PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγηση πυλης του mosfet



nocturnal
15-12-11, 12:08
Καλησπερα παιδες,
θελω την βοηθεια σας σε ενα απλο θεμα αλλα που με τυρραναει μια εβδομαδα τωρα.
Φανταστειτε οτι εχω μια πηγη τασης 10V,ενα n-mosfet και μια αντισταση 1Ω.
Ξερω οτι η πυλη του mosfet ελεγχεται απο ταση.
Αυτο που θελω να κανω(ως εξομοιωση) ειναι να λειτουργω το mosfet ως διακοπτη ας πουμε με συχνοτητα 1 Hz.
Ποια θα πρεπει να ειναι η ταση της πυλης ετσι ωστε αν τοποθετησω ενα βολτομετρο παραλληλα με την αντισταση να βλεπω στην εξοδο μια ορθογωνικη ταση απο 10V μεχρι 0V συχνοτητας 1 Hz?????
Επισης τι κυκλωμα θα ειναι αυτο(πως θα το υλοποιησω) που θα μου παρεχει την διακοπτομενη ταση στην πυλη του mosfet???
Δειτε και το συνημμενο αρχειο για να καταλαβετε πληρως τι θελω να κανω.
BI

picdev
15-12-11, 12:17
με 555 λογικά πρέπει να το κάνεις

FILMAN
15-12-11, 12:21
Καταρχήν το MOSFET το έχεις βάλει λάθος. Εφόσον είναι καναλιού Ν το ρεύμα πρέπει να ρέει από D προς S. Εσύ το έχεις ανάποδα. Άρα ή το αλλάζεις ώστε να ελέγχει το - του φορτίου σου, ή το αντικαθιστάς με καναλιού P, ή γυρνάς ανάποδα το D με το S. Με την πρώτη αλλαγή η οδήγηση είναι πανεύκολη, με τη δεύτερη λίγο πιο δύσκολη, ενώ με την τρίτη αρκετά πιο δύσκολη. Διαλέγεις και παίρνεις.

katmadas
15-12-11, 12:23
Για το κυκλωμα διεγερσης της πυλης μπορεις να βαλεις ενα 555 και επειδη δεν λες τιποτα για DC υποθετω οτι ειναι 50%.Οποτε παρε το κυκλωμα
και δωστου τα 10 βολτ.

26493

Τωρα για το μοσφετ κανε αυτο¨:

26497

Απλα προσεχε τι μοσφετ θα χρησιμοποιησεις γιατι με αντισταση 1 ωμ το ρευμα ειναι αρκετα μεγαλο.

FILMAN
15-12-11, 12:30
Βρε Φάνη...

Για το κυκλωμα διεγερσης της πυλης μπορεις να βαλεις ενα 555 και επειδη δεν λες τιποτα για DC υποθετω οτι ειναι 50%.Οποτε παρε το κυκλωμα
και δωστου τα 10 βολτ.

26493


Πού θα βρει αυτές τις αντιστάσεις; Αν θες duty cycle 50% μπορείς να βάλεις μόνο μια αντίσταση ανάμεσα στα πινς 6-2 και 3. Το 7 μένει ασύνδετο.


Τωρα για το μοσφετ κανε αυτο¨:

26497

Απλα προσεχε τι μοσφετ θα χρησιμοποιησεις γιατι με αντισταση 1 ωμ το ρευμα ειναι αρκετα μεγαλο.
Σωστή η σύνδεση του MOSFET, μόνο που η έξοδος είναι τα άκρα της αντίστασης. Το ρεύμα θα είναι 10Α. Με σωστή επιλογή υλικών ούτε ψύκτρα δεν θέλει.

katmadas
15-12-11, 12:38
Γεια σου Φιλε των ιππων.(υποθετω οτι απο εκει βγαινει το ονομα ε?)
Σωστα στα ακρα της αντιστασης θα παρει την εξοδο!
Τωρα για τις αντιστασεις ενοειτε θα βαλει τις πιο κοντινες τιμες!Ετσι και αλλιως δεν νομιζω να ειναι κρισιμο το DC αφου δεν το αναφερει καν.
Τωρα για το αλλο με τα πιν του 555 δεν τομ ξερω.Για 50% χρησιμοποιω παντα αυτην την συνδεσμολογια.

FILMAN
15-12-11, 12:45
Γεια σου Φιλε των ιππων.(υποθετω οτι απο εκει βγαινει το ονομα ε?)

