PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώληση κυκλωμάτων,ή συσκευών



eebabs2000
07-12-11, 23:30
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Καθε 1-2 μήνες ή και ποιο συχνά σχεδιάζω κάποιο κύκλωμα - συσκευή. Γνωρίζεται κάποια εταιρία που να μπορώ να της πουλήσω αυτά τα σχέδια ή τις συσκευές; Ψάχνω για εργασία που να έχει σχεση με αυτό... Εσείς τι μου προτείνεται; Ευχαριστώ!

-nikos-
08-12-11, 09:39
φιλε eebabs 2000 δεν ξερω καποια εταιρια που να κανει προσληψεις αυτον το καιρο αλλα
εχω μια προταση να κανω στο φορουμ [δοιηκηση-μελη] να ανοιχτει μια ενωτητα απο οπου
θα μπορουν οποιοι θελουν να προσφερουν τις υπηρεσιες τους να τους βρυσκουν μεσω εκει
θα μου πειτε ''αφου υπαρχουν οι αγγελειες''
δεν ειναι ομως το ιδιο....
ενωω ενα τοπικ που να λεει ο συντακτης =
=''αναλαμβανω την κατασκευη του ταδε'' η ''προσφερω τις ταδε υπηρεσιες''
και μεσω πμ ο καθε ενδιαφερομενος να ερχεται στην αναλογη συνενοηση με τον συντακτη της αναγγελειας.
και να ειναι σαν τις αγγελειες οσο αφωρα τις απαντισεις,,,,να μην μπορει κανενας εκτος του συντακτη να ποσταρει.
θεωρω οτι ειναι μια πολυ καλη ιδεα
που θα δωσει διεξοδο σε πολλα μελη.
ελπιζω να υπαρξει υποστιρηξη.

spyropap
08-12-11, 10:17
eeBabs σου προτείνω να προσπαθήσεις να πουλάς στην αγορά του ebay τις κατασκευές σου.
Σε πληροφορώ πως περίεργες ιδιοκατασκευές που δεν μπορούν να αγοραστούν από αλλού φέρνουν καλό εισόδημα
σε αγοραστές σε ευρώπη που δεν έχουν πρόβλημα να πληρώσουν 10-15 ε για έξοδα αποστολής.

Και εάν κάνεις αυτό όχι πολύ συχνά και δηλώνεις πως η συσκευή δεν είναι καινούργια, δεν θα έχεις πρόβλημα με την εφορία
και δεν θα σε ενοχλήσει κανείς που πουλάς τις “παλαιές” συσκευές σου..
Οι άνθρωποι του κόσμου το κάνουν, γιατί όχι κ εσύ;

eebabs2000
08-12-11, 10:55
Σας ευχαριστώ πολύ!!! Βασικά έχω σχεδιάσει αυτή τη στιγμή έναν ενισχυτή 5.1 με δυνατότητα ψηφιακής ρύθμισης "master volume" - "surround volume" - "center volume" & "bass volume" από τηλεκοντρόλ ή από τη συσκευή ΚΑΙ με ρολόι 24ωρο, ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ. Όλα εμφανίζονται σε οθόνη LCD 2Χ16 από έναν AVR, Ισχύς 5X4WRMS και 1Χ21WRMS = 41WRMS.

Αυτό μπορώ να το δώσω στο ebay?

aeonios
08-12-11, 12:09
Επίσης καλό θα ήταν αν είναι πρωτότυπες οι κατασκευές να τις πατεντάρεις πριν τις βγάλεις στο ebay. Ίσως βγάλεις πολύ χρήμα από αυτή την υπόθεση. Στις ΗΠΑ μου έχουν αναφέρει πως υπάρχουν άτομα που ερευνούν συνεχώς τις νέες τεχνολογικού περιεχομένου πατέντες που κατατίθονται και ίσως από αυτό να σταθείς τυχερός.

-nikos-
08-12-11, 12:24
Επίσης καλό θα ήταν αν είναι πρωτότυπες οι κατασκευές να τις πατεντάρεις πριν τις βγάλεις στο ebay. Ίσως βγάλεις πολύ χρήμα από αυτή την υπόθεση. Στις ΗΠΑ μου έχουν αναφέρει πως υπάρχουν άτομα που ερευνούν συνεχώς τις νέες τεχνολογικού περιεχομένου πατέντες που κατατίθονται και ίσως από αυτό να σταθείς τυχερός.

το εχω ψαξει........δεν συμφερει,,,,
πρεπει να το πατενταρεις ξεχωριστα σε ευροπη ξεχωριστα σε ΗΠΑ ξεχωριστα σε ιαπωνια και ξεχωριστα σε κινα
με το αναλογο δικηγορικο κοστος και
στο τελος οποισδυποτε με 7 διαφωρες απο το δικο σου μπορει να φτιαξει κατι πανομιο..[αρκει να εχει 7 διαφωρες -χρωματος-σχεδιασμου-μεγεθους-και εξαρτιματων π.χ.οχι 22μf αλλα 20μf πυκνωτη]
-
θα λεγα να σκευτητε την προταση μου στο #2μηνημα

KOKAR
08-12-11, 14:13
αλήθεια έχεις σκεφτεί την περίπτωση της Αυστραλιας ?

eebabs2000
08-12-11, 15:42
αλήθεια έχεις σκεφτεί την περίπτωση της Αυστραλιας ?
Για πες μου περισσότερα, γιατί έχω και συγγενείς εκεί.

SRF
08-12-11, 15:47
Επίσης καλό θα ήταν αν είναι πρωτότυπες οι κατασκευές να τις πατεντάρεις πριν τις βγάλεις στο ebay. Ίσως βγάλεις πολύ χρήμα από αυτή την υπόθεση. Στις ΗΠΑ μου έχουν αναφέρει πως υπάρχουν άτομα που ερευνούν συνεχώς τις νέες τεχνολογικού περιεχομένου πατέντες που κατατίθονται και ίσως από αυτό να σταθείς τυχερός.

Χμμμ...
Να με συγχωρέσεις... αλλά ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ... όποιος πατεντάρει κάτι αντί να το βγάλει ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, με απλά μιά ΕΣΤΩ ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΠΡΟ-ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΕ ΕΥΡΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ, του τι κάνει & πως λειτουργεί σε βασική φιλοσοφία & το προσφέρει ως νεωτερισμό, μόνο ηλίθιος μπορεί να αποδειχτεί ότι είναι!!!

Να σου φέρω ένα παράδειγμα?

Όλοι νομίζω γνωρίζουν πλέον ένα σχετικά "νέο" σύστημα που βρίσκουμε στα καινούργια αυτοκίνητα ως "σπουδαία & οικονομική εφαρμογή" που αντιπαθεί την κατανάλωση και άλλα τέτοια μεγαλειώδη... και αυτό που κάνει είναι να σταμάταει τον κινητήρα του αυτοκινήτου όταν είσαι σε στάση πχ στο φανάρι... με απλές κινήσεις του οδηγού, δηλαδή πάτημα διαρκές του φρένου, ταχύτητες στην θέση νεκράς, κλπ, και ξαναξεκινάει μόλις βάλεις 1η, και αφήσεις το φρένο!
Σπουδαίο ως σκέψη, εεεε? Καλή εφαρμόγή εεε?
Πατέντα? Μάλλον όχι εεε? Άλλωστε το έχουν βάλει σχεδόν όλες οι μάρκες, άρα πατέντα μιάς εξ'αυτών σίγουρα δεν θα είναι, εεε? Ποιά θα μοιραζόταν με τις άλλες ένα τέτοιο "επιτυχημένο" κατά το μάρκετινγ των εταιρειών ατού? Άρα αν ήταν πατέντα ή θα την αγοράζαν πληρώνωντας ? (πόσα λέτε ? άραγε) ή θα την αποφεύγαν για να μην εμπλακούν και πληρώσουν υποχρεωτικά παραπάνω τελικώς!!!

Αν ήταν πατέντα άλλου θα την έβαζαν ποτέ χωρίς να την αγοράσουν? Ποτέ, εεε?

ΟΚ! Συμφωνούμε μάλλον, εεε?
Ή ΟΧΙ!!! ?

