PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος σε μονοκατοικια



kokoblue
10-01-12, 15:23
Καλησπερα παιδια...Θελω ενα συστημα συναγερμου για το σπιτι μου μονοκτικοια ειναι τωρα δεν ξερω ενσυρματο η ασυρματο;;
προτιμω αασυρματο επιδη μπορω να το βαλω μονος μου ενω το ενσυρματο....
ειναι 105 τ.μ. το σπιτι και τε περισσοτερα παραθυρα εχουν σιδεριες μπροστα....οποτε δεν χρειαζεται κατι εκει σωστα;;

Τα μονα που ειναι "ανοιχτα σημεια" ειναι 2 πορτες (1 η κυριως εισοδο και 1 πισω) και 2 μπαλκονοπορτες τυπου κοπλαμ
τωρα φανταζομαι πως σε αυτα θα μπουν ασυρματες μαγνητικες παγιδες εφ οσον μιλαμε για ασυρματο
ρανταρ θα χρειαστει στο σαλονι;;η καπου αλλου;;

Για προτεινεετε λοιπον κανενα ασυρματο μεχρι 300ε

vasilllis
10-01-12, 17:36
για ασυρματο σοβαρο υπολογιζε απο 500+.
αλλιως ενσυρματο.

kokoblue
10-01-12, 19:11
εχω βρει κατι πακτακια ενσυρματων συναγερμων της sigma αλλα ποιος τα περναει...εδω ειναι το θεμα...
τις καλωδιωσεις στις παρεχουν στο πακετο;;Ειναι ευκολο να περασω εγω μονος μου ενσυρματο σναγερμο;;
Πιο πολυ για τις συνδεσεις στον πινακα....αναφερει καπου πως θα συνδεθουν;;

Για βοηθηστε λιγο τοτε με ενσυρματους

ttoni
10-01-12, 19:58
εχω βρει κατι πακτακια ενσυρματων συναγερμων της sigma αλλα ποιος τα περναει...εδω ειναι το θεμα...
τις καλωδιωσεις στις παρεχουν στο πακετο;;Ειναι ευκολο να περασω εγω μονος μου ενσυρματο σναγερμο;;
Πιο πολυ για τις συνδεσεις στον πινακα....αναφερει καπου πως θα συνδεθουν;;

Για βοηθηστε λιγο τοτε με ενσυρματους

Καλησπέρα,

τα εγχειριδια αναφέρουν το πώς γίνονται οι συνδέσεις. Εκεί που θα τα βρείς λίγο σκούρα είναι στον προγραμματισμό της μονάδος εφ' όσων δεν έχεις ξαναεγκαταστήσει συναγερμό.

Φιλικά

Βασίλης

her
10-01-12, 20:28
Άσχετα αν είναι ενσύρματο ή ασύρματο η μονάδα θέλει προγραμματισμό. Αυτό γίνεται διαβάζοντας της οδηγίες, αλλά θέλει και λίγο εμπειρία. Και στην εγκατάσταση. Όλα αυτά βέβαια είναι σχετικά με τις γνώσεις σου.

spyropap
10-01-12, 20:34
Μια φθηνή λύση για απλό σύστημα ανίχνευσης υπέρυθρων.
Είναι πολύ απλό αλλά μπορεί να λειτουργήσει σε ένα δωμάτιο.
Μάλλον μπορεί να λειτουργεί με μ/τ εκτός από μπαταρίες.
http://www.ebay.com/itm/Home-Infrared-105dB-Alarm-2-Remote-Control-New-N-/250858776490?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a685927aa

stam1982
10-01-12, 20:54
καλησπέρα δεν ξέρεις την αξιοπιστία αυτών που προτείνει ο από πάνω και καλύτερα
να βάλεις κάτι επώνυμο για να είσαι σίγουρος.
Έχει σχέδιο μέσα για τις συνδέσεις και αν βάλεις σχέδιο του σπιτιού
θα σου πω πώς να περάσεις τα καλώδια

picdev
10-01-12, 21:33
αν πιάνουν τα χέρια σου πέρασε εσύ τις καλωδιώσεις που είναι και η πιο δύσκολη δουλειά(πάντα σε συνεννόηση με το τεχνικό )
και μετά να σου κάνει τα υπόλοιπα

ds electronics
10-01-12, 22:36
Αυτό εδώ εγώ το τοποθετώ όταν έχω πρόβλημα με πελάτη όπου θέλει ασύρματο σύστημα και όχι πολύ ακριβό.
Εάν προγραμματιστεί σωστά τότε λειτουργεί άριστα και οι μπαταρίες διαρκούν πάνω απο 9-10 μήνες.
http://www.e-damaskinos.gr/product.php?products_id=876
Στο σετ περιλαμβάνει 1 ανιχνευτή κινησης , 2 επαφές και τηλεκοντρολ.
Σοβαρά μειονεκτήματα είναι ότι δεν σηκώνει μεγάλη σειρήνα εξωτερική και εγώ χρησιμοποιώ μη αυτοτροφοδοτούμενες πιεζοηλεκτρικές,
καθώς επίσης δεν έχει έλεγχο άδειας μπαταρίας στους αισθητήρες.

picdev
10-01-12, 22:50
αν δεν ελέγχει τις μπαταρίες πως καταλαβαίνεις το ψευτικο αλάρμ , απο την άδεια μπαταρια?
έχει και λίγους αισθητήρες για 100τμ , αν τα βάλεις όλα το κόστος βγαίνει πολύ υψηλό.
δεν πιστεύω οτι αξίζει, καλύτερα ενσύρματο

turist
10-01-12, 23:29
Κώστα είσαι και συντοπίτης, για ένα αξιόπιστο και ασφαλές ασύρματο οι τιμές με τους ανιχνευτές που χρειάζεσαι είναι από 500 και πάνω βέβαια γλυτώνεις τα καλώδια σε αντίθεση με τον ενσύρματο.
Για λεπτομέρειες αν θες μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου.

kokoblue
26-03-12, 23:35
Καλησπερα...να μαι και παλι...

Σχετικα με τα συστηματα συναγερμου εχω βρει ενα πακετο της ecoalarm με 4 μαγνητικες 1 ρανταρ 2 χειριστηρια εξωτερικη σειρινα 115db και ενα κεντρο ελενχου για μεσα στο σπιτι
Μιλαμε φυσικα για ασυρματο συναγερμο...και οικονομικο...

Τα ανοιγματα που εχει εμενα το σπιτι μου ειναι η κυρια εισοδος του σπιτιου 2 μπαλκονοπορτες coplam και μια πισω εξοδος....οποτε φανταζομαι πως
αν καλυψω τον χωρο με τις μαγνητικες σε πορτες παραθυρα θα ειμαι ενταξει....το ρανταρ λογικα στο σαλονι θα το βαλω που ειναι 70 τ.μ.
Ολα τα αλλα παραθυρα εχουνε σιδεριες μπροστα που ειναι χτισμενες στον τοιχο....(δεν νομιζω να τις ξυλωσει)

Επισης ο συναγερμος εχει και δυνατοτητα gsm χειρισμου απο το κινητο καθως και ακροαση....(κατι που με ενδιαφερει πααααρα πολυ)

Μιλαμε λοιπονν για αυτο εδω το πακετο

Να αναφερω πως δεν με ενοχλει η εμφανιση του οπως πολλους κομψη η ακομψη και καλα...για δειτε

http://www.ecoalarm.gr/el/products/integrated-alarm-systems/home-security-systems-paketo%20eco-2000/

