PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόλλημα κατα την εκκινηση με XP



slick
20-12-11, 10:46
Γεια σας, έχω πρόβλημα με ένα λάπτοπ ενός φίλου, κολλάει στην οθόνη εκκίνησης (επιλογής χρήστη) των Win XP χωρίς να εμφανίζονται οι χρήστες. Ο Υπολογιστής είναι compaq presario 2500 και τρέχει Win Xp Home. Δεν ξεκινάει ούτε σε ασφαλή λειτουργία, έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής τα παρακάτω: την εντολή chkdsk /r , τις μνήμες, έχω τεστάρει τον σκληρό με το Power Max της Maxtor αλλά τίποτα. Ο μαναδικός τρόπος που ξεκινάει ο υπολογιστής είναι με μια έκδοση mini Win Xp από το Hiren's Boot CD.
Έχει κανείς καμία άλλη ιδέα, τι να κάνω ή τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

plouf
20-12-11, 10:54
δοκιμασες να ξαναπερασεις τα windows ?

slick
20-12-11, 11:03
δοκιμασες να ξαναπερασεις τα windows ?

Αυτό θέλω να αποφύγω. (Αν και δεν νομίζω οτι θα το αποφύγω)

katmadas
20-12-11, 12:33
Δοκιμασες να κανεις επιδιορθωση με το cd των windows?

Η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις ειναι η ιδια με του φορματ απλα αντι για εγκατασταση διαλεγεις επιδιωρθωση(install η repair).

Εχει τυχη ακριβως το ιδιο σε μενα και ελυσα το προβλημμα μου ετσι.

Αυτο συνηθως συμβαινει οταν κρασαρουν τα windows(εμεινε απο μπαταρια το λαπτοπ?)

slick
20-12-11, 19:09
Δοκιμασες να κανεις επιδιορθωση με το cd των windows?

Η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις ειναι η ιδια με του φορματ απλα αντι για εγκατασταση διαλεγεις επιδιωρθωση(install η repair).

Εχει τυχη ακριβως το ιδιο σε μενα και ελυσα το προβλημμα μου ετσι.

Αυτο συνηθως συμβαινει οταν κρασαρουν τα windows(εμεινε απο μπαταρια το λαπτοπ?)

Το δοκίμασα και αυτό, αλλά τίποτα, μάλλον πάει για format, σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!

CLOCKMAN
20-12-11, 20:03
Μία είναι η λύση
Αφαίρεση του σκληρού και διάσωση δεδομένων, μετά επανατοποθέτηση και FORMAT
Ποιο πολύ χρόνο θα χάσεις για να βρεις το κόλημα.