PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΑΙ Η ΟΧΙ ??



-nikos-
02-11-11, 08:50
εγω παντος λεω ΟΧΙ
γιατι πιστευω οτι θα ειναι η τελευτεα μας ευκαιρια να
βγουμε απο αυτη την συνχρωνη σκλαβια χωρις πολεμο και αιματοχυσια.
βεβαια θα υπαρχουν και αλλες γνωμες,,,,,,,

taxideytis
02-11-11, 09:48
ποιο έιναι το ερώτημα;

-nikos-
02-11-11, 10:37
μα φυσικα στο δημοψηφισμα [αν γηνει]
αν και μαλων δεν θα μας αφησουν να το κανουμε .
-
1 λιγο αργα αποφασισε ο γαπ να ''παληκαρισει''
2 ειναι ολοι στο κολπο[ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ-ΛΑΟΣ-ΠΑΣΟΚ]
3 οι υπουργοι εχουν ταριφα [σαν πουτανες] και καποιοι θα τα ''παρουν'' για να ριξουν την κηβερνηση πριν το δημοψηφισμα με το να αποχωρισουν !!!
4 μια μεγαλη συμορια κυβερνα τον τοπο.
5 οι εκλογες αντι για δημοψηφισμα θα ειναι το λουκετο στην αλυσιδα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
02-11-11, 10:46
Ρε παιδιά, δουλευόμαστε και μεταξύ μας??? Τι νόημα έχει το εν λόγω δημοψήφισμα στην παρούσα φάση?? Οπως είπε και το BBC είναι σαν να ρωτάς τις γαλοπούλες αν θέλουν να μπούνε στο φούρνο τα Χριστούγεννα.
Εμένα μου μυρίζει κάτι άλλο. Μπορεί να είναι ένας τρόπος να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια ο ΓΑΠ, όπως καλή ώρα ο χοντρούλης.

Υ.Γ. Συγνώμη για το "ρε"

KOKAR
02-11-11, 11:35
εγω παντος λεω ΟΧΙ
γιατι πιστευω οτι θα ειναι η τελευτεα μας ευκαιρια να
βγουμε απο αυτη την συνχρωνη σκλαβια χωρις πολεμο και αιματοχυσια.
βεβαια θα υπαρχουν και αλλες γνωμες,,,,,,,

δηλαδή Νικο εαν γινει και το ερώτημα ειναι " θεωρείτε οτι ο ΓΑΠ ειναι @@ρας μέχρι τελευταίας σταγόνας του αίματος του ? "
θα απαντήσεις ΟΧΙ ?

θελω να πω οτι τον πρώτο ρολλο παίζει η "σύνταξη" της ερώτησης !

SRF
02-11-11, 14:12
δηλαδή Νικο εαν γινει και το ερώτημα ειναι " θεωρείτε οτι ο ΓΑΠ ειναι @@ρας μέχρι τελευταίας σταγόνας του αίματος του ? "
θα απαντήσεις ΟΧΙ ?

θελω να πω οτι τον πρώτο ρολλο παίζει η "σύνταξη" της ερώτησης !

KOKAR δεν ξέρω εσύ, αλλά ΚΑΙ επί του συγκεκριμένου ερωτήματος είμαι σαφέστατα υπέρ του ΟΧΙ !!! :lool:

KOKAR
02-11-11, 16:18
αν αντι για @@ρας έγραφα αυτο που πραγματικά ήθελα να πω έπρεπε να αυτομπαναριστω !!!!

SRF
02-11-11, 21:48
αν αντι για @@ρας έγραφα αυτο που πραγματικά ήθελα να πω έπρεπε να αυτομπαναριστω !!!!

Ότι και να έγραφες πάλι ΟΧΙ θα έλεγα... για ένα άτομο που η μόνη απάντηση ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ του πούνε ότι θα του κάνουνε, λέει πάντα μόνο ΝΑΙ! Βέβαια, μήπως δεν κατάλαβε ότι το "ΝΕ" μόνο στα σλαβικά είναι΄το αντίστοιχο του Ελληνικού όχι, και προσπαθεί να πει όντως ΟΧΙ αλλά απαντάει ως Σ(κ)λάβος ??? :biggrin: :confused1:

tsakmaki
02-11-11, 22:34
Καλα Κρασια!!!
Οταν ηταν να μπουμε στο ΔΝΤ (που ηταν το βασικοτερο ολων) γιατι δεν εγινε δημοψηφισμα? Τουλαχιστον οποιο και να ηταν το αποτελεσμα, θα ευθυνοταν μονο και μονο ο λαος γι'αυτο!
Λυπαμαι κυριοι, αλλα οταν γινει το δημοψηφισμα (αν και εφοσον δεν παμε σε εκλογες) θα απεχω απο την ψηφοφορια!!! Δεν εχει νοημα πλεον!!

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
02-11-11, 23:04
Το φαγοπότι που γινόταν επι δεκαετίες κάποτε θα ΄σκαγε (αναφέρομαι κυρίως στις μίζες και τους δημόσιους υπαλλήλους) και αντί να βγουν σ΄ένα τραπέζι και οι δυό τους και να περάσουν το μήνυμα μάγκες ως εδώ ΠΡΕΠΕΙ NA ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αυτοί τρώγονται μεταξύ τους και διχάζουν το κοσμο ο θεός να βάλει το χέρι του.

paul333
03-11-11, 01:22
μην παει κανενας να ψηφισει ετσι οπως τα κανανε τωρα να τα λουστουνε
παει να διχασει τον κοσμο και περα απο ολα αυτα που θα βρει 110εκ euro για να το κανει.

lepouras
03-11-11, 01:54
περα απο ολα αυτα που θα βρει 110εκ euro για να το κανει.
για αυτά <<λεφτά υπάρχουν>>

-nikos-
03-11-11, 08:31
λυπουμαι που ακουω ανθρωπους να λενε οτι θα απεχουν απο
μια ψηφοφωρια οποιαδηποτε κιαν ειναι αυτη ητε ειναι εκλογες ητε ειναι δημοψυφισμα
ητε ειναι για το αν θα αγωρασουμε γουρουνοπουλο η γαλοπουλα για τα χριστουγενα.
-
μετα οποιος πει οτι δεν του αρεσει η γαλοπουλα και δεν εχει ψηφισει γιαυτο
ας παει να φαει κινεζικο στη γωνια γιατι εχασε την ευκαιρια επιλογης οταν μπορουσε.
-
μονο οι χορτοφαγοι εξερουνται των εκλογων γιατι και πριν και μετα κοτοχορτο θα τρωνε.
-
κατα τα αλλα μην ανησιχητε κανενας σας,, οσοι δεν τα καταφερουν στην πολη τα
επομενα χρονια θα τους περιμενουμε εδω στην επαρχια για τις
αγρωτικες δουλειες μιας και οι αλβανοι εχουν ηδη αρχισει να φευγουν,ενω
οι καφετεριες της αθηνας ειναι γεματες απο τεμπεληδες που νομιζουν οτι επειδη
εξασφαλιζουν τον καφε της ημερας......οτι εχουν και ποιωτητα ζωης.