Τωρα ενας αλλος συναγερμος που εχω βρει χωρις πληκτρολογιο στο σπιτι και τον εχει κι ενας γνωστος μου ειναι
αυτου εδω του τυπου:

http://www.xaris1.gr/LANGUAGE/GREEK/SECURITY/SYNAGERMOS.htm

Πειτε μου την γνωμη σας

jomor
27-03-12, 09:23
Μιλαμε λοιπονν για αυτο εδω το πακετο
'
http://www.ecoalarm.gr/el/products/integrated-alarm-systems/home-security-systems-paketo eco-2000/ (http://www.ecoalarm.gr/el/products/integrated-alarm-systems/home-security-systems-paketo%20eco-2000/)
.
.
Πειτε μου την γνωμη σας


http://www.sunsky-online.com/view/236207/99+Zones+Auto-dial+Wireless+Home+Security+Alarm+System++Frequenc y++315MHz+++433MHz.htm

picdev
27-03-12, 11:21
αυτά που δείχνεις είναι κινέζικοι συναγερμοί τελευταίας ποιότητας,
μπορείς να τους δεις στο ebay να τους πουλάνε με τα μισά λεφτά, αν ανοίξεις το ραντάρ θα δεις μέσα το encoder της γκαραζόπορτας.
Αυτό που σου πουλάνε αυτοί οι εξυπνάκιδες 200ε κοστίζει 35ε :001_tt2: με τα μεταφορικά

http://www.ebay.com/itm/Wireless-Home-Security-System-Burglar-Alarm-Auto-Dialer-/170663008414?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27bc4ed89e#ht_8712wt_1041

kokoblue
27-03-12, 14:50
Το φανταζομουν οτι ειναι κινεζικοι αλλα πλεον ολα made in china δεν ειναι;; κι ενας τελικος ενισχυτης Crown που εχω ο Xls 1500 made inn china γραφει απο πισω γτ αν εγραφε made in usa
δεν θα τον αγοραζα ουτε με 900ε
Κατι σε αυτα τα λεφτα δλδ εως 300 ευρω και ασυρματο;;;γτ δεν θελω να μπλεξω με καλωδια και να δινω στον καθε "κλεφτη" εγκαταστατη οσο του καπνισει
Δεν ενδιαφερομαι για ποιοτητα για αυτο και κοιταω σ αυτα ξερω οτι ειναι φτηνα συστηματα...Εγω θελω να ξεσηκωσει την γειτονια κι αν μη τι αλλο να κανει τουλαχιστον οσα
γραφουνε στο site....

Μπορειτε να μου προτεινετε εσεις καποιους ασυρματους;;

picdev
27-03-12, 15:00
το πρόβλημα δεν είναι που κατασκευάζονται αλλά ότι είναι φασον απο κινέζικα εργοστάσια ,
είναι NO name , δεν εχουν προδιαγραφές και καμιά εγγύηση απο καμία εταιρεία!
αν επιμένεις να το πάρεις πάρτο απο το ebay και να το πληρώσεις και 30ε όσο πραγματικά κάνει και όχι 200ε.
φυσικά μην περιμένεις καμία αξιοπιστία.
Οι ασύρματοι συναγερμοί είναι πολύ ακριβοί και ξεφεύγουν απο τα χρήματα που διαθέτεις,
ένα ρανταρ ασύρματο πχ κάνει 100ε
γιατί δεν βάζεις ενσύρματο? αν νομίζεις οτι είναι κέφτης αυτό που στο βάζει , βάλτο μόνος σου

vasilllis
27-03-12, 15:01
αφου σου προτειναμε γυρω στα 500€.Εσυ θες να δωσεις σωνει και καλα 300 γιατι οι εγκαταστατες ειναι κλεφτες.
γιατι δεν παιρνεις αυτο που λεει ο Picdev να μηνε εχεις και εξυπνακηδες πωλητες ουτε κλεφτες εγκαταστατες.

kokoblue
27-03-12, 15:07
Και πως τους περνει η Ecoalarm και τους πουλαει αντε ετσι;; εγω μπορει να την τραβηξω μια μυνηση για τον α β λογο οτι μπηκανε στο σπιτι μου....περνει τετοιο ρισκο;;
Με τους ενσυρματους μπερδευομαι...για να πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω τις συνδεσεις....εχω βρει κι ενσυρματους Sigma φτηνους αλλα δεν ξερω να τους περασω...
Κι αν φερω καποιον ηλεκτρολογο θα μου πει 100ε+ για την δουλεια ολη...ετσι δεν ειναι;;

Τι να πω δεν ξερω...πραγματικα...
Ο ενας ζηταει οτι του κατεβει στο κεφαλι και ο αλλος ειναι no name και απατη...
Δεν εχει κανεις εμπειρια απο τετοιους συναγερμους;;για τους ασυρματους λεω...

passer07
27-03-12, 16:05
Και πως τους περνει η Ecoalarm και τους πουλαει αντε ετσι;; εγω μπορει να την τραβηξω μια μυνηση για τον α β λογο οτι μπηκανε στο σπιτι μου....περνει τετοιο ρισκο;;

Θα σου το πώ κάπως διαφορετικά , εγώ χρησιμοποιώ ποδήλατο και για να το δέσω κάπου μπορώ να χρησιμοποιήσω συρματόσχοινο, πέταλο , κουλούρα αλυσίδα
πχ πέταλο 40E http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=&CategoryName=&subcategoryID=&SubCategoryName=&ManufactureID=406&ManufactureName=&description=&productCode=01215005&content=0&specialID=


μου λέει πως εχει ασφάλεια 4 αστέρια στα 5


και έχουμε και αυτό http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=&CategoryName=&subcategoryID=&SubCategoryName=&ManufactureID=109&ManufactureName=&description=&productCode=37%2f60%2f11MKS-17&content=0&specialID= που κάνει 300Ε και υποτίθεται πως θα είναι ποιο καλή για να κάνει τοσο , στην πραγματικότητα κόβετε σαν βούτυρο!


ΔΕΝ μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν γιατί σου κόψανε την αλυσίδα ή το πέταλο και αυτό γιατί σου δίνουν ενα μέσω προστασίας και τίποτα αλλο .

Αυτό πουλάνε οι πάντες συστήματα για ασφάλειας και τέλος .

Για να μπορέσεις να τους κατηγορήσεις πρέπει να εχεις επίσημο έγγραφο που να σου λέει οτι το σύστημα τους είναι απαραβίαστο και πως εγγυούνται για αυτό πλήρως (Αν βρεις κάποιον να δεχτεί κατι τέτοιο πες το μας και σε εμας )


φιλικά Πάνος

jomor
27-03-12, 18:40
Και πως τους περνει η Ecoalarm και τους πουλαει αντε ετσι;; εγω μπορει να την τραβηξω μια μυνηση για τον α β λογο οτι μπηκανε στο σπιτι μου....περνει τετοιο ρισκο;;
Με τους ενσυρματους μπερδευομαι...για να πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω τις συνδεσεις....εχω βρει κι ενσυρματους Sigma φτηνους αλλα δεν ξερω να τους περασω...
Κι αν φερω καποιον ηλεκτρολογο θα μου πει 100ε+ για την δουλεια ολη...ετσι δεν ειναι;;

Τι να πω δεν ξερω...πραγματικα...
Ο ενας ζηταει οτι του κατεβει στο κεφαλι και ο αλλος ειναι no name και απατη...
Δεν εχει κανεις εμπειρια απο τετοιους συναγερμους;;για τους ασυρματους λεω...


κάτσε ρε μάστορα, ενα λεπτο.. κι εγώ τους βρίζω τα λαμόγια που υπερτιμολογούνε, μαζί σου, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα..
- εγώ πόσταρα τον ίδιο συναγερμό με 30 ευρώ από κίνα.. αλλά υπάρχει μια διαφορά: ο κάθε ecoalarm, στον δίνει υποτίθεται με υποστήριξη, αν δεν δουλεύει κάτι, αν δεν ξέρεις πώς να ρυθμίσεις κάτι, για οποιοδήποτε λόγο έχεις κάποιον να παίρνεις και να του τα χώνεις. επίσης (δεν ξερω για την συγκεκριμένη εταιρία, γενικά μιλάω) ο επαγγελματίας θα σου κάνει και μια (καλή ή κακή) μελέτη και θα σου επισημάνει κάποια σημεία που θέλουν προσοχή. αυτά πληρώνεις με τα 200 ευρώ, όχι το μηχάνημα σκέτο. Ολα αυτά χωρίς εσυ να ασχοληθείς καθόλου. αλλιώς το παιρνεiς απο κίνα και είσαι on your own. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι με τα φθηνιάρικα ασύρματα είσαι πολύ επιρρεπής στους ψευδοσυναγερμούς. Αυτό όμως δεν σου απαγορεύει να τα βάλεις, απλά να εχεις υπόψη σου ότι μπορεί να εχεις και τέτοια θέματα.

- αν θες κατι πραγματικά αξιόπιστο θα πρέπει να πας σε ενσύρματο, που σημαίνει δύο πράγματα: είτε να ξεσκιστείς στο διάβασμα και στις δοκιμές για να μάθεις τι πρέπει να κάνεις (αν έχεις ένα σχετικό background), είτε να αγοράσεις τα υλικά μόνος σου (για να μην σε υπερχρεώσουν οι επαγγελματίες) και να πληρώσεις έναν χριστιανό να στον τοποθετήσει. 100 ευρω? 100. 150? 150. Ολη αυτή η δουλειά που δεν μπορείς ή δεν έχεις τον χρόνο να κάνεις εσύ, κάποιος θα πρέπει να πληρωθεί για να στην κάνει. Αν δεν υπάρχει ήδη καλωδίωση, η δουλειά είναι απο λίγη έως τραγικά πολλή, αναλόγως την περίπτωση.

