PDA

Επιστροφή στο Forum : σύνδεση tv στη κεραια απ'ευθειας



stratospsar
01-12-11, 20:48
Γεια σας παιδια θελω να συνδεσω την τηλεοραση (2) οπως φαινεται στο σχεδιο αλλα επειδη το ενα δωματιο ειναι πολυ μακρια απ το αλλο για να παρω απ'την αλλη εξοδο του ενισχυτη και η κεραια μου ειναι σχεδον στη μεση θελω να ρωτησω πωσ μπορω να το κανω αυτο!

katmadas
01-12-11, 21:09
Ποσο μακρια ειναι φιλε?

Καμια 50 μετρα?

Οτι και να κανεις δεν νομιζω να καταλαβεις διαφορα στην ποιοτητα.(απευθειας καλωδιο ή δικλαδωση στη μεση)
Η δουλεια που θα κανεις σιγουρα θα ειναι λιγοτερη αν τραβηξεις απευθειας καλωδιο!
(Εκτος και αν ειναι αληθεια τα 50 μετρα!!!)

GR_KYROS
01-12-11, 21:20
Η αλλάζεις τον ενισχυτή με ενισχυτή ιστού και από εκεί μοιράζεις…

η

katmadas
01-12-11, 22:34
Μα αφου εχει ενισχυτη γιατι να το κανει αυτο?

Νομιζω οτι πρεπει η να τραβηξει κατευθειαν καλωδιο απο τον ενισχυτη ή
θα παει τον ενισχυτη εκει που εχει το σπλιτερ!

tsalik
01-12-11, 23:05
Με διακλαδωτή ιστού με διέλευση τροφοδοσίας θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς κανένα πρόβλημα.

JOUN
01-12-11, 23:19
Θα τραβηξεις ενα καλωδιο στον ιστο της κεραιας και θα παρεις απο τον ενισχυτη.Απλως μεταξυ του κεντρικου αγωγου και της βιδας που συνδεεται κανονικα θα παρεμβαλεις ενα πυκνωτη ας πουμε 1nF(η τιμη εχει μικρη σημασια,βαλε οτι εχεις)

P.S Αυτο που γραφεις μικτης ειναι ο ενισχυτης και αυτο που γραφεις ενισχυτης ειναι το τροφοδοτικο του..

spiroscfu
02-12-11, 00:06
Με διακλαδωτή ιστού με διέλευση τροφοδοσίας θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτό νομίζω είναι το σωστότερο,

Ο 1nF αν τον υπολογίσεις είναι πάρα πολύ μεγάλος,
ο τύπος είναι fc=1/2πRC

ΑΛΕΝ ΝΤΕΛΟΝ
02-12-11, 00:09
Καλησπέρα, μήπως μπορεί να μου κανείς πόσο κοστίζει περίπου το πέρασμα κεραίας σε ιστό με ενισχυτή ?

Manthosvf
02-12-11, 01:07
τραβας ενα καλωδιο ετσι 26005 και εισαι οκ και αν δεις οτι πεφτει το σημα βαλε ενα ακομα ενυσχητη ιδιας μαρκας στην 2tv μονο τον ενισχυτη οχι και τον μικτη το εχω κανει πολλες φορες και 3 τηλεορασεις δουλευα ετσι χωρις να πεφτει το σημα οταν τις ανοιγω ολες... με beam ενισχυτη βαιβαια.. ομως καλυτερα θα ειναι να παρεις απο τον ενισχυτη απο εκει που παιρνει και η tv1...

JOUN
02-12-11, 08:36
Αυτό νομίζω είναι το σωστότερο,

Ο 1nF αν τον υπολογίσεις είναι πάρα πολύ μεγάλος,
ο τύπος είναι fc=1/2πRC

Tην τιμη την ειπα στην τυχη,οτι και να εχω βαλει δουλεψε μια χαρα..Γεια πες μου ομως:Για τιμη 1nF και συχνοτητα 1000 MHZ βρισκω χωρητικη αντισταση 0.159Ω.
Σωστα δεν ειναι; Θα εχει προβλημα αν παρεμβαλει τοσο μικρη τιμη αντιστασης που διαρρεεται απο ρευμα μερικων mA που τραβαει ο ενισχυτης; Η εννοεις κατι αλλο;

SV1JRT
02-12-11, 09:05
Παιδιά, καλά τα λέτε όλοι, αλλα έχετε σκεφτεί την περίπτωση να έιναι ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΙΣΤΟΥ αντί γιά "μίκτης" και τροφοδοτικό ενισχητή μέσα στο σπίτι, αντί για "ενισχυτής" στα λεγόμενα του Στράτου ?? Μάλον για ενισχυτή ιστού με το τροφοδοτικό μέσα στο σπίτι μου μοιάζει η εγκατάσταση του Στράτου... Οπότε, ΑΚΥΡΑ όλα τα προαναφερθέντα !!!

