PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος σκυλου!



asxetos30
25-10-11, 17:09
Γεια και χαρα παιδια,Θελω να βαλω συναγερμο στον σκυλο μου (ναι καλα διαβαζετε,στον σκυλο μου).Θελω λοιπον τα φωτα σας γιατι ο συναγερμος θελω να ανιχνευει οχι την κινηση αλλα την ακινησια του σκυλου.Καποιος Μ@#$%@Σ γεμιζει φολες το βουνο και εχω χασει 3 σκυλια επιδη δεν μπορεσα να τα βρω γρηγορα για να τους δωσω φαρμακα.Εχω φτιαξει εναν ενισχυτη που δουλευει με 9v μπαταρια και βγαζει πραγματικα δυνατο ηχο (πρεπει να το ακουω σε μεγαλη αποσταση) υπαρχει καποιος αισθητηρας για αυτην την δουλεια και αν ναι ποσο ευκολο ειναι να τον προσαρμοσω στην πλακετα που εχω? Ειδα στο e-bay αυτο http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1312&_nkw=Omnidirectional+vibration&_sacat=See-All-Categories θα κανει δουλεια?Εχω σκεφτει επισης να βαλω καποιο συστημα τηλεχειρισμου on/off του ενισχητη αλλα εχω κολλησει δεν μπορω να βρω κατι που να με βολευει γιατι πρεπει να εχει μεγαλη εμβελεια και να ειναι φτηνο (οικονομικη κριση). Τα beeper της αγορας δεν βολευουν κανουν πολη φασαρια χωρις να χρειαζεται και εκτος αυτου ειναι και πανακριβα.
Ευχαριστω.

klik
25-10-11, 18:43
ο σκύλος δεν είναι ακίνητος και όταν κοιμάται;:001_huh:

Mihos
25-10-11, 18:47
Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα... Πλέον δεν θα κοιμάται (και να θέλει)...

plouf
25-10-11, 21:37
δυσκολο και πολυπλοκο γιατι ακριβωςο σκυλος μπορει να κοιμαται κτλ..

ισως ποιο βατό να είναι αν βάλεις καποια κάμερα και παρακαλουθείς περιοδικά την περιοχή του σκύλου

xmaze
25-10-11, 22:01
εγω εχω ενα σύστημα που πιστευω είναι το αποτελεσματικότερο. Να εκπαιδευσεις τον Σκυλο να μην τρωει οτι βρεί, μπόλικο τσιλι σε κεφτεδακια και σε 3 μερες θα εχει εκπαιδευτεί!

JOHNY+
25-10-11, 22:27
Για παρακολουθηση κατοικιδιων . http://www.elektor.com/magazines/2005/may/petinspect.57547.lynkx

vassgeo
25-10-11, 22:52
Βάλε του ενα GPS και θα ξέρεις που είναι σε κάθε περίπτωση:-)