:lool:


Τωρα για τις αντιστασεις ενοειτε θα βαλει τις πιο κοντινες τιμες!Ετσι και αλλιως δεν νομιζω να ειναι κρισιμο το DC αφου δεν το αναφερει καν.
Τωρα για το αλλο με τα πιν του 555 δεν τομ ξερω.Για 50% χρησιμοποιω παντα αυτην την συνδεσμολογια.
Γι' αυτό πρέπει να "μεταναστεύσεις" στη συνδεσμολογία που σου λέω:
α) Γλυτώνεις μια αντίσταση
β) Έχεις πάντα ακριβώς duty cycle 50% ακόμα και στρογγυλοποιώντας την τιμή της αντίστασης. Παίζοντας με την αντίσταση θα αλλάζει η συχνότητα αλλά το duty cycle θα είναι κολλημένο στο 50%.

nocturnal
15-12-11, 13:40
Παιδες το 555 αποκλειεται.Θελω να αλλαζω το duty cycle δυναμικα-αλλα ας το αφησουμε προς το παρον.
Τι ταση να εφαρμοσω στην πυλη;Το mosfet που τρεχω εχει Vth 1.7V.Αρα αν εγω του βαλω 2V στην πυλη θα λειτουργει σαν κλειστος διακοπτης και θα παιρνω 10V στην εξοδο σωστα?
Filman τωρα ειναι σωστη η συνδεση;;;

FILMAN
15-12-11, 13:47
Παιδες το 555 αποκλειεται.Θελω να αλλαζω το duty cycle δυναμικα-αλλα ας το αφησουμε προς το παρον.Και ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό με το 555; Φυσικά γίνεται και με άλλους τρόπους.

Τι ταση να εφαρμοσω στην πυλη;Το mosfet που τρεχω εχει Vth 1.7V.Αρα αν εγω του βαλω 2V στην πυλη θα λειτουργει σαν κλειστος διακοπτης και θα παιρνω 10V στην εξοδο σωστα?Ναι, αλλά γιατί δυσκολεύεις την κατάστασή σου; Πες μας ποιο είναι το MOSFET διότι πολύ πιθανόν να μην χρειάζεται να κάνεις τα 10V της οδήγησης 2...

Filman τωρα ειναι σωστη η συνδεση;;;Όχι, εκτός αν το MOSFET σου αντέχει σε VGS +/-20V (συνήθης περίπτωση), και η πηγή στην πύλη δίνει 0 / 15V...

nocturnal
15-12-11, 14:13
Filman απο το τελευταιο δεν καταλαβα τπτ.
Τα χαρακτηριστικα του mosfet επισυναπτονται.
Οταν εγω εφαρμοζω στην πυλη ταση 2V το βολτομετρο μου δειχνει ταση 0,127V.Κανονικα θα επρεπε να μου δειχνει 10V.Τι συμβαινει δεν μπορω να καταλαβω.

FILMAN
15-12-11, 14:59
Οταν εγω εφαρμοζω στην πυλη ταση 2V το βολτομετρο μου δειχνει ταση 0,127V.Κανονικα θα επρεπε να μου δειχνει 10V.Λάθος. Δες τί συνδεσμολογία έχεις κάνει, δες επίσης το δεύτερο σχήμα του Φάνη στο #4, δες και τί σου έγραψα κάτω - κάτω στο #9...

nocturnal
15-12-11, 15:21
"Όχι, εκτός αν το MOSFET σου αντέχει σε VGS +/-20V (συνήθης περίπτωση), και η πηγή στην πύλη δίνει 0 / 15V...'"
Aυτο δεν το καταλαβα καθολου.Μπορεις να μου το εξηγησεις σε παρακαλω?

Δες λιγακι επισης αυτο(αυτο θελω να κανω).Η συνδεση του mosfet του ειναι σωστη,ετσι δεν ειναι;
Ποια η διαφορα με την δικη μου συνδεσμολογια;

