PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση σχετικα με φορτιστη "AA cell to usb external power" για κινητο



MITSOSCHIOS
16-11-11, 23:12
Γεια σας ρε παιδια.Εχω κατα νου να αγορασω το νοκια Ε7.Εχω διαβασει αρκετα αρθρα σχετικα με τη μπαταρια του και το 90% των κατοχων του, εχουν πολλα παραπονα.Το πολυ αρνητικο (για εμενα), ειναι οτι η μπαταρια ειναι ενσωματωμένη(πραγμα που θα μπορουσαν να το αποφυγουν απο τη στιγμη που βρησκεται ακριβως κατω απο το πισω καπακι).Ετσι δεν εχεις τη δυνατοτητα σε περιπτωση που σε αφησει στα κρυα του λουτρου να την αλλαξης με μια αλλη που θα εχεις καβατζα.Εψαξα στο internet και ειδα κατι φορτιστες AA cell to usb external power.Το θεμα ομως ειναι κατα ποσο ειναι αξιοπιστοι και αν η ποιοτητα του ρευματος που δινουν ειναι καλη ετσι ωστε να μη μειωθει η ζωη της μπαταριας.Επιση,μπορεινα κανει μια πληρη φορτηση μια τετοια συσκευη?

GeorgeVita
17-11-11, 15:07
... η ποιότητα του ρεύματος που δίνουν είναι καλή έτσι ώστε να μη μειωθεί η ζωή της μπαταρίας. Επίσης μπορεί να κάνει μια πλήρη φόρτιση μια τέτοια συσκευή;
Θα λειτουργήσει κανονικά, δεν υπάρχει πρόβλημα για την μπαταρία (τα ελέγχει ο μΕ του κινητού), οι αλκαλικές έχουν ενέργεια 1700-2700mAh άρα 2-3 φορτίσεις μπορείς να κάνεις με καινούργιες μπαταρίες (εξαρτάται από την μπαταρία του κινητού σου).
G

MITSOSCHIOS
18-11-11, 01:37
Ακομα και αν γινεται χρηση αυτου του τροπου φορτισης τακτικα,υπαρχει περιπτωση να μου καταστρεψει ή να μειωσει την αποδοση της μπαταριας?Σε ευχαριστω φιλε GeorgeVita

GeorgeVita
18-11-11, 01:40
Οχι, δε νομίζω. Η φόρτιση στις μπαταρίες LiIon και LiPo ελέγχεται αρκετά καλά από εξειδικευμένα IC στο κινητό και όχι στο φορτιστή ή την εξωτερική πηγή (λ.χ. μπαταρία). Θεωρώ ότι θα αλλάζεις τις εξωτερικές μπαταρίες όταν αδειάσουν και δεν θα προσπαθείς συνεχώς να φορτίσεις το κινητό με κάποιες άδειες μπαταρίες.
G