KOKAR
03-11-11, 10:34
τι ελεγε ο ΓΑΠ για το δημοψήφισμα στη ΔΕΘ τον Σεπτεμβριο....



http://www.youtube.com/watch?v=fublbXDgy8U

paul333
03-11-11, 11:56
λυπουμαι που ακουω ανθρωπους να λενε οτι θα απεχουν απο
μια ψηφοφωρια οποιαδηποτε κιαν ειναι αυτη ητε ειναι εκλογες ητε ειναι δημοψυφισμα
ητε ειναι για το αν θα αγωρασουμε γουρουνοπουλο η γαλοπουλα για τα χριστουγενα.
-
μετα οποιος πει οτι δεν του αρεσει η γαλοπουλα και δεν εχει ψηφισει γιαυτο
ας παει να φαει κινεζικο στη γωνια γιατι εχασε την ευκαιρια επιλογης οταν μπορουσε.
-
μονο οι χορτοφαγοι εξερουνται των εκλογων γιατι και πριν και μετα κοτοχορτο θα τρωνε.
-
κατα τα αλλα μην ανησιχητε κανενας σας,, οσοι δεν τα καταφερουν στην πολη τα
επομενα χρονια θα τους περιμενουμε εδω στην επαρχια για τις
αγρωτικες δουλειες μιας και οι αλβανοι εχουν ηδη αρχισει να φευγουν,ενω
οι καφετεριες της αθηνας ειναι γεματες απο τεμπεληδες που νομιζουν οτι επειδη
εξασφαλιζουν τον καφε της ημερας......οτι εχουν και ποιωτητα ζωης.

μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι σου γινεται αν θα γινει δημοψηφισμα και ερθει

51% ναι στη δραχμη
49% ναι στο ευρο

αυτη που θα ψηφισουν 49 τι θα γινουν ειναι αλλη ελλαδα; αυτο που θα

θα γινει ειναι εμφυλιος θα σκοτωθουμε μεταξυ μας.

spyropap
03-11-11, 12:20
Ε όχι και πόλεμος για τα ευρώ-δραχμές. Τι δηλαδή επειδή έχουμε γεμίσει μαύρους αραπάδες
πρέπει να πολεμήσουμε να τους διώξουμε ή να τους ξεκάνουμε;

Τι είδους διάκριση θα είναι; Είναι κάποιος που θα αρνηθεί να πάρει τις δραχμές;

Αυτό που θα συμβεί είναι να συνυπάρχουν όλα τα νομίσματα και τα ευρώ να είναι
υπό εξαφάνιση.

Μπορούμε ακόμα να τυπώσουμε δραχμές που θα έχουν το σχήμα και το μέγεθος του ευρώ
όπως τα τούρκικα 2ευρα..

Ακόμα καλύτερα θα ήταν να έχαναν όλα τα παλιονομίσματα την αξία τους όπως οι μετοχές
στα χρηματιστήρια έτσι ώστε όλοι αυτοί που παίζανε καπιταλιστικά παιχνίδια με αυτά να
ψοφήσουν της πείνας.

Θα πάω να ψηφίσω αλλά δίχως όρεξη. Δεν θέλω ούτε ευρώ ούτε δραχμές.
Θέλω ανάπτυξη, κοινωνική πρόνοια, υγεία, παιδεία, δίκαιο, θεσμούς και υπηρεσίες.
Αυτό το δημοψήφισμα είναι λούφα και παραλλαγή..

paul333
03-11-11, 12:44
δεν ειναι για τα λεφτα! αλλα αν ξερεις οτι πεινας

λογω του οτι ο διπλανως σου εχει ψηφισει κατι εναντιον σου τι γινεται ειναι καθαρα διχαστικο θα φερει διχονοια

δεν υπαρχει τελος.

ολοι θελουμε αναπτυξη,προνοια,παιδεια αλλα δυστυχος αυτη που μας κυβερναναι μονο αυτο δεν σκεφτωνται
εδω και χρονια μονο της καρεκλες τους σκεφτωνται τιποτα αλλο.

The Professor
03-11-11, 12:51
Φευγουμε , φευγουμε απο δω , Γερμανια ,Αυστραλια, Ε.Π.Α ,Βρετανια , εχουμε μεγαλες παροικιες Ελληνων εκει, οποτε δεν θα ημαστε μονοι μας , και γυρναμε μετα απο 20 χρονια εδω Ελλαδα και ΑΝ!!

-nikos-
03-11-11, 13:05
δεν ειναι για τα λεφτα! αλλα αν ξερεις οτι πεινας

λογω του οτι ο διπλανως σου εχει ψηφισει κατι εναντιον σου τι γινεται ειναι καθαρα διχαστικο θα φερει διχονοια

δεν υπαρχει τελος.

ολοι θελουμε αναπτυξη,προνοια,παιδεια αλλα δυστυχος αυτη που μας κυβερναναι μονο αυτο δεν σκεφτωνται
εδω και χρονια μονο της καρεκλες τους σκεφτωνται τιποτα αλλο.