Κι αυτά στα λέει κάποιος που μπήκε εδώ όπως εσύ, ερασιτέχνης ντιούης που όμως δεν ειχε ποτέ ασχοληθεί με συναγερμούς σπιτιών. Διαπίστωσα κι εγώ ότι "τρώγωνται" πολλά λεφτά κερατιάτικα, κι έβριζα κι εγώ όπως εσύ. Εστρωσα τον απαυτό μου όμως κάτω στο διαβασμα και στην δουλεια, και τα κατάφερα μια χαρά (εχοντας όμως ενα background). Σε πολλά σημεία με βοήθησαν και παιδιά από εδώ μέσα που κάποιοι από αυτούς είναι επαγγελματίες εγκαταστάτες, χωρίς να έχουν καμιά υποχρέωση ή λόγο να το κάνουν. Επαψα λοιπόν να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, γιατι όπως σε κάθε επάγγελμα, έτσι και σε αυτό υπάρχουν και τα λαμόγια και οι σωστοί. Τώρα το ποιοι ειναι οι περισσότεροι είναι άλλο θέμα. Καλά κάνεις και πονηρεύεσαι κι αρνείσαι την κοροιδία, αλλά το να δώσεις πχ 120 ευρώ σε έναν εγκαταστάτη να σου βάλει ενσύρματο συναγερμό, προσωπικά δεν το θεωρώ κοροιδία (εκτός αν σου κάνει σκ@τοδουλειά), αντίθετα την θεωρώ την πιο σοφή λύση για κάποιον που τον ενδιαφέρει η αξιοπιστία χωρίς να ξεφύγει οικονομικά.

picdev
27-03-12, 19:15
για να σου δωσω ενα παράδειγμα στο σπιτι μου εχω δυο μοντελα ρανταρ, και τα 2 ειναι απο γνωστες εταιρειες που βγαζουν μονο προιοντα συναγερμου.
το ραντα που εκανε αναλογικα τοτε 50ε οταν η θερμοκρασια πλησιαζει στους 35 βαθμους δεν πιανει με τη πρωτη,
το αλλο που εκανε 90ε πιανει παντα και εσυ μου λες για ρανταρ που ασυρματα που κανουν 5ε , και δεν ειναι καμιας εταιρειας

jomor
27-03-12, 21:22
για να σου δωσω ενα παράδειγμα στο σπιτι μου εχω δυο μοντελα ρανταρ, και τα 2 ειναι απο γνωστες εταιρειες που βγαζουν μονο προιοντα συναγερμου.
το ραντα που εκανε αναλογικα τοτε 50ε οταν η θερμοκρασια πλησιαζει στους 35 βαθμους δεν πιανει με τη πρωτη,
το αλλο που εκανε 90ε πιανει παντα και εσυ μου λες για ρανταρ που ασυρματα που κανουν 5ε , και δεν ειναι καμιας εταιρειας

χειρότερο είναι να σου χτυπάει 4 η ώρα τα ξημερώματα στα καλά καθούμενα και να μην ξέρεις αν έχεις κι άλλη παρέα στο σπίτι..

kokoblue
27-03-12, 23:47
Για τον αλλον τον συναγερμο που οπλιζει απο κινητο κατευθειαν;; μου φενετε οτυπος καποια πατεντα πρεπει να εχει κανει γτ το κουτι γραφει το ονομα του...
Κατι αλλο τωρα με τον ασυρματο και καθε ασυρματο συναγερμο...μπορω να βγαλω τις επαφες που μου δινει η ecoalarm ας πουμε και να βαλω επαφες της sigma ασυρματες και ποιο σιγουρες;; η δεν θα εποικοινωνουν;; γινετε να γινει καμια τετοια πατεντα;;

electrifier
28-03-12, 00:19
Τα πολλά χρήματα από μόνα τους σίγουρα δε σημαίνουν απολύτως τίποτα (πχ κανά δυο που είδα παραπάνω με 200-250€ έρχονται με λιγότερο από 40€ από Κίνα, τραγική κοροϊδία από μερικούς μεταπωλητές εδώ).

Η υποστήριξη νομίζω είναι κάπως αστεία υπόθεση αν σου κόβει λίγο, είναι γελοία απλό να εγκαταστήσεις τέτοιους συναγερμούς (read the fucking manual).

Τα πολλά χρήματα και η επωνυμία δίνουν καλύτερες πιθανότητες, αλλά και πάλι δε συνεπάγονται ντε και καλά πως ισχύει αυτό. Αν ο κινέζικος πωλείται εδώ 200€ αντί 40€, τότε πού ξέρω εγώ κι αν ο «επώνυμος» είναι κι αυτός υπερκοστολογημένος και υπερεκτιμημένος και κάνει αντί για 500€ > 80€ (με τη διαφορά πως δεν έχουμε πηγή να συγκρίνουμε για να δούμε την απάτη). Άσε που υπάρχουν πολλοί κινέζικοι που πολύ απλά παραγγέλνονται «με το logo της επιλογής σας» και πωλούνται (ενίοτε μόνο) ως επώνυμοι (αυτό το έχω δει και σε μοντέλα άλλων συσκευών, μια σφραγίδα διαφορά και συσκευασία στη Γερμανία να το πουλάει ως Γερμανικό με 180€ αντί 25€ που στο στέλνει ο κινέζος ολόιδιο αλλά με τσίου μάρκα/συσκευασία). Γι αυτό ας κρατάμε μικρό καλάθι περί επωνυμίας, όπως και περί κόστους. Τουλάχιστον αν είναι να βάλουμε φωτό από σπλάχνα πραγματικών συσκευών και ως ηλεκτρονικοί (όσοι είναι) να κρίνουμε με αυτές. Με τις φωτό, τις τιμές των καταστημάτων και με το κόμπλεξ κατά των Κινέζων δε βγαίνει λογικό συμπέρασμα για το τί αξίζει και τί όχι.

Εγώ θα έβαζα κινέζικο. Μάλιστα, από έρευνα αγοράς που είχα κάνει παλιότερα (προσωπικό ενδιαφέρον), προσωπικά πιστεύω πως οι Κινέζοι είναι μανούλες στα θέματα συναγερμών, έχουν άπειρα μοντέλα (ειδικά για βιντεοκαταγραφές κτλ) και ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί επικρίνεται κάποιος που σχεδιάζει 10 μοντέλα με περισσότερες δυνατότητες σε πολύ καλύτερες τιμές κι όχι αυτός που σχεδιάζει 1 με λιγότερες δυνατότητες και πανάκριβο. Ποιός έχει μεγαλύτερη πείρα; Μόνο από κόμπλεξ μπορείς να πεις πως ο Κινέζος βγάζει κατώτερα, γιατί η λογική πάει υπέρ του...


Υ.Γ. Πάντως περί ασύρματου VS. ενσύρματου έχει ακουστεί κάτι πως μπορεί τεχνικά να παίξει jammer και να στο απενεργοποιήσει, αλλά δε ξέρω τί πιθανότητες έχει στη πράξη. Θεωρητικά πάντως παίζει και θεωρητικά ο ενσύρματος είανι πιο ασφαλής (αλλά και πολύ πιο μπελαλίδικος και με μερεμέτια στην εγκατάσταση προφανώς).

kokoblue
28-03-12, 01:00
ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί επικρίνεται κάποιος που σχεδιάζει 10 μοντέλα με περισσότερες δυνατότητες σε πολύ καλύτερες τιμές κι όχι αυτός που σχεδιάζει 1 με λιγότερες δυνατότητες και πανάκριβο

Ουτε κι εγω...τι παραπανω θα μου δωσει η Sigma η Paradox η Napco;;; Μαλλον την μαρκα θα πληρωσεις...

vasilllis
28-03-12, 08:58
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΤΥΠΟ απλα σχηματιζω μια ιδεα.
3 γνωστοι βαλανε κινεζικο πριν καμια 2ετια.Οι 2 βγηκαν εκτος αμεσως (βαραγανε οποτε θελανε).Ο τριτος δουλευε μεχρι πριν καννενα τριμηνο οπου μου ειπε σταματησε να το χρησιμοποιει.
Εχω βαλει dsc.εβαλα 2 σε δυορωφο οπου οι ανιχνευτες του ενος σπιτιου τους εβλεπε το αλλο.Ειναι 1 χρονο παρα 2 μηνες απροβληματιστοι(ουτε μπαταριες)(ειδοποιουν το κεντρο αν θελουν αλλαγη).
Σιγουρα δεν ειναι τροπος να σκεφτομαστε αυτος ,αλλα απο το να δωσω 250-300 για 2 χρονια τοτε δεν θα παρω.
Το ιδιο ισχυει και για επωνυμα προιοντα με μονη διαφορα οτι εκει εχεις και μια υποστηριξη.

picdev
28-03-12, 09:35
Ουτε κι εγω...τι παραπανω θα μου δωσει η Sigma η Paradox η Napco;;; Μαλλον την μαρκα θα πληρωσεις...

