PDA

Επιστροφή στο Forum : το κυκλωμα αυτο εχει προβλημα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49388



panos318
28-12-11, 21:40
παιδιά δεν ξέρω ρίξτε μια ματιά μαλον το hex έχει πρόβλημα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49388

leosedf
28-12-11, 23:12
Ναι εντάξει να τον δείρουμε αλλά δεν μας έχεις αναφέρει ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημα.

BOOMER
29-12-11, 18:25
Ναι εντάξει να τον δείρουμε αλλά δεν μας έχεις αναφέρει ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημα.

Να με δείρετε; Όχι ρε γ#μ%τ# και τα μέλη του Forum είναι χιλιάδες. Θα πρέπει να κυκλοφορώ με μπράβους πλεόν.

Αγαπητέ Πάνο τι άκριβως εννοείς, όταν λες ότι το hex έχει πρόβλημα. Έχεις κάνει το κύκλωμα και δεν σου δουλεύει. Περιέγραψε το πρόβλημα σου, προκειμένου να σε βοηθήσω , αφού εγώ έγραψα το πρόγραμμα.

panos318
31-12-11, 11:01
Φιλε Θωμά δεν έκανα θέμα απλά δεν μου δούλευε και ζήταγα βοήθεια
Λοιπόν:
1) δεν μου βλέπει τον κρύσταλλο χρονισμού 4MHZ
στα ποδαράκια 13-14
για τον συγκεκριμένο λόγο το έκανα και στο proteus 7 και είχε και εκεί το ίδιο πρόβλημα συγκεκριμένα στο ποδαράκι 14 χρονισμού δεν φαίνεται είσοδος σήματος
2)δεν μου δείχνει η οθόνη ενώ ανάβει
Δεν έχω πολλές γνώσης στα ηλεκτρονικά αλλα αυτό βλέπω αυτό λέω
thx

Nemmesis
31-12-11, 11:22
πιστευω πως απλα δεν προγραμματισες τα fuses του pic...

panos318
31-12-11, 11:48
πως θα το κανω αυτο?

BOOMER
31-12-11, 20:04
Ξεκινάμε από τα βασικά, ελέγχουμε αν έχουμε κάνει σωστά το κύκλωμα.
Το αρχείο hex δεν έχει σίγουρα πρόβλημα, και εφόσον φωρτώθηκε στον pic θα έπρεπε να δούλευε.
Τα configuration bits ή αλλιώς fuses του pic είναι ρυθμισμένα μέσα στο hex και λογικά θα έπρεπε ο προγραμματιστής σου να τα διάβαζε και να τα τοποθετούσε στις σωστες τιμές.
Ποιόν προγραμματιστή έχεις.
Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να τα ρυθμίσεις εσύ. Υπάρχουν μέσα στο αρχείο asm.
Ελπίζω να έχεις τον 16F877 και όχι τον 16F877A δίοτι έχουν κάποιες ψιλοδιαφορές.
Όταν λες ότι ανάβει αλλά δεν δείχει εννοείς το φως της οθόνης;
Υπόψιν με το τρίμερ ρυθμίζουμε το contrast της οθόνης.
Εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε.

panos318
01-01-12, 11:35
Το πρόβλημα πρέπει να είναι στον χρονισμό κοίτα την φώτο είναι φορτωμένο στο Proteus η μια έξοδος χρονισμού (14) δεν έχει σήμα
27237

