PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος fm smartkit 1 watt



Dhmhtrhs Oikonomou
07-12-11, 07:46
εχω φτιαξει τον πομπο σμαρτκιτ 1009

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξεις:

αν βαλω το τροφοδοτικο μεσα στο ιδιο κουτι με τον πομπο θα εχω παρασιτα και βομβο απο τον μετασχηματιστη;

τα φωτα σας παρακαλω

Dhmhtrhs Oikonomou
15-12-11, 02:38
το δουλευω με εξωτερικο τροφοδοτικο 18 βολτ δεν τσουλαει καθολου

ο πυκνωτης συντονισμου ειναι 4-14 pf

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν ενβενει πανω απο τους 90mhz πρεπει να κοψω το τυπομενο πηνιο της πλακετας και να βαλω συρμα 3ων σπειρων;

Danza
16-12-11, 23:06
Απο όσο θυμάμαι για αυτόν τον πομπό άλλα παιδιά στο φόρουμ λένε πως είναι μάπα..... Ότι και να κάνεις δεν έχει σωστή απόδοση....

Δεν μπορώ όμως να σε βοηθήσω περισσότερο γιατί δεν ξέρω απο πομπούς....

maouna
16-12-11, 23:11
σχηματικο έχουμε να δουμε τι παίζει?

itta-vitta
16-12-11, 23:23
το δουλευω με εξωτερικο τροφοδοτικο 18 βολτ δεν τσουλαει καθολου

ο πυκνωτης συντονισμου ειναι 4-14 pf

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν ενβενει πανω απο τους 90mhz πρεπει να κοψω το τυπομενο πηνιο της πλακετας και να βαλω συρμα 3ων σπειρων;

Για τέτοια κυλώματα έχουν γίνει πολλές συζητήσεις κατά καιρούς. Δεν είναι και το καλύτερο κύκλωμα. Κόψε το πηνίο με ένα πτυσόμενο ξυράφι, ζέστανέ το καλά με το κολλητήρι και ξεκόλλησέ το. Βάλε ένα πηνίο 4 σπ 0,80μμ Φ 6μμ γυμνό χάλικινο μονόκλωνο σύρμα κωδώνων. Ίσως χρειαστεί να βραχυκυκλώσεις τις σπείρες και από τέσσερις να γίνουν τρεις. Ο πυκνωτής 4-14 πικο είναι καλός. Τροφοδότησε το κύκλωμα μέσω θωρακισμένου μικροφωνικού καλωδίου, κάπως χονδρό (ενισχυμένο). Αν θέλεις άλλαξε και το τρανζίστορ, βγάλε το 2Ν2219 και βάλε ένα 2Ν3553 ή ένα 2Ν3924 για να πάρεις περισσότερη ισχύ. Άλλαξε και την "επάνω" αντίσταση πόλωσης όπως βλέπουμε το σχέδιο, από 10κω σε 4,7κω. Βγάλε κεραία από τον συλλέκτη με ένα πυκνωτή 4,7 πίκο. Αν θέλεις πες μας αποτελέσματα.

itta-vitta
16-12-11, 23:36
εχω φτιαξει τον πομπο σμαρτκιτ 1009

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξεις:

αν βαλω το τροφοδοτικο μεσα στο ιδιο κουτι με τον πομπο θα εχω παρασιτα και βομβο απο τον μετασχηματιστη;

τα φωτα σας παρακαλω


Προτού βάλεις το μ/σ μέσα στο ίδιο κουτί με τον πομπό, πρόσεξε αν ο μ/σ τρίζει ελαφρώς όπως συνήθως συμβαίνει με με μ/σ κακής κατασκευής, γιατί θα μεταδίδεται ο βόμβος μέσω του σήματος αρ-εφ στο ραδιόφωνο. Αυτό μερικές φορές διορθώνεται. Σφίγγεις τις βίδες των φύλλων και αν εξακολουθεί το τρίξιμο, ρίχνεις βερνίκι για μ/σ στο τύλιγμά του, αν και αυτή η δουλειά πρέπει να γίνει από τον κατασκευαστή πριν τοποθετηθούν τα φύλλα στην καρκάσα.

Dhmhtrhs Oikonomou
17-12-11, 02:15
ευχαρηστω για τις συμβουλες σας παιδες

DriverKiller
21-06-13, 15:15
Για τέτοια κυλώματα έχουν γίνει πολλές συζητήσεις κατά καιρούς. Δεν είναι και το καλύτερο κύκλωμα. Κόψε το πηνίο με ένα πτυσόμενο ξυράφι, ζέστανέ το καλά με το κολλητήρι και ξεκόλλησέ το. Βάλε ένα πηνίο 4 σπ 0,80μμ Φ 6μμ γυμνό χάλικινο μονόκλωνο σύρμα κωδώνων. Ίσως χρειαστεί να βραχυκυκλώσεις τις σπείρες και από τέσσερις να γίνουν τρεις. Ο πυκνωτής 4-14 πικο είναι καλός. Τροφοδότησε το κύκλωμα μέσω θωρακισμένου μικροφωνικού καλωδίου, κάπως χονδρό (ενισχυμένο). Αν θέλεις άλλαξε και το τρανζίστορ, βγάλε το 2Ν2219 και βάλε ένα 2Ν3553 ή ένα 2Ν3924 για να πάρεις περισσότερη ισχύ. Άλλαξε και την "επάνω" αντίσταση πόλωσης όπως βλέπουμε το σχέδιο, από 10κω σε 4,7κω. Βγάλε κεραία από τον συλλέκτη με ένα πυκνωτή 4,7 πίκο. Αν θέλεις πες μας αποτελέσματα.


έχω έναν μετασχηματιστη 20v 2a dc μπορώ να τροφοδοτικό αυτό το kit?

maouna
21-06-13, 16:15
ναι. νομιζω γραφει απο 8-30βολτ dc. εννοειται σταθεροποιημενα με καποιο regulator για καλυτερη αποδοση.

DriverKiller
21-06-13, 16:25
ναι. νομιζω γραφει απο 8-30βολτ dc. εννοειται σταθεροποιημενα με καποιο regulator για καλυτερη αποδοση.
ναι απλά ρωτάω επειδή γραφει μέγιστο ρεύμα 400 mA δηλαδή το max του τροφοδοτικού πρέπει να είναι τόσο η το max που τραβάει το κύκλωμα είναι 400 mA?

giannhsb
21-06-13, 16:38
ναι απλά ρωτάω επειδή γραφει μέγιστο ρεύμα 400 mA δηλαδή το max του τροφοδοτικού πρέπει να είναι τόσο η το max που τραβάει το κύκλωμα είναι 400 mA?
Το μεγιστο κατανάλωσης του κυκλώματος