Φίλε μου μάλλον δεν ξέρεις απο συναγερμούς ή δεν είχες ποτέ,
15 χρόνια έχω σιγμα στο σπίτι και ποτέ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα, ψευδοσυναγερμοί καθόλου,
και συγκρίνεις τον κινέζικο? ξέρεις τη ψηφιακή επεξεργασία θέλει ο Pir αισθητήρα για να μην δείξει ψευδοσυναγερμό?
το ξέρεις οτι ο κινέζικος που δείχνεις δεν θα έχει ούτε μικροελεκτή ρανταρ?

turist
28-03-12, 09:53
Μη λέμε κλέφτες αυτούς που παίρνουν 150€ για να σου περάσουν καλώδια σε όλο το σπίτι σου προγραμματίζουν το συναγερμό όπως θες και τρέχουν όταν κάτι πάει "στραβά" και να μη λέμε (επειδή δεν ξέρουμε) αυτούς που εισάγουν και πουλάνε με κέρδος 500%.
Ούτε εγώ ήξερα την τιμή που αγοράζει η εταιρία που είπατε πιο πάνω, αλλά φαίνονται τα μηχανάκια της ότι είναι "κινέζικα" και απλά είναι γελοίο να θεωρούνται συστήματα ασφαλείας.
Όσον αφορά τα jammers στα ασύρματα αυτά ("κινέζικα" όχι απαραίτητα made in china) είναι τα πρώτα που θα μπλοκάρουν και όχι κάποιο σύστημα που έχει ειδοποίηση για jamming κτλ. και αν το σύστημα είναι 2way τόσο το καλύτερο.

stinger
28-03-12, 17:35
Εγώ θα έβαζα κινέζικο. Μάλιστα, από έρευνα αγοράς που είχα κάνει παλιότερα (προσωπικό ενδιαφέρον), προσωπικά πιστεύω πως οι Κινέζοι είναι μανούλες στα θέματα συναγερμών, έχουν άπειρα μοντέλα (ειδικά για βιντεοκαταγραφές κτλ) και ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί επικρίνεται κάποιος που σχεδιάζει 10 μοντέλα με περισσότερες δυνατότητες σε πολύ καλύτερες τιμές κι όχι αυτός που σχεδιάζει 1 με λιγότερες δυνατότητες και πανάκριβο. Ποιός έχει μεγαλύτερη πείρα; Μόνο από κόμπλεξ μπορείς να πεις πως ο Κινέζος βγάζει κατώτερα, γιατί η λογική πάει υπέρ του...

.

εγω θα σου πω την προσωπικη μου εμπειρια γιατι καποτε ειχα την ιδια αποψη με σενα...
εχω βαλει 8 roiscok rp208cn και 1 rp248cn...απο τους 8 τις 3 πλακετες τις γυρισα πισω διοτι μια ωραια μερα χαλασαν χωρις προηγουμενες ενδειξεις...αντικατασταθηκαν ομωςλογω εγγυησης..μονο 2 συναγερμοι λειτουργουν μεχρι στιγμης χωρις προβληματα..στους υπολοιπους παρουσιαστηκαν περιοδικα μικροπροβληματα που ξεπεραστηκαν μονο με reset...σημαντικο για ενα συναγερμο δεν ειναι να λειτουργει αλλα να εχει και διαρκεια στον χρονο..και αυτοι δεν εχουν απο οτι ειδα..εχουν φοβερη ασταθεια σαν συστημα..εκτοτε δεν ξαναπηρα κινεζικο ακομα και radar δεν ξαναπηρα κινεζικο.το κυριοτερο ειναι η ταλαιπωρια και το χασιμο χρονου οταν ακομα και με ενα κεραυνο βγαινει εκτος ο συναγερμος..
αγορασα και sigma και ειδα την διαφορα σε ποιοτητα.υπαρχουν και καλυτεροι φυσικα αλλα καποιες φορες αξιζει να δωσεις κατι παραπανω (δικαιως η αδικως λογω τιμης) για να γλιτωνεις την ταλαιπωρια..
αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη

picdev
28-03-12, 19:30
και η RIOSC είναι μεν κινέζικα αλλά μοιάζουν περισσότερο για συναγερμούς, αυτό το πράμα της ecoAlarm είναι για τα σκουπίδια.

kokoblue
28-03-12, 22:49
Δινει και εγγυηση 2 χρονια ομως...Αν ειναι τοσο ψευτικα και επιρρεπη οτι ειναι να το βγαλει θα το βγαλει μεσα σε 2χρονια...
που αλλου μπορω να κοιταξω για ασυρματους συναγερμους ρε παιδια εκτος τετοιων μαγαζιων;;

Την πατεντα να βαλω αλλες ασυρματες μαγνητικες επαφες;;ποιο σταθερες...π.χ. PIR + MW θα εποικοινωνει;;η ειναι κωδικοποιημενα;;

electrifier
28-03-12, 23:09
Μια σημειωσούλα, οι απλοί αισθητήρες υπερύθρων είναι ΜΟΝΟ για εσωτερικό χώρο, αν το βάλεις σε εξωτερικό λογικό είναι να βαράει όποτε λάχει.
Το αναφέρω απλά...

kokoblue
28-03-12, 23:31
Ε για εσωτερικο χωρο το θελω κι εγω...αν και το σπιτι θα εχει περιμετρικη στις 2 πορτες και στα 2 παραθυρα απο μαγνητικες επαφες...το ρανταρ τωρα....

Αφου θα εχω περιμετρικη με τις μαγνητικες το ρανταρ για ποιον λογο να το τοποθετησω;;

electrifier
28-03-12, 23:36
Δε πολυχρειάζεται αν η πρόσβαση γίνει αποκλειστικά από κλειστές πόρτες εισόδου. ΑΛΛΑ, αν βάλεις μαγνητικές σε πόρτες μπαλκονιού/παράθυρα θέλει και λίγο προσοχή στο πού και πώς διότι είναι εύκολο να στις εξουδετερώσουν αν μιλάμε για πονηρεμένους «προχώ» κλέφτες. Οπότε με αυτή την έννοια καλύτερα να υπάρχει κι ο αισθητήρας κίνησης μέσα ή αισθητήρες δόνησης σε τζάμια (κι αυτοί ρυθμισμένοι να μη βαράνε με τον αέρα).

kokoblue
28-03-12, 23:45
τα παραθυρα στο σαλονι εχω ενισχυμενη σιδερια χτισμενη στον τοιχο..οποτε λιγο δυσκολο να μπουνε απο εκει...
οι μαγνητικες επαφες θα τις ανοιξω και θα τις βιδωσω στο κασωμα της πορτας....στις μπαλκονοπορτες ομως πως θα τις βαλω;;; στην προσοψη του παραθυρου;;
(στο ασπρο δλδ που εχει το παραθυρο;;;)

electrifier
28-03-12, 23:49
Όπως θες, εσωτερικά βέβαια, αρκεί να μη πολυφαίνεται από έξω. Οι πόρτες είναι αλουμινίου διπλό τζάμι ή απλές; Γιατί αν είναι απλές σκέψου τη φάση να μπει από το τζάμι χωρίς να ανοίξει καν τη πόρτα.

Το ραντάρ μικροκυμάτων είναι για κίνηση μεγάλου αντικειμένου σε εξωτερικό χώρο, αλλά αν έχεις πολλές θέσεις δε λέει γιατί είναι ακριβός αισθητήρας. Για εμένα το ραντάρ και γενικώς αισθητήρες κίνησης/διέλευσης σε εξωτερικό χώρο αξίζουν όταν θες να προστατευτείς ενώ ήδη είσαι μέσα στο σπίτι (να ξέρεις δηλαδή πως κάποιος κινείται έξω). Αν λείπεις σε νοιάζει μόνο να ξέρεις αν κάποιος μπήκε μέσα.

kokoblue
28-03-12, 23:59
Kαλα ας ασφαλισουμε τον μεσα χωρο και για εξω το βλεπουμε στην συνεχεια....
Τα παραθυρα ειναι αυτα τελυταιου τυπου που εχουν βγει περασμενα το 2007 με διπλο τζαμι....ε φυσικα απο μεσα...
Δηλαδη οπου μαγνητικη βαλε κι ενα ρανταρ καλου κακου ε;;

electrifier
29-03-12, 00:20
Άμα το παγιδέψεις το σπίτι η δουλειά θα γίνει.