FILMAN
15-12-11, 15:51
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι η τάση ελέγχου του MOSFET πρέπει να εφαρμόζεται μεταξύ G και S. Αν το S είναι γειωμένο, τότε πράγματι η τάση ελέγχου μπορεί να δοθεί από μια πηγή τάσης το - της οποίας είναι στη γη (δηλ. στο S) και το + στο G. Αν όμως το S δεν είναι γειωμένο (όπως στο σχήμα στο #8, όπου το S μια έχει 0V και μια έχει 10V), τότε για να αποκόψεις το MOSFET μπορείς π.χ. να δώσεις 0V (ως προς γη) στο G, οπότε αν το S είναι στα 0V, τότε η VGS είναι 0V και το MOSFET είναι στην αποκοπή, ενώ αν το S είναι στα 10V τότε η VGS είναι -10V και το MOSFET είναι πάλι στην αποκοπή. Για να το κάνεις πάλι αγώγιμο μπορείς να δώσεις στο G π.χ. 15V (πάλι ως προς γη), οπότε αν το S είναι στα 0V, τότε η VGS είναι 15V και το MOSFET είναι στον κόρο, ενώ αν το S είναι στα 10V τότε η VGS είναι 5V και το MOSFET είναι πάλι στον κόρο (αν φτάνει στον κόρο με VGS = 5V, δεν το κάνουν όλα).

Η σύνδεση του MOSFET στο #12 είναι λάθος, είναι ακριβώς το ίδιο λάθος που έχεις κάνει και στο #1, και που σου το εξηγώ στο #3...

GeorgeVita
15-12-11, 16:01
Ας διαβάσει και το "Ακριβής ρόλος και λειτουργία του διπολικού και του FET τρανζιστορ! (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60140&p=478105&viewfull=1#post478105)"
G

FILMAN
15-12-11, 16:11
Αν το κύκλωμα που θες να φτιάξεις είναι αυτό του #12, τότε θεωρητικά μπορείς να γυρίσεις ανάποδα τα D και S του MOSFET διότι είπαμε το ρεύμα πρέπει να ρέει από D προς S (εφόσον το MOSFET είναι καναλιού Ν). Και λέω "θεωρητικά", γιατί η τάση τροφοδσίας σου είναι 20V. To S λοιπόν πότε θα έχει 20V και πότε θα έχει 0V (στην πραγματικότητα -0.3V ... -1V, ανάλογα με την Vf της Diode). Τί σημαίνει αυτό; Ότι αν επιχειρήσεις να οδηγήσεις το MOSFET με τάση η οποία θα έχει αναφορά τη γη, αυτή θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να συμβαίνουν όλα τα παρακάτω:
α) Για να πετύχεις αποκοπή του MOSFET όταν το S είναι 0V, η τάση αυτή θα πρέπει να είναι από -20V (τα περισσότερα MOSFET μέχρι τόσο αντέχουν) ως 0V
β) Για να πετύχεις αποκοπή του MOSFET όταν το S είναι 20V, η τάση αυτή θα πρέπει να είναι από 0V ως +20V (τα περισσότερα MOSFET μέχρι τόσο αντέχουν)
γ) Για να πετύχεις κορεσμό του MOSFET όταν το S είναι 0V, η τάση αυτή θα πρέπει να είναι από 5V (συχνή περίπτωση) ως 20V (τα περισσότερα MOSFET μέχρι τόσο αντέχουν)
δ) Για να πετύχεις κορεσμό του MOSFET όταν το S είναι 20V, η τάση αυτή θα πρέπει να είναι από 25V (συχνή περίπτωση) ως 40V (τα περισσότερα MOSFET μέχρι τόσο αντέχουν)

Αμέσως - αμέσως βλέπει κανείς ότι τα (α) και (β) ικανοποιούνται αν η τάση είναι 0V. Για τα (γ) και (δ) όμως δεν υπάρχει καμιά τάση που να είναι μεταξύ 5 ... 20V και ταυτόχρονα μεταξύ 25 ... 40V! Άρα δεν γίνεται! Η λύση εδώ είναι η χρήση ειδικού ολοκληρωμένου για την οδήγηση (high side driver) το οποίο παρέχει μια τάση στo G η οποία ανεβοκατεβαίνει μαζί με αυτή στο S.

Υπάρχει όμως και μια πιο απλή λύση - η χρήση ΜOSFET καναλιού Ρ. Αυτό θα έχει το S συνδεμένο μόνιμα στα +20V. Κατά συνέπεια η οδήγηση της πύλης θα είναι εύκολη.

mtzag
07-02-12, 15:31
σε αυτο το κυκλωμα

28816

ποσο πρεπει να ειναι τα R1 και R2 ωστε οταν η ταση Χ (το μεγιστο που μποπει να παει ειναι 5-7 volt οχι παραπανω για να μην καψει κατι) ειναι πανω απο 3.3V το mosfet να ειναι στον κορο και οταν παει απο 3.3V και κατω να ειναι στην αποκοπη ?
και θεωρησουμε το V GSth γνωστο. Υπαρχουνε τυποι να το υπολογισω αυτο ?
Επισης ποιο mosfet εχει την λιγοτερη πτωση τασης V DS στον κορο ?

