PDA

Επιστροφή στο Forum : PLL RVR TEX20 NV ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΟΥΣ 100 MHZ



octavia
04-01-12, 19:08
Καλησπερα σας και καλη χρονια....

Εχω ενα pll rvr tex20nv το οποιο ξαφνικα σταματησε να κλειδωνει απο τους 100ΜΗΖ και κατω ενω κλειδωνει κανονικα απο τους
100 εως τους 108ΜΗΖ.
Μηπως εχει τυχει το ιδιο προβλημα σε καποιον απο εσας?
Ευχαριστω πολυ.

octavia
06-01-12, 12:24
Χρονια σας πολλα.
Επαναφερω το θεμα, μηπως καποιος απο εσας το εχει συναντησει....
Ευχαριστω πολυ.

john micros
06-01-12, 14:33
Χρονια σας πολλα.
Επαναφερω το θεμα, μηπως καποιος απο εσας το εχει συναντησει....
Ευχαριστω πολυ.
δεν δινεις καθολου πληροφοριες για το τι κυκλωματικο εχεις.δοκιμασε ομως τους μικροδιακοπτες σαν πρωτο....λογω αδρανιας η σκονης μπορει να εχουν προβληματα η εντελως διακοπη.χωρις κυκλωματικο και φωτο δεν μπορει καποιος να δωσει μια απάντηση
πρόσθεση
αν ο ταλαντωτής είναι ξεχωριστός απο το PLL κοίτα μην τυχόν έχουν μεταβληθεί τα πηνία του και δεν κατεβαίνει σε συχνότητα.

silver
06-01-12, 16:21
Δοκιμασε να το κλειδωσεις 99,9 να δεις αν κλειδωνει και πες μας.Εχει σημασια.Αν δεν κλειδωνει 99,9 και κλειδωνει 100,0 μην αρχισεις να πειραζεις τιποτα γιατι το προβλημα σου ειναι η στους διακοπτες η σε ολοκληρωμενο της διαιρεσης.

octavia
07-01-12, 15:50
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Νικο ετσι οπως τα εγραψες ειναι....δηλ κλειδωνει στους 100,0 αλλα δεν κλειδωνει στους 99,9....Τι λες να φταιει?

silver
07-01-12, 16:37
Κατ αρχας σου στελνω με προσωπικο μηνυμα το manual να μου πεις αν πραγματι ειναι αυτο το μηχανημα και μετα θα σου πω τι να κανεις.Κοιτα στην σελιδα 63 του σχεδιου να δεις αν φοραει την ιδια πλακετα.

αθικτον
14-03-12, 04:20
Καλημερα φιλε Οκταβια. Εχει περασει καιρος απο το μηνυμα σου,θελω ομως να σε βοηθησω.Εχουν οξειδωθει οι χαλκοδιαδρομοι στα "thumpwheels".

ξεκολλησετα,αποσυναρμολογισετα,ανοιξε τα πλακετακια και τριψε το χαλκο και τις επαφες,με μπλε γομα (για στυλο). ή βαλε καινουργια δεν κοστιζουν πολυ.

φιλικα,Γιωργος.

koymparos
11-04-12, 10:24
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΨΑΧΝΩ ΤΟ MANUAL ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ RVR ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΤΕΧΝΙΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΤΟΥΣ 102.2 ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΩ?ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ...........

silver
12-04-12, 01:09
Αν θελεις το manual πες μου να στο στειλω.Οσο για την γωμα μπορει να μην σου δωσει λυση αν εχει σπασει ο διακοπτης η εχουν κοπει οι πιστες του.Πες μου αν ο φιλος σου σου εδωσε λυση βαζοντας γεφυρες με καλωδιακια στους διακοπτες η στην μητρικη πλακετα εκει που καταληγει η καλωδιοταινια απο τους διακοπτες.Παντως τους ιδιους ακριβως δεν θα τους βρεις ευκολα αλλα μπορεις να τους αντικαταστησεις με παρομοιους εστω και με μικρη μετατροπη στην προσοψη.Αν βιαζεσαι να το δουλεψεις πες μου σε ποια συχνοτητα θελεις να πας να σου πω τι θα γεφυρωσεις μεχρι να βρεις διακοπτες να τους αλλαξεις.

koymparos
12-04-12, 10:01
Αν θελεις το manual πες μου να στο στειλω.Οσο για την γωμα μπορει να μην σου δωσει λυση αν εχει σπασει ο διακοπτης η εχουν κοπει οι πιστες του.Πες μου αν ο φιλος σου σου εδωσε λυση βαζοντας γεφυρες με καλωδιακια στους διακοπτες η στην μητρικη πλακετα εκει που καταληγει η καλωδιοταινια απο τους διακοπτες.Παντως τους ιδιους ακριβως δεν θα τους βρεις ευκολα αλλα μπορεις να τους αντικαταστησεις με παρομοιους εστω και με μικρη μετατροπη στην προσοψη.Αν βιαζεσαι να το δουλεψεις πες μου σε ποια συχνοτητα θελεις να πας να σου πω τι θα γεφυρωσεις μεχρι να βρεις διακοπτες να τους αλλαξεις.



ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΒΑΛΕ ΓΕΦΥΡΕΣ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ.ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΛΕΙΔΩΣΕ.ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΙΠΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ MANUAL.ΟΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ Η 102.4 ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟ Η 89.3.ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ......