PDA

Επιστροφή στο Forum : x300 h x510



Killo_Watt
25-12-11, 16:20
Ειμαι στην φαση επιλογης καιρεας αναμεσα σε αυτες τις δυο... Όλοι διαφημίζουν την 510... αλλα ειμαι λιγο μπερδεμένος μήπως τελικα το gain το έχει ψηλά και στέλνει το σήμα στον θεό? (μένω σε πεδινή περιοχή)

thanp
26-12-11, 05:31
Καμμιά 5/8 άσχετα με το πόσα ομοφασικά elements έχει δεν "στέλνει το gain ψηλά". Αν αποφύγεις τις 3/4 ( 6/8 ) που παραδόξως η Diamond εξακολουθεί να έχει στην γκάμα της παρά τον απαράδεκτο λοβό τους, δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα με άσκοπη υψηλής γωνίας ακτινοβολία.

Μια όμως και το ανάφερες, το γεγονός πως είσαι σε πεδινή περιοχή δεν αποτελεί πρόβλημα ακόμα και για σχετικά υψηλότερη γωνία, αν και όχι βέβαια τόση όσο μιας 3/4. Αν ζούσες σε ύψωμα η χαμηλή γωνία θα είχε μεγαλύτερη σημασία, αν και πάλι η διαφορά του οφέλιμου λοβού μεταξύ της x510 και της x300 είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Στην πραγματικότητα η γωνία του λοβού είναι σχεδόν ίδια ενώ η διαφορές εντοπίζονται στο μεγαλύτερο κάθετο εύρος του οφέλιμου λοβού στην 300 και στην μεγαλύτερη συμπίεσή του στην 510. Πάντως μιλάμε για αμελητέες διαφορές και σχεδόν μη μετρήσιμες σε πραγματικές συνθήκες.

Ξεφεύγοντας από την γωνία του primary lobe και κρίνοντας τις x300 και x510, προσωπικά και αντίθετα με την κοινή πρακτική θα επέλεγα κατηγορηματικά την πρώτη (x300), για τρεις λόγους.

1. Μηχανική καταπόνηση και αντοχή. Ένα δύο τμημάτων radiator είναι σαφώς προτιμότερο από ένα τριών όσον αφορά την αντοχή και τις ενδεχόμενες καταπονήσεις των συνδέσμων.

2. Μία VHF 5/8 collinear array, όσο περισσότερα phase elements έχει, τόσο αυξημένες είναι οι πιθανότητες distorted phase ανακλάσεων καθώς και η ένταση της επηρροής του φαινομένου όταν αυτό παρατηρείται.

3. Όπως και στο #2, ο μεγαλύτερος αριθμός phased elements αυξάνει το φαινόμενο παρασιτικών electrical short nodes κάτι που επιτρέπει την μεγαλύτερη ενίσχυση IMD (in και out-band). Θα έχεις ίσως ακούσει πολλούς να λένε πως η x510 "ενισχύει" τα σήματα και αυξάνει το crossing interference λόγω gain. Αν και δεν έχει καμμιά απολύτως σχέση το φαινόμενο με το αυξημένο gain, ωστόσο το πρόβλημα είναι υπαρκτό και παρατηρείται για τους λόγους που εξήγησα στις περισσότερες συμφασικές collinear με πολλά πολλά ηλεκτρικά άνισα nodes σε ένα radiator, και η x510 είναι μια από αυτές τις κεραίες.

Όλα αυτά τα "προβλήματα", και κάποια άλλα μικρότερης πρακτικής αξίας, υπάρχουν και στις δύο κεραίες. Ωστόσο στην x300 παρουσιάζονται σε εκθετικά μικρότερο βαθμό, κάτι που πάντα κατά την γνώμη μου την καθιστά καλύτερη επιλογή από την x510.

Ελπίζω να βοήθησα στην τελική σου επιλογή.

Killo_Watt
26-12-11, 15:31
Οχι απλά με βοήθησες αλλά μου έδωσες να καταλάβω και ουσιαστικά τις διαφορές τον δυο κεραιών... Το ποστ σου ήταν απλά τέλειο σε ευχαριστώ πολύ και πιστεύω οτι θα βοηθήσει και άλλους συναδέρφους γιατι όσους είχα ρωτήσει η απάντηση ήταν μια χωρίς δικαιολόγηση 510 μόνο...

thanp
26-12-11, 18:02
Να'σαι καλά φίλε μου, και ελπίζω να κάνεις την καλύτερη επιλογή για εσένα.

Δυστυχώς η εδώ και δύο δεκαετίες "μονομανία" με την 510 (και παλαιότερα με την 700) είναι κάτι που και εγώ δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω. Αλλοίμονο αν αντιμετωπίζονται οι κεραίες αποκλειστικά και μόνο ως gain specs, αδιαφορώντας για όλες τις σημαντικότατες αδυναμίες που έχει η συγκεκριμένη σχεδίαση collinear όταν αυτή ωθείται στα άκρα.

Επί τη ευκαιρία, Χρόνια Πολλά σε εσένα και όλους τους συμφορουμίτες μας.

matthew
22-01-12, 00:05
@thanp, ευχαριστώ & 'γω για την ανάλυση & τις διευκρινήσεις! Σκοπεύω να στήσω & δεύτερη κεραία (προς το παρόν είμαι με μία x50) & ήμουν & 'γω σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτές τις δύο (x300 ή x510n). Όσους συναδέλφους ρώτησα μου είπαν ξερά & κατευθείαν βάλε 510. Απ' ότι κατάλαβα οι περισσότεροι δουλεύουν την 510 αφήνοντας στην "μπάντα" (με το hi hi χεχε) την παρεξηγημένη x300. Όπως σωστά ανέφερες η διαφορά τους στο κέρδος δεν είναι σημαντική + το γεγονός ότι η x300 έχει μεγαλύτερες μηχανικές αντοχές. Το QTH είναι σε πεδινή περιοχή στο Θεσσαλικό κάμπο, οπότε η x300 θεωρώ ότι με υπερκαλύπτει.

73 de SV4NLA

thanp
22-01-12, 03:50
Όχι απλά σε υπερκαλύπτει φίλε Μάνθο, αλλά και αυτή ακόμα η διαφορά του gain με την 510 ή άλλες κεραίες δεν είναι πάντοτε επιθυμητή. Όπως γνωρίζεις το gain από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα απολύτως όταν δεν συνδυάζεται με ανάλογα "χρήσιμο" διάγραμμα ακτινοβολίας. Τι να τα κάνεις τα 1-2dB περισσότερο όταν αυτά αναφέρονται σε ένα συμπιεσμένο στις 4-5 μοίρες λοβό με αντίστοιχη δημιουργία δεκάδων υπολοβών αρνητικής απολαβής των -20db;

Θα περιέχονται όλες σου οι επαφές στο beamwidth αυτών των 4-5 μοιρών για να οφεληθείς; Και αν βρίσκονται όπως είναι το στατιστικά πιθανότερο σε elevation nulls των -10 -20db τι γίνεται; Αν πάλι βρίσκονται πίσω από λόφους, δέντρα ή απλά κατοικίες τότε πως μπορείς να ελπίζεις στην περίθλαση για να επικοινωνήσεις, όταν το gain lobe είναι τόσο στενό;

Αυτά τα λέω Μάνθο, όχι για να υπερασπίσω την 300 έναντι της 510. Αντίστοιχες ενστάσεις θα είχα και θα τις έλεγα και σε κάποιο συνάδελφο που ενώ στην πραγματικότητα χρειάζεται μια high TOA κεραία (π.χ. x50, x30) γιατί είναι κυκλωμένος από ψηλότερες πολυκατοικίες και εμπόδια, αυτός τρέχει και αγοράζει μια stack 5/8 colinear όπως η 300 ή η 510 απλά επειδή έχει υψηλότερο gain. Τι να το κάνεις όμως το gain όταν το διάγραμμα ακτινοβολίας είναι το χειρότερο για την συγκεκριμένη περίπτωσή σου;

Αλλά δυστυχώς Μάνθο, η εποχή που δίναμε σημασία σε τέτοιες σημαντικές ιδιαιτερότητες φαίνεται πως έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Σήμερα η συντριπτική πλειοψηφία το μόνο από τα specs που διαβάζει είναι το gain, λες και όλα τα άλλα είναι απλώς διακοσμητικά. Κρίμα...

matthew
22-01-12, 13:16
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Θάνο! Βασικά είμαι νέος ραδιοερασιτέχνης & έχω να μάθω πάάάάρα πολλά πράγματα ακόμη. Αυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι ότι οι κεραίες γενικά είναι ολόκληρη επιστήμη & όχι απλά ένα ξεχωριστό κεφάλαιο για την εκπομπή-λήψη σημάτων!

thanp
22-01-12, 16:43
Ακριβώς αυτό είναι Μάνθο, μια ολόκληρη επιστήμη με πάρα πολλά ανοιχτά πεδία έρευνας και ένα τεράστιο εύρος μελέτης.
Είναι πραγματικά κρίμα που η Ελληνική ραδιοερασιτεχνική κοινότητα δεν δίνει την δέουσα σημασία στην επιμόρφωση γύρω από το θέμα "κεραίες" και μένει περισσότερο στην κατανάλωση παρά στην ουσία.