PDA

Επιστροφή στο Forum : μύνημα ο δίσκος είναι γεμάτος για άδειο δίσκο κατα την αντιγραφή



thomasg24
15-12-11, 16:35
Παίδες κατέβασα μια ταινία mkv και παω να την περάσω στο φλασάκι και μου βγάζει μύνημα ο δίσκος είναι γεμάτος!η ταινία βέβαια είναι 4,5 gb και το φλασάκι 8 gb και τελείως άδειο!!με άλλα αρχεία που δοκίμασα τα αντιγράφει κανονικά...τι μπορεί να φταίει με το αρχείο?

SV1JRT
15-12-11, 16:40
Το FAT32 που είναι φορμαρισμένα τα φλασάκια δεν μπορεί να γράψει αρχεία μεγαλύτερα απο 2 GB. Ακομα και αν το φλασάκι είναι άδειο, σου βγάζει αυτό το μύνημα, γιατι δεν μπορεί να γραψει τα 4 GB της ταινίας. Σε δίσκους (ή φλασάκια) με συστημα NTFS δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

thomasg24
15-12-11, 16:51
Σωστότατος αλλα έχω ξαναπεράσει ταινία mkv στο συγκεκριμένο memory...να δοκιμάσω λές να το κάνω format απο τον ψηφιακο δέκτη σε ntfs να δοκιμάσω?

picdev
15-12-11, 16:58
διαμόρφωσε το σε ntfs αλλίως δεν μπορείς να περασεις τόσο μεγάλο αρχείο

SV1JRT
15-12-11, 17:29
Σωστότατος αλλα έχω ξαναπεράσει ταινία mkv στο συγκεκριμένο memory...να δοκιμάσω λές να το κάνω format απο τον ψηφιακο δέκτη σε ntfs να δοκιμάσω?

Ισως να ήταν .mkv κάτω απο 2 gb.
Δεν ξέρω αν μπορείς να φορμάρεις το φλασάκι σου σε NTFS. Δεν γίνετε σε όλα τα φλασάκια....
Ισως να καταστραφεί το φλασάκι αν το δοκιμάσεις.
Ψάξε στο internet να βρείς το manual απο το φλασάκι, και δές άν παίρνει φορμάτ σε NTFS.

plouf
15-12-11, 21:16
to flash δεν καταστρεφεται με ένα φορματ.. μη αναγνωσιμο βγαίνει..

αν δεν δέχεται φορματ σε NTFS θα δέχεται σε exFAT.. κάντο έτσι