αυτο να πας και να το ψηφισεις !!!
και να προσθεσω κατι μιας και εσυ ξερεις τι σου γινεται,
ητε με ευρο ητε με δραχμη αυτοι που θα πεινασουν ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ.
αλλα υπαρχει μια διαφωρα
με την δραχμη θα θεσουμε τα θεμελεια της αναπτηξης ενω με το ευρο θα φαμε
τα ποδαρια μας και μετα απο 20χρωνια θα ειμαστε εδω που ειμαστε τωρα

The Professor
03-11-11, 13:27
Με ευρω ειτε με δραχμη θα χρωσταμε , με το ευρω θα χρωσταμε με αναλογια 1 προς 1 ενω με δραχμη ,ερε γλεντια , η αναλογια θα εκτοξευθει με ευρω προς δραχμη αντε να πω 1 προς 700 ( ενα ευρω να αντιστηχει σε 700 δραχμες ) μετα απο αυτα τι συμφερει ευρω για δραχμη (και παραπερα ευρωζωνη ή εξω) ;;;;; με το ευρω πες θα χρωσταμε για 50 χρονια , λεω γω τωρα , ενω με την δραχμη περισσοτερο , δεν τολμω να σκεφτω ποσο καιρο.Ετσι κουβεντα να κανουμε.

SRF
03-11-11, 14:42
¨οποιος πιστεύει ότι με την δραχμή θα σωθούμε, ας μας πει
Α) τα χρέη μας ως "τίτλοι" ξέρει σε τι νόμισμα είναι?
Β) Πιστεύει πραγματικά ότι θα "δραχμοποιήσει" με το έτσι θέλω & αυτά, την ίδια ώρα που θα "γυρίσει' στην δραχμή?
Γ) Αν αμέσως μετά υποτιμήσει την "δραχμή" του, για την κατά την διάννοιά του πανέξυπνη κίνηση αυτή, ώστε να επιφέρει, άκουσον άκουσον... "ανάπτυξη" πόσες δραχμές θα χρειάζεται τελικά για να αποπληρώσει 340ΔΙΣ ΕΥΡΩ!!! ?
Δ) Η χώρα και κατ'επέκταση και ο ίδιος, θα απαιτήσει από τους Άραβες, κλπ, να του δίνουν πετρέλαιο σε δραχμές?
Ε) Πιστέυει αυτή η "διάννοια" ότι θα επιβάλλει όντως την απαίτηση του Δ) ερωτήματος?
ΣΤ) Αν δεν την επιβάλλει... σε ΤΙ ΝΟΜΙΣΜΑ πιστέυει ότι θα πληρώνει, και τι αξία θα έχουν οι δραχμές του έναντι αυτού?
Ζ) Τα λεφτά του, ΑΝ βεβαίως έχει... μείνει κανένας που έχει, σε τραπεζικό λογαριασμό πλέον, την επομένη ΠΟΣΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ?
Η) Οι τιμές προϊόντων στα ράφια των υπεραγορών, όπως τρόφιμα έστω, ΔΕΝ θα ανεβούν ραγδαία, όταν αυτά εισάγωνται ΟΛΑ, και θα πληρώνωνται σε ΕΥΡΟ στους έξω που τα παραγγέλνουμε τελικά όλοι?
Θ) Πιστεύει ότι πηγαίνωντας σε μιά νεοπτωχευτική δραχμή θα ακυρωθούν οι φόροι - ΧΑΡΑΤΣΙΑ που έχουν ΗΔΗ δημιουργηθεί σε οφειλές ΕΥΡΩ!!! ? Ότι θα πληρώσει δηλαδή μικρότερους φόρους ή και καθόλου τα ΧΑΡΑΤΣΙΑ?
Ι) Πιστεύει ότι με την δραχμή πλέον ως νόμισμα... θα του αυξήσουν πάλι τον μισθό, επαναφέροντας τον προ των "μειώσεων" ?
Κ) Πιστεύει ότι αμέσως με την δραχμή του, θα βγεί και θα προσληφθεί σε επιχειρήσεις που θα δημιουργηθούν ταυτοχρόνως με την αλλαγή από Ευρώ σε δραχμή?
Λ) Πιστέυει ότι οι επιχειρήσεις "τυπώνονται" σαν τα χαρτονομίσματα, και θα "κυκλοφορήσουν" μαζί με τις νέες δραχμές, και έτσι είπε σωστά & σοφά, ΝΑΙ στο Κ) ερώτημα?
Μ, Ν, Ξ, Ο, Π, Ρ, Σ, Τ, Υ, Φ, Χ, Ψ, ...

Ω) Είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι καταλαβαίνει τι του γίνεται τελικώς???

spyropap
03-11-11, 14:52
Ποιος χρωστάει; Και εμείς θέλουμε να εισπράξουμε. Αυτοί μας χρωστούν περισσότερα.
Δεν έχει νόημα. Είναι ματαιότητα το ναι κ το όχι.
Εάν κάποιος απαντήση/ψηφίσει, συμμετέχει και δέχεται ότι η κατάσταση είναι αυτή.

Δεν είναι αυτή η κατάσταση που σας παρουσιάζουν.
Εγώ λέω να ψηφίσω πως θέλω εκλογές διότι πιστεύω πως ο ΓΠΑ δεν είναι ικανός.

Νομίζω ακόμα πως η κρίση έχει γενικευτεί και αυτό που βλέπουμε είναι η κατάρρευση του καπιταλιστικού συστήματος σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Οι πολιτικοί τα άρπαξαν διότι είναι αρπάχτρες. Αρπαχτές έκαναν και συνεχίζουν να κάνουν
την ώρα που το σύστημα καταρρέει.

Και οι χορτασμένοι και οι πεινασμένοι θα πάνε καλή τους ώρα, σύντομα…

kentar
03-11-11, 15:00
Δημοψήφισμα τέλος.
Ολο το παιχνίδι ήταν να περάσει αλώβητα κυβέρνηση υποστηριζόμενη απο τα δύο μεγάλα κόμματα (τουλάχιστον)
να διαπραγματευτει (?) τις ειλημμένες αποφάσεις των δανειστών.
Καλο η κακό αυτο θα φανεί τα επόμενα χρόνια.
Η αίσθηση μου είναι ότι δυστυχώς είναι η μοναδική επιλογή.
Οι πληροφορίες λένε οτι ο μεταβατικός πρωθυπουργός θα είναι ο Παπαδήμος , ο οποίος ως γνήσιο φερέφωνο των ντόπιων
τραπεζιτών δεν ήθελε επ ουδενί κούρεμα άνω του 21%.
Και εις άλλα με υγεία....