Το θέμα είναι να έχεις προγραμματίσει τί θα κάνεις όταν σε ενημερώσει ο συναγερμός. Αν πχ εγώ βάλω συναγερμό στο σπίτι μου και είμαι κάτι χιλιόμετρα μακριά, τί θα κάνω; Ή θα έχεις σειρήνα ελπίζοντας να τρομάξει το κλέφτη πριν τη σπάσει, ή θα έχεις συνεννόηση με γείτονα και θα ελπίζεις να είναι δίπλα όταν θα τον πάρεις τηλέφωνο για να δράσει για πάρτη σου (να καλέσει την αστυνομία δηλαδή, δε μπορεί να κάνει περισσότερα διότι θα διακινδυνέψει τη ζωή του ίσως) ή θα έχεις συνδρομή σε υπηρεσία σεκιούριτι να πάνε να ελέγξουν (νομίζω αυτοί βάζουν δικούς τους συναγερμούς) ή απλά θα επιστρέψεις κάποια στιγμή και θα ξέρεις πως θα βρεις το σπίτι σου ανοιχτό κι ανακατεμένο.

Το θέμα είναι πρώτα να σκεφτείς τί θες και έχει νόημα να κάνεις (γενικά δεν αναφέρομαι σε εσένα μόνο).

Προσωπικό παράδειγμα, αφού ψήθηκα να βάλω παγίδα ειδοποίησης με SMS και είχα ψαχτεί κτλ, μετά σκέφτηκα πως δεν έχει και πολύ νόημα και προσανατολίζομαι μόνο στο να ασφαλίσω το διαμέρισμά μου δυσκολεύοντας κατά το δυνατόν την είσοδο σε αυτό και στο να βάλω κάποια παγίδα διέλευσης στον εξωτερικό χώρο που θα με ξυπνήσει αν είμαι μέσα και κοιμάμαι (γιατί το σημαντικό είναι να μη κινδυνέψεις εσύ, όχι το σπίτι).

kokoblue
29-03-12, 00:35
Ε καλα για σειρηνα εξωτερικη εννοειτε δεν το συζηταμε καν....τωρα συνενοηση με γειτονα...μμμ ετσι κι ετσι...γιατι εδω τριγυρω μονο αλβανοι μενουν...
οι ετεριες security βαρανε οσο θελουν και στην ουσια δεν κανουν τπτ...Ειχε ενας γνωστος μου και περνουσε 3 φορες βολτα το βραδυ εξω απο τον κινηματογραφο με τελυταια επισκεψη στι 4 τα ξημερωματα και δεν αφηνε και χαρτι που να λεει ποτε περασε και ποτε οχι.....
κι αν το κακο γινοντανε στις 5 η εξι το πρωι τι θα ελεγε ο τυπος μετα;;

Προς το παρων εμενα με ενδιαφερει να παγιδεψω τις πορτες μολις ανοιξουν και τα παραθυρα σε πρωτη φαση...να αρχισει να χτυπαει η σειρηνα δλδ, τηλεφνο σε κινητο, η σταθερο
και για ποιο μετα βλεπουμε για να παγιδεψω τον εξωτερικο χωρο....

jomor
29-03-12, 21:05
κι όμως τον εξωτερικό χώρο πρέπει να παγιδέψεις πρώτα.. θεωρώ ότι ειναι καλύτερα να χτυπήσει ο συναγερμός πριν γίνει η παραβίαση, παρά όταν ο κλέφτης θα είναι ήδη μέσα.

picdev
29-03-12, 21:23
κι όμως τον εξωτερικό χώρο πρέπει να παγιδέψεις πρώτα.. θεωρώ ότι ειναι καλύτερα να χτυπήσει ο συναγερμός πριν γίνει η παραβίαση, παρά όταν ο κλέφτης θα είναι ήδη μέσα.

και το εγώ το ίδιο έλεγα, αλλά ο George Vita έλεγα το αντίθετο, οτι έξω απο το σπίτι δεν πρέπει να υπάρχει αισθήτηρας συνδεμένος με το κεντρικό συναγερμό.
και τελικά την πινακοθήκη έτσι την έκλεψαν, ενεργοποιούσαν το συναγερμό, μέχρι που τον έκλεισε ο φυλακας.
Εκτός αν εχεις κάμερες οπότε αλλάζει το πράγμα

jomor
29-03-12, 21:32
ο φύλακας ήταν μ@λκς... δεν απενεργοποιείς τον συναγερμό οταν χτυπάει επανειλλημένως από μια ζώνη.... κάνεις bypass την ζώνη!!

georgesat1
29-03-12, 21:36
καλυτερα να βαλεις τον χειροτερο ενσυρματο συναγερμο παρα τον καλυτερο ανσυρματο η δικαια μου αποψη!

kokoblue
29-03-12, 22:21
Ναι στον εξωτερικο χωρο υπαρχει Καμερα παρακολουθησης που κανει μπαμ απο μακρια..ειδικα το βραδυ γτ εχει υπερυθρο φωτισμο...
Υπαρχουν 3 και προβολεις με φωτοκυταρο 500watt...αμα ειναι τοσο μαγκας ας ερθει...

Εγω ειμαι της αποψης οτι ο αλλος με το που δει το καρουμπαλο εξω...δεν το διακινδυνευει....ενταξει κακα τα ψεμματα..καλυτερα λεει ας παω παραπερα...
Το θεμα ειναι να μην σε εχουν βαλει στο ματι...τοτε δεν ξεφευγεις....

Για αρχη λεω να παρω το συγκεκριμενο ασυρματο σετακι μιλησα και με την εταιρια και για οποιοδηποτε προβλημα μου ειπε αμεση αντικατασταση...και στην συνεχεια το χτιζω αφου υπαρχει αυτην η δυνατοτητα...Η σειρηνα ουτως η αλλως θα ειναι πολυ ψηλα οποτε δεν την φτανουν σχεδον 4μετρα υψος...

picdev
30-03-12, 12:44
μου κάνεις πλάκα θα πάρεις κάτι 200ε ενώ το παίρνεις απο κίνα στα 35ε ???:001_huh:
τελικά οι έλληνες είμαστε ......
ρε την ecoAlarm τελικά κάνει δουλειά

λοιπόν κοίτα τη μπορείς να πάρεις
ρανταρ visonic με 14ε, οκ δεν είναι ότι καλύτερο αλλά η μάρκα είναι TOP
http://www.skroutz.gr/products/show/8465079
παγίδες με 20ε

συρήνα με 25ε
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=22031

κέντρο με πληκτρολόγιο,κινέζικο μεν αλλά συναγερμός δε , 63ε
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19755&cat=405&page=1

βάλε και τις μπαταρίες άλλα 20ε
μίλησε με ενα τεχνικό και βάλε μόνος σου τα κανάλια και τα καλώδια και φώναξε τον μόνο για να στον συνδέσει


αν τώρα επιμένεις να πάρεις κινέζικο ασύρματο με 200ε πάρε τουλάχιστον αυτόν με τα ίδια λεφτά αλλά φαίνεται πιο πολύ για συναγερμός
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=21230&cat=901&page=1

kokoblue
30-03-12, 14:43
Aπο που φενετε για ποιο συναγερμος;;;

Κατ αρχας να τον παρω μεσω e bay δεν το εμπιστευομαι να πληρωσω με Paypal κι ας λενε οτι ειναι η πιο ασφαλης μεθοδος...αν χαθουν εμενα τα χρηματα μου...δεν θα μου τα φερει κανεις πισω
Δεν στον φερνουν προγραματιζμενο πρεπει να κατσεις να φας ωρες για να τον προγραμματισεις
Και γιατι να μην στηριξω τα ελληνικα μαγαζια;;(ασφαλως ενα ποσο θα παει σοτυς κινεζους....τα υπολοιπα ομως μενουν εδω)

turist
30-03-12, 15:25
picdev μην προσπαθείς να πείσεις κανέναν από τη στιγμή που τα επιχειρήματα έχουν εξαντληθεί και το έχει αποφασίσει...