BOOMER
01-01-12, 13:18
To Proteus δεν το έχω δουλέψει οπότε σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Είδα την φωτογραφία σου, αλλά διαπίστωσα ότι διαφέρει από το σχέδιο που έχω ανεβάσει, άραγε το πραγματικό κύκλωμα που έκανες σε ποιο αντιστοιχεί;
Στο δικό σου σχέδιο τροφοδοτείς το κύκλωμα με 12V, ενώ στο δικό μου σχέδιο υπάρχει τροφοδοσία 5V.
Στο δικό σου σχέδιο οι πυκνωτές στο κρυσταλλο 32768Hz είναι 15pf, ενώ στο δικό μου σχέδιο είναι 33pf.
Στο δικό σου σχέδιο ο κρύσταλλος 32768Hz φαίνεται να συνδέεται στα 16 και 17 pin του Pic, ενώ στο δικό μου σχέδιο συνδέονται στα 15 και 16 Pin του pic.
Επίσης σου έκανα κάποιες ερωτήσεις σχετικά με αν φορτώνονται αυτόματα τα configuration bits ή όχι;
configuration bits
_XT_OSC
_CP_OFF
_WDT_OFF
_PWRTE_ON
_BODEN_OFF
_LVP_OFF
_CPD_OFF
_WRT_ENABLE_ON
_DEBUG_OFF
Κοίταξε αυτά και εδώ είμαστε πάλι

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά

panos318
02-01-12, 11:23
Θωμά όντως στο σχέδιο το έχω λάθος αλλά μόνο στο σχέδιο το κύκλωμα το έχω ελέγξει 500 φορές
τώρα τα configuration bits
πως θα τα ελενξω?
από το πρόγραμμα?

Καλή χρονιά και ευτυχισμένο το νέο έτος

BOOMER
02-01-12, 13:03
Για να βγάλουμε άκρη, πες μου πως προγραμμάτιζεις τον pic.
Ποιον προγραμματιστή χρησιμοποιείς και με ποιο πρόγραμμα

panos318
02-01-12, 13:47
Αυτον
http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=679
και αυτο
http://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=9

BOOMER
02-01-12, 17:28
Αυτον
http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=679
και αυτο
http://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=9


Αν κατάλαβα καλά έχεις δύο προγραμματιστές
Ο πρώτος που συνδέεται με usb και χρησιμοποιείς το πρόγραμμα του, το usb pic prg όπως λέει στο site.

Ο δεύτερος ο οποίος συνδέεται με την παράλληλη θύρα και χρησιμοποιείς το πρόγραμμα picall.

Αν και δεν έχω δουλέψει με κανένα από τους δύο, τους έκανα εγκατάσταση και τους δύο, τους δοκίμασα με το αρχείο hex και οι δύο ενημερώνουν αυτόματα τα configuration bits του προγράμματος.
Οπότε λογικά θα πρέπει να προγραμματίζουν και τα configuration bits στον pic.


Στον πρώτο προγραμματιστή τα configuration bits τα βλέπεις με το κουμπί fuses
Στο δεύτερο προγραμματιστή τα βλέπεις με το κουμπί config.

Επίσης υπάρχει και η εντολή verify η οποία ελέγχει αν γράφτηκε το πρόγραμμα στον pic.
Υπόψιν ότι πριν το προγραμματισμό θα πρέπει να σβήνεται η μνήμη του pic.
Υποθέτω ότι αυτό γίνεται αυτόματα στους προγραμματιστές που έχεις κατά την φάση του προγραμματισμού.

Το αρχείο hex δεν υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος αφού αυτό έχω και εγώ.
Αν γίνεται πες μου ακριβώς την συμπεριφορά της οθόνης lcd2X16.

apollo
02-01-12, 17:35
Αυτον
http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=679
και αυτο
http://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=9

Αν και δεν έχω κανέναν απο τους δυο, νομίζω οτι και οι δυο ειναι μόνο για Low Voltage Programming, ενώ το fuse LVP ειναι OFF. Οπότε θα πρέπει να "χτυπάνε" error κατά το προγραμματισμό ή να μην γραφουν το μΕ καθόλου ή να το γράφουν με λάθος τρόπο.

BOOMER
03-01-12, 17:02
Αν και δεν έχω κανέναν απο τους δυο, νομίζω οτι και οι δυο ειναι μόνο για Low Voltage Programming, ενώ το fuse LVP ειναι OFF. Οπότε θα πρέπει να "χτυπάνε" error κατά το προγραμματισμό ή να μην γραφουν το μΕ καθόλου ή να το γράφουν με λάθος τρόπο.