Μπορω να κανω με το 555 κατι ωστε να πηγαινει στην αποκοπη μετα απο Υ secs που θα ειναι στον κορο παρολο που η ταση Χ θα ειναι πανω απο 3.3V?

FILMAN
07-02-12, 15:36
Ο κόρος και η αποκοπή θα έχουν απόσταση αρκετών V... Δεν θα βρεις κανένα MOSFET που με VGS 3.1V να είναι στον κόρο ενώ με 2.9V να είναι στην αποκοπή...

mtzag
07-02-12, 15:44
υπαρχει τοτε τροπος με καποια τροποποιηση να γινει αυτο ? με καποιο συγκριτη κατι οτιδηποτε ?
για ποση διαφορα μιλαμε στο VGS μεταχυ κορο και αποκοπης στο περιπου ?

FILMAN
07-02-12, 15:46
Με συγκριτή, φυσικά.

mtzag
07-02-12, 15:52
σε χω ταραξει στις ερωτησεις εχεις να μου προτεινεις καποιο και τι να διαβασω για το πως να το κανω ?

θελω δηλαδη οταν γινετε η ταση X πανω απο 3.3 να μπαινει στο κορο και μετα απο Υ secs να πηγαινει στην αποκοπη παρολο που η ταση X ειναι πανω απο 3.3
και φυσικα αν η ταση γινει κατω απο 3.3 να ειναι μονιμα στην αποκοπη ειναι δυσκολο αυτο να γινει ?

Γενικα εχεις να μου προτεινεις να διαβασω κατι γρηγορα απλα ηλεκτρονικα γιατι διαβασα την θεωρια στο φορουμ αλλα δεν τα λεει αυτα

------
βασικα ακυρο δεν θελω αυτο προς το παρον με τα 3.3V γιατι ειναι πολυπλοκο

Ας υποθεσουμε οτι η ταση Χ ειναι η 5V μονιμα πως μπορουμε να οδηγησουμε την πηλη του mosfet με ενα 555 ωστε οσο εχουμε πατημενο ενα
push on switch να ειναι στον κορο αλλα μονο για Υ secs kai meta ta Υ secs πορολο που συνεχιζουμε να εχουμε πατημενο τον διακοπτη να παει στην αποκοπη ?

FILMAN
07-02-12, 15:55
Όχι δεν είναι δύσκολο. Για τί τάση τροφοδοσίας μιλάμε;

mtzag
07-02-12, 16:05
5V αλλα μπορει να γινει και 6 και 7

Ας πουμε ομως 5V για να μην το μπλεκουμε

FILMAN
07-02-12, 16:11
Ωραία, άρα φαίνεται πως θες ένα logic FET και 2 συγκριτές.

mtzag
07-02-12, 16:19
αυτα που μπορω να δω την θεωρια τους ? και απο που μπορω να τα αγορασω εχεις κανα link ? πως τα λενε στο εμποριο ?

FILMAN
07-02-12, 16:26
Μιλάς για τα logic ΜOSFET ή για τους συγκριτές;

mtzag
07-02-12, 16:27
και για τα 2

FILMAN
07-02-12, 16:40
Τα logic MOSFET δουλεύουν όπως ακριβώς και τα κοινά αλλά φτάνουν στον κόρο με πολύ χαμηλότερες VGS. Oι συγκριτές είναι τελεστικοί χωρίς αρνητική ανάδραση. Στο μαγαζί που θα πας δεν θα πεις στον πωλητή "πιάσε μου ένα συγκριτή (ή ένα MOSFET)" αλλά θα του ζητήσεις ένα συγκεκριμένο τύπο, λέγοντας π.χ. "πιάσε μου ένα LM311 (ή ένα IRFZ44Ν)"...

mtzag
07-02-12, 19:12
ωραιος ευχαριστω.

M.ALEX
04-03-12, 18:25
παιδια ζητω συγνωμη αν ειμαι εκτως θεματος...πσαχνω να βρω ενα κυκλωμα που να ελεγχει την ταση απο 11 βολτ -15 και σε μια ταση που θα ρυθμιζω ,παραδειγμα στα 13 βολτ να κλινει κυκλωμα για μια αλλη δουλεια στα 220 βολτ

FILMAN
05-03-12, 12:53
Τι εννοείς, να σου δίνει εντολή μόνο στα 13, και πάνω ή κάτω από 13, όχι;