-nikos-
03-11-11, 19:01
Ω) Είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι καταλαβαίνει τι του γίνεται τελικώς???


Γιωργο εγω μπορω να γινω ευρωπαιος και
οπως σε εχω ψυχολογισει και εσυ μπορεις να γινεις.
Την στιγμη που αποσυρθηκε το δημοψηφισμα η ελλαδα εγινε ΕΥΡΩΠΗ
οποιοι δεν μπορουν να γινουν ευρωπαιοι τους λυπαμε
ο κυβος εριφθει και πηγε ασοδυο ενω η ζαρια των γερμανογαλων πηγε εξαρες.
η ελλαδα το 2025 οντος θα ειναι απο τα πλουσιοτερα κρατη της ευρωπης
τωρα ο καθε ενας απο σας ας αναλωγισθει που θα βρεισκεται τοτε.

SRF
03-11-11, 20:03
Γιωργο εγω μπορω να γινω ευρωπαιος και
οπως σε εχω ψυχολογισει και εσυ μπορεις να γινεις.
Την στιγμη που αποσυρθηκε το δημοψηφισμα η ελλαδα εγινε ΕΥΡΩΠΗ
οποιοι δεν μπορουν να γινουν ευρωπαιοι τους λυπαμε
ο κυβος εριφθει και πηγε ασοδυο ενω η ζαρια των γερμανογαλων πηγε εξαρες.
η ελλαδα το 2025 οντος θα ειναι απο τα πλουσιοτερα κρατη της ευρωπης
τωρα ο καθε ενας απο σας ας αναλωγισθει που θα βρεισκεται τοτε.

Φίλε, είμαι άτομο το οποίο θεωρούσα πάντα ότι η ιδέα της Ενωμένης ΙΣΟΤΙΜΑ Ευρώπης ήταν απολύτως σημαίνουσα και αναγκαία ΑΝ θα θέλαμε ως άνθρωποι να ζήσουμε ειρηνικά μεταξύ μας, χωρίς προστριβές και αλληλοεπικαλύψεις!!! Αυτό ήταν το πιστεύω μου όσο υπήρχε η τότε αποκάλουμενη ΕΟΚ!
Το βράδυ της πτώσης του τείχους του Βερολίνου, θυμάμαι ότι ήμουν στο Πόρτσμουθ και έβλεπα στο BBC τα τεκταινόμενα εκεί, με όλους τους ηλίθιους πανευτυχείς δημοσιογράφους & πολίτες... και μονολογούσα διαρκώς ότι αυτό είναι η αρχή της καταστροφής της Ευρώπης, και η απαρχή του Οργουελικού 1984 με μια μικρή καθυστέρηση στην εφαρμογή του!!! Δυστυχώς όπως είπα και σε έναν φίλο μου τότε εκεί, Άγγλο που έλεγε τα δικά του, η φύση έχει μιά τάση να συντηρεί την σταθερότητά της βάσει τις αρχής του διπόλου! Όταν ο ένας πόλος μιας φυσικής σχέσης απαλειφθεί, η σχέση καταρρέει, και καταστρέφεται συνολικά το φυσικό φαινόμενο αυτής!!! Δεν έχει σημασία αν θα πέσει το + ή το - της διπολικής σταθεράς, που άλλωστε το πρόσημό της είναι αντικειμενικό, αφού τοποθετείται πάντα από τον παρατηρητή με ιδία κριτήρια. Σημασία έχει το αποτέλεσμα της καταρρεύσεως!!!
Το αν "μπορώ" να γίνω Ευρωπαίος ή όχι, σχετίζεται με το τι νοείται τελικώς μς τον ορισμό "Ευρωπαίος" !!! Στην ουσία ήμουνα "κάθετα Ευρωπαίος" μέχρι και κάποια στιγμή, ενώ μετά υποστήριζα ναι μεν το "Ευρωπαίος" αλλά όχι με την πορεία τρέλλας που αποφασίζαν αργά & σταθερά κάποιοι στην Ευρώπη, και υπογράφαμε ως δουλοπάροικοι όλι οι υπόλοιποι μικρότεροι λαοί! Η Ευρώπη, η καλύτερα μιά Ευρωπαϊκή Συν-Ένωση, αυτή που προσωπικά ΟΝΤΩΣ θεωρώ ως αναγκαία και σωστή γενικότερα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΡΩΠΗ της Ε.Ε. από το Μάαστριχτ και μετέπειτα!!! Αυτή είναι μιά Έξαναγκαστική Ένωση !!! Σε αυτήν έχει χαθεί ο "Ευρωπαίος άνθρωπος" ως το αναγκαίο συστατικό επιτυχίας... και έχει καταλήξει στο να θεωρείται το πρόβλημα στον Οργουελισμό της!!! Η Ευρώπη όπως έγινε μετά την συνένωση των Γερμανιών ήταν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟ για όσους έχουν διαβάσει λίγο, ότι οδηγείτο σταθερά προς την Ευρώπη του Δ' Ραϊχ!!! Το Ευρώ αν και ως σωστό επακόλουθο μιας ενοποιημένης ΙΣΟΤΙΜΑ Ευρώπης εθα ήταν η εξασφάλιση της κοινής & ΙΣΟΤΙΜΗΣ πορείας όλων όσων ήταν εντός της, τελικά έγινε σκοπίμως ο "Δούρειος Ίππος" εναντίον της από συγκεκριμένα "ηγεμονικά" κράτη που οφείλουν την ισχύ τους τελικά σε αυτήν την ίδια την Ευρωπαϊκή Ένωση που θα έπρεπε να υπάρχει πραγματικά! Αυτήν την σημεινή Ευρώπη όπου η λέξη ΙΣΟΤΙΜΙΑ είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ και μάλιστα μοιάζει να απαγορεύεται και να ειπωθεί έστω από οποιονδήποτε φίλε μου, ΔΕΝ την στηρίζω με τίποτα!!! Αλλά από τηνη στιγμή που ΕΙΜΑΣΤΕ στο Ευρώ, το να βγούμε έτσι, ενώ τυπικά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, θα είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΛΕΘΡΟΣ, μόνο και αποκλειστικά για ΕΜΑΣ τους Έλληνες!!!