asxetos30
28-10-11, 17:11
Ρε παιδια πρεπει να ειμαι παλαβος αν θελω να βαλω το μπιπερ στο σπιτι εκτος απο τον σκυλο δεν θα κοιμαμαι ουτε εγω. Το θελω αποκλειστικα για χρηση στο βουνο εφοσον το προσαρμοσω σε κολαρο.Ο σκυλος μου εργαζεται συνηθως σε μια ακτινα 1000-2000μ απο εμενα οποτε ειναι δυσκολο να εντοπιζω την ακριβη θεση του οταν σταματαει το κουδουνι του.Το συστημα GPS ειναι το καλυτερο αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το αγορασω γιατι για τα 3 σκυλια που εχω θα μου στοιχοισει γυρω στο χιλιαρικο. Λοιπον ανακεφαλαιωνω το συστημα αυτο θα το εχω φορεμενο στον σκυλο μου ΜΟΝΟ οταν εργαζεται (περιπου 1-2 ωρες την ημερα) μετα θα κοιμαται ησυχος στο σπιτι.Δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα αυτην την στιγμη να αγορασω συστημα GPS. Τα μπιπερ για τα σκυλια φερμας παιζουν γυρω στα 150ευρω το ενα οποτε 3Χ150=450 ευρω και αυτο αποκλειεται, οποτε μενω με την ποιο οικονομικη λυση να φτιαξω αυτο.Καλυτερο βεβαι θα ηταν να βαλω συστημα τηλεχειρισμου on/off αλλα για τετοιες αποστασεις οι ετοιμες λυσεις ειναι πανακριβες. Εαν εχετε καποια αλλη ιδεα ακουω. Οσο για τον φιλο που λεει οτι εκπαιδευει τα σκυλια του μακαρι αδερφε να ηταν τοσο ευκολο, ολα περνανε αυτο το σταδιο της εκπαιδευσης αλλα παντα μερικα την πατανε, ασε που ενα σκυλι δεν το εφαγε το δηλητηριο αλλα το ηπιε! Ενας "μαγκας" το ειχε βαλει σε νερο και αντε να μαθεις ενα σκυλι να μην πινει νερο κατακαλοκαιρο και μετα απο μια ωρα τρεξιμο απο οπου ναναι.
Με εκτιμηση.

vassgeo
28-10-11, 18:07
Ρε παιδια πρεπει να ειμαι παλαβος αν θελω να βαλω το μπιπερ στο σπιτι εκτος απο τον σκυλο δεν θα κοιμαμαι ουτε εγω. Το θελω αποκλειστικα για χρηση στο βουνο εφοσον το προσαρμοσω σε κολαρο.Ο σκυλος μου εργαζεται συνηθως σε μια ακτινα 1000-2000μ απο εμενα οποτε ειναι δυσκολο να εντοπιζω την ακριβη θεση του οταν σταματαει το κουδουνι του.Το συστημα GPS ειναι το καλυτερο αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το αγορασω γιατι για τα 3 σκυλια που εχω θα μου στοιχοισει γυρω στο χιλιαρικο. Λοιπον ανακεφαλαιωνω το συστημα αυτο θα το εχω φορεμενο στον σκυλο μου ΜΟΝΟ οταν εργαζεται (περιπου 1-2 ωρες την ημερα) μετα θα κοιμαται ησυχος στο σπιτι.Δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα αυτην την στιγμη να αγορασω συστημα GPS. Τα μπιπερ για τα σκυλια φερμας παιζουν γυρω στα 150ευρω το ενα οποτε 3Χ150=450 ευρω και αυτο αποκλειεται, οποτε μενω με την ποιο οικονομικη λυση να φτιαξω αυτο.Καλυτερο βεβαι θα ηταν να βαλω συστημα τηλεχειρισμου on/off αλλα για τετοιες αποστασεις οι ετοιμες λυσεις ειναι πανακριβες. Εαν εχετε καποια αλλη ιδεα ακουω. Οσο για τον φιλο που λεει οτι εκπαιδευει τα σκυλια του μακαρι αδερφε να ηταν τοσο ευκολο, ολα περνανε αυτο το σταδιο της εκπαιδευσης αλλα παντα μερικα την πατανε, ασε που ενα σκυλι δεν το εφαγε το δηλητηριο αλλα το ηπιε! Ενας "μαγκας" το ειχε βαλει σε νερο και αντε να μαθεις ενα σκυλι να μην πινει νερο κατακαλοκαιρο και μετα απο μια ωρα τρεξιμο απο οπου ναναι.
Με εκτιμηση.
Μάλλον η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά στην περίπτωση σου... :(

st3li0s
28-10-11, 18:29
Παρακαλώ οι απόψεις μερικών εδώ μέσα που εκφράζονται όσον αφορά την συμβίωση με έναν σκύλο και την εκπαίδευσή τους να μελετηθούν από τους αρμόδιους moderators!

