PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ BU204 της TELEFUNKEN



radioamateur
06-12-11, 00:56
Ψάχνω σχέδιο τροφοδοτικού με τον εν λόγω transistor.Έχω κάποιο τροφοδοτικό προς επισκευή που πρέπει να σταθεροποιεί κάπου στα 75 volts μέσω κάποιας zener...αλλά τα έχει παίξει κάποια αντίσταση και βλέπω να έχω σκαμπανεβάσματα στο ρεύμα χωρίς λόγο ενώ το transistor φαίνεται να μην έχει αυτοκτονήσει.

Δυστυχώς όταν έπεσε στα χέρια μου το εν λόγω κύκλωμα τα είχε παίξει η zener η οποία αντικαταστάθηκε επιτυχώς με μεταλλική (μουσειακό κομμάτι).Μια αντισταση που συνδέεται στο κύκλωμα μας είναι παροπλισμένη με αλλοιωμενα χρώματα για να σας δώσω να καταλάβετε μπορεί να είναι ή 560 ohm ή 5600 ohms και πρέπει να συνδέεται στο ένα ποδι του transistor BU204.

Το εν λόγω transistor πρέπει να το χρησιμοποιούσαν στις τηλεοράσεις με τις λυχνίες... αλλά δε βρήκα κάποιο σχέδιο εκτός από τα χαρακτηριστικά του transistor.

Ευχαριστω για την όποια βοήθεια

FILMAN
06-12-11, 10:27
Αν κατάλαβα καλά το κύκλωμα είναι το γνωστό μια αντίσταση, μια ζένερ και ένα τρανζίστορ; Το BU204 είναι ακατάλληλο για τέτοια χρήση. Είναι διακοπτικό τρανζίστορ με βmin = 2 (όχι δεν είναι ορθογραφικό λάθος! ). Δηλαδή για να καταλάβεις, με την ενίσχυση που έχει, αρκεί να βάλεις άλλη μια αντίσταση και άλλη μια ζένερ παράλληλα στις ήδη υπάρχουσες και να τροφοδοτήσεις κατευθείαν το φορτίο σου! Μήπως το κύκλωμα είχε εκεί κάποιο άλλο τρανζίστορ; Γιατί πέρα από το χαμηλό β δεν νομίζω να υπάρχει κανένας σχεδιαστής που να έβαλε τρανζίστορ των 600V να δουλεύει στα 75... Κάποιο άσχετο χεράκι λοιπόν πρέπει να έκανε επεμβάσεις... Για πες μου πόση είναι η τάση εισόδου και τι ρεύμα τραβάει το φορτίο, να σου πω τι τρανζίστορ και τι αντίσταση και τι ζένερ να βάλεις.

radioamateur
06-12-11, 23:27
Λοιπον καταρχήν φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Πρόκειται για την αρνητική τάση τροφοδοσίας ενός λαμπάτου μηχανήματος εκπομπής.Συμφωνώ ότι κάποιο άσχετο χεράκι λοιπόν πρέπει να έκανε επεμβάσεις γιατί όταν έπεσε στα χέρια μου το εν λόγω μηχανάκι η αρνητική τάση στην πλακέττα τα είχε παίξει στη κυριολεξία είχε μαυρίσει η πλακέττα.Θέλω ένα ρεύμα της τάξεως το πολυ 20 ma στα 55-70 volts.Άλλαξα μια πυροβόλημένη zener εδώ και πολύ καιρό αλλά παρατήρησα μια αστάθεια στην κατανάλωση.Μην φαντάζεσαι συνεχή λειτουργία .... μιλάμε για δοκιμές 15-30 λεπτών...Δεν τίθεται θέμα λάμπας γιατι έχω δοκιμάσει αρκετές...

Δεν ξέρω αν είναι λογική η χρήση του εν λόγω μουσειακού transistor... στην αρνητική τάση ενώ η άλλη τάση +300 δεν έχει απολύτως κανένα transistor...Μπορεί όμως και κάποιος έξυπνος να το κατήργησε γιατί και σε αυτή την περίπτωση τρύπες για transistor υπάρχουν.Μπορεί αυτή την πλακέττα να την χρησιμοποιούσαν σε περισσότερα από ενα μοντέλλα.Δεν το γνωρίζω...
Εδώ στο site http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49408&highlight=4x150a
παρουσιάζεται και ένα τροφοδοτικό που δεν χρησιμοποιεί κανένα transistor στη αρνητική τάση.
..
Επανερχόμενος στο κύκλωμα μας έχουμε και λέμε εισοδο φαντάσου κάπου 140-150 volts συνεχή ανόρθωση του μετασχηματιστή.Έχουμε μια αντίσταση κάπου 47 ohms που συνέεται στην ανόρθωση στα +140 volts kai συγκεκριμένα στο κέλυφος του BU204 οπότε έχουμε άλλα δύο πόδια ελεύθερα.Το ένα πόδι (το οριζω ως Α) μας δίνει την έξοδο το οποίο εν σειρά έχει κάποια αντίσταση 68 ohms προς τη λάμπα ενώ το άλλο πόδι (το ορίζω ως B) συνδέεται στη zener των 75 volts η οποία με τη σειρά της συνδέεται στη γη.
Η αντίσταση που αυτοκτόνησε θα έπρεπε να συνδέει το πόδι Β στη θετική τάση μέσω κάποιας αντίστασης.Η αντίσταση αυτή μάλλον ή ήταν 560 ohm ή 5600 ohms.Μπορεί να υπάρχει και λάθος υπολογισμός.
Θα ήθελα επίσης να αναφέρω ότι το transistor αν και μεταλλικό δεν έχει ψύκτρα λόγω μικρής κατάλωσης ίσως;

Σε περίπτωση που μου προτείνεις κάποιο εναλλακτικό σχέδιο κανένα πρόβλημα ακόμα και μεταβλητό αρκεί η τάση να παραμένει σταθερή για να μην βάζω και βγάζω τη πλακέττα.Ομολογουμένως θα με βόλευε μια μεταβλητή αρνητική τάση...γιατι βλέπω τις λάμπες να θέλουν από -55 έως -100 volts.

Ευχαριστώ...

FILMAN
07-12-11, 12:30
Εφόσον μιλάμε για αρνητικές τάσεις, το τρανζίστορ πρέπει να είναι ΡΝΡ ενώ τα BU είναι ΝΡΝ... Κι άλλο λάθος! Για δοκίμασε αυτό που σου έχω στο σχήμα. Να προτιμήσεις το BF872. Αν δεν το βρίσκεις βάλε MJE350. Προσοχή, αν τραβάς 20mA με την έξοδο ρυθμισμένη στα -55V τα τρανζίστορ θα θέλουν ψύξη.

radioamateur
07-12-11, 13:08
Φίλε μου δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω... Τέλειοοοο...!!!

:biggrin:

FILMAN
07-12-11, 13:09
Το δοκίμασες κιόλας;

radioamateur
08-12-11, 01:44
Οχι γιατί λόγω χρόνου δεν αγόρασα τα υλικα.Το σχεδιο ομως με βολευει...είναι ό,τι ακριβως ήθελα...