-nikos-
03-11-11, 20:11
δηλ. μονο με αιμα αλαζουν οι συνθηκες ??
θα προτιμησω την προσαρμογη σε αυτο που ερχεται.

Πετρος Πετριδης
03-11-11, 22:18
15/5/2010
Στρος Καν: Και μηδέν αν ήταν το χρέος θα μειώνονταν οι μισθοί εξ αιτίας του ευρώ''Οχι, δεν νομίζω. Βέβαια, ένα μεγάλο πρόβλημα για την Ελλάδα είναι το γεγονός ότι έχετε δύο θέματα. Το πρόβλημα του χρέους είναι τεράστιο, αλλά υπάρχει και πρόβλημα ανταγωνιστικότητας. Και δεν μπορεί να λύσετε το ένα χωρίς να λύσετε το άλλο. Ακόμα και αν εξαφανίζατε το χρέος με κάποιο μαγικό ραβδί, παραμένει το πρόβλημα της ανταγωνιστικότητας - 20 έως 25% έλλειψη ανταγωνιστικότητας.
Πρέπει να λυθεί. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτό μπορεί να γίνει με την υποτίμηση νομίσματος. Το δύσκολο πράγμα είναι ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να το κάνει, αφού έχει το ευρώ. Οτι η Ελλάδα ανήκει στην Ευρωζώνη είχε τεράστια οφέλη, αλλά και κάποια μειονεκτήματα. Και ένα από αυτά τα μειονεκτήματα είναι ότι δεν είναι δυνατόν να κάνετε (διορθωτική) ρύθμιση μέσω υποτίμησης. ''

Πηγή:
http://krisi2011.blogspot.com/2011/10/blog-post_31.html

Τάδε έφη ο πηδήκουλας όταν ήταν ακόμα επί κεφαλής του ΔΝΤ.
Ακόμα κι αν δεν χρωστούσαμε ούτε ένα ευρώ θα έπρεπε να μειωθούν οι μισθοί (εσωτερική υποτίμηση) γιατί έχουμε το ευρώ και δεν μπορούμε να το υποτιμήσουμε.
Αυτό βέβαια θα δημιουργούσε ύφεση, μείωση του ΑΕΠ, ελλείμματα και τελικά χρέος.

Ας δούμε και τι θα γίνει με το κούρεμα.
31/10/2011
Τι έλεγε το ΠΑΣΟΚ για την αναθεώρηση του χρέουςΗ πιο χαρακτηριστική από τις επιπτώσεις, με άμεσο αντίκρυσμα στην ευρύτερη οικονομία και τους πολίτες, είναι η ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΚΡΙΣΗ, που συνεπάγεται πλήρη έλλειψη ρευστότητας στην αγορά, εκτίναξη των επιτοκίων δανεισμού, δέσμευση καταθέσεων και εν τέλει χρεοκοπία τραπεζών που, μετά τις απώλειες από το hair cut, δεν θα έχουν ικανά κεφάλαια για να λειτουργήσουν.
http://krisi2011.blogspot.com/2011/11/blog-post.html

Γιώργος Παπακωνσταντίνου: ''Τεράστιο λάθος το κούρεμα'' 3/5/20http://krisi2011.blogspot.com/2011/10/blog-post_4673.html

Επειδή θα χρηματοδοτούνται από τα πλεονάσματα του προυπολογισμού οι μισθοί και οι συντάξεις κι επειδή είναι αδύνατο να υπάρχουν πλεονάσματα με την εσωτερική υποτίμηση, θα πρέπει να τους πούμε goodbye.

Θέλετε ακόμα ευρώ; Δεν πρέπει να ρωτήσουν τον λαό για τα μέτρα που θα τον επηρεάσουν για τα επόμενα 30 χρόνια;

paul333
04-11-11, 02:05
πετρο δεν εχεις καταλαβει κατι ενταξει λεμε οτι το χρεος δεν το πληρωνουμε συμφωνο να παω με αυτα που γραφεις εσυ

αλλα την επομενη μερα δεν θα υπαρχει ουτε αλευρι για ψωμι γιατι το περισσοτερο το εισαγουμε και οποιος ειναι πλουσιος

θα μπορει να αγορασει το ψωμι και για οσους φτανει και για τα φτωχαδακια τιποτα!! θα αντεξεις να μην τρως ψωμι για 5 χρονια.

το κανω πιο απλα για να μπορεσει να το καταλαβει ο καθενας αλλο ειναι τη γραφεις και αλλο η πραγματικοτητα
αλλο να πας με τους πολλους που ειναι μεσα στην ευρωπη και αλλο στην απομονωση.

lepouras
04-11-11, 02:18
ας φάμε παντεσπάνι!!!!!!!!!!!!!!:biggrin:

paul333
04-11-11, 02:38
καλα ενταξει δεν θα γινει αυτο δεν θα φτασουμε εκει!! το εφερα ως παραδειγμα για τον πετρο

δεν εχει καταλαβει οτι δεν ειμαστε ελβετια και προσπαθω να τον κανω να καταλαβει οτι υπαρχουν
καποια ορια δεν ειναι ολα στραβα, εμεις ολα τα βλεπουμε στραβα μεσα στην ευρωπη

πρεπει να ειμαστε αισοδοξει οτι καποτε αυτη η χωρα θα παει μπροστα με ολες της δυσκολιες.:001_smile:

SRF
04-11-11, 11:45
δηλ. μονο με αιμα αλαζουν οι συνθηκες ??
θα προτιμησω την προσαρμογη σε αυτο που ερχεται.

Ειλικρινά... ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ - ΓΡΑΦΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? Γιατί απορώ τελικώς,διαβάζωντας και ξαναδιαβάζωντας ότι έγραψα, μήπως άλλα γράφω εγώ, και άλλα εμφανίζονται τελικώς!!! Στην δικιά μου οθόνη πάντως δεν εμφανίζεται κάτι τέτοιο!