Αν είναι δυνατόν να ακούγονται απόψεις σχετικά για την άρνηση τροφής με κεφτεδάκια που μέσα έχουμε βάλει τσίλι!
Καλύτερα θα είναι να απευθυνθείτε σε ειδικούς επαγγελματίες εκπαιδευτές που ξέρουν τι κάνουν και το κάνουν καλά!Και δόξα τω Θεό υπάρχουν αξιόλογοι εκπαιδευτές στην Ελλάδα!

Ο σκύλος είναι σύντροφος και πολλές φορές εργαλείο δουλειάς(κυνήγι)!Οφείλουμε να του προσφέρουμε μια συμβίωση σωστή!
Ναι για τον εντοπισμό μέσω συναγερμού, ναι για ότι θέλει ο καθένας για την προστασία του σκύλου!
Όχι στην απερίσκεπτη χρήση λανθασμένων πράξεων που μπορεί εκτός από το να μην κάνεις δουλειά να προξενήσεις κακό στον σκύλο!

Αν είσαι απλός και υπεύθυνος ιδιοκτήτης θα είχες τον σκύλο στο λουρί και θα τον συνόδευες!
Αν είσαι υπεύθυνος ιδιοκτήτης θα ήξερες ότι εφόσον έχεις χάσει ήδη 2 σκυλιά δεν θα άφηνες τον 3ο σκύλο ελεύθερο, δεν θα πήγαινες καν σε εκείνο το μέρος!

Για την ιστορία, η άρνηση τροφής γίνεται από μικρή ηλικία και με θετική εκπαίδευση και όχι αρπακολλατζίδικα με τύπου καφτεδάκια και τσίλι!

Θα πρέπει κάποια στιγμή ο Έλληνας να δει ότι ο σκύλος είναι σύντροφος ακόμα και όταν μας χρησιμεύει ως εργαλείο δουλειάς!Θα πρέπει να τον σεβαστεί και να μην κάνει ότι θέλει πάνω του από όπου ακούει!

Αγαπητέ τι φυλή είναι ο σκύλος και τι ηλικία έχει?

Μπορείς να βάλεις κολάρο εντοπισμού με ήχο και να το βγάζεις όταν θα τελειώνει η βόλτα στο βουνό!
Αλλά μια στιγμή...εσύ πρέπει να κάνεις πρόληψη...δηλαδή να μην συμβεί το οποιοδήποτε μοιραίο γεγονός...δηλαδή να μάθει ο σκύλος να μην κάνει κάτι, να μην τρώει κάτι από κάτω...
Εσύ εδώ μας λες ότι θέλεις να κάνεις κάτι ώστε αν μείνει ο σκύλος ακίνητος να χτυπήσει ο συναγερμός...δηλαδή θα έχει φάει την φόλα, θα έχει πέσει κάτω και μετά εσύ θα πας να τον βρεις?

PanagiotisHlektrlogos
28-10-11, 19:43
Φίλε ασχετε! :001_rolleyes: (Πλάκα κάνω)
Εφ όσον θέλεις να ακούς το σκύλο όταν κινείται έχεις το κλασικό κουδουνάκι! (Σωστά????)
Πήγαινε λοιπών στις κατασκευές και φτιάξε ένα δέκτη με το TDA 7000 και το σήμα της εξόδου να ενεργοποιεί ένα Buzzer!
Φτιάξε και ένα πομπουδάκι 1-2 βαττακια και είσαι οκ! Τώρα αν έχεις 3 σκυλιά βάλε ζωνοδιαβαβτο φίλτρο στην έξοδο του δέκτη και στείλε 3 τόνους !!!
Καλή επιτυχία !
Περιμένω ορτικοτσιχλοκοτσυφομπεκατσοπεριδικα για βραβείο !!! :001_smile:

agis68
28-10-11, 20:47
εγω εχω ενα σύστημα που πιστευω είναι το αποτελεσματικότερο. Να εκπαιδευσεις τον Σκυλο να μην τρωει οτι βρεί, μπόλικο τσιλι σε κεφτεδακια και σε 3 μερες θα εχει εκπαιδευτεί!

Kαι εγω αυτο θα έκανα...ειναι οικονομικο και αποτελεσματικο......