PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες για την κατασκευή διπόλου στα 900ΜΗz



bagb88
18-12-11, 18:07
Γεια σας,
ψάχνω πληροφορίες για την κατασκευή ενός διπόλου στα 900MHz (υλικά κατασκευής, βήματα,διαστάσεις).

DJP
19-12-11, 16:30
Που θα το χρησιμοποιήσεις ? Είναι βασική η χρήση και η αντίστοιχη υποδομή του πχ, εάν είναι ένα σκέτο δίπολο θα έχει διαστάσεις 8 και 8 εκατοστά
εάν είναι στοιχείο σε κάποια παραβολική θέλει και τον κορμό για την αντίστοιχη στήριξη αλλά και απόσταση ,δώσε περισσότερα στοιχεία να σε βοηθήσουμε.

bagb88
19-12-11, 16:46
Που θα το χρησιμοποιήσεις ? Είναι βασική η χρήση και η αντίστοιχη υποδομή του πχ, εάν είναι ένα σκέτο δίπολο θα έχει διαστάσεις 8 και 8 εκατοστά
εάν είναι στοιχείο σε κάποια παραβολική θέλει και τον κορμό για την αντίστοιχη στήριξη αλλά και απόσταση ,δώσε περισσότερα στοιχεία να σε βοηθήσουμε.

Βασικά για εργασία χρειάζομαι τις συγκεκριμένες πληροφορίες...
Όσο για τις διαστάσεις όντως αυτές είναι που βρήκα και εγώ για την ακρίβεια είναι: 15,85cm....
Όχι δεν θα είναι κάποιο στοιχείο. Μιλάω για ένα απλό δίπολο.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων....

DJP
19-12-11, 17:00
Εάν χρειάζεσαι στοιχεία υπολογισμού για θεωρητική εργασία , θέλεις όλα τα στοιχεία όπως το πάχος του υλικού που επιρεάζει το μήκος του διπόλου τον υπολογισμό της αντιστάσεως το υλικό κατασκευής κλπ , εάν αυτά θέλεις πες μου να στα δώσω.

bagb88
19-12-11, 17:08
Εάν χρειάζεσαι στοιχεία υπολογισμού για θεωρητική εργασία , θέλεις όλα τα στοιχεία όπως το πάχος του υλικού που επιρεάζει το μήκος του διπόλου τον υπολογισμό της αντιστάσεως το υλικό κατασκευής κλπ , εάν αυτά θέλεις πες μου να στα δώσω.

Ναι... Πιο συγκεκριμένα αν μπορείς να βοηθήσεις θέλω πληροφορίες για τα υλικά που χρειάζομαι για να την κατασκευάσω, διαστάσεις και βήματα κατασκευής...
Σε ότι μπορείς να βοηθήσεις κάλο θα ήταν και σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο... Γιατί πραγματικά μου έχει βγάλει την ψυχή εδώ και δύο μέρες που ψάχνω αυτά που βρίσκω είναι πολύ θεωρητικά...

DJP
19-12-11, 17:52
Λοιπόν δεν θα σε κουράσω με την πολύ θεωρία αλλά θα σου δώσω τα βασικά :

Το δίπολο είναι η βασική κεραία αναφοράς και σαυτήν στηρίζονται όλες οι μέθοδοι μετρήσεως το πραγματικό δίπολο έχει 0 dB Gain (απολαβή ή κέρδος)
με ορισμό dBd , το θεωρητικό δίπολο ή ισοτροπικό έχει 0 dB αλλά το πραγματικό έχει 2,3 dBi (ώς προς το ισοτροπικό).

Υπάρχουν δίπολα Κυλινδρικά (από κυλινδρικούς αγωγούς -στοιχεία) Folded Αναδιπλούμενα , Ασύμμετρα , ομοαξωνικά, κλπ.

Το βασικό δίπολο λ/2 (μισού κύματος) έχει μία αντίσταση ~50 Ωμ. το αναδιπλούμενο που έχει συνολικό μήκος λ έχει ~ 300 Ωμ , Τα ασύμμετρα παίζουν
αναλόγως μήκους στοιχείων από 18 ~75 Ωμ.
Το πάχος-διατομή του υλικού κατασκευής παίζει ρόλο στο εύρος λειτουργίας του διπόλου όσο πιο λεπτό τόσο πιο μικρό το εύρος (Bandwidth) όσο "παχαίνει" ΄τοσο μεγαλώνει το εύρος -συχνότητα λειτουργίας του από μερικούς kHz σε ΜHz.
Για να πάμε στα πρακτικά κατασκευή διπόλου στους 900 ΜΗz μήκος 300000 : F Mhz = 300.000 : 900 = λ= 333 mm διά 2 = 166 mm το συνολικό μήκος του διπόλου άρα δια 2 = 83 mm το κάθε τμήμα του.
Για την συχνότητα αυτή κατασκευή από σωληνάκι χάλκινο διαμέτρου 6 έως 10 mm με ένα μονωτήρα στο μέσον και τροφοδοσία με ομοαξωνικό καλώδιο RG-58 50 Ωμ, . Εάν έχεις κάποιο e-mail μπορώ να σου στείλω τα σχέδια και περισσότερες λεπτομέρειες. Ότι άλλο θέλεις ρώτησε .

bagb88
19-12-11, 18:15
Τι να πω ρε φίλε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...
Θα σου στείλω με pm το e-mail μου...

bagb88
19-12-11, 18:18
DJP (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=50018) σου έχω στείλει pm το mail μου....

DJP
19-12-11, 18:20
Tο δικό μου είναι din.boxmail@gmail.com

bagb88
19-12-11, 18:22
Tο δικό μου είναι din.boxmail@gmail.com

Μάλλον δεν είδες το pm...
Τεσπα θα σου στείλω mail....