Οι συνθήκες αλλάζουν όταν ΕΧΕΙΣ ΠΥΓΜΗ, και επιχειρήματα!!!
Εδώ που μας έφτασαν οι 300, και ειδικότερα οι 200 εξ'αυτών απολύτως σκοπίμως, το ζήτημα είναι δύσκολο πλέον, ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΕΙΛΕΙΣ πρωτίστως σε ειδικό δικαστήριο ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ & ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 120 του Συντάγματος τουλάχιστον 2-3 από τους πρωτεργάτες! Και άσε το δικαστήριο να τους κρίνει τελικά! Αυτό όμως και μόνο... θα σου δώσει διαπραγμευτικά όπλα σε οτιδήποτε προκύψει!!! Έστω και αν τελικά ΔΕΝ αποδειχτούν (και δεν λέω τίποτα περαιτέρω επ'αυτού ως κρίση) όντως & ως προδότες!!!
Σήμερα όμως, όχι αύριο & μετά από ψήφιση αυτού που τώρα πάνε ΟΛΟΙ μαζί να κατοχυρώσουν!

Θα σου αναγράψω ένα σενάριο, μιά υπόθεση, ένα παράδειγμα... και θα σε αφήσω να κρίνεις εσύ του τι θα έμελλε γενέσθαι, κάποτε κάπου...
Επειδή η όποια σύμβαση μνημονίου ως & σήμερα θα είχε υπογραφεί κατά κατάφορη παράβαση του συντάγματος, με λιγότερους από 180 (αν και για αυτά που γίνονται απαιτούνται πιό πολλοί αν το διαβάσεται προσεκτικά) η οποιαδήποτε προσφυγή των έξω έστω στα Αγγλικά δικαστήρια όπως ορίζει το κείμενο του μνημονίου, θα καταλήξει εντός μίας ημέρας σε απόφαση απαλλαγής ΚΑΘΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ της Ελλάδος ως κράτους πάντα, έναντι οποιουδήποτε των δημιουργών του μνημονίου! Βλέπεται ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ & ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ, το πρώτο πράγμα που αναγκαστικά θα πρέπει να εξεταστεί πριν εκδικάση περαιτέρω, είναι ΑΝ οι υπογραφές των εκπροσώπων των μερών ήταν νόμιμες βάσει των εξουσιών που τους παρείχε το κατά την υπογραφή νόμιμο για αυτούς πλάισιο! Δηλαδή, ΑΝ υπγράφει κάποιος ο οποίος ΔΕΝ έχει λάβει την κατά το σύνταγμα της χώρας του ΑΠΟΛΥΤΩΣ αναγκαία εξουσιοδότηση ώστε να είναι ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΚΥΡΗ η υπογραφή του ως νόμιμου εκπροσώπου της χώρας του, δεν είναι υπόλογη η χώρα του σε καμμία δέσμευση που υπέγραψε αυτός ο άνθρωπος ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ!!! Σκεφτείτε το λίγο! Οι συνυπογράφοντες από την έταιρη πλευρά των αντισυμβαλλομένων μερών, ΑΝ αποδεχτούν την ισχύ της υπογραφής ενός μη συνταγματικά κατοχυρωμένου εκπροσώπου, στην ουσία έχουν οι ίδιοι κάψει τους εαυτούς τους και ΜΟΝΟΝ!!!
Το όποιο δικαστήριο, Αγγλικό, Γερμανικό, κλπ το πρώτο που θα εξετάσει, την πρώτη ημέρα & ΠΡΙΝ εκδικάσει περαιτέρω καν, είναι την ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ του κειμένου & σαφώς το ποιός και με τι νόμιμη εξουσία το υπέγραψε! Σε τέτοιες περιπτώσεις η νομιμότητα της εξουσίας υπογραφής απορρέει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από το εν ισχύ κατά την ημέρα υπογραφής της συμβάσεως - μνημονίου ΣΥΝΤΑΓΜΑ της υπό δίωξη χώρας!!! Επειδή η χώρα ΔΕΝ είναι φυσικό πρόσωπο, είναι σαφές ότι ένας άνθρωπος ως φυσκό πρόσωπο θα πρέπει να υπογράψει έναντι της χώρας, ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΡΘΑ & ΧΩΡΙΣ ΠΙΘΑΝΗ ΕΣΤΩ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ την αρμοδιότητα να το πράξει! Αν δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ νόμια εξουσιοδοτημένος ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ, τότε ΟΤΙ και να έχει υπογράψει αυτός ως φυσικό πρόσωπο ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΟΥΤΕ ΓΕΝΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΩΣ ΜΗ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΩΣΟΥΝ Ή ΔΑΝΕΙΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΥΜΒΑΛΛΟΜΕΝΟΥΣ!

Το πρόδηλο είναι ότι ένας τέτοιος άνθρωπος που υπογράφει για μιά χώρα για δεσμεύσεις αυτής της χώρας έναντι τρίτων, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ εξουσία, δεν΄έχει καμμία σημασία αν είναι - λέγεται - ονομάζεται - αποκαλείται "υπουργός" - "πρωθυπουργός" - "βουλευτής" ή και "απλός πολίτης" !!! Στην ουσία το ίδιο νομικά θα αντιμετωπιστεί με το αν ένας Χ άγνωστος (πχ. ο κ.κ. Καράμπελας έστω) είχε υπογράψει ακριβώς αυτό το κείμενο - μνημόνιο, αφού χωρίς καμμία συνταγματική εξουσία, ότι και να υπογράψει ένας αποκαλούμενος, πχ "υπουργός", "πρωθυπουργός', "πρόεδρος", "αρχηγός", "διοικητής", "τροχονόμος", "διευθυντής", "πολίτης", "ηλεκτρονικός", "σκουπιδιάρης", κλπ δεν διαφοροποιεί την ακυρότητα της δέσμευσης, μέσω της υπογράφης του & μόνο, ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!!!
Αλλοιώς και εγώ, εσύ, ο οποιοσδήποτε, ως αυτοαποκαλούμενος "Χ" αρμόδιος, αύριο θα υπογράψω με την πχ Ρωσσία, Κίνα, Ζουαζιλάνδη, Γερμανία, ΔΝΤ, κλπ, ένα μνημόνιο - σύμβαση που θα δεσμεύει την χώρα μου σε ότι μου έρθει, και θα πάει στα δικαστήρια της Αγγλίας πχ η Ρωσσία, Κίνα, Ζουαζιλάνδη, Γερμανία, ΔΝΤ, κλπ, και θα απαιτήσει πχ να πάρει τον Παρθενώνα από τον βράχο της Ακροπόλεως, επειδή θα έχει την υπογραφή μου σε ένα χαρτί!!!
Άλλωστε όταν κάποιος αποδέχεται να υπογράψει ένας μη συνταγματικά κατοχυρωμένα νόμιμως εκπρόσωπος ενός κράτους μαζί του σε μια συμφωνία, στην ουσία είναι σαν να δέχεται να υπογράφει ένας δικτάτορας για ένα κράτος, με ότι αυτό συναπάγεται για το δεσμευτικό της υπογραφής του ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ θα πάξει να ασκεί αντισυνταγματικά & αυθαιρέτως & αντιδημοκρατικά την δικτατορική εξουσία υπογράφωντας ότι θέλει όπως θέλει και με όποιους όρους - δεσμεύσεις θέλει!