JOUN
02-12-11, 09:21
Δες το μηνυμα #6..

spiroscfu
02-12-11, 09:56
Με τον πυκνωτή δημιουργούμε ένα hpf,
με τον 1nf έχουμε fc=1/(6,28*75*1*10^-9)=2Mhz δηλ. οι συχνότητες πάνω από 2Mhz περνάνε όλες (μπορεί και θόρυβος ή είδωλα),
αλλά με 17pf έχουμε fc=1/(6,28*75*17*10^-12)=125Mhz.

Τα vhf ξεκινάνε ~170Mhz.

JOUN
02-12-11, 10:17
Ωραια Σπυρο,κατανοητα αυτα που λες,εχω βεβαια μια αντιρρηση ( Οχι που δεν θα ειχα! ) :
Αν χρησιμοποιησουμε την κανονικη συνδεση του ενισχυτη,χωρις hpf και ιστοριες περνανε ολες οι συχνοτητες απο DC ετσι δεν ειναι;Αφου η τηλεοραση μας δεν εχει προβλημα ετσι,γιατι να εχει αν βαλουμε πυκνωτη;Ετσι κιαλλιως ο πυκνωτης μπαινει για να κοψει την DC που παει στον ενισχυτη και μονο..

spiroscfu
02-12-11, 10:22
περνανε ολες οι συχνοτητες απο DC ετσι δεν ειναι;
Όχι Γιώργο, υπάρχει το τροφοδοτικό που έχει φίλτρα στο rf out.

JOUN
02-12-11, 10:52
^^ Σωστος! Δεν το σκεφτηκα αυτο..

FILMAN
02-12-11, 10:57
Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει tuner TV που να μην έχει ήδη έναν pF πυκνωτή σε σειρά με το βύσμα εισόδου...

JOUN
02-12-11, 11:05
Υπαρχει μια χαρα..Σε τηλεοραση CRT τουλαχιστον μου εχει τυχει αρκετες φορες να μην εχει και να χρειαζεται εξωτερικο(αλλα και σε πολλες αλλες ειχε μεσα στο tuner )

FILMAN
02-12-11, 11:17
Ναι, ε; Ο.Κ. πάσο!

gas_liosia
02-12-11, 11:33
Και οι πρίζες TV δεν έχουν πυκνωτή εσωτερικά ή κάνω λάθος;

FILMAN
02-12-11, 11:36
Πρίζα χωρίς πυκνωτή έχω δει σίγουρα!

gas_liosia
02-12-11, 11:40
Πρίζα χωρίς πυκνωτή έχω δει σίγουρα!

Ναι όντως, δεν έχουν όλες.

Manthosvf
02-12-11, 12:06
ναι εχουν αυτες ειναι μαπα ομως ριχνουν πολυ το σημα και παντα ξεκολαο το κυκλωμα οταν υπαρχη... γιατι κολησατε σε 1 πυκνοτη δεν μπορω να καταλαβω για τιν ταση dc δεν μου εχει δημιουργησει ποτε προβλημα...
Και οι πρίζες TV δεν έχουν πυκνωτή εσωτερικά ή κάνω λάθος;

JOUN
02-12-11, 12:57
Αντιθετα εμενα μου εχει δημιουργησει πολλες φορες προβλημα και αναγκαστηκα να βρω φισακια κεραιας γωνιακα με αρκετο μερος μεσα για να κολλησω τον πυκνωτη.

Manthosvf
02-12-11, 13:38
ε δεν εξηγείται μαλον παιζουν ρολο η ενισχυτες δεν ειναι καλης ποιοτιτας αυτοι που βαζεις :P ...
Αντιθετα εμενα μου εχει δημιουργησει πολλες φορες προβλημα και αναγκαστηκα να βρω φισακια κεραιας γωνιακα με αρκετο μερος μεσα για να κολλησω τον πυκνωτη.