picdev
30-03-12, 15:50
Aπο που φενετε για ποιο συναγερμος;;;

Κατ αρχας να τον παρω μεσω e bay δεν το εμπιστευομαι να πληρωσω με Paypal κι ας λενε οτι ειναι η πιο ασφαλης μεθοδος...αν χαθουν εμενα τα χρηματα μου...δεν θα μου τα φερει κανεις πισω
Δεν στον φερνουν προγραματιζμενο πρεπει να κατσεις να φας ωρες για να τον προγραμματισεις
Και γιατι να μην στηριξω τα ελληνικα μαγαζια;;(ασφαλως ενα ποσο θα παει σοτυς κινεζους....τα υπολοιπα ομως μενουν εδω)

ο τελευταίος που σου έδειξα, είναι κινέζικος αλλά είναι από κάποια εταιρεία, δηλαδή κάποιος ασχολήθηκε για να το σχεδιάσει,υπάρχει υποστήριξη,καλές οδηγίες και η εταιρεία αυτή βγάζει μόνο συναγερμούς,έχει μέχρι και site, δεν είναι τυχαίο σχέδιο του χψ κινέζικου εργοστασίου όπως αυτός που θέλεις να πάρεις.η σαβούρα που θα πάρεις έχει μάρκα? είναι απλά φασον και ο κάθε έμπορος ανα το κόσμος βάζει ενα αυτοκόλητο.


Δεν χάνεις τα λεφτά σου με το paypal , αν δεν πάρεις το προϊόν που έχεις παραγγείλει σου δίνουν πίσω τα χρήματα σου,
εδώ και 2 χρόνια κάθε μήνα παίρνω 1-2 πράγματα απο ebay και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Πάντως παραδίνομαι αφου η ecoAlarm έχει τέτοιους πελάτες τι να πω, καλά μας κάνουν
, αν ψάξεις λίγο θα τον βρεις φθηνότερα απο ελληνικά μαγαζιά.
http://www.safe-shop.gr/index.php?cPath=39
εδώ έχε 120ε http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=321_70&products_id=8402

Αν ήθελες να στηρίξεις την Ελλάδα όπως λες θα έπαιρνες συναγερμό SIGMA , που έχουν πάνω απο το 50% της ελληνικής αγοράς,είναι ελληνικής σχεδίασης και κατασκευής και αξιόπιστοι όσο εκεί που δεν πάει.

σεατ
30-03-12, 16:07
ο τελευταίος που σου έδειξα, είναι κινέζικος αλλά είναι από κάποια εταιρεία, δηλαδή κάποιος ασχολήθηκε για να το σχεδιάσει,υπάρχει υποστήριξη,καλές οδηγίες και η εταιρεία αυτή βγάζει μόνο συναγερμούς,έχει μέχρι και site, δεν είναι τυχαίο σχέδιο του χψ κινέζικου εργοστασίου όπως αυτός που θέλεις να πάρεις.η σαβούρα που θα πάρεις έχει μάρκα? είναι απλά φασον και ο κάθε έμπορος ανα το κόσμος βάζει ενα αυτοκόλητο

Δεν χάνεις τα λεφτά σου με το paypal , αν δεν πάρεις το προϊόν που έχεις παραγγείλει σου δίνουν πίσω τα χρήματα σου,
εδώ και 2 χρόνια κάθε μήνα παίρνω 1-2 πράγματα απο ebay και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Πάντως παραδίνομαι αφου η ecoAlarm έχει τέτοιους πελάτες τι να πω, καλά μας κάνουν
, αν ψάξεις λίγο θα τον βρεις φθηνότερα απο ελληνικά μαγαζιά.
http://www.safe-shop.gr/index.php?cPath=39
εδώ έχε 120ε http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=321_70&products_id=8402

Αν ήθελες να στηρίξεις την Ελλάδα όπως λες θα έπαιρνες συναγερμό SIGMA , που έχουν πάνω απο το 50% της ελληνικής αγοράς,είναι ελληνικής σχεδίασης και κατασκευής και αξιόπιστοι όσο εκεί που δεν πάει.
picdev (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33343) μηπως χανεις τον χρονο σου;

electrifier
30-03-12, 16:26
http://www.safe-shop.gr/index.php?cPath=39
Ψηλά στη σελίδα γράφει «Αξιόπιστα ασύρματα συστήματα συναγερμού αμερικάνικης τεχνολογίας (...)».

Όταν έλεγα εγώ πως πάει το rebrand στα κινέζικα σύννεφο, χαχα... :001_tt2:

jomor
30-03-12, 16:55
εγώ δεν διαφωνώ με την επιλογή ecoalarm εφόσον ο άνθρωπος έψαξε, ενημερώθηκε και επέλεξε! Και πολύ καλά έκανε που το έψαξε, άσχετα αν δεν πειστηκε. Θεωρώ ότι όλοι είναι εντάξει έτσι. Στο κάτω κάτω ας φάει και λίγο ψωμάκι ο κάθε ecoalarm. Προσωπικά θα με ενοχλούσε αφάνταστα αν ειχα αγοράσει ενα συναγερμό 200 ευρώ και μετά απο λίγες μέρες τον εβρισκα στο ebay με 25. από την στιγμή όμως που την επιλογή μου την έχω κάνει συνειδητά (για σωστούς ή λάθος λόγους δεν εχει σημασία) τότε θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα.

stinger
30-03-12, 21:27
Aπο που φενετε για ποιο συναγερμος;;;

Κατ αρχας να τον παρω μεσω e bay δεν το εμπιστευομαι να πληρωσω με Paypal κι ας λενε οτι ειναι η πιο ασφαλης μεθοδος...αν χαθουν εμενα τα χρηματα μου...δεν θα μου τα φερει κανεις πισω
Δεν στον φερνουν προγραματιζμενο πρεπει να κατσεις να φας ωρες για να τον προγραμματισεις
Και γιατι να μην στηριξω τα ελληνικα μαγαζια;;(ασφαλως ενα ποσο θα παει σοτυς κινεζους....τα υπολοιπα ομως μενουν εδω)

το γεγονος οτι μπορει αυτο το no name ασυρματο συστημα μπορει να εκπεμπει παραπανω ακτινοβολια καινα ξυπνας με πονοκεφαλο καθε πρωι δεν το σκεφτηκες???
αρκετη ακτινοβολια δεχομαστε καθημερινα ειναι αναγκη να την εχεις και στον υπνο σου??? αυτη η κεραια που εχει αυτος ο συναγερμος θυμιζει κεραιες απο ραδιοφωνακια...για ψαξτο λιγο
οσο για τα 200 ευρω που διαθετεις υπαρχει μια προσφορα με 170 ευρω με texecom συναγερμο και θα σου μεινουν και ρεστα...και ειναι στην θεσσαλονικη το μαγαζι αν θελεις να αφησεις και χρηματα σε ελληνικα μαγαζια οπως λες...

kokoblue
30-03-12, 23:14
Nαι ενταξει..μεσω ebay Ομως δεν θα εχω καποια υποστηριξη για οτι κι αν συμβει π.χ.(κολλησε ο συναγερμος, δεν βλεπει το ρανταρ) και αλλα τετοια καθημερινα κουφα....
Ενω σε δυο τετοια μαγαζια που πηρα τηλεφωνο διαθετουν τεχνικο για οποιαδηποτε απορια....

Ακομα το βιβλιαρακι δεν θα ερθει στα ελληνικα απο την Κινα ειδικα για μενα...

Οσο για το ασυρματο μεσα στο σπιτι...καλυτερα ας ξεκοινησουμε ο καθενας μας απ το τηλεκοντρολτ ης τηλεορασης προτου πουμε οτιδηποτε...
Υστερα να παμε στο μικροκυματων και τελος στο ασυρματο ρουτερακι που εχουμε για να εχει ολο το σπιτι ιντερνετ, τα ασυρμα τηλεφωνα
...μακαρι να ηταν μονο ο συναγερμος...