Το ίδιο ισχύει και στις εταιρείες ακόμα! Μπορεί να υπάρχουν 100 μέτοχοι! Δικαίωμα δευσμευτικής υπογραφής έναντι οιουδήποτε ΤΡΙΤΟΥ, έχει ΕΝΑ & ΜΟΝΟΝ φυσικό πρόσωπο ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΟΔΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ & ΝΟΜΙΜΑ & ΚΑΤΑΣΤΑΣΤΙΚΑ ΕΓΚΥΡΑ (το "σύνταγμα" μιας εταιρείας είναι το καταστατικό της) και μάλιστα σε ιδιαίτερες περιπτώσεις ισχύει η υπογραφή του ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ ΑΥΤΗ ΕΠΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ (ΑΠΑΡΤΕΙΑΣ) ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ!!!
Και σε αυτές τις περιπτώσεις, αν ένας υπογράψει για μιά εταιρεία, πάρει ένα δάνειο από μιά τράπεζα πχ, και επειδή η εταιρεία δεν πληρώνει, η τράπεζα πάει εναντίον της εταιρείας στα δικαστήρια, η τράπεζα θα΄χάσει άμεσα στην πρώτη ανάγνωση της υποθέσεως, ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΒΑΣΗ, ως φυσικό πρόσωπο, εκ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΞΕΙ ΝΟΜΙΜΩΣ!!!
Η τράπεζα στο παράδειγμα αυτό μπορεί μόνο ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΥΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΞΑΠΑΤΗΣΕ, και όχι κατά της εταιρείας!!!
Το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ισχύει και στην περίπτωση του μνημονίου που θα δεσμεύει ένας κράτος (βλ. 'εταιρεία' ως μη φυσικό πρόσωπο) έναντι ΤΡΙΤΩΝ (βλ. πιστωτές, Τράπεζες κλπ στην εταιρεία)!!!
Απλά είναι απαίτηση πλέον, όταν το μπορέσει και η "εταιρεία" να κινηθεί νομικά έναντι του σφαιτεριστή του ονόματός της!!! που την εξέθεσε σε κινδύνους, δολίως και σκοπίμως η μη, χωρίς να έχει λάβει καμμία απολύτως νόμιμη εξουσία για ότι έπραξε αυτός, ως φυσικό πρόσωπο και ΜΟΝΟΝ!!!

Ας πάνε λοιπόν το ΔΝΤ, κλπ, στα Αγγλικά δικαστήρια την Ελλάδα ως κράτος, για κάτι που υπέγραψαν φυσικά πρόσωπα ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΓΚΥΡΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ! Θα χάσουν όχι μόνο τα λεφτά τους, αλλά θα ξεφτυλιστούν ολικώς & παγκοσμίως!!! Θα πρέπει αμέσως μετά να απαιτήσουν όσα έδωσαν από τα φυσικά πρόσωπα και μόνον πλέον, που τους "εξαπάτησαν" τελικώς όπως εδώ, πράγμα βέβαια που ΔΕΝ θα κάνουν αφού ήταν εν γνώση των ΔΝΤ, κλπ. όντως σε από κοινού σχέδιο & εξ'αυτού τίθεται και το κολάσιμο της εθνικής προδοσίας για τα φυσικά πρόσωπα αυτά!!!
Οι τουλάχιστον μέχρι τώρα σαφέστατες ενδέιξεις δείχνουν ότι τα παραδείγματα που αναφέρω ανωτέρω, ΔΕΝ είναι έστω απλά σενάρια επιστημονικής φαντασίας στην υπόθεση της χώρας μας!!!

Τελικά, αυτό που λέω, σε σχέση με την ΕΕ είναι ότι η σημερινή Ευρωπαϊκή Ένωση είναι ΕΝΑ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΣΥΝΕΝΩΜΑ μερικών ηγεμονοκρατών, που όπως έγινε σαφέστατα πλέον φανερό, ΘΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ & ΤΡΟΠΟ την δικιά τους απόφαση σε όλους τους μικρότερους λαούς της ΕΕ!!! Αυτό ήταν ΣΑΦΕΣ ως μήνυμα ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΕ, από την συνέντευξη Σαρκοζύ & Μέρκελ, όπου ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΘΡΑΣΟΣ να πούνε & δημοσίως το ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ (και κατ'επέκταση ΟΛΟΙ οι Ευρωπαϊκοί λάοι, όταν το λένε αυτοί) ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΕΣΤΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΚΑΛΠΕΣ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ!!!
Τουλάχιστον ο Χίτλερ ήταν φασίστας ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ ευθέως ΚΑΙ το έλεγε κιόλας!!! Ο Ναπολέων επίσης δήλωνε ευθέως ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ!!! Αυτοί ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ - ΝΑΖΙΣΤΕΣ του σήμερα, ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΝΕ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" στην Ευρώπη σήμερα?
Και ΔΕΝ βρέθηκε ΕΝΑΣ ευρωπαίος ηγέτης - δημοσιογράφος - διαννοούμενος - πολιτικός - Ευρωβουλευτής (που αύριο θα του επιβάλλουν ευθέως με τον ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΑΣΙΣΜΟ να ψηφίσει ότι του πούνε, ΑΝ τολμήσει έστω να σκεφτεί΄να θέση υπό ψήφο έστω κάτι το Ευρωκοινοβούλιο) να τους ΑΠΟΚΑΛΕΣΕΙ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΕΣ - ΝΑΠΟΛΕΩΝΟΧΙΤΛΕΡ, ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!!!
Δυστυχώς ΔΕΝ πρέπει να βγούμε από το Ευρώ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ!!! Αν θέλουν ΑΣ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ, ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ, χωρίς να "ξυπνήσουν" έτσι ΟΛΟΥΣ τους Ευρωπαίους για το ΤΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΔΙΟΙΚΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΠΛΕΟΝ!
Αυτό είναι που λέω!!!
Δεν πρέπει να ζητήσουμε ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι να βγούμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ & ΜΟΝΟΙ εκτός του Ευρώ! Θα μας καταστρέψουν σκοπίμως ΑΝ το κάνουμε μόνο και μόνο για "παραδειγματισμό" του τι θα πάθει όποιος "τολμήσει" να φύγει μόνος του από την δημοκρατικοδικτατορία τους! Γιατί ΑΝ φύγουμε και ΔΕΝ τιμωρηθούμε... και έστω επιζήσουμε για πέντε έστω χρόνια, να είστε σίγουροι ότι ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ & ΑΛΛΟΙ που θα είναι πάνω του 50% της Ευρωζώνης!
Και θα μας "τιμωρήσουν" γιατί ακριβώς επειδή είναι οι αναγεννητές του Ευρωπαϊκού φασισμού στο σύνολό του, έχουν ιστορικές προδιαθέσεις τύπου Καλαβρύτων, Διστόμου, κλπ, "συλλογικών τιμωριών προς παραδειγματισμό" !!!