JOUN
02-12-11, 13:45
Μαλλον δεν καταλαβες τι λεω: Οτι μερικες τηλεορασεις εχουν πυκνωτη εσωτερικα οποτε μπορουν να παρουν σημα κατευθειαν απο τον ενισχυτη ιστου.Ο ενισχυτης εννοειται οτι παιρνει τροφοδοσια απο το τροφοδοτικο του.
Αλλες τηλεορασεις δεν εχουν πυκνωτη εσωτερικα οποτε τις πειραζει η περιπου 24V DC που εχει το καλωδιο.Η ποιοτητα του ενισχυτη δεν εχει καμμια σχεση.

Manthosvf
02-12-11, 14:47
Οκ τοτε γραψε λαθος :wiink: γιατι αλλο καταλαβα...
Μαλλον δεν καταλαβες τι λεω: Οτι μερικες τηλεορασεις εχουν πυκνωτη εσωτερικα οποτε μπορουν να παρουν σημα κατευθειαν απο τον ενισχυτη ιστου.Ο ενισχυτης εννοειται οτι παιρνει τροφοδοσια απο το τροφοδοτικο του.
Αλλες τηλεορασεις δεν εχουν πυκνωτη εσωτερικα οποτε τις πειραζει η περιπου 24V DC που εχει το καλωδιο.Η ποιοτητα του ενισχυτη δεν εχει καμμια σχεση.

spiroscfu
02-12-11, 16:06
Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι tuner με πυκνωτή σε σειρά δεν έχω δει, εκτός από κάποιες παλιές tv που έχουν πυκνωτή σε σειρά με την γείωση του tuner (προς το βύσμα rf) για προστασία σαν isolator,
αυτά που έχω δει έχουν όλα balun ή πηνίο στην είσοδο.

Για της πρίζες υπάρχουν η μάπα που απλά βραχυκυκλώνουν (το in-out), η λίγο καλύτερες με πυκνωτή σε σειρά ή LC και οι καλές με balun.

frog
11-12-11, 21:41
Με διακλαδωτή ιστού με διέλευση τροφοδοσίας θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτο ειναι το μονο σωστο και ευκολο που μπορεις να κανεις. Αφηστε τους πυκνωτες και τους υπολογισμους... Σκεφτηκατε τι θα γινουν τα 75Ω με ολες αυτες τις χημειες? Και οπως ανεφερε καποιος δεν ειναι μικτης αλλα ενισχυτης ιστου. ΕΙδατε ποτε μικτη να χρειαζεται ρευμα? Ειναι ολοι τους παθητικα κυκλωματα. Ενας τετοιος διακλαδωτης στοιχιζει απο 3 - 10 Ευρω.

spiroscfu
11-12-11, 23:17
Γιατί ο διακλαδωτής ιστού (3€) τη νομίζεις πως έχει μέσα.

frog
11-12-11, 23:21
Οτι και να εχει τουλαχτιστον ειναι θωρακισμενος και κραταει τα 75Ω οπως προανεφερα.

spiroscfu
12-12-11, 04:21
Μπα μπορείς να βρεις και μόνο με πυκνωτή "που ούτε με αυτόν θα έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα".

frog
12-12-11, 09:15
Κολλησες στον πυκνωτη. Αν ο φιλος θελεις να πειραματιστει κανενα προβλημα αλλα αν παρεις ενα πεδιομετρο για να δεις τα αποτελεσματα τοτε θα καταλαβεις τι λεω και τι εννοω. Δεν πουλαω πνευμα. Αυτη ειναι η δουλεια μου και την ξερω καλα.

spiroscfu
12-12-11, 14:06
Τι θα δω,
η χωρητική αντίσταση του πυκνωτή θα είναι ΑΡΚΕΤΑ μικρή + την esr θα έχει προσαρμογή ~στα ίδια ωμ.