Αφού και οι δύο λένε ότι προγραμματίζουν τον 16F84Α, ο οποίος δεν έχει Low Voltage Programming. Αυτό σημαίνει ότι και οι δύο μπορούν να προγραμματίσουν με υψηλή τάση Vpp

apollo
03-01-12, 17:53
o 16F84A έχει LVP

BOOMER
03-01-12, 18:41
o 16F84A έχει LVP

Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν έχει.
Αν θέλεις βέβαια μπορείς να δεις το datasheet και να με διορθώσεις.

panos318
04-01-12, 14:59
περιμένω να βρω χρόνο να πάω να πάρω κάνα 2 pic να πειραματιστώ και θα σας πω

BOOMER
04-01-12, 15:57
Μπορείς να μου πεις αν τελικά κατάφερες να προγραμματίσεις τον pic.
Επίσης η οθόνη εμφανίζει μία σειρά απο μαύρα κουτάκια ή δύο;

panos318
04-01-12, 16:25
κοίτα δυο pic που έχω βάλει δείχνουν προγραμματισμένα γιατί δεν δέχονται να ξανακάνω προσπάθεια
Τώρα για την οθόνη δεν ανάβουν καν κουτάκια μονο το backlight ανάβει

panos318
04-01-12, 16:29
ρε λες να έχει πρόβλημα η οθόνη? και να τραβγιεμε τσάμπα και να σας τα πρήζω και εσάς?
θα πάρω και μια οθόνη


yr αν είναι η οθόνη μεγάλη ξεφτίλα

BOOMER
04-01-12, 16:37
Αυτό δεν το κατάλαβα , κάθε pic μπορούμε να τον προγραμμάτισουμε όσες φορές θέλουμε, εφόσον βέβαια τον σβήσουμε πρώτα.

Η μόνη περίπτωση να μην μπορείς να τον προγραμμάτισεις είναι να έχεις προγραμματιστή Low Voltage Programming και το LVP να είναι OFF.
Στο προγραμμα που έγραψα το LVP είναι OFF διότι το συγκεκριμένο pin το χρησιμοποιώ σαν κανονική είσοδο.

Αλλά να το επαναλάβω ότι εφόσον και οι δύο προγραμματιστές που έχεις λένε ότι προγραμματίζουν τον 16F84A , αυτός δεν έχει Low Voltage Programming, οπότε θα πρέπει να προγραμματίζει και με υψηλή τάση.

Να ρωτήσω όταν κάνεις verify τι μήνυμα σου βγάζει.

BOOMER
04-01-12, 16:48
Να ρωτήσω το φως της οθόνης ανάβει από μόνο του ή όταν πατάς το κουμπί του light;
Κανονικά το φώς ανάβει μόνο όταν χτυπάει το ξυπνητίρι ή όταν πατάμε το κουμπί light.
Δεν πρέπει να ανάβει από μόνο του , όταν τροφοδοτείς το κύκλωμα με τάση.

Το τρίμμερ που υπάρχει στο κύκλωμα για αυτό το λόγο υπάρχει προκειμένου να ελέγξουμε το contrast της οθόνης.

BOOMER
04-01-12, 17:10
Επίσης σε μια οθόνη 2X16 τροφοδοτώντας την απλά με τάση (και χωρίς να είναι συνδεδεμένη με τον pic)θα πρέπει να εμφανίζεται η πρώτη σειρα με μαύρα κουτάκια. Ρυθμίζοντας το τρίμμερ ρυθμίζουμε, όπως είπα και πριν το contrast της οθόνης.

panos318
04-01-12, 17:56
το φως στην οθόνη ανάβει με το που την συνδέω
κάτσε να πάρω τα pic και την οθόνη και θα σου πω αν έχω το ίδιο πρόβλημα
αρχικά θα αλλάξω την οθόνη να δω τι γίνετε και αν έχω πάλι πρόβλημα θα μιλήσουμε

BOOMER
04-01-12, 18:03
Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτή την οθόνη που έχεις όπως είπα παραπάνω απλά με την τροφοδοσία και με το τρίμμερ.

Δεν θέλω να πιστέψω ότι μπερδεύτηκες με την αρίθμιση της οθόνης και την σύνδεσες ανάποδα διότι τότε όντως θα ανάβει μόνο το φως της.