αν ψάξεις λίγο θα τον βρεις φθηνότερα απο ελληνικά μαγαζιά

Αυτα ειναι τα βασικα σετακια...ελα ομως που εγω θελω και εξωτερικη σειρηνα και 2-3 επαφες ακομα και 2-3 ρανταρ οποτε βγαινουμε 200+

Στο κατω κατω ας τα βρουνε οι ελληνικες εταιριες με τους εγκαταστατες που περνανε συναγερμους για να μην τους τρωνε οι κινεζοι...
Σημερα κοιταμε την τσεπη μας παιδια και οχι..αν ειναι ελληνικο κινεζικο ισραηλιτικο ισπανικο η σουηδικο...

jomor
30-03-12, 23:31
N
Οσο για το ασυρματο μεσα στο σπιτι...καλυτερα ας ξεκοινησουμε ο καθενας μας απ το τηλεκοντρολτ ης τηλεορασης προτου πουμε οτιδηποτε...
Υστερα να παμε στο μικροκυματων και τελος στο ασυρματο ρουτερακι που εχουμε για να εχει ολο το σπιτι ιντερνετ, τα ασυρμα τηλεφωνα
...μακαρι να ηταν μονο ο συναγερμος...



ειδικά το τηλεκοντρόλ είναι βλαβερότατο!

kokoblue
30-03-12, 23:34
Εεεε τι να πω..;; αφου καταληξαμε και φτασαμε να σκεφτομαστε το απειροελαχιστο που εκπεμπει λες και θα εισαι στο τυμπανο της ΔΕΗ απο κατω...

nikknikk4
31-03-12, 00:50
Ψηλά στη σελίδα γράφει «Αξιόπιστα ασύρματα συστήματα συναγερμού αμερικάνικης τεχνολογίας (...)».

Όταν έλεγα εγώ πως πάει το rebrand στα κινέζικα σύννεφο, χαχα... :001_tt2:


:hahahha:
αυτα παρακατω εναι τα ιδια ...?

http://www.safe-shop.gr/product_info.php?cPath=39&products_id=279
123 ευρω...!!!

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=321_492&products_id=10957

66 ευρω...!!!

plouf
31-03-12, 01:16
:hahahha:
αυτα παρακατω εναι τα ιδια ...?

http://www.safe-shop.gr/product_info.php?cPath=39&products_id=279
123 ευρω...!!!

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=321_492&products_id=10957

66 ευρω...!!!



μπορεί..μπορει να ειναι όμως και ..
τόσο ίδια
α) http://ultimateconsoledatabase.com/famiclones/superman.htm
β) http://en.wikipedia.org/wiki/File:Super-Famicom-Console-Set.png

electrifier
31-03-12, 01:31
μπορεί..μπορει να ειναι όμως και ..
τόσο ίδια
α) http://ultimateconsoledatabase.com/famiclones/superman.htm
β) http://en.wikipedia.org/wiki/File:Super-Famicom-Console-Set.png
Αυτα τα λένε οι πωλητές όταν θέλουν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτά. Έχουν τόσα πολλά δικά τους οι Κινέζοι που δεν έχουν λόγο να αντιγράψουν κάτι τόσο συγκεκριμένο, δε βγάζουν κάτι από κάτι τόσο φτηνό και μη μοναδικό. Αντίθετα όπως ήδη έγραψα, παίζει πολύ το να κυκλοφορεί κάτι κινέζικο «με το logo της επιλογής σου» και με άλλη συσκευασία/φυλλάδιο ως Made in Αλλού.
Τα ίδια είναι, κι εδώ αποδεικνύεται περίτρανα πως η αγορά των συναγερμών είναι ίσως η πιο υπερκτιμημένη και απατεωνίστικη που μπορείς να βρεις σε ηλεκτρονική συσκευή, χρυσές δουλειές κάνουν (και γι αυτό βάζει συναγερμούς κι η κουτσή Μαρία πια).


Επίσης έχω θέσει το αυτονόητο επιχείρημα: όταν βλέπετε πως κάποιος πουλάει το noname κινέζικο 5 φορές πάνω απ'όσο το φέρνεις μόνος σου από Κίνα με εξπρές μεταφορικά, τότε να ξέρεις πως και το επώνυμο (που ναι, ενδεχομένως να είναι καλύτερο) είναι στάνταρ ΚΑΙ αυτό υπερκοστολογημένο ομοίως. Άρα αγοράζοντας επώνυμο παίρνεις κάτι λίγο καλύτερο που κοστίζει 10 φορές περισσσότερο > άρα δε συμφέρει καθόλου ενίοτε, καλύτερα να πάρεις 2-3 κινέζικα μαζί από κάποιο wholeshale από Κίνα και να σου μείνουν και ανταλλακτικά ένα σωρό.


Επίσης αυτός που λέει «αμερικάνικα» όντως έχει 2-3 μοντέλα κάπως καλύτερα στη λίστα, αλλά λούζει αμερικάνικα και όλα τα υπόλοιπα κινέζικα που έχει. Αγοράζει ο άλλος και νομίζει πως έβαλε «αμερικάνικο» (και μετά παίζει να έρθει αργότερα στο φόρουμ να μας πει πως τα κινέζικα είναι μάπα κι αυτός έβαλε αμερικάνικο και δουλέυει ΟΚ :lool:)

plouf
31-03-12, 01:34
δεν είπα αυτό φίλε μου..

είπα οτι το κριτήριο της μιας εικόνας απο web ΔΕΝ ειναι αρκετό....


επίσης οι κινέζοι αντιγράφουν και τους εαυτούς τους... αν δεν το ήξερες... (δεν μιλαω για συναγερμους αλλα γενικά)

electrifier
31-03-12, 01:36
Δεν αλλάζει κάτι σε όσα έγραψα (δεν αναφέρομαι μόνο στο δικό σου ποστ) και αναφέρθηκα και σε αυτό ακριβώς που λες, είναι αρκετό και αλλού είναι το ζήτημα.

plouf
31-03-12, 01:39
καταρχήν εγώ απαντησα στο πολύ συγκεκριμένο ποστ του nikknikk4 ....
(http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29296)

electrifier
31-03-12, 01:44
Εγώ ανέφερα 3-4 πράγματα μαζί, πού είναι το πρόβλημα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αναφέρομαι σε όλα τα στοιχεία της κουβέντας που προηγήθηκε. Στο κατά πόσο το επώνυμο είναι ανώτερο, κατά πόσο το ακριβότερο είναι καλύτερο, στο ότι αν υπερκοστολογείται το ανώνυμο αυτό συμβαίνει και στο επώνυμο και στο κατά πόσο η προέλευση που μαθαίνει κάποιος για ένα προϊόν ισχύει.

Δεν αμφιβάλλω πως κάποια επώνυμα είναι ενδεχομένως κάπως καλύτερα ποιοτικά (σε features δε νομίζω) αλλά αμφιβάλλω για τα παραπάνω. Κουβέντα γίνεται, δε τρέχει τίποτα. :001_smile:

plouf
31-03-12, 01:54
εγώ πάντως δεν εθιξα αυτό που λες, έθιξα την κρίση/αξιολόγηση μέσω απλώς μιας σελίδας, ως εκ τούτου έλειψη εμπειρίας/περιματισμού/βαθύτερων γνώσεων

και δεν έχει να κάνει με την συγκερκιμένη συζήτηση αλλα γενικά, που βλέπω διάφορους να αμφισβητούν διάφορα, με βάση το αποτέλεμσα του google (και μάλιστα των πρώτων 2 αποτελεσμάτων συνηθως)

jomor
31-03-12, 11:24
Για να σταματήσει η υπερτιμολόγηση και η λαμογιά, ασχετα για τι προιόν μιλάμε, θα πρέπει να αρχίσουμε να βγάζουμε χρήματα παράγοντας και όχι κλέβοντας. Εφόσον υπάρχει ελληνικός συναγερμός ισάξιος (μην πώ καλύτερος) από τους ξένους, είναι εντελώς παράλογο να συζητάμε για οποιαδήποτε άλλη μάρκα, αν μας ενδιαφέρει έστω και λίγο το μελλον μας. Προφανώς δεν μας ενδιαφέρει, γι αυτο και φτάσαμε σε αυτο το σημείο. Σε αλλα πράγματα που δεν υπάρχουν ελληνικά προιόντα το καταλαβαίνω, αλλά για να πάρουμε μπροστά, πρέπει να ξυπνήσουμε. Μας εχουνε κατεβάσει τα βρακια οι ξένοι, κι εμείς τσακωνόμαστε για τι προφυλακτικό θα τους δώσουμε να φορέσουν. Οσο αγοράζουμε ξένα προιόντα, επενδύουμε στην ανεργία μας και στην κακή ποιότητα ζωής. Από αυτήν την σκοπιά, ακόμα και η επιλογή 200 ευρώ στην κάθε εκοαλαρμ, ουσιαστικά ειναι επένδυση σε αυτόν που υπερτιμολογεί αντί σε αυτόν που παράγει. Καποια στιγμή θα μαθευτεί το κόλπο (όπως έγινε με τα φωτα xenon) και οι τιμές θα πέσουν δραματικά, και ο εμπορας τύπου ecoalarm θα κλείσει. Γιατι απλά δεν παράγει. Αυτό φαινεται και από το πρόσφατο φαινόμενο της πατάτας. Επιτελους λειτουργησαν τα αντανακλαστικα της αγοράς, και βγαινουν οι μεσάζοντες εκτός παιχνιδιού σιγά σιγα, χρήματα πρέπει να κερδίζει αυτός που δουλεύει.