Το Ευρώ αυτήν την στιγμή, μας κρατάει τουλάχιστον στο να αγοράζουμε τα τρόφιμά μας, όπως στην κατοχή τα κατοχικά χρήματα ίσχυαν σε συναλλαγές. Αν είμαστε έξυπνοι, ας αρχίσουμε να επαναδραστηριοποιούμε λιγάκι έστω τις βασικές παραγωγές που θα έπρεπε να έχουμε στην χώρα μας, για να υπάρουν έστω τρόφιμα μεθαύριο, και όταν το πετύχουμε σε έναν βαθμό έστω κάλυψης της Εθνικής επιβίωσης, ΑΝ χρειαστεί και το θέλετε ακόμα τόσο πολύ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥ τελικά με αυτούς του Ευρωηγεμόνες που υπάρχουν τώρα, να το κάνουμε όλοι μαζί! Μέχρι τότε όμως, όποιος το ζητάει άμεσα, είναι ίδιος με αυτόν που έλεγε σε συνετεύξεις, για ένα πιστόλι που έβαζε σε ένα τραπέζι δίπλα του, και καλά για άλλους, και τελικά το γύρισε στον λαό του και τον πυροβολάει έκτοτε συνεχώς & αδιαλείπτως!!!

Καλημέρα μας!!!
Ας αφήσουμε να το διαλύσουν ΕΚΕΙΝΟΙ μόνοι τους!!!

-nikos-
04-11-11, 14:07
δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που λες
εκτος απο ενα =
''Οι συνθήκες αλλάζουν όταν ΕΧΕΙΣ ΠΥΓΜΗ, και επιχειρήματα!!! '''
-
οι συνθηκες κατα την γνωμη μου αλλαζουν μονο με θυσιες που αυτη την φωρα
θα ηταν οικονομικες,,,
την επομενη φωρα θα χρειαστουν θυσιες σε εμψυχο σωμα
ποιοι θα ματωσουν τοτε ??
εγω ειμουν διατεθημενος να χασω χρηματα,θα με θημηθης οταν θα ρθουν τα πραγματα σε αυτο
το σταδιο,,,,που δεν θα εχουμε χρηματα για να χασουμε.

SRF
04-11-11, 14:35
δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που λες
εκτος απο ενα =
''Οι συνθήκες αλλάζουν όταν ΕΧΕΙΣ ΠΥΓΜΗ, και επιχειρήματα!!! '''
-
οι συνθηκες κατα την γνωμη μου αλλαζουν μονο με θυσιες που αυτη την φωρα
θα ηταν οικονομικες,,,
την επομενη φωρα θα χρειαστουν θυσιες σε εμψυχο σωμα
ποιοι θα ματωσουν τοτε ??
εγω ειμουν διατεθημενος να χασω χρηματα,θα με θημηθης οταν θα ρθουν τα πραγματα σε αυτο
το σταδιο,,,,που δεν θα εχουμε χρηματα για να χασουμε.

Δεν αναφερόμουν στις συνθήκες διαβίωσης, αλλά στις συνθήκες που υπογράφονται ως "μνημόνια" κλπ!!!

Αυτές που λες, όντως αλλάζουν ΜΟΝΟ με θυσίες... και μάλιστα όχι των ηγεμόνων αλλά ΠΑΝΤΟΤΕ στην ιστορία, του απλού κόσμου!
Όμως δεν υπάρχουν θυσίες που αποδίδουν & είναι μόνο χρηματικού αντικρύσματος σε τέτοιες αλλαγές! Δυστυχώς ΔΕΝ θα γλυτώσεις όπως πιστέυεις μόνο χάνωντας χρήματα... αν απαιτείται να αλλάξουν οι συνθήκες διαβίωσής σου άρδην! Απλά θα περάσεις ως "μπόνους" και το μαρτύριο της ανέχειας επί μακρόν στο ενδιάμεσο, ελπίζωντας ότι θα την γλυτώσεις!!!
Όταν είσαι ολικά αδύναμος, είναι βέβαιο ότι θα σε τελείωσει ο άλλος πανεύκολα!!! Άρα πρέπει να αντιδράς, ΑΝ θέλεις να αντιδράσης όντως τελικώς, ΠΡΙΝ έχεις αδυνατίσει εντελώς και είσαι πετσί και κόκκαλο και δεν μπορείς να σηκωθείς ούτε από το κρεββάτι σου!!! Αν περιμένεις να αντιδράσεις αφού πεινάσεις μέχρι θανάτου, θα διαπιστώσεις ότι ουσιαστικά αυτοκτόνησες προσπαθώντας να την γλυτώσεις πεινώντας !!!
Θυμήσου τον γάϊδαρο του Χότζα... που πάνω που του έμαθε να μην τρώει... του ψόφησε!!!