PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΕΙΡΗΝΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ DIXIE CB σύνδεση



bgin
05-12-11, 12:03
Καλημέρα,Καλή εβδομάδα.
Εχω την σειρήνα dixie cb από την gi security.Η σειρήνα έχει κλέμες + - 12volt για την τροφοδοσία της, ssp μάλλον για την ενεργοποιηση της, υποδοχές flash, speaker και tamper. Εγώ θέλω την σειρήνα να την χρησιμοποιήσω μόνη της χωρίς κέντρο συναγερμού.
Ν α την συνδέσω με τροφοδοσία, το flash να ανάβει συνεχώς και να ενεργοποιώ την σειρήνα όποτε θελήσω με κάποιον εξωτερικό διακόπτη on-off.
Δεν ξέρω πως θα το κάνω, αν έχει κανα φιλαράκι καμία σκέψη ας μου στείλει κάτι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

γιαν12
05-12-11, 19:12
αν δεν κανω λαθος αυτο δεν ειναι πλακετα για να συνδεσεις οτι υλικα θες εκει πανω και να φτιαξεις κατι σαν "μια δικια σου σειρηνα" αν κανω λαθος διορθωσε με
:)

RAFAHL
27-12-13, 08:01
φιλε αυτο που θες γινεται απλος θες ενα μεγαλο καλοδιο 4 κλωνων 2 τροφοδορικα 12v το ενα 2Α και το αλλο ενα απλο εως και 1Α
το 2Αμπερο τροφοδοτικο θα το συνδεσεις στις κλεμες + - το αλλο τροφοδοτικο του κοβεις τα βυσματα αν εχει ...και περνεις το καλωδιο με την θετικη πολικοτητα το + δηλαδη στο ssp σε αυτο το καλωδιο του βαζεις ενα διακοπτακι αν θες η αλλιως το βαζεις και το βγαζεις και εισαι κομπλε.... βαιβεα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις μια απλη σειρινα και να την συνδεσεις με ενα απλο τροφοδοτικο και εισαι ετοιμοσ αλλα με αυτον τον τροπο μπορεις να εχεις και μια επισης για μελλοντικο συναγερμο αν θες να βαλεις αλλα και να αναβοσβηνουν τα led kαι να φενεται οτι υπαρχει συναγερμος !!! το ταμπερ το αφηνεις εκτος αυου δεν υπαρχει συναγερμος ...(το ταμπερ ειναι για να συνδεθει σε μια ζωνη 24ωρης επιτιρησης ετσι ωστε οταν καποιος παει να της ανοιξει το καπακι να της βαλει αφρο να την μπουκοσει η να την ξυλωσει ελπιζω να βοηθησα και συνχοραιστεμε για τα ορθογραφικα λαθοι που συγουρα εχω !!!! καλη επιτυχια στο project σου...για οποια αλλη βοηθεια εδω ειμαστε !

stam1982
27-12-13, 21:46
καλησπέρα μπορείς να το κάνεις με ένα τροφοδοτικό γεφυρώνοντας το + με το ssp.
σε όποιο σημείο θέλεις θα κόψεις το καλώδιο του + και θα παρεμβάλεις σε σειρά ένα διακόπτη ότι τύπου θέλεις.
ανοίγοντας το κύκλωμα από το διακόπτη θα ενεργοποιείται η σειρήνα.