picdev
31-03-12, 12:09
Για να σταματήσει η υπερτιμολόγηση και η λαμογιά, ασχετα για τι προιόν μιλάμε, θα πρέπει να αρχίσουμε να βγάζουμε χρήματα παράγοντας και όχι κλέβοντας. Εφόσον υπάρχει ελληνικός συναγερμός ισάξιος (μην πώ καλύτερος) από τους ξένους, είναι εντελώς παράλογο να συζητάμε για οποιαδήποτε άλλη μάρκα, αν μας ενδιαφέρει έστω και λίγο το μελλον μας. Προφανώς δεν μας ενδιαφέρει, γι αυτο και φτάσαμε σε αυτο το σημείο. Σε αλλα πράγματα που δεν υπάρχουν ελληνικά προιόντα το καταλαβαίνω, αλλά για να πάρουμε μπροστά, πρέπει να ξυπνήσουμε. Μας εχουνε κατεβάσει τα βρακια οι ξένοι, κι εμείς τσακωνόμαστε για τι προφυλακτικό θα τους δώσουμε να φορέσουν. Οσο αγοράζουμε ξένα προιόντα, επενδύουμε στην ανεργία μας και στην κακή ποιότητα ζωής. Από αυτήν την σκοπιά, ακόμα και η επιλογή 200 ευρώ στην κάθε εκοαλαρμ, ουσιαστικά ειναι επένδυση σε αυτόν που υπερτιμολογεί αντί σε αυτόν που παράγει. Καποια στιγμή θα μαθευτεί το κόλπο (όπως έγινε με τα φωτα xenon) και οι τιμές θα πέσουν δραματικά, και ο εμπορας τύπου ecoalarm θα κλείσει. Γιατι απλά δεν παράγει. Αυτό φαινεται και από το πρόσφατο φαινόμενο της πατάτας. Επιτελους λειτουργησαν τα αντανακλαστικα της αγοράς, και βγαινουν οι μεσάζοντες εκτός παιχνιδιού σιγά σιγα, χρήματα πρέπει να κερδίζει αυτός που δουλεύει.

Αυτό είπα πριν, καλά μας κάνουν, αφού ένας πελάτης έχει ιντερνετ και ακούει 2 κουβέντες απο ανθρώπους που ξέρουν και πάλι τρώει το παραμύθι της eco alarm καλά μας κάνουν.
περιμένω να δω πότε θα βάλουμε μυαλό, για μένα δεν φταίει η eco Alamr , η eco alarm ψαχνει για χαζούς να πουλήσει τη κάθε σαβούρα 10 φορές παραπάνω.
Πάντως θα παρακολούσα να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου απο το συναγερμό όταν τον πάρεις και τον δουλέψεις κανα δυό μήνες

vasilllis
31-03-12, 18:45
τελικα γυρισε το θεμα στο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

διαφωνω με την ιδεα οτι πρεπει να αγοραζουμε ελληνικα αλλα σιγουρα ειναι ενα σοβαρο ΥΠΕΡ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ.
οσο για την καθε εκο αλαρμ δεν πουλαει τιποτα ελληνικο,με το σκεπτικο αυτο και απο το ebay δουλευει ο ταχυδρομος ο εισαγωγεας και αλλοι.
ελληνικα προιοντα δεν υπαρχουν αλλα υπαρχουν προιοντα τα οποια ζουνε ελληνικες οικογενειες απο αυτα.ειναι ελληνικο αν εχει ελληνικο αυτοκολητο; ή κουτι; ή τελοσπαντων εφεραν απο εξω 32 πυκνωτακια και αντιστασεις και κοληθηκαν εδω;
προ ενος ετους εμαθα οτι μεγαλη βιομηχανια ελληνικη εφερνε πλακετες ετοιμες απο κινα.εδω γινοντουσαν κουτια ΕΛΛΗΝΙΚΑ και πουλιοντουσαν στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.αυτα τι ειναι ελληνικα;κινεζικα; ειχαν λεει ελληνικη σχεδιαση. ποιοτητα; κινεζικη ; ελληνικη;

ο ανθρωπος εκανε μια επιλογη. φτηνο και καλο δεν γινεται.μηπως ομως τον ικανοποιησει τελικα;
και μεινουμε εμεις να λεμε ειναι καλο, δεν ειναι.
καποτε ηρθαν τα hundai τι αμαξια ηταν αυτα λεγαμε.τελικα 10-15 χρονια μετα πρωτα σε βλαβες ειναι τα γερμανικα και μετα τα hundai.

jomor
31-03-12, 22:20
καποτε ηρθαν τα hundai τι αμαξια ηταν αυτα λεγαμε.τελικα 10-15 χρονια μετα πρωτα σε βλαβες ειναι τα γερμανικα και μετα τα hundai.

επιμένων ελληνικά εκεί που πρέπει, όχι γενικά, αν κατι ειναι ελληνικό αλλα όχι καλό, δεν πρέπει να το αγοράζουμε, να βαλει μυαλό πρώτα αυτός που το φτιάχνει και μετά βλέπουμε. αν όμως όντως αξίζει και είναι σε λογική τιμή, γιατι να μην τον υποστηρίξουμε? νομίζω όλοι θα συμφωνήσουμε σε αυτό.

ξεφύγαμε που ξεφύγαμε, ας πω κι αυτο:
για τα hyundai, είναι τιμιότατα, ο πατέρας μου έχει accent δεκαετίας και δεν εχει παρουσιάσει καμία βλάβη. όταν έκανε το μεγάλο σέρβις στα 60κ (ιμάντες φρενα κτλ) εδωσε λίγο πάνω από 300€ (σε dealer).

kokoblue
31-03-12, 22:55
η eco alarm ψαχνει για χαζούς να πουλήσει τη κάθε σαβούρα 10 φορές παραπάνω.
Πάντως θα παρακολούσα να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου απο το συναγερμό όταν τον πάρεις και τον δουλέψεις κανα δυό μήνες


1ον)Θα σε παρακαλουσα να προσεχεις πως εκφραζεσαι σε εναν δημοσιο χωρο...γτ αυτην την στιγμη με θιγεις κατι που εγω δεν εκανα...
Εν μεσως πλην σαφως δλδ τι;; με λες χαζο;; στο κατω κατω εγω θα το πληρωσω το συστημα...εσυ βαλε το paradox και το sigma

2oν)Οχι δεν θα σου γραψω ουτε εντυπωσεις ουτε θα βαλω φωτογραφιες για να εχεις εσυ να λες και να γελας...

antonis
01-04-12, 00:54
..................................

vasilllis
01-04-12, 20:31
1ον)Θα σε παρακαλουσα να προσεχεις πως εκφραζεσαι σε εναν δημοσιο χωρο...γτ αυτην την στιγμη με θιγεις κατι που εγω δεν εκανα...
Εν μεσως πλην σαφως δλδ τι;; με λες χαζο;; στο κατω κατω εγω θα το πληρωσω το συστημα...εσυ βαλε το paradox και το sigma

2oν)Οχι δεν θα σου γραψω ουτε εντυπωσεις ουτε θα βαλω φωτογραφιες για να εχεις εσυ να λες και να γελας...


1.εχεις δικιο αλλα δεν νομιζω ο φιλος μας να αναφερεται προσωπικα σε σενα.

2.Μιας και παρακολουθησα το θεμα απο την αρχη ειδα οτι ενω ησουν αποφασισμενος να βαλεις αυτο που πιστευεις εσυ οτι ειναι καλος,ανοιξες ενα θεμα χωρις να υπαρχει λογος πιστευω.
παρολαυτα ασχοληθηκαν καποιοι με το να σου προτεινουν καποια συστηματα (αλλοι καλοπροαιρετα αλλοι ισως με καποιο σκοπο-δεν αναφερομαι για κανενναν)
το λιγοτερο που πρεπει να κανεις λοιπον ειναι να πεισεις αυτους τους ανθρωπους οτι ειχαν αδικο ή εντελει ειχαν δικιο.

ΠΩΣ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ;