΝ θέλω να την έχω πάνω από το κεφάλι μου ειδικά όταν ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο ποιες είναι οι επιπτώσεις...
Είπαμε η Κιουρή έπαιζε με τα ραδιοισότοπα επειδή της άρεσε το χρώμα κ το φαγε το κεφάλι της... Επειδή τότε δεν ήξερε πόσο επικίνδυνα είναι.

Επίσης είναι λάθος αυτό που λες ότι απορροφάται ακτινοβολία κ θέτονται σε κίνηση μόρια. Δεν απορροφάται καμία ακτινοβολία. Έχεις ένα εναλλασσόμενο ηλεκτρικό πεδίο το οποίο θέτει σε ταλάντωση ένα πολωμένο μόριο (κ όχι ομάδα μορίων) το οποίο στην περίπτωση των φούρνων μικροκυμάτων είναι το νερό.
Το φαινόμενο που λες εσύ είναι ιονισμός και είναι άλλο πράγμα. Δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

AAEIV
25-10-11, 20:10
Όπα, Όπα...
Πάμε από την αρχή...
Δεν είπα πως είπες ότι η κεραία προκαλεί αύξηση θερμοκρασίας.
Ούτε είπα πως είναι ακίνδυνες.Συμφωνούμε στο ότι ακόμα δεν ξέρουμε.
Αυτό που λέω είναι πως μπορούμε να αλλάξουμε κάποιες συνήθειες που αποδεδειγμένα είναι βλαβερές.
Απλώς είναι προσωπική μου εκτίμηση, πως είναι μικρότερος ο κίνδυνος απ'ότι πιστεύει ο περισσότερος κόσμος.
Και εξήγησα τους λόγους και επιμένω σε αυτούς...

Τώρα για την πόλωση που αναφέρεις, νομίζω δεν έχει καμία σχέση...Που βρέθηκε το πολωμένο μόριο...Δεν υπάρχουν πεδία με μεγάλες εντάσεις...(Δεν μιλάω για ισχύ...)
Καταρχάς πως έχεις εναλλασσόμενο ηλεκτρικό πεδίο;
Μια μικροκυματική λυχνία είναι, το οποίο σημαίνει πως είναι μια κοινή λάμπα, με διαφορετικό μήκος κύματος ή αλλιώς χρώμα, από αυτό που έχουμε συνηθίσει...
Και με αυξημένη ισχύ...
Επίσης, δεν έχεις αποκλειστικά ηλ/κό πεδίο αλλά ηλεκτρομαγνητικό. Έχεις ένα φως δηλαδή...
Όσο για τον ιονισμό, μάλλον μπερδεύτηκες...
Ιονισμό έχεις όταν ένα ηλεκτρόνιο για κάποιο λόγο, απομακρυνθεί από το άτομο...
Όχι όταν αλλάξει το ταλαντωτικό του επίπεδο...
Τότε έχεις διέγερση...

Inferno
25-10-11, 22:08
Το πολωμένο μόριο βρέθηκε στη φύση. Το μόριο του νερού είναι πολωμένο.
Τι πώς έχεις εναλλασσόμενο ηλεκτρικό πεδίο? Αφού κεραία έχεις. Το πεδίο σου είναι E=Eo*cos(ωt)
Το ότι έχουμε και μαγνητικό πεδίο δεν μας ενδιαφέρει. Το ηλεκτρικό μας νοιάζει και προκαλεί τον πιθανό κίνδυνο.

Όσο για τον ιονισμό όντως λάθος διατύπωση από μενα. Εννοούσα αυτό που είπες σχετικά με απορρόφηση ακτινοβολίας.

aeonios
25-10-11, 22:48
Το ότι έχουμε και μαγνητικό πεδίο δεν μας ενδιαφέρει. Το ηλεκτρικό μας νοιάζει και προκαλεί τον πιθανό κίνδυνο.

.

Αυτό Αλέξανδρε από που προκύπτει;

Inferno
26-10-11, 00:13
Αυτό Αλέξανδρε από που προκύπτει;
Το ηλεκτρικό πεδίο ευθύνεται για την ταλάντωση των μορίων και κατ επέκταση στην μεταφορά ενέργειας σε αυτά. Το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής τώρα. Είναι αρκετά ισχυρό πεδίο για να προκαλέσει προβλήματα?

Από το κινητό πιστεύω υπάρχει πρόβλημα όσο κ να λένε μερικοί ότι δεν βλάπτει. Γιατί? Διότι πολλοί άνθρωποι (μέσα σε αυτούς κ γω) νιώθουν κάψιμο κ πονοκέφαλο όταν μιλήσουν για λίγη ώρα στο κινητό στην πλευρά που του κεφαλιού που το είχαν. Αποδεδειγμένα αυξάνεται η θερμοκρασία απλά κάποιοι δεν το νιώθουν κ κάποιοι το νιώθουν. Επομένως εφόσον εμένα με ενοχλεί δεν μπορεί κανείς να μου βγάλει από το μυαλό ότι είναι ακίνδυνο κ ότι δεν ευθύνεται για όγκους... Ο,τι πονάει δεν είναι καλό....

Αυτά για το κινητό. Για την κεραία τώρα. Είναι ακριβώς το ίδιο μόνο που τρώμε πολύ λιγότερη ισχύ. Αλλά την τρώμε 24/7... Επομένως ΚΑΙ για εκεί επιτρέψτε μου να έχω πολλές επιφυλάξεις...

Γενικά όποιος βγει τώρα κ πει ότι ισχύει ή το ένα ή το άλλο για τις κεραίες πιστεύω ότι είναι ηλίθιος. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κλίνει προς μια απ τις 2 περιπτώσεις εφόσον δεν υπάρχουν επαρκεί στοιχεία... Ε εγώ από όσες πληροφορίες έχω πάνω στο θέμα κλίνω προς την πλευρά ότι είναι επικίνδυνο.

leosedf
26-10-11, 00:15
Δεν σταμάτησες να το χρησιμοποιείς όμως. Γιατί δεν το κάνεις?

Inferno
26-10-11, 01:26
Μου την είπες τώρα. Δεν έχω τι να πω... :saad:

aeonios
26-10-11, 02:20
Είναι τεκμηριωμένο κάπου αυτό που γράφεις (γιατί το ψάχνω από περιέργεια μια και έχω κενό σε αυτό το σημείο ) ή είναι η άποψη σου; Δηλαδή εννοείς πως η μαγνητική συνιστώσα δεν μπορεί να κάνει μόρια να ταλαντωθούν επειδή δεν μεταφέρει ενέργεια σε αυτά;

Inferno
26-10-11, 03:55
Ναι βέβαια. Λες να τα βγάζω απ το κεφάλι μου? :biggrin:Φυσικός είμαι (ή θα είμαι και επίσημα στο σύντομο μέλλον...)
Μπορείς να ψάξεις για dielectric heating.
Δες εδώ (http://www.colorado.edu/physics/2000/microwaves/water_rotates.html) μια πολύ ωραία παρουσίαση γι αυτό που έλεγα με το νερό. Και επιμένω στο νερό διότι ο άνθρωπος είναι μια σακούλα με νερό...