Εντάξει θα υπάρχει και μια μικρή διαφορά φάσης (λόγω πυκνωτή) + κάποια μικρή εξασθένηση από το esl αλλά δεν θα υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

frog
12-12-11, 18:21
Δεν με ενδιαφερει να μαθω ποσο καλα ηλεκτρονικα ξερεις. Εχεις πιασει ομως ποτε πεδιομετρο στη ζωη σου? Ξερεις τι ειναι γεννητρια λευκου θορυβου RF σηματων? Τα εχεις κουμπωσει ποτε αυτα τα δυο να δεις τι γινεται? Εχεις αφησει στη ζωη σου ατερματιστη γραμμη να δεις τι συμβαινει? Επειδη εγω το εχω κανει ομως τα λεω ολα αυτα. Ο φιλος που ανοιξε το θεμα μπορει να κανει οτι πραγματικα θελει. Το σωστο ομως ειναι να βαλει αυτο που του εγραψα. (αν το σχεδιο που εχει κανει ειναι σωστο)

spiroscfu
12-12-11, 18:43
Δεν με ενδιαφερει να μαθω ποσο καλα ηλεκτρονικα ξερεις.
Ok, ούτε εμένα.
Εχεις πιασει ομως ποτε πεδιομετρο στη ζωη σου?
Κάποιες φορές ναι.
Ξερεις τι ειναι γεννητρια λευκου θορυβου RF σηματων?
Ναι.
Τα εχεις κουμπωσει ποτε αυτα τα δυο να δεις τι γινεται?
Όχι αλλά μπορώ να υπολογίσω, αλλά καλύτερη ένδειξη θα πάρεις με αναλυτή φάσματος και όχι με πεδιόμετρο.
Εχεις αφησει στη ζωη σου ατερματιστη γραμμη να δεις τι συμβαινει?
Ναι μπορεί να έχεις κάποια είδωλα (ανάλογα την εγκατάσταση).
Επειδη εγω το εχω κανει ομως τα λεω ολα αυτα. Ο φιλος που ανοιξε το θεμα μπορει να κανει οτι πραγματικα θελει. Το σωστο ομως ειναι να βαλει αυτο που του εγραψα. (αν το σχεδιο που εχει κανει ειναι σωστο)

Απλά λέω μια διαφορετική άποψη, μην τα παίρνεις!!

frog
12-12-11, 18:54
Γι'αυτο υπαρχουν τα forum. Για να λεει ο καθενας τη δικη του αποψη. Αλλα γιατι να κανω τη ζωη ενος ανθρωπου πιο δυσκολη που ζηταει τη βοηθεια οποιου γνωριζει κατι παραπανω. Σε πληροφορω οτι αυτα τα οργανα που χρησιμοποιουν οι εγκαταστατες δορυφορικων αλλα και επιγειων κεραιων λεγονται πεδιομετρα και δεν χρειαζεται να χρησιμοποιουν αναλυτες φασματος που στοιχιζουν πολλα περισσοτερα. Αναλυτη φασματος χρειαζεται καποιος που καθεται σε ενα εργαστηριο και προσπαθει να κανει κατι. Οχι να το παιρνει στην πλατη και να ανεβαινει στην ταρατσα!!! Και τελος γιατι εστω να μπορει να εχεις καποια ειδωλα αφου μπορεις να κανεις κατι τοσο απλο και να ΜΗΝ εχεις ειδωλα? Φιλικα ολα αυτα στα λεω. Χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που εχουν τρομερες γνωσεις και τις παιζουν στα δαχτυλα αλλα πιο πολυ χαιρομαι αυτους που κανουν το σωστο απλα.

spiroscfu
12-12-11, 19:09
Χρήστο αρκετά πεδιόμετρα έχουν και αναλυτή φάσματος,
και φυσικά μπορείς να κάνεις αρκετά καλύτερη δουλεία με αυτά (βλέπεις το συγκεκριμένο ηλεκτρομαγνητικό φάσμα και έχεις πιο αξιόπιστες ενδείξεις).

Σου λέω και πάλι δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα, τα περισσότερα τροφοδοτικά από τους ενισχυτές έτσι κάνουν την σύζευξη όπως και αρκετοί διακλαδωτήρες ιστού.
"πρόβλημα θα υπάρξει αν κάνεις πολλά τέτοια σε μια κεντρική εγκατάσταση με πολλές πρίζες"

frog
12-12-11, 19:38
τα περισσότερα τροφοδοτικά από τους ενισχυτές έτσι κάνουν την σύζευξη όπως και αρκετοί διακλαδωτήρες ιστού.

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα... Οτι τα ελληνικα προϊοντα τετοιου τυπου κανουν μπακαλικια. Πιασε ενα γερμανικο και δες διαφορα. Δεν ειναι χαζοι αυτοι που θωρακιζουν ολο το θεμα.