Δεκαετία του '90 & συγκεκριμένα το 1995 τέλος, σε κάποια γωνιά της Αθήνας... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!! κάποιος σκέφτεται μιά συσκευή για το αυτοκίνητό του, ένα Renault Clio!!!
Φτιάχνει ένα πρωτότυπο... και μετά από δοκιμή αποφασίζει να το πατεντάρει καταθέτωντας για Ελληνικό & Ευρωπαϊκό δίπλωμα Ευρεσιτεχνίας - κατοχύρωσης, την οποία και ΕΛΑΒΕ χωρίς κανένα πρόβλημα η συνάφεια, σε εξαιρέσεις, κλπ!!!

Τι λέτε ήταν η συσκευή που πατεντάρισε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΠΙΤΥΧΩΣ?

26202

26203

Ξέρετε αγγλικά? Διαβάστε λοιπόν και το κείμενο στις εικόνες!!!

Για την ιστορία... έστειλε πριν ακόμα δοκιμάσει να το πουλάει έτσι όπως βλέπετε, σε αυτοκινητοβιομηχανίες Ευρωπαϊκές, Ιταλίας, Αγγλίας, Γερμανίας & σαφώς Γαλλίας, μεταξύ των οποίων και αυτής της Γαλλικής που είχε δοκιμαστεί το πρωτότυπο, την ιδέα και αριθμό πατέντας, για ενημέρωση και πιθανή εκδήλωση ενδιαφέροντος από αυτές...
Δύο τρεις του απάντησαν ότι είναι ενδιαφέρον το σύστημα του, και θα το δούνε και θα επικοινωνήσουν πάλι!
Περνάνε 2 χρόνια χωρίς κανένα νεώτερο από αυτές ή άλλες... Δοκιμάζει βέβαια και μόνος του, να το πλασσάρει στην εδώ αγορά σαν add-on με συνεργασία με μιά εταιρεία τότε... (από εκεί οι φωτό που βλέπεται)...
Το ενδιαφέρον του χάνεται καθώς η ζωή προχωράει... και εκείνος αδρανή τελικά να ανανεώση τα δικαίωματα στα 5 χρόνια...
Περνάνε άλλα 2-3 χρόνια... και περίπου στην δεκαετία από την κατοχύρωση, και ~ 5 από την μη ανανέωση, σκάνε ξαφνικά στην αγορά δύο διαφορετικών κατασκευαστών αυτοκίνητα με ένα σύστημα που το λένε.... ΠΩΣ? και έκανε ΤΙ? Και ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ λέτε?

Τα συμπεράσματα... δικά σας!
Κατοχυρώστε! Μην ξεχάσετε να κατοχυρώσετε! Πάρτε πατέντες, διπλώματα ευρεσιτεχνίας Ελληνικής & Ευρωπαϊκής! Θα σας προστατεύσουν από το να εκμεταλλευτούν άλλοι για κέρδος την ιδέα σας!!! ΝΑ'ΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ βρε παιδί μου!!! :biggrin:


ΥΓ... Στην φωτό... η πλακέτα που φαίνεται θα έχει σίγουρα πάνω της τουλάχιστον ένα βιομετρικό μου στοιχείο πάντως!!!

-nikos-
08-12-11, 17:50
ετσι και χειροτερα
σε μερικες περιπτωσεις σε βαζουν φυλακη σαν
τον candone με την μηχανη που καιει νερο.
η στην καλυτερη σε κανουν κοροίδο σαν τον γκιολβα
η σε εξαφανιζουν σαν τον τυπο που ευτιαξε επι χουντας
το προτο ηλεκτρικο αυτοκινητο για να πουλισει ο γουλανδρης τα
δικαιωματα στην αγγλια για μερικες αδιες πλοων για τα καραβια του.

-nikos-
08-12-11, 18:01
Για πες μου περισσότερα, γιατί έχω και συγγενείς εκεί.

να απευθινθης σε εταιριες που φτιαχνουν μηχανηματα
συσφηξης και αδυνατισματος με παλμους [εξωτερικο]
αυτοι παντα ψαχνουν για ατομα με τις δικες σου γνωσεις και ικανοτητες:wiink: