PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με volt panel meter



ikaros1978
30-10-11, 21:18
25059

εχω στην κατοχη μου μερικα τετοια βολτομετρα 0-500V AC.
Ξερει κανενας πως μπορω να το κανω να μετραει dc? Ηλπιζα πως θα ειχε γεφυρα στην εισοδο του και πως δινοντας του dc θα μετραγε κανονικα.Δυστυχως ομως δεν ανταποκρινεται σε dc :(

JOUN
31-10-11, 10:44
Φανταζομαι θα εχει κανεναν πυκνωτη σε σειρα με την εισοδο και θα κοβει το dc.Αν ακολουθησεις την εισοδο δεν φαινεται κατι τετοιο;

vassgeo
31-10-11, 10:54
25059

εχω στην κατοχη μου μερικα τετοια βολτομετρα 0-500V AC.
Ξερει κανενας πως μπορω να το κανω να μετραει dc? Ηλπιζα πως θα ειχε γεφυρα στην εισοδο του και πως δινοντας του dc θα μετραγε κανονικα.Δυστυχως ομως δεν ανταποκρινεται σε dc :(
Μα γράφει ήδη DC στο display.
Πως συμπεριφέρεται οταν του βάζεις τάση DC?

ikaros1978
31-10-11, 17:48
οχι η φωτογραφια ειναι απο λαθος οργανο.AC ειναι παντως.Το ανοιξα εχει οντως εναν πυκνωτη(220n/1ΚV).Θελει λιγο ψαξιμο.Μετα απο αυτον εχει μια γεφυρουλα.Το κακο ειναι οτι ειναι μονης τροφοδοσιας (δηλαδη μετρηση και τροφοδοσια απο την ιδια πηγη) οποτε εκει θα με δυσκολεψει αρκετα......ειδωμεν

JOUN
31-10-11, 17:59
Δεν ειναι απαραιτητο να εχει προβλημα αν η τροφοδοσια και η μετρηση ειναι το ιδιο πραγμα,συνηθως αυτο συμβαινει αν ειναι αμπερομετρο.Παραπανω ειπα αν φταιει αυτο σαν ιδεα πιο πολυ..Αν παντως εχει πυκνωτη σε σειρα με την προς μετρηση ταση,φυσικο ειναι να μην περναει το DC.